DAGBLAD. i\To. 7012. Saterdag 23 December. A0. 18S2. Avond-editie. Premie LEIDSCH DAGBLAD. LEIDSCH PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post.1.40. AlzocderLtykt Noromers.9 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- F BUS DEB AB VEl'.TEimEK t Van 16 regels 1.05. iedere regel meer 0.17$. Grootere Letters naar plaatsruimte. Voor hel incaasee* ren buiten da stad wordt 0.10 berelcaad. Voor de bewoners der buitengemeenten, welke morgen, Zaterdag, de stad bezoeken, zijn nog eenige exemplaren van het premie boekwerk van Ten Kate beschikbaar. Tegen betaling van 50 Cents kunnen zij het alsdan aan ons Bureel: Doezastraat No. 1, afhalen. LËIOEN, 22 December. Als de heer Koopmans Van Boekeren spreekt, kan hij steeds op een zeer talrijk gehoor rekenen. Dat was ook in de „Nuts'Mezing van gisteravond het geval. Ditmaal had hij de dichteres Francijntje De Boer tot onderwerp zijDer voordracht gekozeD. Ze was geboren te Harlingen in 1784 en overleed aldaar in 1852. In de inleiding behandelde hij eerst de dii minores, de mindere goden, in de dichtkunst, tot welko soort Francijntje bepaald kon gerekend worden. Zij was dienstbode en onder het schuren en poetsen maakte zij hare gedichten. Dat zo evenwel bekend was en gewaardeerd, blijkt uit hare vriendschap met de romanschrijfster Femia Mastenbroek, mevrouw Van Meerten Schil- peroort en Petronella Moens, welke laatste - die, zooals bekend is, blind was - haar voorstelde haar secretaris te worden. Dit aanbod werd echter door haar niet aangenomen. Na de pauze stelde de heer Van Boekeren de aanwezigen in de gelegenheid met eenige proeven van haar dichterlijk genie kennis te maken, door enkele harer gedichten voor te dragen. Dat de eigenaardige humor, waarmede hij het een en ander wist te kruiden, weder algemeen vol deed, behoeft hier zeker niet herhaald te worden. Door luide toejuichingen werd hem op de sprekendste wijze de dank der vergadering gebracht. Behalve andere stoffelijke blijken van waar- deering, welke dr. J. Knappert vóór zijn vertrek van hier naar Amsterdam ten deel zijn gevallen, o. a. een sierlijke gaskroon, werd hem ook namens vele leden der Ned.-Herv. kerk eene pianino aangeboden, benevens een album met de namen der gevers. De heer H. J. L. Poort, candidaat tot den Heiligen Dienst te Rotterdam, heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar Benthuizen bedankt. - Bij de laatst gehoudene verkiezing van kerkvoogden en notabelen zijn aldaar verkozen: tot kerkvoogd L. Paul, en tot notabelen J. Boogaards en W. Diephout. Tot onderwijzeres te Woubrugge is benoemd mej. D. E. Van Nes te Bussum. Er heeft te Wassenaar eene vergadering plaats gehad Van ingezetenen ter bespreking van plannen om den burgemeester, baron Van Rhemen, bij zijn terugkeer van de huwelijksreis eene luisterrijke ontvangst te bereiden. Mr. B. Halshof Gz. zal Woensdag a. s. des namiddags te 3 uren in een plechtige openbare zitting der arrondissements-rechtbank te 's-Hage, worden geïnstalleerd als substituut-officier van justitie. De achtste voorjaarstentoonstelling van de 's-Gravenhaagsche Tuinbouwvereeniging zal in het Gebouw voor K. en W. aldaar gehouden worden van Vrijdag 6 tot Maandag 9 April. Men deelt aan de „Gaulois" - onder reserve - mede dat Koningin Emma der Nederlanden opnienw in belangwekkend en toestand verkeert. Tot leeraar in de Nederlandsche taal aan de hoogere burgerschool met 3jarigen cursus te Utrecht is benoemd de heer I. Brevée, leeraar aan de hoo gere burgorachool en het gymnasium to Winschoten, Mevrouw Kleine, die te