A0. 7007. Maandag 18 December. A0. 1882. Tweede Blad. Bericlit. De Christen Harpe. Bella Roel, LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZEB COURANT: Toor Lei del per 8 maaaden.1.10, Fraseo per post1.40. Alzoaderl^be Nommers. 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBU9 DEB ADTET1TEST1EK: Vtn 18 regtl* 1*0». leder* regel meer 0.17^ Grootere Urtlen naar plaatsruimte. Voor bet iocassee- reo buitel de itad wordt/0.10 berekead. We hebben voor onze Abonnés wederom «en goede tijding. De uitgever wenscht namelijk tegen een billijke vergoeding opnieuw een premie boekwerk verkrijgbaar te stellen, voorname lijk met het oog op het aanstaande Kerstfeest. Daartoe kwam hem - evenals een vorige maal - het meest geschikt voor een bundel jedichten van onzen gevierden zanger Ten Kate, onder den titel: Hij vertrouwt dat dit aan godsdienstige poëzie gewijd boekwerk niet minder welkom dan bet vorige zal zijn. Het is keurig net op best papier uitgevoerd, 160 bladzijden groot en zal in de volgende week voor 50 Cents worden afgeleverd. Inmiddels kunnen we reeds thans mede- ieelen dat voor die onzer inteekenaren, die minder van poëzie houden, mede een novelle van wijlen den niet minder gevierden schrij ven Cremer ter perse is, getiteld: «m in den loop der maand Januari voor slechts 10 Cents te worden verkrijgbaar gesteld. De bons zullen te zijner tijd - om uii te knippen - in ons blad worden afgedrukt. Ofliciëclo Konnisgevinscn. De Burgemeester van Leiden brengt teralgemeene ken- ais dat de raad dier gemeente in zijne vergadering van den 14den December jl. uit zijn midden tot leden der com missie van financiën heeft benoemd de heeren: S. C. M. KNAPPERT en Mr. N. K. F. LAND, zoodat die commissie thans is samengesteld als volgt: G. WILHELMY DAMSTÊ, Voorzitter S. C. M. KNAPPERT en Mr. N. K. F. LAND. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 14 Dec. 1882. DE KANTER. Tweede Kunstbeschouwing. „Elk wat wils" als motto voor doze kunstbe schouwing, geeft eene korte aanduiding van den inhoud der portefeuille, door de familie van wijlen den heer Duuring welwillend beschikbaar gesteld. Een overzicht der teekeningen zal de juistheid van dit motto bevestigen. Beginnen we met het landschap, dan valt ons terstond een breede teekeniDg van Tan Borselen op, krachtig van licht en brain en gemakkelijk behandeld. Calame heeft ons te veel aan het dichterlijke in zjjn werk gewend, dan dat we zijne beide land schappen, hoewel getuigende van een onbetwistbare meesterschap in de techniek, onvoorwaardelijk zouden prijzen. Ook voert hij ons de natuur gewoonlijk in dunner, frisscher tinten voor oogen, dan thans in dit zware sepia-landschap. Meer poëzie geeft ons Bosbooms Kerkbedeeld met een geheimzinnig leven, schijnt zij te droomen over vroegere grootheid en een meelijdende lichtstraal troost haar over de onder witkalk verdwenen kleuren harer muren. Bij J. H. Yerheyens (geb. 1778) en H. Meyers (geb. 1737) uitvoerige stadsgezichten, zou men Springer onder de impressionisten gaan tellen, hoe wel diens sappige (het zij mij vergund dit woord hier te gebruiken) kooltèekening, op zich zelf be schouwd, daartoe geen aanleiding geeft. Van uit voerigheid gesproken, komt ook aan Langendijks gestoffeerde landschappen eene vermelding toe. Men kan ze met het volste recht betitelen „La difficult^ vaincue"; gelukkig acht men thans de roeping der kunst elders gelegen. Madou en Braokeleer vertegenwoordigen eene kunstperiode die verder achter ons schijnt dan zij in werkelijkheid is. Degeljjke