LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7008. Dinsdag 19 December. A0. 1882. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.1.40. Urooderhjke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBUS BEK IBVEKTEHTIEK: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Groot ere letters naar plaatsruimte. Voor het inctssan- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Kenuisgerinffen. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen houdende verzoek om vergunning tot het houden en mesten van varkens van: A. ERIK, in een perceel in de Maaspoort aan de Uiter stegracht N*. 78; J. J. F. BUFFART, in het achtergedeelte van het huis op de Hoogewoerd N°. 18; Gelet op art. 152 der Algemeene Politieverordening van 6 November 1879; Doen te weten dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naastbijgelegene eu belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 2isten December aanst., 's voormiddags te elf urenzullende de belangheb benden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daar van, zy gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1G Dec. 4882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, IS December. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. J. Henny, geb. te Zutfen, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap met academisch proefschrift, get.: „De verplichting van den verkooper tot levering." Een buitengewoon groote schare vulde gister avond de Pieterskerk, waar dr. J. Knappert optrad om afscheid van de Hervormde gemeente alhier te nemen ten gevolge van zijne benoeming tot kerke lijk hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam. Yelen die bij deze plechtigheid tegenwoordig wilden zijn, moesten, bij gebrek aan een plaats, onverrichter zaken naar huis keeren. Kaar aanleiding van 1 Cor. 13 vers 13 sprak dr. Knappert tot de gemeente, die den vertrekkenden leeraar na afloop der gods dienstoefening het 4de vers van psalm 121 staande toezong. Op de begraafplaats aan de Groenesteeg is hedenmiddag ter aarde besteld het stoffelijk over schot van wijlen den emeritus predikant bij de Ned. Hervormde gemeente alhier ds. J. F. Kuyper. Lang voordat de lijkstoet er aankwam, was op den doodenakker een talrijke menigte, waaronder ook de kerkeraad enz., bijeen, uit welker midden een dame, toen de kist boven de groeve was geplaatst een krans van levende bloemen daarop legde. Ofschoon het de wensch van den overledene was dat aan zijn graf geen lofredenen zouden worden gehonden, gevoelde ds. R. Koopmans Van Boekeren zich toch gedrongen enkele woorden te spreken, niet om in strijd met het verlangen van den ont slapene te handelen, wiens wensch zoo geheel over eenkomstig zijn leven was, niet om diens lof uitte bazuizen, maar wel om een woord van dank te sproken, een woord van dank aan God, die het den overledene had vergund zooveel jaren het Evangelie te verkondigen, ook nog in zijn rusttijd en zelfs in zijn lijden, waarin de achterblijvenden van hem, die in zjjn leven zooveel had verloren, naast zooveel ander goeds, troost mogen vinden. Vervolgens nam de zoon des overledenen, dr. A. Kuyper, van Amsterdam, het woord om de aan wezigen de verzekering te geven dat zijn vader werkelijk was gestorven, wiens wensch het mede was dat hij niet zou worden begraven vóór zijn lijk tot ontbinding was overgegaan. Dit is eerst nu het geval en vandaar dat men niet reeds de vorige week op deze plaats vereenigd was. Hedenmorgen nog heeft hij op zijn vader de teekenen van Lazarus gezien en den reuk des doods in zijn neus opgevangen en geroken. Met aandoening schetste hij ook namens zijne zuster en nabestaanden hoeveel zijn vader aan de burger^ verschuldigd was, maar dat thans, nu zijn aioffeiijk overschot boven zijne hem voorgegane eobtgenoote rust, de familie Kuyper wel in Leiden heeft afgedaan, doch dit daarom niet zal vergeten. In bijzonderheden ging hij na wat zijn vader in en voor zijne gemeente was geweest en hoeveel liefde en toewjjding hij nog daarna mocht ondervin den, ook van zijne buren, die men in de heeren Couvée en Lisman hier vertegenwoordigd zag. Na allen daarvoor, alsmede voor de nu betoonde deelneming te hebben dankgezegd, werd de plech tigheid op zijn verzoek met het zingen van Psalm 103 vers 8 „Gelijk het gras is ons kort stondig leven" en het uitspreken van een gebed besloten. Op de voordracht voor onderwijzeres in de Nederland8che taal aan de openbare meisjesschool te Delft komen voor: mej. A. Schim VanderLoeff te Gonda en L. Kuyl te Leiden. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen f 36.00, f 18.50, f 3.90 en f 1.90; de laagste f 36, f 18.50, f 3.70 en f 1.85. Tot tijdelijk wethouder te Oegstgeest is be noemd de heer J. J. Yan Hoeken, en tot ambte naar van den burgerlijken stand i3 aldaar benoemd de heer H. H. R. Roelofs Heyrmans. Door het kiescollege der Hervormde gemeente te Nieuw veen is, ter voorziening in de vacature van predikant aldaar, ontstaan door het vertrek van ds. J. A. Prins naar Dokkum, toezegging van beroep gedaan aan den heer L. A.Vzü Langcraad, candidaat tot den H. dienst, wonende te St.