LElDSCH DAGBLAD. N0. 7001. Maandag XI December. A0. 1882. Tweede Blad. PBIJ8 DEZEB COURANT: Toor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post.s 1.40. ilzondtrltjke Nommera.i0.05. Deze Courant wordt dagelijki, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootera letten naar plaatsruimte. Voor het incassee» ren bniten da stad wordt 0.10 berekend. Een adliaesie-adres. Dezer dagen heeft het hoofdbestuur der Vereeni- |ing tot bevordering van Fabrieks- en Handwerks- ijverheid in Nederland bij de Tweede Kamer een |dres ingediend, strekkende om aan te dringen op e aanneming van het wetsontwerp tot het tegen aan van overmatigen arbeid en verwaarlooziDg an kinderen, en daarmede gevolg gegeven aan en last der algemeene vergadering, door genoemde ereeniging te 's-Gravenhage gehouden op 9 en 10 Augustus van dit jaar. In die vergadering werden als grondslag voor lat adres een viertal stellingen besproken, waarvan ichter de laatste, en zeker zeer terecht, werd ver worpen. Zij luidde: „In hoeverre is opneming van eerplicht in dit ontwerp wenschelijk, ook ter be- eiking van het doel der wet?" Bij eenig nadenken zou men mogen vragen of de voorden van die vierde stelling daar in allen ernst varen neergeschreven. Zij, die haar verdedigden, chijnen niet te hebben gedacht aan het nog lang liet gering aantal „restanten" - het is nu eenmaal }iet geijkte woord - dat in tal van gemeenten, ooral de grootere, geen school bezoekt, eenvoudig omdat er voor hen geeu plaats is te vinden. Andere bezwaren, die wij hier niet willen bespreken, daar gelaten, zou het zeker nogal onlogisch klinken in 3on wet, welke dan ook, een bepaling op te nemen, nhondende dat ouders of voogden verplicht waren hun kinderen of pupillen de school te doen be zoeken, terwijl de gelegenheid daartoe slechts ten Ideele bestaat. Thans heeft het hoofdbestuur zich in zijn adres |bepaa!d tot het uitspreken van het vertrouwen dat de groote meerderheid der kinderen, door deze wet aan afmattenden arbeid onttrokken, den weg naar de school zal vinden. De belangstelling - zoo luidt het verder in bet adres - door alle partijen in den lande voor de school in het algemeen aan den dag gelogd, de openbare meening dat in de school de ontwikkeling en ook voor een groot deel de opvoeding van het kind wordt verkregen, zal krachtig bij dragen om te voorkomen dat voor arbeid lediggang in de plaats trede. Wie zou niet gaarne dat vertrouwen, dien wensch van adressant deelen Toch kan menigeen de vrees niet onderdrukken dat het een vrome wensch zal blijken te zijn. Zeker, de ouders io het algemeen, ook nit de volksklasse, beseffen ten volle het belang van schoolonderwijs voor hun kinderen, maar school onderwijs tot ongeveer den twaalfjarigen leeftyd. Nu moge men het wenschelijk achten dat de over matige arbeid, thans veelal van kinderen tot zes tienjarigen leeftijd gevergd, door voortgezet onderwijs worde vervangen, het is te vreezen dat dit althans in de eerste jaren na een eventaeele invoering der wet volstrekt niet algemeen het geval zal zijn. Doch daarom behoeft men nog niet in te stem men met hen, die op meergenoemde vergadering meenden te moeten verklaren, dat zij de wet, die den werktijd beperkt zonder leerplicht, eerder als een vloek dan als een zegen beschouwen, of zelfs maar met hen, die, zich van een minder sterke uitdruk king bedienende, de vrees uitdrukten, dat de jon gens zonder leerplicht den ledigen tijd zullen be steden aan leegloopen, wat nog nadeeliger is dan te veel werken. Die zoo spreken, vergeten naar onze meening, dat te veel werken op