Naar aanleiding der berichten oui trent de vreeeelijke ramp te Callantsoog, waar, gelijk men weet, door het omslaan yan eene red dingsboot negen mensohen zijn verdronken, is de letterlievende vereeniging „J. J. Cremer" te Haarlem voornemens bij genoegzame deelneming voor de ongelukkige nagelaten betrekkingen eene tooneel- voorstelling te geven. Drie boeren uit Hommerts (Friesland) die van de markt terugkwamen, hielden onderling eene harddraverij. Een kwam met zijn wagen tegen een boom terecht, waardoor alles kort en klein vloog, een ander reed tegen een telegraafpaal aan en leed veel schade en de derde kwam het eerst in 't dorp, maar zonder zijn varken dat onder het rijden van zijn wagen gevallen was. Volgens telegram uit Nieuw-York kan er tusscben 11 en 13 dezer stormweder verwacht worden op de Engelsche en Noordsche kusten, met regen of sneenw. In den Atlantischen Oceaan zal het benoorden 45° Br. stormachtig weder zijn. Bg het gisteren voortgezette getuigen verhoor in de zaak der broeders Peltzer is onder andere getuigen a décharge de heer Pocher, vader van mevr. Bernays, gehoord. Deze verklaarde dat zyne dochter nooit van eene echtscheiding had willen weten en trachtte aan te toonen dat men het er op had toegelegd haar krankzinnig te maken en uit baar eigen huis te verdrijven. - Do geneesheer Guillery bestreed de verklaringen der door het O. M. opgeroepen geneesheeren, staande houdende dat het indruksel in het bloed niet dat van Ar- mands voet, maar van de knie eens mans afkom stig was. Dr. Schoenfeld was van hetzelfde gevoelen. De andere geneesheeren, des opnieuw ondervraagd, bleven by hunne vroegere verklaringen. In de den vorigen dag gehouden zitting is voor het eerst toen, weder in bijzonderheden van kieschon aard betreffende mevrouw Bernays getreden moest worden, behandeling met gesloten deuren bevolen. Het kostte den advocaten der beschuldigden en den advocaat-generaal vrij wat moeite, de leden jder Balie te bewegen ook heen te gaan. Op de Luiksche kermis, by een voor stelling in do menagerie van Salva, had het vol gende tooneel plaats. Een vrouw, aan de inrich ting verbonden, ging binnen de ijzer on leuning langs de kooien der wilde dieren, toen de koningstijger een zijner klauwen door de tralies van zyn hok stak en dien der vrouw in den schouder sloeg, haar tegen de traliën aandrukkende, waar hy haar trachtte te by ten. Dat gelukte hem wel niet, maar nu poogde hy met zijn anderen klauw haar by de keel te grij pen. Op dit oogenblik snelden twee bedienden toe, waarvan de een den tweeden poot van het dier in bedwang hield, terwyi de ander het door slagen op den muil wilde noodzaken zijn prooi los te laten. Het monster hield echter de vrouw, die intusschen bewusteloos was geworden, stevig vast. Eindelijk ge lukte het aan drie mannen de vrouw met geweld terug te trekken, de afgescheurde lappon van haar gelukkig dikke kleeding in den klauw van den tijger achterlatende. Intusschen had zich onder de toeschou wers het gerucht verspreid dat de tyger was los gebroken; or ontstond een paniek en ieder koos het hazenpad oyer banken en balustraden. Gelukkig vielen daarby geen ernstige onheilen voor. Telegrammen. LONDEN, 8 December. De correspondent te Tunis van de -Daily News" meldt als zeker dat Frank- ryk aan Engeland en Italië hot vestigen van een hooggerechtshof in Tunis heeft voorgesteld. Dit zal tot voorzitter hebben Frankrijke minister-resident, en loden er van