-Maar tensdijk. De heer G. J. Yan Lindonk, pred. te Heem stede, heeft bet beroep naar Yoorbnrg aangenomen. Mr. T. Ph. baron Mackay heeft eervol ontslag gevraagd als burgemeester van Winterswijk. Het ontbreekt in de Tweede Kamer meerma len niet aan complimentjes, die de leden elkaar onderling en ook den ministers maken. Soms zijn ze echter van een bijzondere Boort. In de zitting van Zaterdag heeft het hoofd van het departement van financiën er weer eenige ontvangen. De heer Blussó begon er mee. Deze zeide dat het moeilijk is met een minister in debat te treden, die zulke fijne voelhorens heeft, dat hij alle opmerkingen weet af te slaan. Zegt spr. dat er tekorten zijn, dan zegt de ministermaar gij vergeet de buitengewone uitgaven die op de begrooting voorkomenen voor dat iemand nog sprak wees do minister reeds op de noodzakelijkheid van een leening, die echter gepaard moet gaan met belastinghervorming. In één woord, de minister is een fijne diplomaat. Hij had op zijn post van buitenlandsche zaken moeten blijven en een man als Yissering, maar van krachtiger ge zondheid, voor de finantiën moeten spannen. In 's ministers toelichting kan optimist en pessimist bevrediging vinden. De heer Blussé heeft vroeger uitgerekend, dat er een tekort was op de gewone uitgaven van 4 millioen, na aftrek der spoorwegen en kosten der vestingbegrooting. En nu is er nog een tekort van 4 millioen, ofschoon de belastingen hoog opgedreven zijn en veel meer opbrengen. De toestand is dus niet verbeterd, maar verergerd. Wij zitten aan den grond en hoe kan de minister dan beweren dat de lucht is opgehelderd? De toestand der huishouding is niet goed. Do registratie en zegelrechten hebben minder opgebracht. Ja, de post- en telegraafop- brengsten gaan vooruit. Maar dat bewijst niets. Men schrijft en telegrapheert vaak het hardst, als men in de klem zit {algemeen gelach). En wat doet de minister Hij doet niets. Hij wil een verhouding brengen tnsschen het patent voor den landbouw en de opbrengst van roerend goedmaar hoe hem dit mogelijk zijn zal, begrijpt spr. niet. Het spijt spr., dat men de kapitaalbelasting van Yissering in den steek heeft gelaten, men had die moeten hervormen. De heer Blnssé had gewenscht dat de patentwet was herzien, welke door Van Bosse reeds genoemd werd als de allerslechtste wet, terwijl een hoofd ambtenaar heeft gezegd, dat er slechts één goed artikel in wasart. 9. De ambtenaren kunnen haar niet toepassen en doen daarom gekheden, b. v. het gelijkstellen van drukkers met molenaars (gelach). De Belgische „Moniteur" behelst koninklijke besluiten van den 11 den dezer, waarbij de taal- knndigen binnen- en buitenslands worden uitgenoo- digd eene Ylaamsche en eeneFransche spraakkunst op te stellen volgens bij die besluiten aangegeven plan en 150 bladzijden in 12mo beslaande; waarbij voorts de regeering gemachtigd wordt om eene toe lage van 3000 fr. toe te kennen aan de beste spraak kunst van dien aard, welke binnen twee jaren ver schijnt, en die toelage te vernieuwen telkens wan neer later een nog beter werk het licht ziet. Het stoomschip „C. Fellinger", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde Zaterdag te Port-Said; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, vertrok dien dag van Suez. De audiëntie van den minister van waterstaat zal a. 8. Donderdag niet plaats hebben. Z. M. heeft den medicinae doctor Hermann Müllner, geboren te Janova, met 21 dezer, benoemd tot tijdelijk off. van gez. 2de kl. bij de Kon. Nederl. zeemaoht; - den 2den luit. der inf. C. M. H. Kroe- sen, van het leger in Ned.-Indië, thans k la suite van het koloniaal werfdepot, in zijn rang en ouder dom in dien rang overgeplaatst bij het wapen der inf. van het leger hier te lande, en wel bij het 6de reg.; - aan den heer J. H. Cremer, consul- generaal der Nederlanden voor Zwitserland, op ver zoek eervol ontslag uit die betrekking verleend, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan den lande bewezen. Gemengd Nieuws. Zaterdag-avond omstreeks acht uren is er brand ontstaan in de woning van den heer Stegerhoek in de Manége op de Kaiserstraat. Een handdoek, die op de kachel in de slaapkamer te drogen was gehangen, geraakte in brand, met het gevolg dat ook weldra de bedgordijnen in vlam stonden. Aan de tegenwoordigheid van geest van den meesterknecht Loman is het te danken dat het vuur zich niet verder uitbreidde dan tot deze eene kamer, die echter geheel is vernield. Hij plaatste een slang op de waterkraan en zoodoende gelukte het hem de vlammen meester te worden. De inmiddels aange rukte spuiten - zes in getal - behoefden dienten gevolge geen dienst te doen. Bij het aankomen der spuiten had een jongen nog het ongeluk te vallen, met het ongelukkig gevolg dat de wielen hem over het lichaam reden en hij ernstig aan het hoofd verwond werd. Door de rijkspolitie is te Zoeterwondo aaDgehouden zekere G. v. d. G., die zich vermoede lijk heeft schuldig gemaakt aan diefstal van kippen enz. Bij zijne aanhouding bleek hij ook nog in het bezit te zijn van drie beesten. Na opgemaakt pro ces-verbaal is hij naar de gevangenis te's-Hage overgebracht. Daar de diefstal in eene der bnitengemeenten gepleegd is, worden *de personen, bij wie in den nacht van 14 op 15 dezer kippen ontvreemd zijn, verzocht daarvan kennis te geven aan het commis sariaat van politie to Leiden of bij den burgemees ter hunner gemeente. Men schrijft ons nit Katwijk aan Zeo: De twee laatste bomschuiten, welke den 29sten November nog op de haringvisscherij uitgingen, zijn den 15den dezer met slechts 4 a 6 manden gevan gen haring wedergekeerd. Vrijdag 11. kwam een viBchschokker voor den wal met ongeveer 1000

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1