LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 7017. Dinsdag 52 Januari. A°. 18SB. Derde Blad. rs PRIJS DEZER COURANT I Toor Leiden per 8 maandei1.10. Franco per post;fcs.1.40. Aüonderi^jke Nommers... 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIESt Vin 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$ Grooten letten naar plaatsruimte. Voor het incassee* ren buiten da stad wordt 0.10 berekend. Gr o m e n g- cl Nieu tvs. Hoe ontstond het woord Tramway? - De heer Yan Rappard leert het ons in zijn „Proef schrift over de regeling der Tramway's", voor eenige dagen alhier verdedigd. Het is bekend dat men zeer lang geleden reeds houten regels of ijzeren staven waarover de wielen liepen, gebruikte om voertuigen te bewegen. In het jaar 1799 wendde Benjamin Outram daarvoor een bepaalde soort van spoorstaven aan. De wegen, daarmede aangelegd, werden Outramways genoemd. Het volk houdt niet van lange namen, verwaarloosde de eerste letter greep en schiep een nieuw woord. In het Binnengasthuis te Amsterdam is eene zangeres uit een café-chantant opgenomen, die pogingen had aangewend om zich door middel van luciferskoppen in koffie afgetrokken, het leven to benemen. Haar toestand is niet gevaarlijk. - Tegen eenige winkeliers in comestibles aldaar is ter zake van het verkoopen van sterken drank in het klein proces-verbaal opgemaakt, daar zij vruch ten op brandewijn verkochten zonder vergunning daartoe te hebben. Gisteren (Vrijdag) werd door mr. Croockewit, rechter-commissaris te Rotterdam, ge hoord mr. Rud. B. Benjamins, advocaat to Amsterdam, door de rechtbank benoemd tot een der bewind voerders van den beer Bosch en thans evenals voor heen diens raadsmaD. Zooals reeds indertijd werd gemeld, had mr. BeDjamios hot eerst voor nu een jaar geleden, namens verscheidenen der slachtoffers van de millioenen-juffrouw eene aanklacht bij de justitie ingeleverd, aan welke plainte ook thans veel gewicht wordt gehecht en welke zeer nauwkeurig wordt behandeld. Gelijk te denken was, zijn door mr. Benjamins belangrijke inlichtingen aan de justitie gegeven, en heeft Jannetje Struik den schijn aangenomen dat zij zich het, voor haar minder aangename, bezoek van dien advocaat in het Bible-Hótel niet herinnerde en heeft zij zich evenals altijd zeer brutaal getoond- Gelukkig is men het geheole wespennest op het spoor en wordt door de justitie op de ernstigste wijze het verder onderzoek voortgezet. De aangehoudenen Mandel en Christie zijn uit de voorloopige hechtenis ontslagen. Op een der spoor wegperrons te Utrecht zijn ringen gevonden die ver moedelijk tot het ontvreemde behooren. (Hbl.) Volgens de „Landb.-Crt." zijn 19 van longziekte verdachte runderen van den landbouwer D. J. Elast te Schiedam onteigend en afgemaakt. Een koffiehuishouder te Arnhem hield een biljartconcours, waarbij de eerste prijs een gou den horloge van ruim f 40 waarde was. Een zijner bezoekers nam echter de vrijheid het horlogo nog vóór het eindigen van den wedstrijd zich toe te eigenen en vertrok er mede. Om zich aan de ge volgen zjjner daad te onttrekken, vluchtte hij ver de grenzen over naar Duitschland. De reohtbank te Arnhem heeft weder een persoon wegens herhaalde openbare dronken schap veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 14 dagen. Dr. Maron, een bekend Duitsch schrijver over staathuishoudkundige onderwerpen, heeft te Berlijn zijne vrouw en daarna zich zeiven dood geschoten. Te Vinoennes verliet zeker koopman den 13den dezer zijn huis en keerde niet terng. Hg had vóór zijn vertrek op krediet allerlei waren ingeslagen en onmiddellijk verkocht tot een gezamen- lgken