LEIDSCH DAGBLAD. Donderdag 21 December. N°. 7010. A0. 1882. Tweede Blad. Vervolg der Advertentiën. OPENBARE VERKOOPINGf, Arabische Gomballen Blijft in Leiden tot Vrijdag a. s. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommere.9 0.05. Deze Oonrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Ieder die met mij Zondag-avond het Volkscon cert onder leiding van den heer C. G. Locher in de Stadszaal heeft bijgewoond, zal zich zeker niet wat de uitvoering betreft te beklagen hebben gehad. Jammer is het echter dat de pogingen door dien heer aangewend zoo karig beloond werden en er zoo weinig toehoorders aanwezig waren, terwijl het concert in alle opzichten zoo aanbevelenswaardig is. Bij volgende Zondag-avond-concerten is het zeker ieder, die den avond aangenaam en nuttig wil door brengen, aan te raden er heen te gaan. De heer Locher zal dan tegelijk in zijne onderneming ge- steand worden. Wat echter zeer te wenschen was, is dat sommige jongelui gedurende de uitvoering wat minder luid spraken. Zij zelf mogen het niet hinderlijk vinden, voor den toehoorder is het minder aangenaam. Dat velen zich opgewekt zullen gevoelen bij eene volgende gelegenheid er heen te gaan, is de wensch van uw bestendigen lezer Leiden, 19 December 1882. X. Rijkspostspaarbank. „Een stuiver gespaard is een stuiver gewonnen." Spaart dan uw stuivers, nu het u van rijkswege zoo gemakkelijk gemaakt wordt! Aan alle postkantoren zijn formulieren kosteloos verkrijgbaar, waarop men eenvoudig stuiverspostzegels hechten kan, als men bij zéér kleine bedragen wenscht te sparen. Is de kaart, waarop 20 zulke postzegels kunnen geplakt worden, geheel vol, dan kan men daarvoor aan het postkantoor een spaarbankboekje inwisselen, dat niets kost en waarin de gespaarde gulden staat opgeteekend. Zoo wordt het spreekwoord bevestigd Wie zijn stuivers houdt in eer, Wordt licht van veel guldens heer. Wil men met 25 cents of meer tegelijk sparen, dan kan men terstond, óók gratis, een spaarbankboekje bekomen. Ijverige en zuinige huismoeders; werklieden, die van uw moeilijk gewonnen loon gaarne eene klei nigheid wilt afzonderen, om een appeltje voor den dorst te hebben; gij allen, die nieuwjaarsfooien zult ontvangen of wegschenken, maakt gebruik van de schoone gelegenheid, u door de Rijksspaarbank geboden, om die giften, - geheel of ten deele, voor u zeiven of voor anderen, - veilig en voordeelig te doen bewaren. Stelt het sparen of het opwekken tot sparen niet uitvan uitstel komt afstel, en laat van u niet getuigd kunnen worden: Wie 't goede doen kan, laat of vroeg, Is - deed hij 't n iet, of n i et gen oeg - Een boom, die nimmer vruchten droeg. 20 Dec. 1882. H. F. B. Het Leidsch Prentenkabinet. Na professoren, studenten en burgers der aca demiestad met zeldzame eenstemmigheid zich be ijverd hebben het Leidsch Prentenkabinet voor onze hoogeschool te behouden, met het aanvanke lijk gunstige resultaat dat de minister, - wiens zelfstandigheid tegenover zijne ambtenaren niet genoeg kan geprezen worden, - een nader onder zoek heeft toegezegd, waardoor het gegronde voor uitzicht geopend wordt dat de kunstverzameling voor Leiden zal bewaard blijven, zullen velen met leedwezen van eene beschouwing in het Leidsch Dagblad van 7 Dec. 11. hebben kennis genomen, die in den vooravond van den beslissenden strijd verschenen, velen zal ontstemd hebben en van geene ware belangstelling in den bloei onzer academie getuigde. Het is volkomen waar dat het artikel, zooals te verwachten was, tegenspraak heeft uitgelokt en niet onbeantwoord is gebleven, maar het hoofddoel heeft men voorbijgezien, om over een nevenpunt uit te weiden, dat slechts zijdelings met de groote vraag in betrekking staat. Het geldt hier toch niet de aanspraken der Leidsche hoogeschool op meerdere leerstoelen te bepleiten, veel minder het oude geschil over de philologische richting, bij het hooger onder wijs te volgen, opnieuw op te rakelen, maar voor namelijk het goed recht onzer academie op het behoud van het Prentenkabinet te handhaven. Het blijkt dat de schrijver van genoemde beschou wing daarvan minder doordrongen is geweest; het komt mij althans onbegrijpelijk voor, hoe iemand, die beweert de Leidsche academie een warm hart toe te dragen, een voorstel in overweging kan geven, waarvan de duidelijke strekking is, het Leidsch Prentenkabinet van zijn kostbaarste kunst schatten te berooven, om het tot een archief der Amsterdamsche doubletten te verlagen. Het is de de vraag niet, of een dergelijke verzameling nog „aardig en nuttig" kan zijn, maar of het Kabinet niet daardoor geschonden wordt en een groot deel van zijn kunstwaarde verliezen zal. Wat zou men denken van een kunstminnaar, die zich van de kostbaarste en