Nadat men kunstboter nit ossenvet is gaan bereiden, zal na ook hatoenboter aan de markt vrorden gebracht. De bekende schoolmeesters-jassendief Stokvisch is te Breda reeds tot een jaar celstraf veroordeeld. Na moet hij nog te Zwolle terechtstaan. Te Eonstantinopel - zoo wordt gemeld- verscheen onlangs, om den Baltan zijne hnlde te brengen, het Ciroassisohe opperhoofd Hod Boy, ge boren in 1762 en sinds 1772, d. i. meer dan 100 jaar, dienende in het Tarksche leger. De man heeft 56 groote en tallooze kleinero veldslagen bijgewoond, en alle mogelijke Turksche ridderorden ontvangen. Hjj is nog gezond en eet en drinkt goed. Zekere Gaubert die vóór eenigen tijd in het paleis van justitie te Brussel de overjas van den subatitnnt-officier van justitie gestolen had, is tot 8 maanden gevangenisstraf en 26 fir. boete veroordeeld. Volgens de laatste berichten wordt thans de te Kingston (Jamaica) geleden sohade op 15 millioen dollars begroot. De braod begon Haan dag en was niet voor Woensdag gebluscht. Yijf menschenlevens zijn te betreuren. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Mag ik n, vooral ook in het belang der ingeze tenen, voor het onderstaande een plaatsje verzoe ken? Donderdag-avond kreeg ik bericht van de Rijksambtenaren, dat te Leiderdorp een noodslach- ting had plaats gehad. Het geslachte beest werd door hen toen reeds met den naam van „kreng" bestempeld. Als Rijk-Yeeopziohter ging ik Yrjjdag- morgen naar Leiderdorp, bij den landbouwer J. Yan Leeuwen, om te zien of het beest ook geleden had aan besmettelijke ziekte. Ik vond eene uitgeteerde koe, die reeds eenige weken moest ziek geweest zijn en ten gevolge van het lange liggen versoheidene wonden had be komen, waarin koud vuur was ontstaan. Daaren boven waren de longen geheel veretterd. Ik ga den burgemeester van Leiderdorp kennis van mijne bevinding, en deelde ZEA. mede, dat ik het vleesoh te eenenmale onbruikbaar en ongeschikt vond voor de consumtie, waarop ZEA. last gaf, het beest te begraven. J. Yan Leeuwen (die het beest te Leiden aan een slachter verkocht had), hier niet mede te vreden, wendde zich daarop tot den Rijks-Veearts te Leiden, die hem een schriftelijk bewijs gaf dat het vleesch voor den handel geschikt was, met welk bewijs gewapend Yan Leeuwen den kooper kon noodzaken, den koop gestand te doen. - Ik laat het aan het publiek over te oordeelen of het voor mij, die dertig jaren een beklante slachterij had en nu sedert negen jaren de betrekking van Rjjks-Yeeopziohter bekleedt, en van het goed- of afkeuren geen het minste voordeel heb, daar ik mijn advies omtrent het al of niet voor de consumtie geschikt zijn gratis en slechts in het algemeen be lang geef, of het, zeg ik, voor mij aangenaam is, mijne stellige overtuiging te moeten prijsgeven, voor een door niets gemotiveerde uitspraak van den Rijks-Veearts; en of het in het belang is der inge zetenen en bevorderlijk voor hunne gezondheid, om door en door verziekt vleesch, al is het dan ook niet ten gevolge eener besmettelijke ziekte, als goed vleesch te betalen en te gebruiken. Leiden, De Rijks-Veeopzichter 19 December 1882. H. Koot. UUITENLAND. Frankrijk. De begrootingscommissie heeft het regeeringsvoor- stel aangenomen, strekkende om een nieuw krediet van 120 millioen te openen, tot verhooging der toelagen aan de lycaea en colleges en oprichting van gemeentescholen. Zij is verder teruggekomen op een vroeger besluit en heeft een gedeelte van het krediet aangenomen, dat voor het oprichten van scholen in gehuchten gevraagd was. De heer Moreau is, met 50 van de 58 uit gebrachte stemmen, tot Byndicus der „agents de change" te ParijB herkozen. Uit Parijs wordt gemeld dat gisternamiddag te drie uren eene ontploffing in een patrooniabriek op den Uont Valdrien heeft plaats gehad. Naar men verzekert, zijn een dertigtal werklieden ernstig gekwetst. De oorzaak was nog niet bekend. Bij de ontploffing te Montceau-Ies-Mines werd niemand gedood of gewond; 11 ruiten werden ge broken. Op een afstand van 24 meters werd een stuk van een lont gevonden. Men denkt dat de dader het gemunt had, niet op Hartin, die belast is met het opteekenen van de hoeveelheden steen kolen, die elk werkman uit de mijn haalt, maar op den brigadier Jeannet, die dicht bij hem woonde en die als getuige a charge te Riom was opgeroepen. Duitschlancl. In antwoord op een artikel van de „Golos" zegt de „Norddeutscho Allgem. Zeitung" betreffende Duitschlands houding in het congres te Berlijn, dat men volkomen over het hoofd ziet hoe Duitsch land toenmaals alle door Rusland gedane voor stellen feitelijk doordreef en alles voor die mogend heid deed wat zij verlangde. Duitschland zou misschien zelfs verdere eisohen van RuBland ondersteund heb ben, indien het die officieel had bekend gemaakt. Heer dan Rusland toen zelf goed vond te vorderen kon Duitschland natnnrlijk niet ondersteunen. De van Russisohe zijde op Duitschlands toenmalige politiek gedane aanvallen, zegt de „Norddeutsche", zijn derhalve niet gerechtvaardigd. Telegrammen. KAAPSTAD, 17 December. Cetowayo zal in de volgende week naar Zoeloeland vertrekken en door militairen begeleid worden. DURBAN, 17 December. De toestand in Zoeloe- land wekt bij voortduring ongerustheid. Twee stam hoofden, Dabulamanzi en Umlandela, zijn slaags geweest en laatstgenoemde heeft John Dunn om raad gevraagd. ANTWERPEN, 18 December. Het Engelsohe stoomschip „Carthagonora", met erts en erin végdtal, van Carthagena naar Antwerpen beBtemd, is door zelfontbranding in brand geraakt toen het de haven wilde binnenkomen. BERLIJN, 19 December. In de „Meskauer Zei tung" komt een opstel voor over de reis van den heer Yon Giers. De schuld van het misverstand, dat, tot groot nadeel van Rusland, na het congreB van Berlijn zich openbaarde, werpt het blad op prins Gortschakoff en de staatkundige beschou wingen van Fransche dagbladen. Het Rnssische blad hoopt dat de bijeenkomst te Yarzin den weg zal effenen voor eene goede verstandhouding tus- schen Rusland en Duitschland. Deze goede ver standhouding, zijn grond vindende in de geschie denis, kan ook zonder bijzondere overeenkomst be houden blijven, daar de wezenlijke belangen van Duitschland en Rusland overal door elkander be grensd zijn, maar nergens met elkander in strijd komen. Yan dit opstel geeft de „Nordd. Allg. Zeit." heden een uittreksel, met de opmerking) dat zij daaraan, wegens de positie van het blad, eene hoogere beteekenis geeft dan het anders misschien zou kunnen hebben en het daarom ook gaarne in zijn geheel ter kennis zijner lezers brengt. LUIDEN, 19 December. De verwachting voor morgen is: zuid-oostelijke en oostelijke wind, goed weer. Hedennamiddag heeft het eerste gedeelte van de openbare les der Muziekschool in de Stads- zaal plaats gehad. Ze werd door een talrijk publiek bijgewoond en de jeugdige musici werden bij her haling toegejuicht. Ten hoogste voldaan keerden hedennamiddag de wel is waar niet talrijke bezoekers van het orgelconeert van den heer Yan der Kaa huiswaarts. Men had in bet kerkgebouw der Doopsgezinde ge meente opnieuw eene ure van muzikaal genot ge smaakt, dank zij het talentvol spel van den oud-élève van het Blinden-Instituut te Amsterdam. In zjjne poging om ook thans weder een uitstekend samengesteld programma te kunnen aanbieden, was de heer Yan der Kaa naar wensch geslaagd. Hen mag veronderstellen dat geen der nummers zijne uitwerking op het aandachtig luisterend publiek miste, al werd het conventioneele, weinig muzikale applaus geen enkele maal vernomen. De Maatschappij tot redding van drenkelingen te Amsterdam heeft hare gouden medaille toegekend aan J. Doove, loodgieter te Leiden, voor het op wekken eener scbijndoode drenkelinge onder de gemeente Leiderdorp. Door den correspondent dier Maatschappij, dr. W. F. Van Rhijn aldaar, werd hem deze ouderscheiding heden ten raadhuize in het bijzijn van het gemeentebestnnr uitgereikt. De candiaat T. S. Van der Ley Wz. te Lang weer heeft een beroep ontvangen naar Hem en toezegging van beroep naar Scherpenzeel c. a. (classis Heerenveen). Men verneemt dat de gouverneur van Atjeh, de heer Prnys Van der Hoeven, eervol is ontslagen en gepensioneerd en zal vervangen worden door den resident van Palembang, den heer Tobias. De Tweede Kamer heeft heden het hoofdstuk Financiën aangenomen met 66 tegen 7 stemmen, na bespreking over de Staatsloterij, die tot geen resultaat leidde, en nadat een motie van den heer Donner was uitgesteld om den wensch nit te spreken dat de toepassing van art. 168 der Grondwet tot onbillijkheden leidt. De afdamming van het Slaak zal in 1883 aanvangen. De behandeling van het hoofdstuk Oorlog is aangevangen. Morgen voort zetting. Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben bepaald dat de jacht op klein wild in Zuid-llolland wordt gesloten op Zaterdag den 30sten Dee. a. s. met zonsondergang, mot uitzondering van het vangen van hontsnippen met laat-, war- of valfiouwen, dat blijft toegelaten tot en met den 24sten Maart 1883. Men meldt ons uit Den Haag: Prinses Hen drik is hedenmorgen aan een groot gevaar ontsnapt. Toen de prinses toch, vergezeld van eene hofdame, hare gewono ochtendwandeling deed, en hot Smids water juiBt gepasseerd was naar den kant van het Bosch, ontsnapte een paard, dat naar eene hoef smederij in genoemde straat werd gebracht, aan de handen van zijn geleider en holde naar de plaats waar H. K. H. zich bevond. Door oen ge lukkig toeval keerde de hofdame zich even om, bemerkte het rennend beest en had nog juist den tijd de prinses terzijde te trekken zoodat het paard hen voorbij vloog en geen van beiden eenig letsel bekwamen. Het paard werd aan den Boschkant gegrepen. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde hedeu te Suez en ging terstond het kanaal inde „Utrecht", van Rotterdam naar Batavia, is heden van Aden ver trokkende „Zuid-Holland" is 17 Dcc. van Rot terdam te Batavia aangekomen. KOLONIE N. BATAYIA, 17 November. Uit particuliere bron, nl. door de „Penan;: Times", verneemt mon dat de radja van Tjoenda weder afgevallen is; dat de Nederlandsohe vlag, die de Atjehers van Telok Semawd na hnn laatste t uchtiging op de heuvels haddeu moeten hijschen, weer is neergehaald en dat de bevolking even vijandig is ale ooit; eindelijk dat Njaq Hassan, van zijne wonden hersteld, ijverig bezig is om weer een bende te formeeren, ten einde binnenkort Atjeh Proper aan te vallen. Yolgens een correspondentie in het „Pad. Hdbl." heeft men op 1 November te Lambaroe en te Anagaloeng geschermutseld. De „Javasche Courant" bevestigt den aanval van Atjehers in het Tamiangsche, in den loop van September. Op Borneo schijnt de oorlogsfakkel uitgebluscht Het eenige wat men van den Boven Teweh verneemt iB een amokpartij. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zyn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Eervol uit 's lande dienst, de 2de commies by de algemeene rekenkamer D. J. Van der Star en de commies der tweede klasse by den post- en tele graafdienst V. J. H. Van Wely. Benoemd: Tot verif. der 4de kl. bij de in- en nitvoerr. en ace. P. J. De Neys, laatstelijk ontvanger dier middelen te Tandjong Pandan (assistent-residentie BillitoB), onlaDgs van ver lof uit Europa teruggekeerd. Tot machinist der 1ste kl. bij den dienst der staatsspoorwegen op Java, de machinist der 2de kl. L. C. A. F. J. Revins. Tot 2den commies op het residentie-kantoor te Bandong Tb. W. Van der Zon Brouwer, laatstelijk 2de commies ter Alg. Secretarie. Bij de tinmijnen op het eiland Banka: Tot adm in het dis trict Soengeiliat, F. Th. Von Kotsch; in het district Toboali, J. F. W. Michel. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den ontv. der in- en nitv. en acc. te Telok Betong (Lam- pongsche districten) J. Cantervisscher. Een 2-jarig verlof Baar Europa, w. ziekte, aan den hulppre diker by de prot. gem. te Benkoelen, H. Bettink. Ontslagen: Eervol nit 'elande dienst, de kantoorchef der 2de kl. bij den post- en telegraafdienst J. G. Spier. Eervol nit 's Lands dienst, de tweede comm. op het residentie kantoor te Bandong (Preanger Regentschappen) M. Ehrencron. Departement van Oorlog. Ontslagen: Op verz. eerv. nit Zr. Ms. mil. dienst, wegens volbrachten diensttijd mtt behoud van rec>' op pensioen, de maj.-int. hij de mil. adm. K. F. Gerth Van Wijk. Benoemd: Bij de mil. adm. tot nny.-int., de kapt.-iDti W. B. Filet en A. E. Winckel, met bepaling dat laatstgenoemde ook in den nieuwe» rang belast blijft met de samenstelling van het nienwo reglement van administratie voor de landmacht en als zoodanig bljjft gevoerd „a la suite." Tot kap.-kwart, da 1ste luit.-kwart. H. W. G. Wilderink en P. Brouwer. Tot lsten luit-knart, de 2de lait,-kwart H. P. M. Van Altena; Overgeplaatst: De kapt. der inf. Bekking naar Bsnda; de kapt-kwartierm. Stokhekker naar Atjeh; de 2de luiis.-kwart. Interna naar Macassar en Hupseher naar Amboina; de lste laita. kwart. Vossen naar Samarang en RiD6es naar Atjeh; da 2de luit. der inf. J. Bays naar Soerakarta; de lste luit. der genie Üe.Voogt naar Soerabaia.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2