jeugdigen leeftijd voor het geheele leven het gestel ondermijnt. Tot de tal- rjjke lichaamsgebreken, die vooral bij de bevolking van fabriekssteden vallen op te merken, werd zeker voor het grootste gedeelte de kiem gelegd door al te langdurigen arbeid in de jeugd, wanneer het lichaam, dat zich nog in den vollen groei bevindt, zoo licht de afwijkende vormen aanneemt, waartoe al to langdurige eenzijdige bewegingen aanleiding geveD. Of waar die zichtbare gebreken niet aan wezig zijn, werd door overmatigen arbeid in de jeugd maar al te vaak die bekende chronische ziektetoestand in het leven geroepen, waarbij het lichaam, vroegtijdig uitgeput, zich slechts loom en traag voortbeweegt juist op dien leeftijd, waarop do jongeling tot een krachtig werkman of arbeider had kunnen zijn gerijpt, in stede van door al te vroegtijdige inspanning ook naar den geest ver stompt te zijn. Indien dergelijke treurige gevolgen van over matigen arbeid en verwaarloozing van kinderen door de wet worden voorkomen, zal er reeds veel gewonnen zijn, ook ten bate der nijverheid zelve. Ongetwijteld zal in den aanvang de toepassing der eventueele wet met vele bezwaren gepaard gaan. Reeds nu doen zich stemmen hooren van belang hebbenden, die voor hun bijzonderen tak van nijver heid op uitzondering aandringen, zooals blijkt nit het adres van een tiental steenfabrikanten aan de Tweede Kamer. Voor zoover dergelijke verzoeken op billijke gronden berusten, zal daaraan echter blijkens den inhoud van het wetsontwerp gelukkig kunnen wor den voldaan. In het ontwerp is terecht der Regeering de beslissing voorbehouden, welke arbeid in elk bijzonder geval moet worden verboden. Het is evenwel zeer wenschelijk - zoo werd daar omtrent in de tweede op meergemelde vergadering aangenomen stelling terecht opgemerkt - dat de regeering dergelijke beslissingen met de meeste zorg voorbereide, voor die voorbereiding vaste regelen stelle, met het oog op de belangen zoowel van de indnstrie als van den mensch, en daaraan de meest mogelijke openbaarheid geve, voordat een beslissing in elk bijzonder geval worde genomen. Alle bedenkingen en bezwaren zullen echter te boven zijn te komen, wanneer de persoonlijkheid van hen, die tot de uitvoering der wet zullen wor den geroepen, daartoe zal meewerken. Ook de moei lijkheden, die aan de invoering der wet-Van Houten, waarbij de loonarbeid van kinderen beneden twaalf jaren verboden werd, verbonden waren, zijn wel overwonnen. En die wet deed veel dieper greep in de belangen van nijverheid en arbeider dan de thans aanhangige. Daar toch gold het een algeheel verbod, hier slechts een beperking van arbeid. Die overweging geeft de gegronde hoop dat, zoo al niet in den eersten tijd na de invoering der wet, dan toch allengs de beperking van den overmatigen arbeid ook het schoolonderwijs ten goede zal komen. Moge daarom hot ontwerp, waaraan een invloedrijke nijverheidsvereeniging zelve baar adhaesie heeft ge schonken, spoedig tot wet worden verheven. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer heeft gisteren de begrooting van Schoone Kunsten ongewijzigd aangenomen, nadat verscheidene amendementen tot verhooging der kre dieten waren teruggetrokken. Naar gemeld wordt, is de heer De Lesseps bet met de Engelsche regeering eens geworden over eene doorgraving der landengte van Kraw, waar door het schiereiland Malakka met het vasteland verbonden wordt. Daardoor zou de afstand tusschen Marseille en Cochinchina vier dagen bekort worden. In November brachten de indirecte belastingen van Frankrijk slechts 4 millioen meer op dan