LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7021. Zaterdag 6 Januari. A0. 1883. Avond-editie. PB IJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Abondarltjka Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»! Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174- Grootera letten naar plaats ruimte. Voor bet incaasee- reo buiten de stad wordt 0.10 berekend. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van bet Leidsch Dagblad de Nos. 242 tot 244 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. LEIDEN, 5 .Januari. Er bestaat thans dringend gebrek aan plaats in de laagste klasse der onderscheidene geneeskun dige gestichten voor krankzinnigen hier te lande, hetgeen ten gevolge heeft dat herhaaldelijk behoef- tigen alhier, omtrent wie eene geneeskundige ver klaring van krankzinnigheid is afgegeven, niet in een gesticht kunnen worden opgenomen. Met de besturen van alle gestichten voor krank zinnigen is door B. en "Ws. ter zake in correspon dentie getreden, nl. van Delft, 's-Gravenhage, Rot terdam, Dordrecht, Utrecht, Meerenberg, 's-Her- togenbosch, Ondewater, Maastricht, Zutfen, Deventer en Franeker, terwijl nergens plaats beschikbaar was. De bestaande bezwaren werden nog vermeerderd door een voor eenigen tijd door curatoren der rijks universiteit alhier genomen besluit om voortaan geene krankzinnigen meer tijdelijk in het ziekenhuis op te nemen, terwijl zij verzochten de thans voor reke ning der gemeente tijdelijk in het ziekenhuis opge nomen krankzinnigen daaruit zoo spoedig mogelijk te doen weghalen, - hetgeen tot eene wederzijdsche correspondentie aanleiding gaf. Curatoren konden, blijkens hun antwoord, geens zins met B. en "Ws. instemmen dat uit het contract met het Rijk zoude volgen dat in het ziekenhuis ook krankzinnige behoeftigen voor rekening dezer gemeente opgenomen moeten worden voor zoover de beschikbare ruimte toelaat. Niettemin verklaarden zij zich bereid toe te staan dat, evenals vroeger, de cellen tijdelijk voor het bewaren van dergelijke ongelukkigen worden gebruikt, voor zooverre ze niet moeten dienen tot het plaatsen van personen, die in het ziekenhuis krankzinnig worden, mits dat gebruik zich tot enkele dagen bepale en de krank zinnigen weder daaruit worden verwijderd zoodra zij naar een krankzinnigengesticht kunnen worden overgebracht. Nu evenwel geen plaats in bedoelde gestichten beschikbaar is, kan uit den aard der zaak niet ver klaard worden dat het tijdelijk verblijf in het zieken huis slechts enkele dagen zal duren, terwijl evenmin eene rechterlijke machtiging tot opneming in een gesticht kan worden aangevraagd, aangezien in de aanvrage moet worden vermeld in welk gesticht de lijder zal worden opgenomen. Uitdienhoofde hebben B. en Ws. het noodig ge acht van gemeentewege zooveel mogelijk aan het bezwaar tegemoet te komen, door in het voormalig Caecilia-Gasthuis eene gelegenheid te doen inrichten voor de voorloopige bewaring van krankzinnigen in hoogst dringende gevallen, en daarvoor bestemd de lokaaltjes die vroeger, vóór de ingebruikneming van het ziekenhuis, voor dit doel waren bestemd. Twee geschikte personen zjjn aangewezen ten einde bij beurten die zieken te bewaken en te verzorgen, terwijl aan den concierge van het Caeoilia-Gasthuis is opgedragen voor de voeding van de zieken zorg te dragen en de geneeskundige behandeling wordt uitgeoefend door den stads-genees- en heelkundige, in wiens wijk het Gasthuis is gelegen. Op dit oogenblik is één krankzinnige in het Gasthuis opgenomen, kunnende daarin voorloopig twee lijders worden verpleegd. Uit den aard der zaak zal slechts in hoogst