jarige het hof, en daar zult gij n alle dagen bevinden tot aan het einde van het geding. Het zou wat al te gemakkelijk zijn, wanneer ieder, die gewetens bezwaren aanvoerde, zich daardoor kon onttrekken aan het vervullen van zijn plicht als gezworene." Te midden van het gelach der aanwezigen nam het al te schroomvallige jury-lid de hem aangeduide plaats in. Te Saint-Josse-1 en-Noo do is omstreeks middernacht onder een vreoselijk gekraak de achter zijde van een groot, zeer oud gebouw ingestort, bewoond door achttien personen, waarvan op dit late uur zestien zich te bed bevonden. Yan de drie verdiepingen en de zolderkamers aan die zijde was zoo goed als niets overgebleven. Een bewoonster van de eerste verdieping, die met bed en al naar beneden was gestort en bedolven was onder het plafond van haar kamer, was nog wel in leven toen men haar te voorschijn bracht, mask' gaf schier op hetzelfde oogenblik den geest. Een echtpaar, waarvan de vronw in belangwekkende omstandig heden verkeerde, werd van den zolder naar beneden geworpen, maar bracht er althans het leven af. Ook de overige bewoners, waaronder zuigelingen in de wieg, werden allen gered ten koste van meer of minder ernstige kwetsuren. Men zegt dat het huis meer dan een eeuw oud was. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. Omstreeks veer tig j aar g eleden doodde een kweekeling van het collége van Millau in zui delijk Frankrijk een zijner makkers ten gevolge van een twist. De jeugdige misdadiger slaagde er in de grenzen te bereiken en nam de wijk naar St.-Petersburg, waar hij handel begon te drijven in pelterijen, wat hem zooveel voordeel afwierp, dat hij thanB bij zijn overlijden een vermogen nalaat van omBtreeks tien millioen franken. Daar de over ledene geen vrouw of kinderen naliet, komt dat fortuin aan twee verre bloedverwanten te Béziers, huisknecht, en zijn neef. Door tusschenkomst van den Ru8sischen consul te Marseille hebben beiden zich gehaast de erfenis te aanvaarden, zonder zich den tijd te gunnen een traan van droefheid te wijden aan de nagedachtenis van hun onbekenden erflater, voegt het bericht er schertsend bij. Te Nieuwkerken, nabij het Belgische Hasselt, is een twintigjarig meisje in de ouderlijke woning door een geweerschot gedood, zonder dat men het geringste spoor van den dader kon ont dekken. Toen men zich op het hooren van het schot naar hare slaapkamer spoedde, vond men haar levenloos op den grond liggen met een groote wond boven het rechteroog; in de eene hand had zij nog een paar konsen, in de andere een lamp. Een jachtgeweer, dat gewoonlijk aan een spijker hing, bevond zich ongeladen in een hoek der kamer. Daar het meiaje geen minnaar had en een zeer ingetogen leven leidde, verdiept men zich in gissin gen omtrent de oorzaak van haar dood. Creveilde percoeloiL Gehouden verkooping aan don Burg alhier op Zaterdag 23 Dec. 11., ten overstaan van den notaris mr. J. A. F. Coebergh: Een heerenhuis en erf aan de zuidzijde van de Breestraat, tegenover de Vrou- wensteeg, No. 49, Sectie G, Nos. 1481 en 1480 gedeeltelijk, alsmede het huis en erf aan de noord zijde van de Langebrug, achter het heerenhuis, No. 8, Sectie G, No. 1480, gedeeltelijk, gecombi neerd, kooper J. J. Yan Hoeken q.q., onder Oegst- geest, voor f 16,000. Ten overstaan van den notaris W. P. Kaiser: Een winkelhuis en erf met achterhuis en boven woning aan de noordzijde van de Haarlemmerstraat, No. 44, Sectie H, No. 2369, kooper P. Yan der Meer Jr. q.q., voor f 9600; een huis en erf waarin thans logement en koffiehuis, vanouds genaamd „Het Scheepje", aan de westzijde van de Viseh- markt, No. 3, Sectie G, No. 169, kooper J. H. Benschop q.q., voor 8000; een huis en erf aan de zuidzijde van de Hoogewoerd, nabij de voor malige Hoogewoerdspoort, No. 169, Sectie D, No. 951, kooper C. Vink q.q., voor 4718; een huis en erf aan de zuidzijde van het Rapenburg, aan denhoek van den Vliet, No. 119, Sectie E, No. 10, kooper A. J. Wagemans voor f 3400; een huis en erf, thans gebezigd tot werkplaats, aan de oostzijde van den Vliet, achter het vorig perceel, No. 2, Sectie E, No. 941, kooper W. A. Van Lith q.q. voor ƒ900; een huis en erf aan de noordzijde van den Onden Rijn, No. 40, Sectie H, No. 586, kooper J. G. Hakkenberg voor f 3500; een koetshuis met boven