LEIDSCH DAGBLAD. •7 N°. 7009. I AM J Woensdag £0 December. A0. 1882. Avond - e clitiè. Be Christen Harpe, l Tj v PRIJS DEZER COUR ART: vxij Leidea per 8 maanden.1.10. Franco per post.s 1.40. ALsoodtfltyk* Nommers.a 0.05. Deie Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ABYÏRTEIÏTIEÏ i Van 18 regel» 1.05. Iedere regel meer f 0.«7f Grootere letten naar plaatsruimte. Voor he% ineassee» ren buiten da atad wordt 0.10 berekend. Pi-cmie LEIDSCH DAGBLAD. In dit nommer bevindt zich - om uit te knippen - de bon voor het premie-boekwerk van J J. L. Ten Kate: dat morgen, Woensdag, van 's morgens 10 tot 's avonds 6 uren aan ons Bureel kan worden afgehaald, tegen afgifte van den bon en betaling van 50 cents. Aan de Abonnés buiten de stad wordt het tegen inzending van 65 cents in postzegels franco toege?onden. LF/ISESf, SO SBeccmber. Heden is aan do universiteit alhier do heer J. W G Meerstadt J. W. Gzn., geb. te Zutfen, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met acade misch proefschrift get.: „Bijdrage tot de casuistiek der Chorea minor." Per Nedorlandscho mail ontvingen we heden- middaz de Indische bladen van 17 November, en daarna p;r Engelsche mail die van 9 tot 16 Nov. Hot bestuur der Koninklijke Mnseën te Berlijn was door den heer dr. C. Leemans, directeur vaD 's Rijks Museum van Oudheden te Leiden, op zijn verzoek, in de gelegenheid geatoid om van een drie tal mark v aardige Grieksoho grafroliefs uit laatst genoemd Museum vormen te doen vervaardigen en heeft van elk dezer reliefs voor den heer Leemans een afgietsel beschikbaar gesteld. Met vergunning der regcoring is door dr. Leemans het grootste en merkwaardigste dezer afgietBeiB ten geschenke ga- geven aan het Museum van Kunstnijverheid op het Paviljoen te Haarlem. Het oorspronkelijke is wit marmer, in een Atheensch grafmonnmont van Ar- chestrstïe uit Sunium, in den vorm van een tem peltje en hoog uitkomend werk, met bijna levens- groote beelden en zal in den loop dezer week in het Museum van Kunstnijverheid worden opgesteld. Tot predikant bij de Neder]. Herv. Kerk te Oudshoorn en Grephoek is beroepen ds. M. Rutgers Van der Loeff, te Almeloo. De lste luit. R. K. De Jong is van het 3de reg. inf. overgeplaatst bij het 4de reg. Gisteren heeft prof. dr. J. H. Gunning Jr. zjjno betrekking als kerkelijk hoogleeraar bij de Universiteit te Amsterdam aanvaard door het uit spreken eener redevoering in het gebouw Felix Merilis over „het krnis, de waarheid voor weten schap en kerk." Op de voordracht voor leeraar in de Ned. taal aan de Hoogere Bnrgersohool met driejarigen cursus voor jongens te Utrecht zijn geplaatst de heeren I. Brevée, leeraar aan de H. B.-S. en het Gym nasium te Winschoten, en R. Akkerman, hoofd onderwijzer te Rijssen. Voor de mot lo. Jat nari a. s. ontstaande vacature van leoraar in de Hoogdnitsche taal- en letterkunde aan de H. B. Bchool voor jongens te 's-Hagc worden aanbevolen de heeren A. L. Schmidt Jr., ioeraar aan het Gymnasium en de R. H. B. school te Gouda, en H. M. Leopold, leeraar aan de R. H. B. school te Groningen. De minister van buitenlandsohe zaken, jhr. Roohusson, geeft hedon een diner ter eere van Prinses Hendrik. Aan het departement van koloniën is gisteren aanbesteeddo metalen bovenbouw van 34 brnggen met bijbehoorende klemhaken, reserve klink- en tchroefbonten, stelhouten met ringen en hardsteen, ten dienste der Staatsspoorwegen op Java, in twee geneden en in massa. Voor de beide peroeelen was het