DAGBLAD. 7022. Eerste Blad. TT. baandag S Jasmari. A0. 1SS3. PBIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 8 maandenl.lö. Franco per post.1.40. i.Londeriyke Nommera.0.05. Beza Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 10 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ioeassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. timer bestaat uit TWEE BTiADEX Voor de Inteekenaren daarop behooren lij dit nummer van het Leidsch Dagblad de flos. I tot 3 der lan den Gemeenteraad Ingekomen Stukken Zondagsrust. De beweging, niet lang geleden door een Gro- fcingsch hoogleeraar en zijne bondgenooten in het lauzrjn geroepeD, heeft ook to Leiden sympathieën Jeelncrae gevonden, iu die mate zelfs, dat er een (Lfdeeling van de vereeniging „Zondagsrust" is ge- Irormd. Deze heeft haar bestuur gekozen, hetwelk pch in een volgende samenkomst, door verdeeling uer verschillende functiën, hoeft geconstitueerd. Ia Zooverre is de zaak dus in orde. Don'; dat is slechts een begin. De jonge Afdeeling noet, om met vrucht in de aangegeven riehtiög iverkzaaai to zijn, zeer veel leden tellen. Bovendien noet, bij allen die zich aansluiten, de zeer stellige overtuiging aanwezig zijn dat de Vereeniging, en lio haar geest de Afdeeling Leiden, een taaktever- Ivullen heeft van hoog belang voor het maatschap- Ipelijk wolzijn van ons volk. Om tot een en ander eon beseheiden bijdrage te [leveren, zij het mij vergund met een enkel woord het doel der VereenigiDg en de geschiedenis van 1 de vorming der Afdeeling toe te lichten. Een feit is het dat do handhaving van één rust- Ij dag por week noodzakelijk is voor het behoud van Ihet algemeen arbeidsvermogen: zoowel bij bygië- I nisten als bij beoefenaars der sociale wetenschappen I staat die maening vast. Waar die wet, door de I traditie geheiligd, wordt veronachtzaamd, is ver slapping het onvermijdelijk gevolg. Evenmin kan ontkend worden, dat het wenschelijk lis zooyelen als mogelijk is dien rustdag gezamenlijk j te doen genieten. Alles is er op ingericht, om een ge il past en voor de ontwikkeling van het gemoedsleven heilzaam gebruik te verbinden aan den daartoe in I de Christelijke wereld aangewezen eersten dag der [week. Dat hierbij de deelneming aan de gemeen schappelijke godsdienstoefeningen op den voorgrond staat, behoeft geen betoog. Niettemin, - strijd voor hetgeon men noemt „Zon- j dagsheiliging" - staat niet op het program van deze I Vereeniging. Daarvoor bestaat een afdoende reden. I Ofschoon ik niet gaarne zou onderschrijven wat in leen ingezonden stuk van deze courant over het- I zelfde onderwerp onlangs werd gezegd, nl. - dat Ide Nederlandsche natie niet is een gods- I d i e n s t i g volkvooral ook omdat, waar een I zeker aantal personen dat woord „godsdienstig" I gebruiken, het bij hen allen wellicht een verschil- alend begrip vertegenwoordigt, - zoo gaat het toch, Jnaar de oprichters meenen, niet aaD, het algemeen I arbeidsveld te beperken door het trekken van gren- Izen die niet allen, op wier bondgenootschap hooge I prijs wordt gesteld, zouden omvatten. Uitbreiding van I Zondagsrust kan en zal ook ongetwijfeld de Zondags- Iheiliging ten goede komen; kan en zal maken,dat meerdere personen dien dag aanwenden voor de bevrediging der behoeften die zij als lid van eenig Ikerkgenootschap gevoelen; doch dit betreft slechts [het gebruik van den Zondag. De Vereeniging ■stelt zich alleen ten doel, de hinderpalen weg te nemen, die hot algemeen hebben van den Zondag [belemmeren voor zooverre deze niet onoverkomelijk blijken te zijn. Maar - het is niet zoo geheel gemakkelijk te ■zeggen, waar de annexatie van den Zondag door ■het algemeen