woning, een stal voor 12 paarden, met hooizolder en mestput, een stal voor 10 paarden, rnim koets huis, hooizolder, plaats, werkplaats en stal voor 5 paarden, alles aan het Kort-Galgewater, Nos. 10, 11, 12 en 13, Sectie B, Nos. 1739, 1738, 1737 en 1734, gecombineerd, kooper P. Van der Meer Hz. voor f 9960; een dubbel pakhuis aan de oostzijde van de Kruisstraat, Nos. 28 en 30, Sectie B, Nos. 153 en 1278, kooper J. W. P. Licht qq. voor f 1350; een hnis en erf aan de noordzijde van de Klaresteeg, No. 32, Sectie H, No. 1226, kooper J. Schild voor f 3100; drie huizen en erven aan de zuidzijde van de Klaresteeg, Nos. 23, 25 en 29, Sectie H, Nos. 2243, 2244, 2242 en 2240, gecom bineerd, kooper H. W. Van Wijk voor 5785; een hnis en erf aan de noordzijde van de Maren- dorpsche Achtergracht, thans Van-der-Werfstraat, No. 42, Sectie H, No. 1479, kooper J. Kukler voor f 1200. BUITENLAND. Fr-anlri-ijk. De Kamer van Afgevaardigden heeft met alge meens stemmen het voor de expositie te Amsterdam toegekende krediet goedgekeurd. - Voorts is, na eene heftige redevoering van den heer De Cassagnac, tegen wien de censuur werd uitgesproken, met 417 tegen 82 stemmen het voorstel aangenomen, betref fende het supplementair krediet van 120 millioen voor de lycaea, colleges en scholen, en voor de verplichte oprichting van nieuwe scholen in gehuchten en ge meenten. De heer Ferry deelde mede dat het ministerie met 264 millioen 20,000 lagere scholen en ook overal normaalscholen voor jongens en meisjes had opgericht. De wet zal nadrukkelijk op twee weer spannige departementen toegepast worden. Hij liet zich zeer gunstig over de scholen in België uit. De discussie over het krediet voor de Tonkin- expeditie is uitgesteld, omdat de minister Jaurégni- berry eeno verhooging daarvan met 250,000 fr. wil voorstellen. De Senaat heeft op de staatsbegrooting den post hersteld, welke door de Kamer was geschrapt en op de militaire aalmoezeniers betrekking heeft. Verder heeft hij den onderstand voor het lager onder wijs met 1 millioen verminderd, en de budgetten voor binnenlandsche zaken, postwezen en eeredienst onveranderd aangenomen. Italië. De Paus heeft de gewone gelukwenschen der kardinalen ontvangen en verklaard dat hij die be- Bchouwde als een voorspelling van betere tijden, want dat de loop der gebeurtenissen blijk geeft van de toenemende driestheid der vijanden van de Kerk. In de zaak-Martinucci zag hij een nieuwen aanval op de onafhankelijkheid en het gezag van het Paus dom, zoodat de omzichtigheid, welke vroeger door de politiek en redenen van Staat werd voorgeschre ven, ter zijde moet gesteld worden. Evenwel wordt elders het Pausdom als eene groote zedelijke kracht erkend en knoopen de mogendheden weder betrek kingen met haar aan. De Pausen hebben Italië voor den inval der barbaren gered, de weldaad der godsdienstige een heid behouden en het land tot eene roemrijke natie gemaakt. In weerwil van alles, zal de Paus de reohten en belangen der Kerk blijven verdedigen. De rechtbank te Napels heeft, wegens de demonstratie ten behoeve van Oberdank, een stu dent tot twee maanden, en drie anderen ieder tot één maand gevangenisstraf veroordeeld. Groot-Britannlë. Uit Colombia wordt de dood van den prasidant Zaldua gemeld. Dr. Benson, bisschop van Truro, heeft de benoeming tot aartsbissohop van Canterbury aan genomen. Volgens de „Daily News" zal sir Ch. Dilke den heer Dodson in het kabinet vervangen als pre sident van het comité voor het plaatselijk gouver nement. De heer Dodson zal tot kanselier van het hertogdom Lancaster benoemd worden. Het te Dublin verschijnende weekblad „United Ireland" is wegens aanhitsing tot gewelddadighe den en schrikaanjaging in beslag genomen. Ondanks dezen maatregel werd een tweede oplaag gereed gemaakt en verkocht. Op straat vond het blad veel koopers. Telegrammen. MEXICO, 25 December. Officieel is aangekon digd dat Mexico eene commissie heeft benoemd om met de Vereenigde Staten van Noord-Amerika over het sluiten van een handelstractaat te onder handelen. PARIJSj 26 December. De heer Gambetta heeft een goeden nacht, zonder koorts noch ingewandspijn- doorgebracht. LONDEN, 26 December. Uit Bonny, oostkust van Afrika, heeft de „Daily News" bericht ont vangen dat een negerdorp aan den Niger gebom bardeerd