■taks schelrisch en eenige roggen, welke aan visch- koopers in den afslag werden verkocht voor 40 a 50 cents per stuk. Een kantschnit en een zeilschnit besomden ieder f 30. Schol en tong schijnt van de kost verwijderd te zijn. Stoffelina Schoenmakers, ond 13 jaar, heeft haar vader, die reizend koopman is, te Leiden heimelijk verlaten, medenemende eenige ratte- en muizevallen. In de vorige week zijn te Rotterdam aangegeven 128 gevallen van mazelen. Op een kamer in de Tweede Goudsbloem straat te Amsterdam geraakte een meÏBje, tijdens de afwezigheid harer moeder met lucifers spelende, in brand. Deerlijk werd de kleine gewond, zoo zelfs dat voor haar leven wordt gevreesd. Te Noord-Scharwonde is een boeren plaats door de vlammen vernield. Alleen het hnis was verzekerd. Van den inboedel is bijna niets gered. In een tijd, waarin men dikwerf klach ten hoort uiten over het te jonge kader van het leger, als een gevolg van de omstandigheid, dat vele onderofficieren na een korten diensttijd tot de burgermaatschappij terngkeeren, verdient het zeker vermelding, wanneer een onderofficier het zilveren jubilé van zijn eervolle, vaak moeilijke betrekking herdenkt. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer A. W. J. Vliek, adjudant-onderofficier bij de artillerie cursus-compagnie te Delft, tot onder officier werd aangesteld. In de omstreken van Fallköping(Zwe- den) viel een arend op eene vronw neder. Deze verdedigde zich zoo spoedig zij kon, maar het is onzeker hoe de strijd zon afgeloopen zijn, indien zij geen hulp van toesnellende personen ontvangen had. De arend was zoo heftig in zijn aanval, dat hij voor de overmacht niet eens op de vlncht ging eindelijk moest hij zijne stoute daad met den dood bekoopen. De vrouw heeft zware wonden aan hoofd en handen bekomen. Men beweert dat de afstand tu88chen de vleugelspitsen ruim 2 meter bedroeg. De „Berliner Börsen Courier" ves tigt de aandacht op het allengs weder in zwang komen der crinoline in Engeland en Frankrijk en vraagt waarom de Rijksdag niet evengoed als tegen de veepest, den aardappelkever en de drnifluis ook, tegen deze dreigende mode eene wet zou maken. In de gevangenis van Wandsworth werd zekere Taylor, die zijn vrouw had vermoord, opgehangen. Taylor had na het misdrijf getraoht zich om het leven te brengen door zich den hals af te snijden. Bij de ophanging schijnt de wonde door het touw te zijn opengegaan en het hoofd viel bijna van den romp. Van het volgende verhaal,inbuitenland- sche bladen voorkomende, mag zeker wel worden gezegd: als het niet waar is, dan is het althans goed bedacht. Kapitein Boyton, de beroemde zwem mer, van wiens dood reeds meermalen ten onrechte melding werd gemaakt, vertoont thans zijn helden daden in de edele zwemkunst in de wateren van Colorado. Toen hij daar op zekeren dag na een voorstelling uit het water was gekomen, drong men bij hem aan, dat hij een voordracht zon houden over de door hem gebezigde werktuigen, zijn ver schillende tochten enz. Hoe aan dat verzoek te vol doen op een oogenblik, dat hij slechts een zwem- kostuum van oaoutchouc aanhad? Geen nood; een der notabelen leende hem een zwarte jas met witte das, een geneesheer zou hem een pantalon bezor gen enz. Het laatste kleedingstuk echter liet zich wachten, en daar het auditorium ongeduldig werd, besloot men zich nit den nood te redden, door den mprovisator achter een hooge, met een lang kleed bedekte tafel te plaatsen. In een onbewaakt oogen blik echter, terwijl de redenaar verhaalde, hoe hij bij zekere gelegenheid aan een hem vervolgende kaaiman ontsnapte, doet hij, ter aandniding hoe hij het monster ontkwam, eensklaps een sprong op de tafel, vergetende, dat hij slechts een zwembroek aanhad. Tableau! Na dat voorval, zegt men, wil Boyton nooit meer conférences houden. BUITENLAND. Frankrjjk. De minister van oorlog, de heer Billot, deelde Zaterdag depeches mede, meldende dat er geene agitatie in Mozab heerscht en dat het zich bevestigt dat de expeditie naar Tonkin (Anam) verdaagd en niet opgegeven is. In de Kamer is de buitengewone begrooting voor openbare werken, post- en telegraafdienst en oorlog zonder wijziging met 466 tegen 2 stemmen aangenomen. Te