Groningen in „de Fourchambault" zou optreden, is gisteren door een eerewacht te paard uit het GroniDgsche studenten corps afgehaald en in een rijtuig met vier paarden van het station, waar een groote menigte haar opwachtte en toejuichte, naar haar hotel gebracht. Als een bewijs wat er vereischt wordt om een instituut voor doofstommen, zooals dat van Groningen, in stand te houden, kan blijken uit het algemeen verslag. Over het jaar 1881 waren de uitgaven 108,020.147^ do ontvangsten ƒ108,667.95 voor 195 kweekelingen, van wie 5 buiten het insti tuut worden verpleegd. Volgens den nu in het licht gegeven Gro- ningschen Studenten-Almanak voor 1883 zijn aldaar thans 362 studenten, onder welke 265 leden en oud-leden van het studentencorps. Deze studenten zijn over de verschillende faculteiten aldus verdeeld godgeleerdheid 17, rechtsgeleerdheid 107, genees kunde 157, wis- en natuurkunde 37, letteren en wijsbegeerte 44. De minister van binnenlandsche zaken heeft de leden van het schooltoezicht uitgenoodigd, om hij gelegenheid van het door hen te verrichten schoolbezoek den toestand der lokalen zorgvuldig na te gaan, en, indien een lokaal aan ernstige be denking onderhevig is, aan den betrokken genees kundigen inspecteur van hunne bevinding omstan dig mededeeling te doen. Deze aanschrijving strekt om de uitvoering van art. 2 der wet van 27 Jnli 1882, Stbl. No. 177, te bevorderen. Het stoomschip „Surrey'1 is gisterochtend van Amsterdam te Nieuw-York aangekomen. Do gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben. Gemengd Nieutv s. De rederijkerskamer „Nut en Verpoo- zing" te Waddingsvesn voerde Woensdag jl. twee stukken ten tooneele, nl. „de Vergelding", door Brnning6, en „Een uurtje op 't kantoor". Het be langstellend publiek, dat in grooten getale was op gekomen, juichte hare werkzaamheden ten zeerste toe. Een geanimeerd bal besloot den avond. Een klein hondje nam gistermiddag de vrijheid een spekslagerswinkel aan de Hem6terhuis- straat te 's-Hage binnen te gaan. Een der knechts wierp een mes naar het beestje, dat daardoor een wond aan den kop bekwam. Tegen den dader werd proces-verbaal opgemaakt. In het centraalstation buiten de Delft- sche poort te Rotterdam hoeft een persoon getracht zich door een pistoolschoot te dooden. De ongeluk kige is naar het ziekenhuis overgebracht; de wond is niet gevaarlijk. Men zegt dat een ongelukkige liefde de oorzaak was. Toen de Woensdag-namiddag om 4.21 uit Utrecht vertrokken trein te Driebergen aankwam, miste men daar den assistent-conducteur W. Hui zing, die op dien trein dienst moest doen. De ongelukkige werd onder Bunnik zwaar aan het hoofd gewond op den spoorweg gevonden, wat door een in de nabijheid geplaatsten blokwachter aan het station Utrecht werd geseind, waarop terstond een trein werd afgezonden om hem te halen. De na aankomst te Utrecht onmiddellijk verleende ge neeskundige hulp mocht niet beletten dat HniziDg na 10 minuten den geest gaf. DebrievenbestellerLangenbachisdoor het hof te Arnhem veroordeeld tot 5 jaar en zijne vrouw tot 3 maanden gevangenschap. Een driejarig kind te Amersfoort, dat den eenen dag in een onbewaakt oogenblik kokende koffie uit den ketel nam en gebruikte, is ten gevolge daarvan den anderen dag gestorven. - Voorts is nog to Winschoten een 3-jarig jongetje in eene tobbo met heet water gevaHen en na verloop v^u em dag aan de gevolgen overleden. - In de Overhaalgang te Amsterdam geraakte tijdens de afwezigheid der ouders een knaapje, dat een papiertje aan de kachel hield, in brand. Het jongetje stierf aan de beko men