prijs van 200,000 fr. De crediteuren klaagden eó do commissaris deed mevr. L., die op het pont was van ook te vertrekken, in heohtenU nemen. Reeds had zij twee wagens met meubelen vooruit gezonden. Het verhoor leverde niets op. De vrouw betuigde bij hoog en laag, dat haar man alles had medegenomen en juist wilde men haar laten ver trekken, toen de commissaris metaalklank meende te hooren in hare kleederen. Bij onderzoek vond men 50,000 fr. in goud en bankbiljetten in hare japon genaaid. Een reizend koopman te Grenoble was met zijne vrouw uitgegaan en liet zijne vier kin deren met een knecht achter in een reiswagen, die tevens tot woonplaats was ingericht. Den knecht had men opgedragen het vuur aan te maken en voor het avondeten te zorgen. Om zijn werk te bespoedigen gebruikte hij wat petroleum, met het betreurenswaardig gevolg dat eene vreeselijke ont ploffing plaats had. Dadelijk snelde hij den kinde ren te hulp, doch het was helaas te laatde vlam men hadden zich reeds aan hunne kleeren meege deeld. Men vreest ten zeerste voor het leven der jeugdige kinderen, daar zij allen met wonden als overdekt zijn. In het proces Peltzer wordt thans be weerd dat een aantal personen zich óf uit gemak zucht, óf uit vrees voor Armand, dien zij tot alles in staat achtten, hebben schuil gehoudeD, niettegen staande zij de justitie zeer gewichtige aanwijzingen hadden kunnen doen. Zoo wordt o. a. thans in sommige bladen melding gemaakt van een Luik- schen ingenieur, die beweert Armand op dien dag, :s ochtends vroeg, op den trein van Antwerpen naar Brussel te hebben aangetroffen. En, voegt hij er bij, ik ben des te zekerder van de dagteekening, aangezien ik mij dien dag in het huwelijk begaf. Dat feit is van te grooter gewicht, aangezien velen het er immer voor hebben gehouden dat Armand de rol van bediende bij Vaughan vervulde en de geheimzinnige koffer, dien men nooit kon ontdekken, diens plunje bevat. Men zegt dat mevrouw Bernays met haar zoontje te Pontenay bij Parijs zal gaan wonen. De oude heer Bernays is van plan naar Keulen te gaan. In een zijner werken heeft dokter Tis- sot betoogd, dat schrijvers en geleerden gewoonlijk een hoogen ouderdom bereiken. Die bewering schijnt bevestigd te worden door de nasporingen van het bestuur der „Société des gons de lettres" te Parijs in het werk gesteld ten einde te weten te komen» wie van hare leden wegens hoogen leeftijd aan spraak hebben op een lijfrente uit het millioen, op gebracht voor de onlangs voor dat doel gehouden loterij. Daarbij toch is gebleken dat Amésdée De Bast, romanschrijver uit den tijd der Restauratie, ruim negentig jaar telt; drie boven de tachtig, nl. Victor Hngo, Emile Marco De Saint-Hilaire en Michel Mas8on; zeventigers zijn er 42, en zestigers 67. In buitenland8che bladen wordtmeoge- deeld, dat de minnares van esn Russischen groot vorst de driestheid zoover dreef van in den keizer lijken schouwburg t9 Petersburg te verschijnen, versierd met het aan haar doorluchtigen minnaar behoorende grootkruis der St.-Anna-orde. Zij had echter al te veel op haar invloed gerekend, want reeds denzelfden nacht ontving zij een bevelschrift om binnen 24 uur de stad te verlaten. Een herder van Adelans, inFrankrijk, dreef zijn ichapon naar de weide toen plotseling uit een naburig bosch een groote wolvin te voor schijn kwam. Het gevaar was dreigend, maar in zijn ontsteltenis nam de herder een steen op en wierp dien met zooveel kracht en behendigheid naar het roofdier, dat het aan den kop getroffen, bewegingloos neder viel, zoodat de herder het ge makkelijk kon afmaken. Vier jonge mannen van de gemeente