Brioude zijn twee mijnwerkers, die zich aan het vernielen van kruisen hadden schuldig ge maakt, tot veertig dagen gevangenisstraf veroordeeld. Er is reeds sprake van een standbeeld voor den dezer dagen overleden afgovaardigde Louis Blanc. De eerste stap daartoe schijnt gedaan te zijn door het Senaatslid Yictor Schoelcher, eenmaal door Victor Hugo „den besten der republikeinen" genoemd en voorzitter van de „Democratische Unie voor anti- clericale propaganda". D uit^elilancl. De voornaamste zinsneden van de reeds ver melde nota der „Norddeutsche Allgem. Zeitung" betreffende de te verwachten voorstellen van Enge land omtrent het Snez-kanaal luiden als volgt: „Wij zijn overtuigd dat elk voorstel der Engel- sche regeering bij de overige mogendheden het met de tegenwoordige goede betrekkingen aller mogend heden strookende vriendelijk onthaal zou vinden. De positie der mogendheden - welke bij de Egyp tische quaestie ten aanzien van hare eigene be langen niet in de eerste plaats betrokken zijn - zal daarbij voornamelijk bepaald worden door hare zucht om den vrede en de goede verstandhouding tus- schen alle mogendheden te bevestigen en tegelijker tijd zal het naar eisch der gerechtigheid hare taak zijn, ook de belangen van die Staten voor te staan, welke aan de conferentie tot dusver geen deel heb ben gehad, maar door hun koloniaal bezit bij de scheepvaart door het Snez-kanaal bijzonder belang hebben. Naar men zegt, zijn Nederland en Spanje voornemens hunne wenschen in dit opzigt bij het eventueel weder samenkomen der conferentie bij deze en anders bij de verschillende mogendheden afzonderlijk te doen gelden. Wij gelooven dat zij in dit geval bij allen een gunstig onthaal zullen vinden en ook verder van de voordeelen eener vrije en veilige scheepvaart ten allen tijde hun recht matig aandeel zullen hebben." Het Rijks-gerechtshof heeft het hooger beroep van den afgevaardigde Bebel, die wegens beleedi- ging deB Bondsraads door de rechtbank te Dresden tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld was, verworpen. De keizer woonde wegens een lichte verkoud heid Zaterdag de hofjacht niet bij. Waarschijnlijk zal hij eenige dagen de kamer moeten honden. Groot-Brltanulë. De miiyster van binnenlandsche zaken heeft een brief ontvangen, onderteekend „Rory of the hills"; de onderteekening was geheel in den trant van andere dreigbrieven. In den brief wordt gezegd dat het comité voor het in brand steken van openbare gebouwen te Londen, binnen eenige dagen een of meer gebouwen zal doen verbranden, als wraak voor het ter doodbrengen van de moordenaars van Maamtrasnan. De politiewacht bij de openbare ge bouwen is verdubbeld. In een ministerraad, onder voorzitterschap van de koningin, is lord Derby tot minister van kolo niën, lord Kimberley (thans minister van koloniën) tot minister voor Indië, lord Hartington (thans voor Indië) tot minister van oorlog, en de heer Childers (thans voor oorlog) tot minister van financiën benoemd In eene mijn te Creswick, in het Anstralische graafschap Talbot, behoorende tot den Staat Vic toria, heeft eene watermassa, in oude verlaten mijn werken aanwezig, zich plotseling een weg gebaand tot de mijn. Twee en twintig personen zijn daarbij omgekomen. Telegrammen. LONDEN, 16 December. Het gerucht dat een dreigbrief door den minister van Binnenlandsche Zaken ontvangen is, wordt gelogenstraft, maar zeker is, dat er voorzorgen genomen zijn. BERLIJN, 16 December. De Donau-Conferentie zal in het begin van Januari te Londen bijeenkomen. THONON, 16 December. PrinB Krapotkine is niet gevangengenomen. Hij bevond zich aan het spoorwegstation met de prinses, toen hij door politie agenten werd uitgenoodigd om eene huiszoeking bij te wonen. Nadat deze was afgeloopen, werden beiden weder vrijgelaten. CAIRO, 16 December. Lord Dufferin heeft aan de Egyptische regeering een ontwerp tot hervor ming der inlandsche gerechtshoven aangeboden. Hij stelt voor om Europeesche rechters te benoemen, en een wetboek te gebruiken, hetwelk zooveel moge lijk aan dat der internationale hoven gelijk komt. PARIJS, 16 December. Het Turksche gezant schap spreekt ten stelligste de verontrustende ge- ruohten