zullen zyn een vertegenwoordiger van elke der andere mogendheden, benevens een Muzelman en een Israëliet, als vertegenwoordigers van het inlandsch element. BERLIJN, 8 December. De reis van den heer Von Giers is nog steeds het onderwerp van allerlei gissingen. In de Duitsche diplomatieke kringen blijft men beweren dat de Russische minister van bui- tenlandsche zaken de kabinetten van Berlijn, Wee- nen en Rome trachtte te winnen voor het denkbeeld cm een Europeesche conferentie te beleggen, bijaldien de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Enge land over Egypte niet tot den gewenschten uitslag mochten leiden. Blijft Eogeland alléén heer en mees ter in Egypte, dan zouden de andere mogendheden een equivalent eischen in het Oosten. Intusschen komen bedoelde onderhandelingen volstrekt niet vooruit. BERLIJN, 9 December. Bjj de behandeling der Staatsbegroting in den Rijksdag bracht de minister van financiën, de heer Burchard, ter kennis van de leden dat de Rykskanselier, tot zyn leedwezen, ook heden verhinderd werd de zitting van het Huis by te wonen. LUIDEN, 9 December, De verwachting voor morgen is: zwakke wind, goed weer. De tijd schijnt thans zeer ongunstig te zijn voor de Leidsche muziekvereenigingen. Ternauwer nood is er eene ontbonden of eene andere, die een meer dan 50-jarig roemrijk bestaan achter zich heeft, ondergaat een ernstige crisis. Naar wij toch vernemen, is de toestand van het studentenmuziek- gezelschap „Sempre Crescendo" door allerlei om standigheden - w. o. het gering aantal studenten, dat in de laatste jaren ton gevolge van de over gangsbepalingen slechts is aangekomen, een groote rol speelt - zoo moeilijk geworden dat men ernstig op ontbinding bedacht was. Gelukkig is het daartoe niet gekomen en is op de ledenvergadering besloten alleen het openbaar optreden van het gezelschap gedurende twee jaren te schorsen. In dien tijd zullen er dus geen muziekuitvoeringen plaats hebben, zal het beheer in plaats van door het bestuur door een curotorium worden gevoerd en zullen de contribu tion, die men blijft betalen, strekken om de achter stallen te dekken. Als dan de tijden weer gunstiger zijn, zal het gezelschap opnieuw optreden en zoo mogen wij hopen dat dank zij de offervaardigheid der tegenwoordige leden, in 1885 „Sempre" als vroeger met luister zijn naam zal ophouden en het zoo gerenommeerde „bal van den Prins" op dat lustrumfeest niet zal ontbreken. "Waar de leden nog zulk een vertrouwen in de toekomst toonen, kan deze niet anders dan werkelijk goed worden en wij wenschen dat „Sempre" dan spoedig en krachtig ontwake na den versterkenden slaap, dien het thans ingaat. Korten tijd geleden maakten we melding van het plan dat er bestond om hier door Leidsche krachten twee symphonie-concerten te doen geven. Thans worden daaromtrent in deze courant nadere bijzonderhedon medegedeeld. Plaatsgebrek belette ons in zijn geheel hot verslag der commissie over de Billiton-concessie op te nemen, een staatsstuk van groot gewicht en dat op treurige wijze in het licht stelt hoe door hoog geplaatste ambtenaren het belang des lands, dat zij toch in de eerste plaats geroepen zijn te behartigen, uit het oog werd verloren. De in het kort medegedeelde conclusie van dit rapport der heeron "Wintgens, Keuchenius, Yan Hou ten, Mirandolle en Yan Delden, dus leden der Kamer, die tot verschillende staatkundige richtingen behoo- ren, is eenparig genomen, en luidt woordelijk