Mas-de-Fenoe (dep. Ardèche) vielen een landbouwer «an, dien zij met zgn vrouw tegenkwamen. Ondanks de smeekingen der laatste kerfde een der booswichten met een bot mes op zoo afgrijselijke wijze de dijen open, dat de ongelukkige bezweek ten gevolge van bloedverlies. De bedrijvers van die gruweldaad zullen hun straf niet ontgaan, daar zij in hechtenis werden genomen. Een berucht liefhebber van het twee gevecht, Aldama genaamd, ontving eens van een Amerikaan een zoo zonderlinge uitdaging, dat hij zich genoodzaakt zag haar te weigeren. Als wapen had de Yankee niet het pistool, den degen of de sabel, maar de... pil gekozen. Van twee doosjes, het eene inhoudende een onschadelijke, het andere een vergiftige pil, zou volgens zijn voorstel door het lot aan elk der partijen een worden toegewezen, waarvan hij dan den inhoud zou inslikken. Aldama had het echter niet op de kans op een zoo hevige koliek begrepen en deed het volgende voorstel: Ieder zou een met nitro-glycerine gevulde bom in de hand honden, voorzien van aangestoken lonten van ongelijke lengte. De gelukkige, wien het lot de bom met de langste lont zou toewijzen, zou het genoegen hebben zijn tegenpartij in de lucht te zien vliegen. Het was echter altijd nog de vraag of de overwinnaar van den weerstuit niet tevens den luchtsprong zou medemaken. Het dynamiet-duel, waarvoor men trouwens al heel moeilijk getuigen zou hebben kannen vinden, zelfs onder de heeren anarchisten, ging dan ook niet door. Te Saint-Jean-de-Boeuf is eon 82-ja- rige weduwe in haar woning vermoord gevonden. Als de vermoedelijke dader werd een gehuwd man in hechtenis genomen, dien de vermoorde als ouder- loozen knaap tot zich genomen en grootgebracht had. Goed of geldswaarden waren er na het plegen van den moord niet ontvreemd. Trouwens dat be hoefde ook niet, want bij testament had de weduwe al hare bezittingen aan haar pleegzoon vermaakt. Hoe zal het nu met de erfenis gaan? Een landbouwer uit het departement Seine en Marne verliet op klaarlichten dag het Fransche departement van Financiën waar hij dui zend frankeu in bankpapier had ontvangen, die hij in zijn portefeuille stak, bevattende bovendien 20,000 franken aan waarde aan toonder en een 3 pet. Fransche rente. Op den hoek der rue Richelieu werd hij eensklaps tegen het lijf geloopen door verscheiden personen, die onmiddellijk hun weg vervolgden, terwijl een hunner heel beleefd om verschooning vroeg. Eenige oogenblikken later bemerkte de landbouwer tot zijn ontsteltenis, dat zijn portefeuille met den geheelen inhoud was verdwenen. Te Par ij s woonden man, vrouw en een eenig kind, een aardig meisje van zeven jaar, gelukkig bijeen. Dezer dagen echter werd het meisje uitgezonden om brood te halen en sedert dien tijd heeft men het niet teruggezien. Eenige dagen daarna verliet nu de moeder haar woning, om, zeide ze, haar kind te gaan opzoeken. Ook zij kwam echter niet terug en niemand hoorde of zag verder wat van haar. De beklagenswaardige vader, die krankzinnig is van droefheid, loopt nu den ganscheu dag de stad rond en vraagt diep geroerd aan ieder een of hij niet weet waar zijn vrouw eu kind zijn. Bij Diekiroh, in Luxemburg, is dezer dagen een man in het open veld door een wild zwijn aangevallen en zoo deerlijk gehavend, dat hij, naar eene bjjgelegen beek gekropen, don geest gaf. Te Aigue8 mortes is een huis ingestort, ten gevolge waarvan een man van 64 jaar omkwam. Zijn lijk werd geheel misvormd van onder het pain te voorschijn gebracht. Augusta Lehmann, de moordenares der predikantsvrouw te Glattfelden, in Zörich, is tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1