teekeningen, doen de „schilderswerkplaats" van den eerste en de „school" van den laatste, toch gevoelen dat natuur gaat boven namaak en voor een greep uit het leven als Sadee's „bedeeling" legt eerstgenoemde kunst het af. Zonder sterke tegenstelling van kleur, in het gedempte licht van een grauwen dag, zijn Sadee's figuren los van elkaar, terwijl do verschillende uit drukking van ieder bedeelde niet schaadt aan de compositie in haar gehoel. Diep gevoeld ook is „La veuve du soldat" van Bles. De voorstelling dier treurende vrouw, die door haar kinderen, ja door bijna ieder voorwerp harer omgeving aan de oorzaak van het verlies van haar echtgenoot wordt herin nerd, is even treffend gedacht als fraai uitgevoerd. Moeten we door beperkte plaatsruimte ons thans bepalen tot het enkel noemen van sommige teeke ningen uit vele, als: L. Chantals en A. Scheffers Studiën, bloemen van Yan Os, een Oostersch tafe reel van Famars Testas, Jamins Kapperswinkel, vee van Yan Strij en wel geslaagde kipjes van onzen stadgenoot G. J. Bos, - toch mag niot worden over het hoofd gezien een gedeelte der collectie dat her innert aan da vroegere roemrijke dagen onzer kunst: een teekening van Goltzius, met de pen gearceerd, zoo zuirer als de kopersneden van dien meester; een vrouweportret van Eglon Yan der Neer, in frischheid en volheid van kleur wedijverend met de meest moderne aquarellen, een kasteel van Roghman in zwart krijt on O.-I. inkt en eene groote, uitvoerige teekening van A. Bloemocrt, „hebbende een seer aerdighe wijse van teyekenen en hande- linghe metter peD, daer hij dan eenighe sappige verfkens bijvoeght, tot sonderlinghe welstant", zoo als Yan Mandcr in zijne naïeve manier zegt. Ziedaar genoeg om te rechtvaardigen het begin yan dit overzicht „Elk wat wils." a. LEEBE1V, 26 Becemfoer. Nadat in de gisteren gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders in den Rijnlandschen Stoomtramweg de motie van den heer Yan den Berch Yan Heemstede (de heer Eyssell bad zijn amendement ingetrokken) verworpen was, nam de heer Ameshoff het woord en deelde uitvoerig den aandeelhouders mede welke drijfveer commissarissen er toe bracht den directeur in zijne betrekking niet te kunnen handhaven, en ontkende dat nevenbedoe- doelingen hem den ondergang der Maatschappij deden wenschen; de Nederl. Rijnspoor toch had er geen belang bij, al kon zij ook den Rijnl. Stoom tram overnemen voor „oud ijzer", om dezen te exploi- teeren. Wij zouden te uitvoerig worden, indien wjj het debat in al zijn onderdeelen volgden; daarom be palen we ons tot de hoofdzaak, welke hierop neer kwam: overschrijding van het maatschappelijk kapi taal en voorstel van den directeur tot het inrichten van een werkplaats (begrooting f 10,000) terwijl daarvoor geen genoegzame gelden in kas waren. De directeur, de heer Crans, verklaarde, als zijnde geen redenaar, zich niet in staat op alle beschul digingen onmiddellijk te antwoorden, doch ontkende de overschrijding van het kapitaal en verdedigde de oprichting van een werkplaats als strikt nood zakelijk en waarvan voordeel genoten wordt. Hij eindigde met openlijk de verklaring af te leggen dat hij er van overtuigd was dat alles wat hij gedaan had, in het waarachtig belang van de Maatschappij was geweest, - en mocht de vraag van commissa rissen of het belang van de Maatschappij meebracht hem het vorder voeren van het beheer op te dragen, ontkennend worden beantwoord, dan behield hij zich voor daarop nader terng te komen. De voorzitter wilde nn tot stemming over deze vraag