aldus: „dat het noodzakelijk is, op grond dat de over eenkomst tusschen de Indische regeering en de Billitonmaatschappij op 7 Januari 1882 gesloten, is aangegaan met terzijdestolling van de wettelijke bepalingen vervat in het koninklijk besluit 1873 (Indisch Staatsblad 1873 No. 217 A.) en dat bij deze overschrijding van hare bevoegdheid de behartiging van 's Lands belang niet op den voorgrond is getreden, dat het Opperbestuur niet berustende in de door de Indische regeering in deze gepleegde handeling, zijne volle vrijheid hand- have, om bij het eindigen der oorspronkelijk aan de Billitonmaatschappij verleende concessie, voor de naleving der bestaando wettelijke bepalingen en de behartiging van 's Lands belang te waken." De vraag of 's lands belang bij het sluiten der overeenkomst is behartigd, vindt naar de meoning der commissie daarin zijn antwoord, dat de Indische regeering door het sluiten der overeenkomst van 7 Jan. 1882 met de Billiton-Maatschappij, aan deze. ten koste van den lande en zonder eenige nood zaak, een geschenk gemaakt heeft, dat gedurende 35 jaar op bijna 2 millioen gulden 'sjaars kan ge schat worden en over dat geheele tijdvak, naar de berekening over de laatste 7 jaren, ongeveer 71 millioen gulden zal beloopen. Hedennacht overleed te 's-Gravenhage, in den ouderdom van ruim 77 jaren, dr. W. Muurling, vroeger hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de hoogeschool te Groningen. In de zitting der Tweede Kamer van heden heeft bij de voortzetting van het debat over het hoofdstuk Justitie de minister nog uitvoerig de be voegdheid der rijkspolitie verdedigd om bij het duiven8chieten op te treden. Het amendement-Gra- tama om het getal raadsheeren bij den Hoogen Raad tot een minimum te beperken is verworpen. De post voor den bouw eener nieuwe gevangenis te Amsterdam is ingetrokkendooh die voor nieuwe gevangenissen te 's-Hage, Alkmaar, Zutfen en Breda toegestaan. De geheele begrooting werd unaniem aangenomen. In de zitting der Eerste Kamer is hoofdstak Hl der Staatsbegrooting voor 1883 verzonden naar de afdeelingen. - Omtrent een aantal ontwerpen werden eindverslagen uitgebracht, terwijl de beraadslaging nader zal worden bepaald. - Op voorstel van den heer Yan Limburg Stirum is met 16 togen 13 stemmen besloten tot behandeling op Maandag, te 2 ureD, van eenige ontwerpen, waarover reeds Don derdag de eindverslagen waren uitgebracht. - Ten slotte zijn een negental ontwerpen met algemeene stemmen aangenomen. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft hedes J. M. N., uit Rotterdam, ter zake van diefstal oj een Engelsch vaartuig te Dordrecht, veroordeeld tot 1 jaar eenzame opsluiting. Het Hof heeft voorts de drie broeders P. P. v W., J. H. v. W. en G. A. v. W., uit Rotterdam wegens valschheïd in een postwissel dien de eerst; hunner bovendien in zijne betrekkiüg van brieven besteller op het postkantoor te Rotterdam had ver duisterd, veroordeeld: den eersten tot 1 jaar cel straf en 2 boeten van 50, den tweeden tot 18; dagen celstraf en mede 2 boeten van ƒ50, en dei derden tot 45 dagen celstraf en 3 boeten van 50 Yoor ieder der besch. werden verzachtende om standigheden in aanmerking genomen. Het Hof heef by deze uitspraak beslist dat de keerzijde van ee: postwissel, alwaar ten deze valscbheid had plaaf gehad, niet als een authentiek en pnbliek, mai als een onderhandsch geschrift moet beschouw; worden. Hedenmorgen is uit de Baangracht bij dï Lindengracht te Amsterdam het Ipk eener bejaard; vrouw opgehaald. Het stoomschip „Yoorwaarts" vertrok hede; van Amsterdam naar Batavia; de „Sumatra", va: Glasgow naar Amsterdam, passeerde gisteren Due genes; de „Limburg" arriveerde dien dag te Maas sluis van Batavia. CORRESPONDENTIE. - D. B.