drin gende gevallen tot eene opneming in het Caecilia- Gasthuis worden overgegaan, terwijl zooveel moge lijk getracht wordt de zieken aan huis te doen ver plegen, en io Qlk geval wanneer de toestand van het gezin zulks noodzakelijk maakt, van gemeentewege eenige ondersteuning wordt verstrekt ter tegemoet koming in de kosten van bewaking en verzorging van de zieken. Later zal den gemeenteraad eene opgave worden gedaan van de uitgaven die de genomen maatregelen ten gevolge hebben, met een voorstel om daarin, zoo noodig, door verhooging van de betrekkehjke artikelen der begrooting, te voorzien. Drie en vijftig bewoners van het Rapenburg tusschen het Galgewater en den Yliet, gelezen hebbende het adres ingediend in de zitting van den gemeenteraad van 26 October 11., verklaren volko men in te stemmen met het verzoek omtrent de demping van het Rapenburg, dat daarin is uitge drukt, en dringen bij den gemeenteraad op eene gunstige beschikking aan. Door den pachter van het Zijlhek bij de Span- jaardsbrng, L. Yan der Lubbe, is tot dusverre niet voldaan een bedrag van f 2437.50, zijnde de pacht van 1 April 1881 tot en met nlt. April 1882. In middels is bij raadsbesluit van 15 Jnni jl. aan den pachter kwijt gescholden een bedrag van f 758.33, uitmakende hetgeen van genoemde 13 maanden aan de gemeente Leiden toekwam, in verband met de verplichting van Leiden om wat de opbrengst der tolgelden enz. meer bedraagt dan f 700 aan de ge meente Alkemade uit te keeren. Yervolgens werd door do gemeente Alkemade bij raadsbesluit van 13 Juli jl. aan den pachter kwijtschelding verleend van het aandeel dier gemeente in de pachtsom over het tijdvak 1 Januari tot 30 April 1882, ten bedrage van f 516.66^, zoodat thans nog verschuldigd is een bedrag van f 1162.50J. Niettegenstaande her haalde aanmaningen van het college van B. en Ws. zoowel aan den pachter als aan diens borgen A. Yan Nood te Zoeterwonde en P. Koot te Oegst- gee3t, is gcene voldoening gevolgd, waarop bij exploit van 6 December jl. de pachter en bij exploit van 11 December d. a. v. de beide borgen tot betaling zijn gesommeerd. Yermits hierop evenmin tot dusverre betaling is gevolgd, zal eene rechtsvervolging tot betaling van het verschuldigde tegen den pachter en de beide hoofdelijk verbonden borgen moeten worden ingesteld, waartoe B. en Ws. voorstellen, onder goedkeuring van de Gedep. Staten, te besluiten. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Leerdam", waarvan de laatste bus lichting aan het postkantoor te Rotterdam is be paald op Zaterdag den 6den Januari a. s., des morgens te zeven uren. Ten postkantore alhier moe ten de brieven enz. dus uiterlijk hedennacht te twaalf nren bezorgd zijn. Het Staatsblad No. 222 bevat de wet van den 18den December 1882, houdende goedkenring van den onderhandschen verkoop van twee partijen duin- grond, ter weerszijden van het dorp Noordwijk aan Zee, aan de gemeente Noordwijk, te zamen voor de som van f 15,882, te betalen ten kantore van den ontvanger der registratie en domeinen te Noord wijk, binnen eene maand nadat die ambtenaar aan het gemeentebestuur kennis heeft gegeven van de goedkeuring van den verkoop door de wetgevende macht. De IJsel-Stoomtramwegmaatschappij verkreeg in de afgeloopen week van de Provinciale Staten van Zuid-Qolland vergunning tot den aanleg van een stoom-tramweg van Voorschoten naar Wasse naar. Nn heeft genoomde Maatschappij eene aan vraag om definitieve concessie gericht tot de betrok ken gemeentebesturen. De Koning heeft een gift van f 100 geschon ken ten behoeve van de weduwe van den commies J. Griek, die in leven zelf zoo veel