LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7015. Vrijdag 129 December. A*. 1882. Avond-' ditie. Nienwjaarswenschen PRIJS DEZEB COURANT: foor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Atzonderltjkö Nommers.s 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 18 regel» 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letter» naar plaatsruimte. Voor het ineassee- reo buiten da atad wordt f 0.10 berekend. Evenals vorige jaren worden onze atadgenooten en de bewoners der omliggende gemeenten in de gelegenheid gesteld, om onder de rnbriek Adver- tentiën Tan allerlei aard te plaateen a 50 cents. Door dezen maatregel is elk in staat het compliment van den dag te brengen naar gelang zijner maatschappelijke betrekking. Inzending uiterlijk tot Zaterdag-middag 12 uren. LEIDEN, 28 December. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang door middel van het stoomschip „Limburg", waarvan do laatste bnslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag, den 30sten Dec. a. s., des namiddags te halfóón. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk des morgens te negen nren bezorgd zijn. De heer H. PiersoD, van Zetten, directeur der Heldring-Gestichten, is voornemens om op Dinsdag 9 Januari a. s. in de Stadszaal alhier eene voor dracht te komen houden over de sociale quaestie. Yelen zullen dit zeker met belangstelling vernemen. De kapt. J. M. H. Yan der Koog, te Gonda in garnizoen, is overgeplaatst naar het 3de bat. 4de reg. te Haarlemde kapt. J. F. Koels naar het 4de bat. 4de reg. te Leiden. Voor het restaureeren en vergrooten der ge meenschappelijke openbare lagere school van Zoe- termeer en Zegwaard zijn ingekomen 14 inscbrij- vingsbiljetten. Het werk is gegund aan den heer C. W. Dessing, aannemer te Gonda, voor f 8880. B. en We. van Den Haag, daartoe door den Kaad uitgenoodigd, hebben hun praeadvies uitgebracht omtrent de ingekomen amendementen op de door hen aanhangig gemaakte plannen tot exploitatie van de terreinen achter het paleis aan den Kneuterdijk. Zij verdoelen die amendementen in twee categorieën. Hun slotsom is: lo. dat zij in hoofdzaak aan hunne oorspronkelijke plannen blijven vasthonden, met die wijziging alleen dat achter het standbeeld in het Noordeinde eeDige ruimte voor een klein plein openblijve, en 2o. dat zij zich wel kannen ver eenigen met het denkbeeld van den heer Maas om vóór alles te beslniten tot afbraak van den opstal om zoo spoedig mogelijk na alloop daarvan over te gaan tot de behandeling van do verdere punten in hnnne voorstellen omschreven. Mr. B. Hulshofï Gz. heoft in de gisteren ge- honden zitting van het gerechtshof te 's-Graven- hage den eed afgelegd als snbstitunt-officier van justitie bij de rechtbank aldaar. De heer Hulshoff, het woord tot de Balie richtende, gaf met toespe ling op het gebeurde te Zwolle de verzekering, dat hij zon trachten de harmonie tusschen Balie en Parket te handhaveD, waarop de Deken der Orde van Advocaten, mr. G. M. Yan der LindeD, onbewimpeld zijn gevoelen over „het papieren- onderzoek" uitsprekende, den nieuwen subst.