tegen over den gezondheidstoestand des sultans. Ook de berichten over voorvallen op hst paleis behooren tot het rijk der verbeelding. BRUSSEL, 16 December. Zaak Peltzer. Deadvocaat Picard heeft heden zijn pleidooi ten einde gebracht. De heer Robert, de andere verdediger, zal met het zijne aanstaanden Maandag een aanvang maken. LONDEN, 17 December. Een telegram uit Kaap stad meldt dat, naar men zegt, de ministers be sloten hebben af te treden, daar zij van meening zijn dat maatregelen van dwang ter ondersteuning van hnnne poliiek in Basntoland door het volk der Kaapkolonie niet zullen worden goedgekeurd. LONDEN, 18 December. De ochtendbladen mel den dat Bir Ch. Dilke eerstdaags zitting zal nemen in het kabinet. LEIDEN, 18 December, De YerwachtiDg voor morgen iszuidoostenwind, minder gunstig weer. Aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur werd heden aanbesteed het verrichten van eenig baggerwerk in den Rijn onder Leiden en Alphen, in 2 perceelen en in massa. Minste inschrijver was de heer L. Brouwer te Gouda, voor: perceel 1 f 6100, perceel 2 f 890, de massa f 6890. Toezegging van beroep naar Brielsch-Nieuw- land is gedaan aan T. S. Yan der Ley Wz., can- didaat te Langweer. In de zitting der Tweede Kamer van heden verklaarde de minister van financiën in zake de munt-qaaestie, indien noodig, voorstellen te zullen doen in den geest van het rapport der heeren Yrolik en Pierson. Zijno belastingplannen zijn aldusHerziening om het personeel te hebben naar 6/10 van het tegen woordig bedrag en vervalling der grondslagen van deuren en vensters en haardsteden, belasting op het roerend vermogen tot V/x percent, verandering van patent in bedrijfsbelasting, heffing op grondbe lasting naar een vast percentage van 6 percent. Yerder heffing van zegel op buitenlandsche en wijziging van het zegel op binnenlandsche effecten, wijziging der successiewet, opheffing van l'/2 pet. van het buitengewoon registratierecht op de akten van scheiding. Het Rijk zal 4 millioen en de gemeenten 4mil- lioen meer ontvangen, daar deze 4/5 op het personeel verliezenmaar nevens de opcenten op alle belastin gen, 50 opcenten op onbebouwde, 60 opcenten op gebouwde eigendommen en 150 opcenten op het personeel zullen mogen heffen. De Rijksopcenten zullen geheel vervallen. Deze plannen gaven aanleiding tot breedvoerige protesten en beschouwingen. Het algemeen debat is gesloten. Prinses Hendrik brengt in de laatste dagen meermalen bezoeken aan de leden Harer Hofhou ding, Gisteren ontvingen baron Yan Wassenaer van RoBaude, kamerheer, en echtgenoote de eer van haar bezoek. Yolgens het Yad. heeft de heer Polak Daniëls als collecteur te 's-Gravenhage, een jaarlijksch in komen van f 30,000 uit de Staatsloterij. Met 1 Januari a. s. zullen, ten gevolge der wijziging in de zegelwet, de zoogenaamde kas-qui tantiën van de Nederlandsche Bank vervallen en daarentegen verkrijgbaar zijn assignatiën op naam of aan order, op al de plaatsen waarop nu de kas quitantiën worden afgegeven en zulks tegen 30 cent per stuk (met inbegrip van het zegel) onverschillig welk bedrag. Uit IJmuiden schrijft men van gisterenSedert Donderdag 11. gedurende drie etmalen, alleen heden uitgezonderd, heerschte hier door een dikke mist bijna onafgebroken een Egyptische duisternis, waar door de vaart totaal gestremd was. De Donderdag bourt varende Londen- en Hull-booten kwamen ge heel van de beurt; eerstgenoemde kwam eerst hedenmorgen binnen, terwijl de Hull-boot heden nog niet arriveerde; de mailboot „Sumatra" was tegen wil en dank genoodzaakt de reis naar hier te staken, en het gelukte haar eerst hedenmorgen zee te kiezen te 10 uren ongeveer. Heden mistte het niet zóó dat de vaart gestremd was, doch het was noodig te spuien, zoodat nu weder daardoor de scheepvaart oponthoud had. Het stoomschip „Prins Frederik", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Frioul, de quarantaineplaats voor Marseille; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, arriv. heden te Southampton BURGERLIJKE STAND VAN LELDEN. Eerste huwelijksafkondiging van 17 Deo. L. Klinkhamer jm. 24 j. en S. Yan Heyningen ja. 2i j.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2