Be herbergier A. Goossens, teNeterBel, in wiens woning de beruchte Mathijs De Bont '8 nachts was binnengesloopen en gearresteerd werd, is ten gevolge van den schrik overleden. Een 73-jarige grijsaard te Polsbroek is half verbrand in zijn woning gevonden. Ook stond het vertrek in brand, waarschijnlijk door het om vallen eener petroleumlamp. Toen de bunsingjagers Zuiderma en Po8tma eergisternacht in de gemeente Achtkarspel hun bedrijf uitoefenden, zagen zij in het Kuikhorn- eterkanaal een otter. Dadelijk vlogen de honden toe, en er ontstond een hardnekkig gevecht, zóó zei is, dat de otter eenmaal op Zuiderma aanvloog. Na een langen strijd, waarbij aan weerskanten bloed stroomde, behaalden de honden eindelijk de over winning en werd de otter gedood, die daarna bleek lang te zijn 1.28 M. en zwaar 12 KG. De huid is prachtig en de gestalte buitengewoon kraohtig. Het verkeer op den spoorweg Zeve naar—Cleef is weder vrij, zoo voor reizigers als voor goederen. Te Cambridge is het met de nienwe maan sterk beginnen te vriezen. Wanneer dit voort gaat, zooals men meent te mogen verwachten, zal waarschijnlijk aanstaanden Zaterdag of Maandag daar een internationale wedstrijd voor schaatsen rijders gehouden worden. Landgenooten, die daaraan wenschen deel te nemen, kunnen zich aanmelden bij don heer James D. Digdy (Mortimer-Villas Par kers Piece) to Cambridge. Te St.-Petersburg heeft een dertien jarige knaap, Michael Semenoff, zijn vader in zijn slaap met een bijl gedood, omdat deze hem niet langer naar de school wilde laten gaan en hem belette romans te lezende jengdige misdadiger werd tot levenslange verbanning naar Siberië ver oordeeld. De advocaat-generaal bij het hof van assises te Brnssel, de heer Van Maldegem, heeft ook Dinsdag zijn requisitoir in de zaak der gebroe ders Peltzer nog niet ten einde kunnen brengen. Na eerst Maandag vijf en den volgenden dag vier uren te hebben gesproken, was hij zoo vermoeid, dat hij verzocht om eenige uren rust te mogen nemen, zoo dat het hof besloot de zitting te verdagen tot gis teren. Steeds stelt hij de feiten en vermoedens zoo tegenover elkander, dat daaruit het lang beraamd overleg van de beide beschuldigden zon moeten blij ken. Dinsdag heeft Armand Peltzer ook de schoe nen aangetrokken, die in een kast op zijne slaap kamer zijn gevonden en passen in de bloedindruk- ken op het tapijt van het huis der rue de la Loi. Hij ontkent echter dat het zijne schoenen zijn. Gisteren - derde dag van het requisitoir - trachtte de procureur-generaal de voorbedachten rade der beide broeders aan te toonen door een groot aantal voorvallen en gewisselde brieven aan te halen. Het openbaar ministerie gaf eene beschrijving van de misdaad zooals die moet hebben plaats gehad, en verklaarde dat de voorstelling, daarvan door Leon gegeven, ongerijmd is; hij eindigde met te zeggen ik zal heden geen conclusie nemen, gij zult naar waarde beoordeelen en oordeelen. buitenland. Frankrjjk. In de gisteren door de Kamer van Afgevaardig den gehouden zitting is de beraadslaging over het buitengewone budget voortgezet. - De heer Ribot laakte de vertraging in het tot stand komen der begrooting. De tijdelijke vermindering in de voor schotten boven de raming werd door hem aan de mindere opbrengst van wijn en suiker toegeschreven. Hij was voor de voortzetting der schulddelging en het gebruik maken der middelen, welke uit con versie voortspruiten. Hij wees ook op de noodzake lijkheid om de buitengewone uitgaven te verminderen. Wat de groote openbare werken betreft, gaf hij den raad om een deel daarvan aan de spoorweg maatschappijen af te staan en van den jaarlijkschen aanleg van 1500 KM. af te zien. Voor de scholen zou nog 700 millioen moeten uitgegeven worden en de Repnbliek daardoor de belofte houden, welke zij ten opzichte van het onderwijs gedaan had. Zeer goed!) Hij gaf den raad om spaarzaam met de hulpmiddelen te zijn en uitte zijn leedwezen dat de regeering te zeer de gelden, welke in de spaar kas belegd waren, tot zich trok. Hij eindigde met hulde te brengen aan den heer Tirard. Toejuiching De heer Deynaud maakte aanmerking op de begrooting, waarvan hij de betrouwbaarheid be twijfelt; hij laakte het