minst ingeschreven door de ünion Actiën Gesellschaft te Dortmund, het lste perceel voor f 5605, het 2de perceel voor f 65,615. - Voor de beide perccelen gezamenlijk was het minst ingeschre ven door de Actiën Gesellschaft für Eisen-indnstrio, und Bruckenbau te Duisburg, voor 63,295. Aan den matroos der lste klasse H. Wafel bakker en den scheepskok F. J. Netten, beiden dienende aan boord van Zr. Mr. wachtschip te Am sterdam, is vergunning verleend den 6den tocht met de „Willem Barendsz" naar do Noordpool mede te maken. Door onzen landgenoot, den heer A. Zalm te Rotterdam, is een uitvinding gedaan, die belooft van het grootste gewicht to zijn en ongetwijfeld op het gebied der stoommachinos belangrijke wijzigingen in de toekomst zal teweegbrengen. Zij bestaat toch nit niets anders dan uit den zoo lang gezoohten en tot heden niet gevonden „waren rognlatenr." Door den uitvinder ia reeds in alle landen van Europa, alsook in Amerika, waar industrieel eigendom be schermd wordt, brovot genomen. Door een 80-tal studenten in de rechtsge leerdheid te Groningen (de overige studenten in dat vak zijn reeds met vocantio vertrokken), is aan den minister van binnenlandsche zaken een adres gezonden, strekkende om 's ministers steun te ver krijgen tot een wijziging van hot II. B. van 27 April 1877, „in dien zin, dat bij het doctoraal examen in do rechts- en staatswetenschappon het schriftelijk gedeelte vervalle, en bij do promotie in elk dier beide vakken hei schrijven van eon proef schrift facultatief wordo gesteld." Tevens werd adhae- sie verzocht aan de juridische studenten bij de andere universiteiten. De groote fabriek van de heeren BogaertB en Co. to Vught (peinture-Bogaerts) is aan een Engel sche maatschappij verkocht voor f 1,500,000. De heer Bogaerts blijft directeur, op eene bezoldiging van 12,000 'sjaars. De werkzaamheden voor de voltooiing van het standbeeld van graaf Jan van Nassau te Utrecht zijn thans zoover gevorderd, dat het beeld op Vrijdag 22 December, des namiddags ongeveer te twee uren, in de fabriek der heeron Merkelbacb, Van Enkhnizen en Co. to Breda zal gegoten worden. De Arnh. Crt. vult hare mededeeling aan dat de hoogleoraar Buys oen werk over de Grcndwet zal uitgeven. Het werk zal reeds in de eerste dagen van Januari, althans voor een gedeelte, het licht zien. Den 4den of 6den zal het eerste gedeelte van het lste stnk verschijnen, om eenigo weken later door het tweede gedeelte te worden gevolgd. Deze vor- mon te zamen het eerste deel, dat de drie eerste hoofdstakken, das de grootste helft der artikelen van de Grondwet behandelt. Hot bericht als zou door don minister vaD oorlog zijn bepaald dat miliciens, die voor eene aan stelling tot milicien-sergeant in aanmerking wensohen te komen, niet langor dan andore milioiens onder de wapenen behoeven te worden gebonden, schijnt geen geloof te verdienen. Althans nader wordt ge meld dat de bepalingen omtrent het onder de wape nen houden van de miliciens voor de lichting van 1882 zijn vervat in het koninklijk beslnit van 15 Jannari 1882, no. 14, en dat van wijziging dezer bepalingen niets bekend is. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag a. s. niet plaats hebben. De hoer Willem Van Zuylen begint grof spel te spelen. Nadat hij vroeger door zijne energie en de kenze zijner stukken ook de genegenheid der Lei- denaars had verworven, is hij nu hard op weg ze te gaan verliezen. Welk een verschil is er reeds merkbaar in de opkomst tnsschen het eerste en het zesde nommer van het abonnement I Tijdens de voorstelling van gisteravond vernamen we meer dan één bewijs van ontevredenheid. Zo kan dan ook gerust tot de miDst geslaagden ge rekend worden. In „Een Faillissement" waren er maar heel enkelen op hun plaats, o. a. de heer A. Van Zuylen als de brouwersbaas en de heer Chrispijn als de procuratiehouder. Zelfs de heer Moor als de groothandelaar Tjalde en de heer Willem Van Zuylen zolf als de advocaat konden niet voldoen. Er heerschte een zekere mathoid in het spel en Bommigo tooneolen werden bijna vervelend. Toen Tjalde b. v. eindelijk tot de teekening van hot stuk, waarin hij zich failliet gaf, overging, hoordon we - hoe ondengend - in onze nabijheid van iemands lippen zelfs oen veelbeteekenend „Goddank" komen. Hoe verdienstelijk het spel van mevrouw De Graef- Verstraete anders moge zijD, ditmaal gaf ook zij het kcrakter niet met die zorg woer, welke men van haar steeds gewoon is. Van mej. Vink hadden we ia vele opzichten mede een heel andere Signe ge- wenseht, tevens om haar verschillend karakter meer te doen uitkomen, hetgeen misschien tvel hot geval zou geweest zijn als zij maar een anderen luitenant als verloofde had gehad. Met don heer Rnysbroek ging het bepaald niet. Het is waar, aan het stnk zelf kloven tal van gebreken. Niettemin kan het, bij een goede opvoe ring, toch boeien. Velen zullen zich dit nog wel herinnoren van de voorstelling een paar jaar geleden door het toenmalige tooneelgezelsohap der heeron Le Gras, Van Zuylen en Haspels, toen er, vooral door het spel der beide broeders Haspels, zooveel bijval mode werd behaald. Moge de tweede helft van het abonnement ons gunstiger zijn. Een directeur is soms verplicht om voor zijn financiën iets aan de kunst op te offeren. Thans ziet men hier evenwel het tegenovergestelde gevolg. Hot publiek begint minder op to komen. Er is geen stilstand, maar zelfs achtoruitgang merk baar. Dat dient do heer Van Zuylen in aller be lang tegen te gaan. Gemengd Nieuws. De vorige week zijn alhier twee ge vallen van pokken voorgekomen. Een van deze was de vierde lijder in één geziD, waarvan geen der leden gevaccineerd is. Te Rotterdam kwamen acht gevallen voor. De knecht van de Leidsohe pakschuit, A. Zagwijn, die jl. Vrijdag bij het ongeval met die schnit ernstig gekwetst werd, is ton gevoige daarvan overleden. De vorige week zijn te Scheveningen negen personen aan mazelen overleden. In de tweede Eg elantiersd warsstraat te Amsterdam heeft gisteravond „een vader" in dronkenschap de petroloumlamp naar het hoofd van zijn dochtertje geworpen, waardoor de kleeren der kleine vlam vatten. Deerlijk gewond is het kind door de politie per brancard naar hot gasthnis ver voerd. De dader bevindt zich in handen der justitie. Uit Apeldoorn wordt gemel d dat de per soon van J. M. is gearresteerd en gevankelijk naar Zntfen is overgebracht, wegens hot lossen van een schot op zijne moedor, dat echter slechts het in brand geraken der mnts ten gevolge had. In de omstreken van Hoino (Overijsel) zijn veel hazen door het kwelwater in de lage pol ders verdronken gevonden. Nabij Hoo geveenis een 7 5-jarige vroavr dood aan den weg gevonden. Zij was den vorigen dag in het water geraakt en gered, maar met hare natte kleederen gaan zitten. Men vond haar ver kleumd en verstijfd. In haar mandje had zij nog een flesch met sterken drank, waaraan zg ver slaafd was.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1