ren geweldig stijgen en het gevaar voor overstroo- mingen en dijkbreuken weder belangrijk vermeer deren. Uit Maastricht, Venloo, Den Bosch, Nijme gen enz. komen althans opnieuw onrustbarende tijdingen; zoo ook nit België en Dnitschland. Vele kelders en zelfs straten staan reeds blank. De stoomketel in de groote broodfabriek buiten de Apoort te Groningen is gisternamiddag te 4 uren met donderend geweld gebarsten. Een gedeelte baitenmnnr en een venster zijn nit elkaar geslagen en de zware honten zoldering is versplin terd. Hiertoe bepaalde zich, wonder genoeg, de schade aan materieel, terwijl niemand persoonlijk letsel be kwam. - Het ongeval is te wijten aan den stoker der fabriek, die van 2 tot 5 uren de fonetiën van machinist vervulde. Hij had te 2 uren stoom opge maakt om bij de komst der werklieden te 5 uren gereed te zijn, en zich daarbij niet overtnigd van den stand van het water in den ketel, die nit water gebrek is gebarsten. Moord op een journalist gepleegd door een inspecteur van politie. - De „Maragato" te San-José, in Uruguay, had met andere onafhanke lijke bladen een ijverig aandeel genomen aan eene polemiek tegen zekere door hem onwettig geachte maatregelen der regeering. De hoofdredacteur Liborio Perez bevond zich - wanneer wordt niet gemeld - in eene zaal van een hotel, toen een inspecteur van politie, Camesilla, op hem toetrad, hem in heftige taal zijne artikelen verweet en onverhoeds twee revolverschoten op hem loste, zoodat hij, in de borst getroffen, binnen weinige oogenblikken den geest gaf. Slechts met groote krachtsinspanning konden ongeregeldheden te San-José voorkomen worden. De trein van Nederland die Maandag avond te 10 aren 25 m. te Brussel aankwam, is aan de „Gare du Midi" bij het manoeuvreeren op de rails, om op de lijn naar Parijs te komen, door een Franschen trein aangereden, waardoor een slaapwagen en een waggon eerste klasse werden verbrijzeld. De bediende van den slaapwagen werd nogal erg gekwetBt. Hierdoor ontstond een kwartier oponthond en de trein moest vertrekken zonder slaapwagen. Volgens de „Echo du Parlement" is de beslissing der jury omtrent de broeders Peltzer genomen met algemeene stemmen. - De veroordeel den moeten zeer ter neer geslagen zijn, vooral Armand, die aan zijn dochtertje geschreven had dat hij intijds van zijne buitenlandsche reis hoopte terug te zijn om met haar het Kerstfeest te vieren. Men had de moeder der Peltzers onkundig weten te houden van den dag, waarop de uitspraak ver wacht werd. Een vriend van haar zoon James bracht haar de tijding. Hare wanhoop was hart verscheurend. Twee dagen te voren had zij nog, hare zonen bezoekende, gezegd: „Over een paar dagen hoop ik u weder in vrijheid te omhelzen!" De uitspraak in het geding werd verleden Vrij dag-avond in 1127 telegrammen van 37,008 woorden in en buiten België geseind. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het ingezonden stak in uw blad, geteekend „een handelaar", wenscb ik gaarne een woord in 't midden te brengen. De geachte inzender heeft zeer goed gedaan, zijne medehandelaren op te wekken, het zegel in rekening te brengen voor den kooper, zooals de wetgever ook bedoeld heeft. Nu zijn er wel is waar enkele winkeliers, uit vrees voor concurrentie, beducht dat daardoor hnnne begnnstigers hen van kleingeestigheden zullen be schuldigen, en zich artikelen zullen aanschaffen bij hen die het zegel n i e t in rekening brengen, doch, Mijnheer de Redacteur, een ieder weet heel goed, dat die winkeliers het doodeenvoudig op hunne artikelen vinden, al beweren zij plechtig het tegen deel, en daarom zal ieder weldenkende zijn leveran cier daaromtrent niet lastig vallen, overtuigd als hij is dat hij het tienvoudige, ja meer, betaalt bij hen die hunne artikelen maar stilletjes verhoogen en daardoor den schijn van royaal op zich laden, terwijl door die verhooging hnnner artikelen hun bears ten laste hunner afnemers gevuld wordt. Het is dan ook te wenschen dat eenige winke liers zich niet zullen laten ternghouden nit dwaze vrees. Het welopgevoede publiek is te verstandig om zich door valsche beweringen om den tuin te laten leiden. Ik ben het echter niet met den geachten