brandwonden. Te Nederveteren is uit de Zuid-Wil lemsvaart het lijk van een onbekend manspersoon opgehaald. Men meent hier aan een misdaad te moeten denken, daar het lijk geheel naakt en bedekt was met wonden aan armen, hals en hoofd. Het gewoonlijk zoo rustige stadje Kas sei werd door een dubbelen zelfmoord in opschud ding gebracht. Een jong paartje had zich naar een buiten de stad gelegen koffiehuis begeven, waar zij eenige uren later, het meisje op de sofa, en de jonge man voor haar op den grond, dood gevonden werden. De beide pistolen lagen naast hem, zoodat men vermoedt, dat hij met de eene hand het meisje en met de andere hand zich zelf den kogel door het hoofd gejaagd heeft. Op de tafel lag het verschul digde geld voor een flesch bier, die zij vooraf be steld hadden, benevens een adreskaart, met verzoek hunne familieleden zoo spoedig mogelijk van hun dood in kennis te stellen. Klaarblijkelijk heeft men vooraf de zaak dus goed overlegd, voor men tot de daad is overgegaan. Voor het hof van assises te Brussel is in zake het proees Peltzer ook gehoord prof, Heger over de door hem op verzoek der verdedi ging genomen proeven ten aanzien van den indruk van een voet in het bloed op het tapijt. Hij ver zette zich tegen de beteekenis die de verdediging wil geven aan zijne medewerking als physiologist by het onderzoek der geneesheeren van de verde diging. Onder daurzaam had hij nooit permanent verstaan en hij bedoelde dat de verkregen indruk ken duurzaam waren zoolang de proefneming duurde maar geenszins dat die indrukken van blijvenden aard waren. Hieruit ontstond weder een geheele strijd tusschen de geneesheeren van beide partijen. Na afloop van dit incident hervatte de advocaat Robert zijn pleidooi om nog nader aan te toonen dat de verschillende omstandigheden op de meest stellige wijze elk denkbeeld van voorbedachten rade ter zijde stellen. Hij besloot met tot de jury te zeggen: wanneer de verdediging haar laatste woord gesproken heeft, houdt hare verantwoordelijkheid op en begint de uwe. Het openbaar ministerie heeft u gezegd: Die afschuwelijke moord moet niet onge wroken blijven. Ongetwijfeld is hij afschuwelijk en levendig zijn de gevoelens, welke dergelijke too- neelen moeten opwekken. Maar wat nog verschrik kelijker is, is een onzeker vonnis, na zich slepende verstoring van het geweten, twijfel en bijna wroe ging. Het moet niet dat wellicht later wanneer gij op straat eene moeder ontmoet, hare laatste dagen aan het graf betwistende uit liefde voor hare klein dochter, voor dat kind dat haar wellicht zal vragen wat er van haar vader geworden is, - het moet niet dat de twijfel in uwe harten binnentreedt, - het moet niet dat gij dan deze vraag stelt: „Waren die mannen wel schuldig? Hebben wij wèl gedaan met ze te straffen?" Deze woorden, met bewogen stem door den advocaat Robert uitgesproken, maakten op de menigte een diepen indruk, hetgeen bleek door eene langdurige beweging onder het publiek. Na hem voerde de advocaat Lejeune het woord, die bestendig de lachspieren van het publiek in be weging hield en hoofdzakelijk betoogde het volstrekt onbetrouwbare der door de experts gegeven adviezen tor zake van den in het bloed gevonden indruk en het schrift van verschillende telegrammen. Ter loops gewaagde hij van de wijze, waarop de broeders bij de instructie onverhoeds tegenover elkander gesteld waren. Armand had toen uitgeroepen„Ellendeling waarop Leon antwoordde: „Mijn arme broederV* Dc.re uitroep, zcide pleiter, wierp een helder Jicht

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1