heeft geijverd voor een pensioen voor weduwen van Rijksburger- lijke ambtenaren. Het Perzisch gezantschap, dat thans te 's-Hage verblijft en dat bestaat nit de leden van het vaste gezantschap te Londen, heeft geenszins - gelijk door sommige binnen- en bnitenlandsche bladen was be richt - ten doel een nieuw handelstractaat met Per- zië voor te bereiden, maar heeft van den shah in opdracht aan onzen Koning aan te bieden de ver sierselen van een Perzische ridderorde, waarin Z. M. reeds voor gernimen tijd was benoemd. Tijdens de voorstelling te Delft van Faassens „Zwarte Griet" werden aan de dames Beersmans en De Groot bloemruikers, aan eerstgenoemde zelfs twee, en aan de heeren D. en J. Haspels lauwer kransen aangeboden, als eene „hulde van eenige abonnéV', gelijk er met galden letters op stond vermeld. De schrijver zelf van het stuk werd bjj herhaling voor het voetlicht teruggeroepen, alsmede door het studentencorps en door de abonné's met tal van schoone kransen gehuldigd. In het tijdperk van vier weken, dat op 30 December 1882 is geëindigd, werd één geval van besmettelijke longziekte waargenomen in de pro vincie Noord-Holland te Zandvoort. In het afge loopen jaar zijn in het geheel, buiten het zooge naamde spoelingdistrict in Zuid-Holland, 11 geval len waargenomen. In de slachterijen binnen het spoelingdistrict bleken de longen van 184 runderen door longziekte te zijn aangetast. In 1881 was het aantal dier runderen 267 geweest. In den loop van 1882 zijn, ter voorkoming van uitbreiding der ziekte, 664 runderen, die met de ziekte in aanraking waren geweest, na onteigening afgemaakt. Op aanvraag der Kamer van Koophandel te Rotterdam heeft de minister van financiën geant woord dat het schrijven alleen van den naam op de plakzegels is voorgeschreven, en dat mitsdien voor de vermelding van de dagteekening een stem pel kan worden gebezigd, terwijl alle gebruikelijke verkortingen van dag, maand en jaar geoorloofd zijn. (N. R. C Het stoomschip „Madura", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde Woensdag te Port-Saïd en vertrok denzelfden dag; de „Sumatra", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Port- Saïd en ging denzelfden dag het Kanaal in. Z. M. heeft den kapt. H. Kroon, van het 6ste reg. infanterie, op aanvrage op pensioen gestelden het bedrag van dat pensioen bepaald op f 1560 's jaars; - aan dr. J. H. Hisgen, met ingang van 15 dezer, op verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B.-S. te Utrecht; - op ver zoek eervol ontslag verleend aan: C. Hoogendijk Dzn., als dijkgraaf van het hoogheemraadschap de Krimpenerwaard, prov. Zuid-Holland, en voorts benoemd: tot heemraad van den polder Oud-Her- kingen, prov. Zuid-Holland, Dt Kardux; - voor 5 jaren gedetacheerd bij het wapen der artillerie voor het leger in Ned.-Indië de lste luits. W. C. Gobiut van het reg. grenadiers en jagers, P. A. H. F. Tergau van het 2de, C. Van Dura van het 4de, R. Mantingh van het 5de, M. W. De Vries van het 7de en A. L. Klerk De Reus van bet 8ste reg. inf. Gemengd Nieuw Gedurende het jaar 1882 zijn alhier 813 processen-verbaal opgemaakt wegens openbare dronkenschap, zoomede enkele tegen personen, die onbevoegd den kleinhandel in sterken drank uit oefenden. Voor de betrokking van directeur der alhier op te richten Practische Ambachtsschool heb ben zich niet minder dan 60 sollicitanten aangemeld. In het watergebrek - het tegenover gestelde van wat onze zuidelijke landgenooten thans ondervinden - is hier spoedig voorzien geworden. Reeds gisteravond kwam de hoofdbuis iu orde en

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1