maatschappelijk belaDg onvermij lde lijk wordt gevorderd, - en, zoo dit het geval Imocht zijn, den druk zoo licht mogelijk temaken of althans middelen daartoe 3an te wijzeD. De Vereeniging „Zondagsrust" zou in zekeren zin ge noemd kunnen worden oen „Maatschappij tot be scherming van menschen," en op welke wijze dat het best kan geschieden, zonder onmogelijke eischen te stellen, maar ook zonder zich neer te leggen bij hot zoogenaamd onvermijdelijke tenzij men van die onvermijdelijkheid volkomen overtuigd zij, - that, is the question. Haar tot eeu bevredigende oplossing te brengen, eischt veel onderzoek, voel studie, niet in boeken, maar in het practische menschenleveneischt de samenwerking van allen, wien het ernst is met de behartiging van oller belangen. En - heeft het onderzoek bewezen, dat er gehandeld moet worden, - dat het noodig is bij Regoering, bij Maatschappijen, bij particulieren of waar ook, aan te dringen op veranderingen in de richting die gewenscht is, - welnu, dan woten de Afdeelingen, wat haar te doen staat. En nu do geschiedenis. Toen prof. Hofstede De Groot zijn circulaire door het land had verspreid, waren er eenige stadgenoo- ten die hem adhaesie betuigden. Op nadere uitnoo- diging, en nadat „Zondagsrust" zijn eerste verga dering had gehouden te Utrecht, kwamen die adhae- renten bijeen om onderling de vraag te behandelen, of het wenschelijk en mogelijk was, ook te Leiden een Afdeeling op to richten. Het eerste werd toege stemd, het laatste zou beproefd worden. Daartoe besloot men zich te wenden tot eenige personen van onderscheiden gezindte, richting en maatschap - pelijken stand, overtuigd dat dit terrein een ver- eenigingsplaats aanbiedt, waar allen zonder opoffe ring van eenig beginsel do handen ineen kunnen slaan. Het succes beantwoordde ten volle aan de ver wachting: de uitDOodiging tot deelname vond nage noeg overal gehoor, en daarbij ontbrak het niet aan betuigingen van ingenomenhoid. Het gevolg was, dat den 7den December in het Nutsgebonw de eerste vergadering van de Afdeeling Leiden der Vereeniging „Zondagsrust" kon worden gehouden. Zij werd door een vijfentwintigtal leden bijgewoond. Het plan is, om nu spoedig oen poging tot uit breiding der jeugdige Afdeeling te beproeven. Daar toe zal, waarschijnlijk reeds in de tweede helft van Januari, een meeting worden georganiseerd, voor ieder toegankelijk. Een der warmste ijveraars voor de vrijmaking van den Zondag zal worden uitge- noodigd, de bespreking aldaar in te leiden, en het is zeer te wenschen, dat de zaak er van alle kan ten wordt bezien, - door ruime deelneming aan de debatten. Ook zullen lijsten gereed liggen, waarop belangstellenden zich als leden kunnen inschrijven. De contributie bedraagt per jaar 50 cents (of welk hooger bedrag men voor de goede zaak zal willen beschikbaar stellen). H. C. Vjut dee Heydb. LEIDEN, 6 «Januari. Door B. en Ws. wordt aan den gemeenteraad overgelegd een rapport van do commissie van fabri cage betrekkelijk de verbouwing van het lokaal der Jongensschool 2de klasse op het Pieterskerkhof. Uit den aard van het onderwijs dat aan deze school wordt gegeven, volgt reeds van zelf dat de plaats waar ze thans gevestigd is, nagenoeg het centrum der stad, bij uitstek gunstig is te noemen voor deze school. Tegen het denkbeeld om haar voor oene school der 3de klasse te bestemmen, kwam vooral iu aanmerking, dat de noodige ruimte voor eene geschikt© speelplaats en een gymnastieklokaal ten eenenmale ontbrak. Voor de Jongensschool der 2de klasse woog dit bezwaar in veel geringer mate, eerstens omdat, don leeftijd der leerlingen in aanmer king genomen, de behoefte aan oene ruime speel