zeldzaamste voorwerpen ontdeed, om zich met het overige tevreden te stellen? Znlk een man zal door sommigen misschien als een model van edelmoedigheid, maar door anderen als een model van dwaasheid worden beschouwd. Zoo zou het zeer te betreuren zijn, indien de ver zameling gravures uit de Italiaansche school, die in Leiden uitstekend vertegenwoordigd is, naar Am sterdam werd overgebracht. Gold het een enkele prent, ter aanvulling eener serie, zooals hetzelfde geval zich ook te Leiden zou kunnen voordoen, dan kan dit geen bezwaar uitmakenmaar zulk een minnelijke ruilhandel heeft nu reeds tusschen de verschillende museums plaats en kan zeer goed aan de bemoeiingen der betrokken directeuren wor den overgelaten. Bij de geringe afstanden in ons klein landje maakt het weinig nit zich naar Amster dam of Leiden te moeten begeveD, waar het geldt iets zeldzaams of belangrijks in oogenschouw te nemen. Wat echter hier wordt voorgesteld, heeft een veel verdere strekking en het is hiertegen dat ik meen mijn stem te moeten verheffen. De schrijver beweert dat, indien Leiden zulk een slecht voorbeeld geeft, het niet te verwachten is dat particulieren, ten be- ^hoeve van het rijk, hun verzamelingen in bruikleen zullen afstaan, waarop men nu reeds, bij voorbaat, schijnt te rekenen. Behalve dat tusschen het uit spreken van dien wensch en de vervulling daarvan nog een groot verschil ligt, zie ik niet in, waarom niet, met hetzelfde recht, dergelijke uitnoodigingen, ten behoeve van het Leidsch Kabinet, aan de tal rijke oud-kweekelingen der hoogeschool zouden kun nen gericht worden. Wat mij persoonlijk betreft, ben ik bereid de daad bij het woord te voegen en de vrij volledige verzameling van Hogarth's gravures, die in mijn bezit is, niet slechts in bruikleen, maar in eigendom af te staan aan het Leidsch Kabinet, waar het mij gebleken is, dat de groote Engelsche humorist slechts door weinige prenten vertegenwoordigd is, in de hoop, dat anderen zich eveneens opgewekt mogen gevoelen dit voorbeeld na ""te volgen, natuurlijk, onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat het Kabinet voor Leiden behouden blijve. Het Amsterdamsch Prentenkabinet trekt mij weinig aan, terwijl banden van verschillenden aard mij aan Leiden en zijn hoogeschool verbinden en zoo zal het velen gaan. '8-Gravenhage, 19 Dec. 1882. J. E. Banck. in het Heeren-Logement aan den Burg te Leiden, bij opbod op Vrijdag 22 December 1882 en bij afslag op Vrijdag 29 December 1882, telkens des morgens te elf uren, ten overstaan van den Notaris J. W. J. PAPE, te Warmond, van: No. 1. Een HUIS en ERF, waarin Koffiehuis- affaire met vergunning wordt uitgeoefend, staande en gelegen te Leiderdorpplaatselijk gemerkt met No. 18, even buiten de voormalige Marepoort, als mede een neven gelegen TUINTJE te Leidente zamen groot 3 areD, 70 centiaren. No. 2. Een HUIS met üTALLING gemerkt met No. 17, alsmede SCHUUR, HOOIBERG en ERF en een perceel TUINGROND, gelegen als voren, te zamen groot 26 aren, 26 centiaren. No. 3. Een perceel BOUWTERREIN, gelegen als voren te Leiderdorp, aan denHaarlemmortrekweg, groot 3 aren, 87 centiaren. No. 4. Een perceel BOUWTERREIN, gelegen als voren, aan den Haarlemmertrekweg, groot 3 aren, 72 centiaren. No. 5. Een HUIS, ERF en perceel TUINGROND, gelegen als voren te Leidetvlorp, aan den Haar lemmertrekweg, groot 7 aren, 30 centiaren. Verhuurd voor f 225 in het jaar. No. 6. Drie perceelen WEILAND in den grooten Stadspolder onder Leiderdorp, groot 3.36.90 H. De Huizen zijn te bezichtigen Dinsdags en Don derdags van iedere week van 10 tot 3 uren, mits vooraf belet vragende bij do bewoners. De Landerijen dagelijks. Do perceelen zijn, behoudens gestanddoening der voorschreven huur tot 1 Mei 1883, te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen, met uitzondering van perceel één, dat te aanvaarden is 5 Januari 1883. Betaling der kooppenningen 29 Januari 1883. Alles breeder bij biljetten omschreven. Meerdere inlichtingen zijn te verkrijgen ten kantore van voornoemden Notaris PAPE, te Warmond. Mej. E. STEE^WIJH, Langebrug N°. 89, bericht dat zij nog ruim voorzien is van van STÜPFBL te Alpirsbach tegen hoost en aaudoening der slijm vliezen. Het is een losmakend en ver zachtend middel, dat onmiddellijk de prikkeling in de keel, waardoor het hoesten ontstaat, wegneemt. Doosjes van 40 en 20 Cents. Hoofddepot voor Nederland bij A. W. GROOTE Zn. en verder bij F. Cr. A. PROOT, Leiden. Heden gearriveerd SOjVHER- MAWNï, met 200 stuks prach tige Saksische Bflarz'scti© Kanarievogels, welke den waterrol, bolrol en nachtegaalrol zingen, zoowel bij avond als bij dag. Hij logeert Mandenmakerssteeg bij den Heer DINGJAN.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1