ï Het is niet onz. schold dat er meer personen zijn die uw naac dragen of er misbruik van maken. "Wij gaven he bericht zooals we het elders lazen, - voornamelijl ter waarschuwing voor het geval dat de Delftscli oplichter ook Leiden eens mocht komen bezoeken VI. Jr.! Zal in een volgend Dommer worde opgenomen. Programma's van SlazlekulfvocringCD. Stads-Gehoorzaal. - Volksconcert op Zondag 10 Dece" ber. Eerste afdeeling. N°. 1. „SonvcDir de Belle- Alliance", Mand Latarm2. Ouvertare zür Oper „Rosamünde", Beethoven; „Frühlings-Kinder", Walzer, Waldteüfel; 4. „Bergson", Aii poor Clarinett, voor le dragen door den heer A. Van Pijpen. Tweede afdeeling. N°. 5. „Jubal-Oaverturc", C. M. VonWebei 6. Romance poor Corno-, Oboe- et Trombone-Solo, Loreu 7. Moaaique de 1'Opera „Mireile", Micbcl-KreinS. Panln „HaDskcn van Gelder", Nicolaï, arr. GreDtzias. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten van Ned.-Indl GEHUWD: W. J. A. Roijen met S. E. Henner, Soe? baia. F. C. Caliseher met S. Outhuya, Koeto-Ardj'o. A. De Witte met J. G. L A. Herrebrugh, Banda. BEVALLEN: Mevr. Willemae geb. Van Swieten, D., Soer baia. E. L. Miolée geb. Visser Van Gaasbeek, Z., Majoc Koedoes. F. C. G. Van Bockom Maas geb. Eng; Z., Pekalongan. C. W. André geb. Mac Gillavry, -r Djokj'a. C. M. Roelof8 geb. Van der Menlen, D, Anjer.- L. M. Alting Du Clooi geb. Suermondt, Z., Batavia. f A. Bethbeder geb. Bloem, D., Batavia. M. Schwanefeld g> Trail, D., Batavia. Mevr. Dörfel, D., Batavia. M. A. Meijer geb. BergmaB, D., Batavia. OVERLEDEN: Th. Cramer, 7 ra., Dampak. M. Hog-; raad, 5 ra., Soerabaia. A. F. A. Loth, 65 j., Soerabaia. J. F. A. Kivit, 34 j., Soerabaia. J. Tak, 56 j., Soerabaia A. Harbers, 64 j., Probolingo. L. J. Da Gra9a, 53 Djokja. S. H. Sprayt Landskroon, 2 j., Solo. Leiden, 9 Dec. Heden aangevoerdTarwe 9 hectoliter. W tertarwe f 9.a 10.Zomertarwe f 8.a f 8.50. Rogge 10 H. L. Winterrogge f 6.50 a 7.Zomerroj f 5.50 a f 6.Gerat 8 H. L. Zomergerat f 5.— 5.50. Chevalier-geret 6.a f 6.50. Haver 11 H. Zware Haver f 4.a ƒ4.50. Lichte Haver 3.a f 8.50. Doivenboonen 3 hectoL 7 50 a 8.Paardenboonei bectol. 7.a 7-E0. Boter5740 kilogr., late qnalit. I/a f ^0-a f 66. 2de qnalit. 1 (K vat 52.— a 58.— Boter late qui per kilogr. 1.50 a ƒ1.65, 2de qnalit per kilogr. ƒ1.30 a IJ Lange Zwarte Tnrf 12,000 dnbb. hectol., f 0.26 a ƒ0.35 Nieuw-York, 8 Dec. Petroleara raw a/d. bronnen barril) 112, dito geraffin. (per gallon) 8. Suiker, Moecovaè 67/8. Meel 410. MaÏ9 74. Roode Wintertarwe 1 per Dec. 1085/g, per Jan. 1101/4, per Febr. 1123/g, roode vc jaara dito 108. Vracht voor Granen n. Liverpool 8l/2 p., ia voor Katoen 1/4- Amsterdam, 9 December. Trijzen der Coupons'- Oost-: papier 21.271/,; dito Zilver 21.30; diverse in f 11.67 dito dito met affidavit 11.97Vs; Portugeescbe 11.67 Fransche ƒ47.60, Belgische 47 60; div. Reicbsmark 59* Hamborg Roslaod ƒ1.16; Rnss. zilv. Roeb. 1.161/j;1 papieren Roebels Poolsche per zilv. Roebela Spaanache piasters buitenl. dito dito Jnli in frat 47-60; dito dito binnenl. f dito dito Jnli 2, Amerik. gouden dollars dito pap. Dollar/2.47.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2