inzender oenB waar hij de wet veroordeelt; ik voor mij ge loof dat die- belasting zich zoor gemakkelijk laat dragen en zniverder is dan eenige andere belasting, omdat juist de minder bedeelden, die zich de weelde van rekeningen te maken niet kunnen veroorloven en ook geen krediet kunnen krijgen, daarvan wor den ontheven. Indien er echter onder onze medeburgers zijn (doch dat betwijfel ik), die zich door betaling van dien stuiver aan hunne leveranciers bezwaard gevoe len, welnu dan schaffen zij de weelde van rekenin gen te maken af, betalen contant zonder qnitantie, profiteeron bovendien nog van de hun verleende korting, en bevoordeelen daardoor zich zeiven en niet het minst den winkelier, wiens boek vol staat en wiens lade vaak ledig is. Het is nu te hopen dat eenige winkelierB zich zullen uitspreken en hunne geachte begunstigers zich er op toe zullen leggen de wet in alle billijk heid te laten uitvoeren. U dankzeggende voor uwe mij vaak betoonde welwillendheid, heb ik de eer, hoogachtend, te zijn Een vriend van recht en billijkheid. CORRESPONDENTIE. - X zou gaarne zien dat ook de Hollandsche Spoor op de kennisgevingen dat er een pak kan afgehaald worden, aangaf van welk gewicht dit was, daar men tegenwoordig niet weet of men een of drie knechts naar het station moet zenden. Soms zendt men er vier, terwijl er één het pakje doodleuk onder den arm draagt. Door hier aan te gemoet te komen, zon de Maatschappij zeer zeker een voor velen groot ongerief opheffen. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer der Afgevaardigden heeft gisteren, met 424 tegen 52 stemmen, het supplementoir krediet van 25 millioen voor de bezetting van Tunis aangenomen. De bewering van den heer Laroche Joubert dat de Tnneesche expeditie niets anders dan het werk van eenige effectenspeculanten was, gaf tot rumoer en protest aanleiding. Op uitnoodiging van den voorzitter der Kamer, den heer Brisson, nam de redenaar zijne uitdrukking terug. - De heer Blancsubé vroeg of de „Corrèze" gisteren van Toulon naar Tonkin was vertrokken. De heer Tirard ant woordde dat de regeering manschappen afzendt om het garnizoen van Hanoi' te versterken (Teekenen van goedkeuring). De Senaat heeft de discussie over het gewone budget ten einde gebracht. Voordat tot de stemming over de begrooting in haar geheel werd overgegaan, verklaarde de heer Fresneau uit naam der rechter zijde dat zij zich van stemming zou onthouden, omdat de lasten te zwaar zijn en de regeering niets doet om ontheffing aan te brengen. Het land behoort gewaarschuwd te worden. - Het gewone budget werd daarop in zijn geheel door de 288 leden, die hunne stem uitbrachten, eenparig aangenomen. De „Intransigeant" zegt dat Louise Michel in het begin van Januari „conférences" zal honden te Londen. Hare aangekondigde onderwerpen zijn steeds dezelfde. Te Parijs is een kapitaal van 1,250,000 fr. bijeengebracht om de uitvoering van het plan van den commandant Roudaire voor te bereiden tot het brengen van de zee in de Sahara. Het dezer dagen vermelde geschenk van keizerin Eugénie is door den gemeenteraad van Marseille niet met overmaat van heuschheid beant woord. Het door tusschenkomst van den heer Rouher ontvangen aanbod werd in handen gesteld van eene commissie, welke te onderzoeken zou hebben, in hoever eene aanneming met de waardigheid van den Raad strooken zou. Italië. De heer Decrais heeft gisteren zijae geloofs brieven als Fransch ambassadeur den koning over handigd. De plechtigheid duurde een half nar. De heer Decrais verklaarde dat hij eene zending van vrede en verzoening kwam vervullen. De koning antwoordde zeer voorkomend en hartelijk. Naar men verzekert, is de minister van bui tenlandsche zaken Mancini in persoon den Oosten- rijkschen ambassadeur zijn leedwezen gaan betnigen over de vijandige demonstratiën naar aanleiding van Oberdanks terechtstelling. Te Turijn was de opgewondenheid zoo groot dat de toegangen tot het Oostenrijksch consulaat door troepen moesten worden afgezet. De taal der radioale bladen is aller hevigst. Zoo drukt de „Lege della Democrazia" een brief af van den hoogleeraar Cardncci, van de universiteit te Bologna, aan den keizer van Oosten