-offi- cier niettemin geluk wenschte met zjjne overplaat sing naar 's-Gravenhage. Het werk over „de Grondwet", dat dezer dagen door prof. Bays zal worden nitgegeveD, is, naar wij vernemen, van bescheidener aard dan ge meld is. Het zal een toelichting en critiek bevatten van verschillende artikelen, bepaaldelijk ten ge- brnike voor de studenten, zonder eenig politiek karakter of rechtBtreeksch verband met Grondwets herziening. Intnsschen heeft mem toeh alleszins reden, dat werk met belangstelling tegemoet te zien. Ook Tharbeoke's „Aanteekeaingan" op de Grond wet van 1815 waren van bescheiden aard en heb ben toch het meest bijgedragen tot de herziening van 1848. (Hbl.) Uit Middelburg wordt geschreven dat het thans zeker zon zijn dat de Kotterdamsche-Lloyd hare kantoren in het aanstaande voorjaar naar Ylissingen zal overbrengen en hare stoombooten nit die haven naar Indië doen vertrekken. De eigendommen der gemeente Dordrecht zijn tegen brandschade voor f 1,407,850 verzekerd. Door den minister van marine is de adelborst der 2de kl. bij het Koninklijk Institnnt voor de Marine te Willemsoord M. F. Iteyboom, op daartoe gedaan verzoek, eervol nit den zeedienst ontslagen. Het stoomschip „W. A. Scholten", van Rot terdam naar Nieuw-York, is 25 Dec. te Falmouth binnengeloopen om steenkolen in te nemen; de „Conrad", van Amsterdam, arriveerde gisteren te Batavia. De gewone andientie van den minister van marine zal morgen niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot commies ter inspectie voor de dir. bel., invoerr. en ace. te Maastricht, E. Smilde, eersten klerk bij het dep. van fin.- be noemd tot ontv. der reg. en dom. te Grave, J. C. J. Pels Rijcken, thans surnumerair bij de reg, en dom.; - aan C. Yan Dellen op zijn verzoek eervol ODtslag verleend als ontv. der dir. bel. en ace. te Mijdrecht c. a.- benoemd bij het wapen der inf. tot kapt. bij het 4de reg., den lsten luit. J. F. C. W. Adeh, van het 6de reg.- benoemd tot kan tonrechter te Delft mr. J. J. Kuipers, thans kan- tonr. en arr.-schoolopziener te Heerenveen- C. A. Cikot, thans tijdelijk leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Utrecht, met ingaDg van 1 Jan. a. s. benoemd tot leeraar aan die school; - met ingang van 23 Februari a. s., aan D. Stam Pz., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als bur gemeester van Wijdenes; - mr. M. Tydeman Jr., met 1 Jan. a. 8. benoemd tot schoolopziener in het arrond. Zevenbergen- als blijk van Zr. Ms. goed keuring en tevredenheid de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift toegekond aan J. Gnytq D. Yan den Oever, C. Hoek, K. Yan der Plas, A. Schaap, W. Gnyt, K. Van Dnyn, D. Hus en G. Yan der Plas, allen te Katwijk aan Zee, van de bom schuit „Geertruida Johanna", wegens het met levens gevaar redden van de bemanning van het Engelsche vaartuig „Allon" op 24 AngnBtns 1882. Gemeagd Nleu ws. Door de politie alhier is naar de ge vangenis te 's-Gravenhage overgebracht een mans persoon genaamd D. S-, die zich in deze gemeente, waar hij ook woonachtig was, heeft Bchuldig ge maakt aan bedelarij. Ook is door haar aangehouden een 19-jarige meid, genaamd M. v. d. B., die zich heeft schul dig gemaakt aan diefstal van een zwart-thibet zo mermantel, welk kleedingstuk door de politie in haar dienst in de dakgoot werd gevondenzoomede zekere C. v. S., 46 jaar, wagenmaker, wonende te Yoorhont, die zich in deze gemeente aan onder scheidene diefstallen had schuldig gemaakt. Tegen beide personen is dan ook proces-verbaal opgemaakt. Door de politie is mede in beslag genomen een donker roode koralen ketting met gouden geschulpt slotje, welke door een manspersoon, die eveneens is aangehondeD, was gevonden en verkocht. Degeen die dnsdanigen kettiog mocht verloren hebben, wordt verzocht zich aan het commissariaat van politie alhier te vervoegen. Vóór de vleeschho nwerjj van den heer v. <L H. aan de Schoolsteeg is gisteravond om vijf oren ten gevolge van het schrikken door het op steken v«n een gaslantaarn, een koe op hol gegaan en aan de Rnïae te water geraakt, waarnit het dier zich echter weder heeft bevrijd; het