de raming (in de 11 eerste maanden van 1882 100 millioen meer.) De „République Franyaise", het orgaan des heeren Gambetta, is door do verandering van straf betreffende Arabi ganscb niet gesticht. In geen land ter wereld, zegt hij, zou een minister van oorlog, die een tiende gedeelte der door hem erkende han delingen gepleegd had, er met het leven afgekomen zijn. De onderkoning, vervolgt het blad, zal voort aan machteloos zijn, de Egyptenaren zullen op Arabi's terugkeer staat maken en het vertrek der Engelschen zal het sein geven tot nieuwe moorden of het moest dan Engeland er om te doen zijn, alle in Egypte verblijfhoudende Europeanen te nopen om eene definitieve bezetting door Engeland te schreeu wen. Is dit het geheim der zaak, dan, meent de „République", spelen de Engelschen met vunr, en is de heer Gladstone bezig met eene verantwoorde lijkheid op zich te laden, waarvoor de groote roman schrijver Disraeli zelf zou zijn teroggedeinsd. Groot-Britannlë. In verschillende gedeelten, vooral in het noorden van Engeland en in Schotland, heeft Woensdag 11. een hevige sneeuwstorm gewoed, waardoor het ver keer op de spoorwegen en gewone wegen overal gestremd werd. Op tal van plaatsen was de sneeuw reeds Dinsdag begonnen te vallen. De heer Smith, de candidaat der liberalen te Liverpool, is met 18,170 stemmen tot lid van het Lagerhuis gekozen. Op zjjn conservatieven tegen stander waren 17,799 stemmen uitgebracht. De libe ralen winnen daardoor een zetel. De koning van Siam heeft door zijn geheele rijk een proclamatie doen afkondigen, waarin hij volkomen vrijheid van godsdienst aan zijne onderdanen, toestaat. Als een bewijs van de vrees, welke door den moordaanslag op den heer Field is ontstaan, wordt door de Engelsche bladen gemeld, dat een aantal Ierscbe gezworenen niet op de oproeping hunner namen hebben geantwoord, bij de opening der zit ting van bet hof van assises. Van 200 der inge schreven jnry-leden waren slechts 117 tegenwoordig. Ieder der afwezigen werd in eene geldboete vaD 250 galden veroordeeld. De correspondent van de „Daily News" te Maritzbnrg seint dat er oenige ontevredenheid be staat over het voorgenomen optreden der Engelsche regeering aan de Zuidwestelijke grens van de Trans vaal. Men is hier van meening, voegt de correspon dent er bij, dat de Transvaal geenszins hard kan worden gevallen wegens de voorgevallen wanorde lijkheden, en dat de zaken opzettelijk verkeerd zijn voorgesteld aan het ministerie van koloniëD, om een interventie te wettigen. Turlrije. De sultan is gisteren in een rijtuig de weke- lijksche plechtigheid der Selamlik gaan bijwonen. Ook Fuad-pacba woonde naai* bij en de sultan gaf hem een snuifdoos met brillanten ten geschenkeen herstelde hem in zijne funotiën van aide-de-oamp. De sultan had vóór de Selamlik, door tusschen- komst van Osman-pacha, Fuad-pacha bij zich ont boden. Fuad betuigde zijn volkomen toewijding aan den sultan en verklaarde dat hij niets gezegd had, dan alleen ten opzichte van zekere personen uit: de omgeving van den sultan. Bedoelde personen gaven, naar zijn inzien, den sultan nog altijd ver keerden raad. Rusland. Het St.-George-feest is gisteren op de gebruike lijke wijze in het winter-paleis te St.-Petersburg gehouden. Bij het gala-diner dronk de keizer op de gezondheid van den oudsten ridder der orde, keizer Wilhelm, en op de overige ridders. Deze toost werd met bijzondere geestdrift toegejuicht. Des avonds te 8 uren begaven de keizer, met zijn ge malin en gezin, zich naar het paleis Anitschkoff.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1