consolideeren van 1200 millioen uit de spaarkassen en zeide dat een on- voordeelige leening in 1883 noodig zal zijn. Hij besloot dat de financiën wel niet in gevaar ver- keeren, dooh waarschuwde met Thiers: dat dan ook geen enkele fout meer begaan worde. Onder de herhaalde toejuiching der rechterzijde werd de zitting gesloten. Duitschland. De „Köln. Zeitung" deelt over het Duitsch- Oostenrijksch bondgenootschap eenige bijzonderheden mede, waarvoor zij verklaart te kunnen instaan. Het bond is voor den tijd van vijf jaren gesloten en dunrt tot 15 Ootober 1884, doch is tot dusver gebleken zoo goed te zijn en belooft ook voor het vervolg zulke degelijke vrede-waarborgen aan beide rijken, dat op eene verlenging gerekend mag worden. In den Rijksdag heeft de heer Windhorst gis teren aan de Regeering gevraagd, welk gevolg de Bondsraad denkt te geven aan het besluit van den Rijksdag, betreffende de opheffing der wet op de ongeoorloofde nitoefening van kerkelijke bedieningen. De staatssecretaris Von Bötticher antwoordde dat de Bondsraad dit besluit, op voorstel zijner com missie, verwierp. Over de gronden der verwerping kan de Regeering zich niet uitlaten. In beginsel is zij tegen het motiveeren harer besluiten tegen over den Rijksdag. Grroot-BritannlS. De „Pall Mall Gazette" verklaart dat de geruch ten over kabinetswijzigingen voorbarig zijn. Lord Derby hoeft gisteravond in de Reform club te Manchester het woord gevoerd. Hij ver wierp het denkbeeld van een beschermheerschap in Egypte. De Engelschen moeten niet langer in Egypte blijven dan volstrekt noodzakelijk is om de orde te herstellen. Engeland behoort een over wegenden invloed te oefenen, maar niet in een erger lijken staat. Met betrekking tot Madagascar zeide hij dat, indien eene vriendschappelijke tusschenkomst een invasie kan voorkomen, daarmede de proef moet genomen worden. Doch wanneer, zooals waarschijn lijk is, het geschil tusschen Frankrijk en Madagas car slechts een voorwendsel is tot inbeslagneming van een deel des eilands, dan was daaraan niets te doen. De rede werd toegejuicht. Op zijne intrede in het kabinet werd door den spreker geene toespeling gemaakt. Effypte. Arabi on de overige tot verbanning veroordeelden zijn aangeschreven, zich binnen tien dagen tot hnn vertrek voor te bereiden. Het bedrag van den onder stand, welko hun uit hun in beslag genomen ver mogen zal worden toegekend, is nog niet vastge steld; in elk geval zal die niet hooger zijn dan voor het noodzakelijkste vereischt wordt. Het vermogen van de vrouwen der veroordeelden is niet in beslag genomen. In diplomatieke kringen te Cairo is men van meening dat het verleenen van gratie aan de ver oordeelden door den khedive reeds een goeden in druk op de Arabische bevolking gemaakt heeft. Telegrammen. DURBAN, 13 December. In berichten uit de Transvaal wordt gemeld dat de Boeren hetKaffer- hoofd Mampoer gevangengenomen hebben. PARIJS, 13 December. De heer Gambetta is zoover hersteld, dat hij morgen of Vrijdag zal kun nen uitgaan. WEENEN, 13 December. Gisteravond kwamen 250 zonder dak zijnde personen, meest vagebonden, in oproer, welke, door de politie in verzekerde be waring genomen zijnde, met koBt en logies onte vreden waren. De politie, die de wacht hield, moest zich met de wapenen in de hand verdedigen en tien wachtkamers barricadeeren. Daarop staken de gevangenen het huis in brand, waarop de brand weer en politie van buiten af te hulp geroepen werden, die het oproer onderdrukten. Veertig bel hamels zijn gevangengenomen. ROME, 13 December. De heer Von Giers, Rus- lands minister van bnitenlandsche zaken, is met zijne familie hedenavond van hier naar Napels en Palermo vertrokken. Mancini, minister van buitenlandsche zaken, zal morgen bij de Kamer indienen het tusschen Italië en België gesloten tractaat van handel en scheepvaart. Een der bepalingen van die overeen komst houdt in dat, ingeval van verschil over de uitlegging van de wijze van uitvoering, contrac- teerende partijen zich verbinden de beslissing eener commissie van scheidsrechters in te roepen. CAIRO, 13 December. De internationale commissie tot vaststelling van de vergoeding aan de personen die door de gebeurtenissen