plaats niet zoo driDgend noodzakelijk kan worden geacht, en ten anderen omdat voor hen de nabijheid van het gymnastieklokaal op de Pieterskerkgracht de gelegenheid aanbood om, zonder stoornis van het overige onderwijs, dat in de gymnastiek in dat lokaal te ontvangen. De eenige moeilijkheid welke alzoo nog bleef op te lossen, was te voorzien in het gevreesde gebrek aan een voldoend aantal lokalen. De commissie van fabricage meent de oplossing gevonden te hebben, zij het dan ook ten koste van eene verhooging der aanvankelijk noodig geraamde uitgaven met inbegrip der sommen noodig voor den aankoop van drie perceelen, geraamd op f 43,500, door het ontworpen gebouw hooger op te trekken, de teekenzaal op de tweede verdieping te brongeD, en de aanvankelijk voor teekenzaal aangewezen lokalen voor gewone schoollokalen in te richten. Nadat het oorspronkelijk plan nog eenige wijzigingen had ondergaan, waarbij o. a. te gemoet werd ge komen aan het bezwaar, dat enkele lokalen aan licht en lucht te wenschen overlieten, is het ont werp, zooals het thans wordt aangeboden, zoowel door de plaatselijke schoolcommissie als door den districtsschoolopziener goedgekeurd. Do kosten, thans alleen voor het verbouwen, aangezien do drie belendende perceelen reeds aan gekocht zijn, worden geraamd op 35,000, terwijl voor aanschaffing van het noodige meubilair f 5000 noodig zal zijn, te zamen dus f 40,000. Een suppletoire staat van begrooting dienst 1883, Btrokkeiyle tot vorhooging dier begrooting met ge noemd bedrag in ontvangst en in uitgaaf, wordt mede door B. en Ws. ter vaststelling aangeboden. Do post: vergoeding van het rijk overeenkomstig art. 45 der wet op het lager onderwijs, wordt daarbij met f 12,000 verhoogd, zijnde 30 pet. van de uit gaven, terwjjl de overige f 28,000 moet worden gevonden door verhooging van den post opbrengst van geldleeningen. Bij de besluiten tot het aangaan van eene 4 pet. leening ad f 500,000 is reeds op de hier bedoelde uitgave gerekend. Voor hot bouwen eener nieuwe school der 3de klasse zal binnenkort een voorstel worden ingediend. Naar wij vernemen, is het bestuur van de afdeeling Leiden en Omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunne voor nemens tegen het einde van den winter den leden en inzonderheid hunnen dames eene verrassing van geheel bijzonderen aard te bereiden. Wat dat zijn zal, word ons niet medegedeeld; men wil blijkbaar dat het werkelijk een verrassing blijve. Zooveel is zeker dat men de wintercampagne op eene voor allen doelmatige en aangename wijze wil sluiten. De heer H. Pierson, directeur van de Hel dring-gestichten te Zetten, zal volgens achterstaande advertentie op aanstaanden Dinsdag 9 Januari in de Stadszaal eene voordracht houden over gezag en vrijheid. Allen die verleden jaar het voorrecht gehad heb ben den begaafden spreker te hooren, toen hij hier een krachtig woord sprak tegen de gewettigde on tucht, zullen voorzeker ook nu niet verzuimen er heen te gaan, nu hij een onderwerp zal be handelen dat vooral in onze dagen van zooveel ge wicht is. En al zullen zijne besohouwingen en inziohten over de sociale qnaestie wellicht in vele opzichten afwijken van die van velen onzer lezers, daar de heer Pierson deze qnaestie zal beschouwen van anti-revolutionair standpunt, toch achten wij het van belang dat ieder kennis neme van hetgeen de partij, waartoe de heer Pierson behoort en die èn in do Tweede Kamer èn in het land ontegenzeg lijk aan invloed wint, over de brandende qnaestie van den dag denkt. De heer P. P. De Lange, te Rotterdam, is benoemd tot onderwijzer aan eene bijzondere school te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1