rijk, waarin men o. a. het volgende leest: „Willem Oberdank is hedenochtend te negen uren te Triest doodgeschoten of opgehangen. [Het laatste.] Uit het oogpunt van een Oostenrijker be- schonwd is dit natunrlijk. De keizer heeft zich ge haast op die wijze te antwoorden aan den Fran schen dichter [Victor Hugo], die de hoop koesterde dat hij groot was; aan den Italiaanschen professor, die een beroep deed op zijne grootmoedigheid; en, uit het oogpunt van een Oostenrijker beschouwd, is ook dit natuurlijk. Met bloed werd hij opgekweekt, in bloed groeide hij op; en in bloed mogen wij hopen dat hij smoren zal - moge dat bloed zijn eigen zijn!" Deze zinsneden geven geen overdreven voorstel ling van de hartstochtelijke uitingen tegen Oosten rijk, waarvan de radicale bladen vol zijn. Telegrammen. ATHENE, 27 December. Toen de voorzitter der Kamer van Afgevaardigden voorstelde tot de be handeling van de begrooting en de daartoe betref fende ontwerpen van wet over te gaan, wilde de oppositie hiervan niets weten; ze verklaarde dat hetgeen de voorzitter wenschte in strijd was met het Kamer-reglement en verwijderde zich als één man toen de hoofdelijke omvraag begon. De over gebleven 123 ministeriëelgezinde leden stemden voor, en toen gaf de minister-president, Triknpïs, te kennen dat, indien de oppositie mocht voort gaan de regeering te dwarsboomen, hp dan de Kamer uitnoodigen zal de begrooting aan te nemen zonder verdere debatten. LONDEN, 27 December. Westgate, de man die in Columbia zich heeft aangegeven als medeplichtig aan den moord te Dublin, in het Phoenix-park op lord Cavendish en den heer Burke gepleegd, en die naar Londen werd opgebracht en daar gevangen gezet, bevindt zich weder op vrije voeten. De jus titie heeft na onderzoek verklaard dat Westgate onmogelijk schuldig kan zijn aan de misdaad, waar van hij zelf zich beticht. LONDEN, 27 December. De raad van bestuur der fondsenhonders heeft nit Caracas dd. 4 dezer bericht ontvangen dat voor een bedrag van 2417 pd. et. ten behoeve der geconsolideerde schuld is afgezonden. Volgens een telegram nit Pietermaritzburg aan de „Daily News" wordt de aanhechting van een groot deel van Zoeloeland aan Natal waar schijnlijk geacht. CAIRO, 27 December. Arabi en zijne medege vangenen zijn hedenmorgen om acht uren te Suez aangekomen en te één uur aan boord gegaan van het stoomschip „Mareotis", om naar Ceylon te ver trekken. Wegens het heerschende stormweder onder vond het schip eenige vertraging in zijn vertrek. Er heeft geene demonstratie plaats gevonden. PARIJS, 27 December. De heer Gambetta had den afgeloopen nacht een lichten aanval van koorts. (Tweede depeche). De hedennamiddag open baar gemaakte berichten melden dat de toestand van den heer Gambetta niet verbeterd is. BERLIJN, 27 December. Ten gevolge van den aanhoudenden regen zijn de Rijn en nevenrivieren aanmerkelijk gezwollen. Het spoorwegverkeer is op enkele punten in Baden gestaakt. Ook uit Karls ruhe, Mainz en Keulen komen ernstige berichten van overstroomingen ten gevolge der zware regens. WASHINGTON, 28 December. De Senaat heeft het wetsontwerp betreffende de reorganisatie van den civielen dienst aangenomen, KEULEN, 28 December. De regen houdt onaf gebroken aan. De Rijn is in den afgeloopen nacht 90 centimeter gestegen en heeft de lage gedeelten der stad overstroomd. Te Frankfort is de Main in den afgeloopen nacht weder buiten hare oevers getreden; de ceintuur baan en een deel der kaden staan onder water. Te Mannheim is de Neckar sterk gerezen. De brandweer en de militaire macht zijn opgeroepen. PARIJS, 28 December. De heer Gambetta heeft een goeden nacht doorgebracht. De koorts heeft geheel opgehouden. LEIDEN, 28 December. De verwaohting voor morgen iswestelijke wind, bniig, regenachtig weder. Voor het inrichten van een gedeelte van het Caecilia-Gasthnis ten behoeve van de eerlang op te richten Practische Ambachtsschool, waarvan de openbare aanbesteding heden ten raadhuize alhier plaats vond, is als minste inschrijver voor de som van f 1260 aannemer geworden de heer S. Van Leeuwen, aannemer alhier. De hoogste inschrijving bedroeg f 2247.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2