doen overgaan, doch de heer Eyssell handhaafde opnieuw zijne motie tot het benoemen van een com missie van onderzoek^, welke echter verworpen werd met 102 tegen 51 stemmen. Daarna overgaande tot stemming over de vraag of het belang van de Maatschappij meebracht dat de directeur zjjne be trekking bleef vervullen, werd deze ontkennend beantwoord met 102 tegen 44 stemmen. Eenige aandeelhouders hielden zich buiten stemming. Naar aanleiding hiervan verzocht de heer Crans ontslag uit zijne betrekking, dat hem tegen 1 Januari bij acclamatie eervol werd verleend. De heer E. Yan der Kamp, thans inspecteur van politie alhier, is tot onderdirecteur in de kolonie Ommerschans benoemd. Toezegging van boroep naar Oost-Yoorne is gedaan aan den heer T. S. Yan der Ley Wz., can- didaat te Langweer. Do eerste voorstelling van Faassens „Zwarte Griet" heoft te Rotterdam voor een overvolle zaal plaats gehad. Alle rangen waren zeer goed bezet. Het stuk is, naar men aan het Hbl. meldt, uit muntend bevallen. Alle vertooners zijn tweemalen teruggeroepen, behalve het laatste bedrijf toen drie maal het scherm moest opgehaald worden. Toen nog werd den schrijver, den heer Rosier Faassen, door het publiek een schitterende ovatie gebracht, onder de fanfares van het orkest. Het Tooneel- verbond bood Faasson een prachtigen lauwerkrans aan. Mevrouw Beersmans leverde als Zwarte Griet een onovortreffelijke creatie. Haar grime en spel van het laatste bedrijf waren treffend van waarheid. Onder het vele schoone dat zij gaf, mnntten het tweede en derde bedrijf uit. De gebroeders Haspels, do familie Faassen, Yader, Yrouw en Zoon, Pool man, Mina Beersmans on Jeanne De Groot ver tolkten met talent en liefde hnn rollen. De kostumes verdienen een woord van lof. „Zwarte Griet" zal heel Rotterdam naar den schouwburg lokken en in de buitensteden om strijd begeerd worden. Ten gevolge van het invoeren vandenieuwo wet op het onderwijs is het aantal sollicitanten voor „hoofd der school" in Groningen zeer vermin derd. Als voorbeeld diene het volgende: voor 5 jaren, waren voor eene betrekking, naar een salaris van nog geen f 600, tusschen 20 en 30 sollicitanten, terwijl nu voor dezelfde vacature, met f 900 inko men, slechts 10 liefhebbers aan het examen heb ben deelgenomen. Dit is toe te schrijven aan de bepaling, dat het minimum-traktement voor een hoofd der school minstens 700 moet bedragen. Het stoomschip „Jason", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde gisternamiddag te drie uren Lizard. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw den heer Polo De Ber- nabo, laatstelijk secretaris bij het Spaansche gezant schap te 's-Gravenhage; - aan W. F. Lamoraal Wichers op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ontv. dor invoerrechten en ace. te Dordrecht c. a., behoudens aanspraak op pensioen; - aan J. P. Oostingh op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ontvanger der dir. bel. en acc. te Buitenpost c. a., behoudens aanspraak op pensioen; aan jhr. mr. W. G. Hovy, te 's-Gravenhage, op zjjn verzoek met 1 Januari a. s., eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van tjjdolijk administrateur der Domeinen, behoord hebbende tot de dotatie van wijion Prins Frederik der Nederlanden, onder dank betuiging voor de gewichtige diensten in die be trekking den lande bewezen; - J. P. L. Fischer, officier van gezondheid der lste kl. van het O.-I. leger, benoemd tot ridder 5de kl. in de orde van den Gouden Leeuw van Nassau.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1