liep ver volgens de voormalige Koepoort nit en kwam te recht op het land van den heer S. Bij deze gele genheid heeft een slagersknecht, die het grijpen wilde, doch daardoor op den grond viel, zijn arm geknensd. Aanvankelijk werd ook nog een jacht met pistool en hakbijl op het beest georganiseerd, hetgeen echter ten gevolge der duisternis, tot niets leidde. Eerst heden tegen den middagslaagdemenerin het dier door een zestal geweerschoten onschadelijk te maken, waarna het in eigendom van een slager van minderen rang overging. Tijdens het dier op hol was, hoeft het hier en daar heel wat ongerustheid veroorzaakt. Sommige personen vluchtten in hnis of achter heggeneen enkele sprong zelfs in een sloot. In een bloemisterij moet het op de broeiramon en het bollenland nogal schade hebben aangericht. Eindelijk kwam het op een weiland terecht, waar het den Dacht doorbracht en men het bij het aan breken van don dag opnieuw ontdekte. Levend kon men het echter niet in handen krijgen. De persoon van J. v. T.die eenige da gen geleden zich zoodanig tegen de politie verzette dat hij een óer agenten heeft verwond, is te dier zake door de arrondissements-rechthank te 's-Gra venhage tot een collulaire gevangenisstraf van 183 dagen veroordeeld. Uit het pakhuis van de expediteuren Yan Gend en Loos, aan het Hogendorpsplein te Rotterdam, is ontvreemd een pakje, bestaande uit een kartonnen zeepdoosje, waarin f 172.50, be staande uit 6 bankbiljetten van f 25, 2 nienwe mnntbi'jetten van f 10 en een rijksdaalder, welk pakje was afgezonden door Marta Mannesje en ge adresseerd aan G. Mannesje, adres den heer Jong- mans, BreeBtraat No. 93 te Leiden. Door den com missaris van politie 1ste afdeeling te Rotterdam wordt opsporing en bericht verzocht. De rechter-commissaristeRotterdam heeft ook de hand doen leggen op Pieter Christie te Gorkum, bij wien Hoetinck (Jannetje Strnik's bruigom) indertijd op gemeubileerde kamers woonde, en bij wien thans nog twee kinderen van Van Zutphen in den kost waren. Kort geleden moet de justitie ook ten zijnent huiszoekingen gedaan heb ben, doch zonder gevolg. Als een bewijs van don ijver en de nauwgezetheid, waarmede de justitie in deze zaak te werk gaat, kan zeker wel dienen dat slechts zes uren verliepen tusschen de afzending van het bevel tot inhechtenisneming en het oogen- blik dat Christie in de gevangenis te Rotterdam werd bioneDgebracht. Op dit oogenblik bevinden zich, behalve de mil- lioenen-jnffrouw zelf, negen personen in preventieve hechtenis. Er ontbreken nu nog een broche en drie ringon met briilanten aan het ontvreemde van de heeren Bosch. Ongetwijfeld zijn ergens nog gelden of gelds waardige papieren verborgen. Jannetje betaalde alles contant met geleende gelden. Wanneer dit geding in openbare behandeling komt en alle getnigen worden gehoord die in de instructie verklaringen hebben afgelegd, dan zal men vreemd opzien van zooveel list en sluw overleg aan de eene, en zooveel geloof en goed vertrouwen aan de andere zijde. Want al hebben de geldschieters kostbaarheden, kleederen, huisraad, enz. enz. ten geschenke gekre gen, ze hebben hunne kapitalen op verre na nie terng, en het merkwaardigste is dat bijna alleB is geleend zonder eenig bewijB van ontvangst aan hen die leenden. Er is eene familie te Haarlem door deze boerendeern (die f 1000 betaalde aan den genees kundige die haar bij hare bevalling bijstond) geheel geruïneerd, om van anderen niet te gewagen. De groote massa's water, welke dewol- ken in de laatste dagen uitstortten, doen de rivie-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1