is geworden door het Britsche pantserschip „Roneer", welks bemanning daarna aan land ging en het dorp in de asch legde, waarbjj vele inboor lingen gedood werden. Deze strenge maatregel was genomen ten gevolge van een aanval op een Engel- sche fabriek, gepleegd door de inboorlingen, die den directeur en eenige werklieden der fabriek vermoord hadden. WEENEN, 26 December. Ter gelegenheid van het zesde eeuwfeest der regeerende dynastie Habs- burg heeft baron Albert Von Rothschild alhier 150,000 fl. geschonken tot de oprichting van een opvoedingsgesticht voor havelooze kinderen. De gemeenteraad stelde met gelijk doel 50,000 fl. beschikbaar. PARIJS, 26 December. De Senaatscommissie, belast mot het onderzoek van het door de Kamer aangenomon wetsvoorstel-Naquet tot wederinvoering van de echtscheiding, heeft met 5 tegen 2 stemmen (twee leden waren afwezig) art. 1, bevattende het beginsel, verworpen. CAIRO, 26 December. Arabi en zes andere ban nelingen zijn te elf nren naar Suez vertrokken. Zij zagen er zeer tevreden uit. Aan het station waren slechts een twaalftal nieuwsgierigen. Morgen zal het oificiëele blad een decreet openbaar maken, waarbij aan twaalf gevangenen wordt ge last gedurende verschillende termijnen niet hunne goederen te verlaten. Hassan Elakad en Ali Roebi worden gedurende 20 jaren naar Mas60wah verbannen. Drie anderen worden verbannen naar Suakim, gedurende korter tijd. Filout Bey en 19 anderen worden gedurende verschillende tijdvakken bniten Egypte gebannen. NIEUW-YORK, 27 December. Volgens depeches uit Panama zijn de onderhandelingen tusschen Boli via en Chili mislukt, ten gevolge van de weigering van Chili om twee Pernaansche commissarissen tot de conferentie toe te laten. LEIDEN, 27 December. De verwachting voor morgen isbetrokken, regen achtig weder. De Eerste Kamer heeft hedennamiddag om halfvier eene zitting gehouden, waarin kennis is gegeven van ingekomen stokken, zoomede van de laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen hoofd stukken der Staatsbegrooting en de Wet op de Middelen en verdere aldaar afgedane wetsontwerpen. De vergadering is daarna gescheiden. De Koning-Groothertog heeft benoemd tot ridder-grootkruis in de orde van de Eikekroen jhr. Van Sypesteyn, oud-gouverneur van Suriname. -Het stoomschip „Madura", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Aden en vertrok denzelfden dag; de „Prins Frederik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Carboeiro; de „Prins Hendrik" vertrok hedenmorgen van Amster dam naar Batavia met 138 schepelingen van de marine; de „Surrey" is heden van Nieuw-York naar Amsterdam vertrokken. BURGERLIJKE STAND VAN LEUVEN, van 21 tot en met 27 December. BEVALLEN. L. De Mey leb. Wolten D. N. v.d.Beek geb. Kenbeek D. H. Le Noble geb. Sampimon Z. L. C. Schr^vere geb. Rijzeelberge D. E. Devilée geb. Kamman Z. S. De la Rie geb. v. d. Boech D. J. Heetveld geb. v. d. Linden D. M. v. d. Bent geb. Vliegentbart Z. J. M. V. Baama geb. Eadlieb D. M. C. Gnbbi geb. Kicheler D. N. Singerling geb. Ramp Z. T. v. Schio geb. v. Dam Z. S. Peter geb. De Voa Z. C. v. Bnoren geb. Veratraa- ten D. J. Snel geb. v. Hoeken Z. J. Starre geb. Geeben Z. E. Gijzanij geb. Kramer D. S. v. Leennen geb. v. Groeningen D. M. v. d. Linden geb. Smit Heeling D. C. Zandvliet geb. Brugman D. M. De Graaf geb. Naot* Z. J. Choufonr geb. Mnlder Z. A. Labordue geb. Onvlée Z. M. Slooe geb. De Haas D. L. Hooidonk geb. Wil- schnt D. M. C. S. De Ridder geb. Bonte D. E. C. Bon ter geb. Krofft D. E. Mnlder geb. Beerenfenger D. J. Smit geb. Trouwee Z. E. Veratraaten gab. Sierot D. GEHUWD. L. Klinkhamer jm. en S. Van Heyningen jd. OVERLEDEN. H. Hanno Z. 17 j. N. Knjt M. 22j. - C. Van den Berg D. 17 m. E. S. Gieaen D. 16 m. J. S. Brakel D. 1 m. 1. E. Waasenaar gBb. Frank W. 78 j. H. Rnitenbeek Z. 8 j. G. J. Rollandet M. 68 j. M. M. Verbij D. 3 j. G. Verzendael M. 40 j. P. H. Corneliiee Z. 57 j. W. Soijera geb. Koklboorn W. "69 j. L. Onvlée geb. Van Delden V. 86 j. C. J. Broeebart Z. 2 j. J. Holswilder geb. Van der Heyde W. 73 j. C. Van Leeuwen W. 81 j. P. Zirkzee W. 73 j. S. F. Van Egmond D. 4 m.J. C. A. De Fey Z. 5 m. J. H. M. Speel D. 4 m. J. Eeldert D. 5 d. M. Brcedcveld W. 74 j. J. A. Catin Z. 5 m..

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2