in Egypte schade heb ben geleden, zal bestaan uit een Pranschman, een Engelschman, een Oostenrijker, een Duitscher, een Italiaan, een Rns, een Griek en een Turk. België, Nederland, Zwitserland, Spanje en Portugal znllen gemeenschappelijk óón commissaris benoemen. Ds voorzitter en de ondervoorzitter zullen Egyptena- ren zijn. LEIDEN, 14 December, De verwachting voor morgen is: zwakke zuid oostenwind, goed weer. Afgaande op het vrij talrijk en uitgelezen gehoor, dat gisteravond in de kleine zaal van het Nutsgebonw het optreden van mej. Helena Wagner verbeidde, was de belangstelling in haar ook hier ter Btede vrij hoog gespannen. Zij heeft die niet geheel teleurgesteld. Vooral in de kortere, humoris tische voordrachten voldeed zij. Deze waren daar om wel in staat van het geheel een goeden indruk te doen meenemen. Meermalen werd zij levendig toe gejuicht. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Fremery, waarnemend voorzitter, Hartevelt, Van der Zweep, Bredius, Wilhelmy Damsté, Van Dissel, Zaayer, Land, Buys, Dercksen, Le Poole, Scheltema, Du Rieu, Zaalberg, Knappert, Quant, De Goeje en Van Wensen. Afwezig met kennisgeving de heeren Boól, De Clercq en Jnta. Door den heer De Fremery werd medegedeeld dat de heer De Laat De Kanter door een lichte onge steldheid verhinderd was de vergadering bij te wonen, zoodat spr. als oudste wethouder den voorzitterstoel bekleedt, de bekende welwillendheid der leden bij de behandeling der werkzaamheden inroepende; - verder deelde hij mede dat de heer D. A. Schretles zijn ontslag heeft ingediend als lid van het bestuur over het Stedelijk WerkhuiB, welk ontslag onder dankbetuiging bij acclamatie werd verleend. Achtereenvolgens werden benoemd: tot derden onderwijzer aan de school der 4de klasse No. 1 Anke Meeth, onderwijzer te Moordrecht- tot leden der raadscommissie in zake de regeling van het pensioneeren van gemeente-ambtenaren en bedienden de heeren Bool, Buys (die de benoeming zeer gaarns aannam) en Cock; tot leden der commissie van financiën de heeren Knappert (die, niettegenstaande de bezwaren van vroeger nog bij hem bestaan, toch deze benoeming zal aanvaarden) en Land, en tot voorzittor van dezelfde commissie, daar deze nu weer voltallig is, de heer Wilhelmy Damsté; - tot be stuursleden van de Vereeniging de Practische Am bachtsschool (nadat vooraf de statuten daarvar althans wat art. 9 betreft, waren goedgekeurd) d( heeren dr. M. J. De Goeje als lid van den gemeen teraad, dr. J. M. Van Bemmelen als lid van he Genootschap „Mathesis Scientiarnm Genitrix", A. L De Sturler als lid van het departement Leiden dei Ned. Maatschappij tor bev. van Nijverheid, H. W F. Bakker als lid van het dep. Leiden der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, P. Marks als lii van de Leidsche afdeeling der Maatschappij yal Bouwkunst, L. Maas en W. A. Van Lith als lede: der Vereeniging Bouwkunst en Vriendschap en ein delijk J. Filippo Hz. en Jan Brevée als leden de Vereeniging de Practische Ambachtsschool; - to leden der Plaatselijke Schoolcommissie de heere: dr. A. Heynsius, dr. H. Boursse Wils, dr. H. G Van de Sande Bakhuyzen en mr, F. Was, allei aftredende leden; tot leeraar in de Fransche tas aan het Gymnasium de heer J. J. A. A. Frantzer thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Na deze stemmingen verliet de heer Quant di vergadering. Vervolgens werden hetzjj bij acclamatie hetzij me algemeene stemmen goedgekeurd of toegestaand voordracht tot het verleenen van restitutie van bf taald schoolgeld door G. L. Van Tnbergen en aai dr. A. W. Wybrands, het verzoek van Gebr. Va Wijk en Co. om een buis te leggen tusschen i Groenesteeg en de Vestestraat, dat van J. M. Sobe betrekkeljjk het doen rooien van een boom aan de Hoogen Rijndijk, de staat tot voldoening van ge den uit den post Onvoorziene Uitgaven der begroi ting voor 1882, de voordracht tot afschrijving va plaatselijke directe belasting dienst 1882, de voo dracht tot afwijzende beschikking op het verzo< van J. Van Leeuwen tot onderhandsche continnat van de levering van grint en zand, het verzoi van W. J. Zwetsloot tot overdracht van huur vi r

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2