DAGBLAD. N°. 7001. Maandag 11 December. A®. 1882. Eerste Blad. LEIDSCH PBIJ8 DEZEB COUBAIÏTs Foor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderltjka Nommers... 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEK ADVERTENTIES: Van 1—regelt 1.0*. Iedere regel meer 0.17|. Groot ere letters naar plaatsruimte. Voor het incasse ren boiten da stad wordt 0.10 berekend. Dit nommer bestaat uit DRIE BLADEN. LEIDEN, O December. Heden ie aan de universiteit alhier de heer J- Mor tier Hjmans, geb. te Amsterdam, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„De cassatie in strafzaken volgens het Fransohe en het Duitsche, vergeleken met het Nederlandsche recht." Xn de maand Nov. zijn binnen deze gemeente geboren 136 kindereD, als: 71 zoons en 65 dochters, waaronder zijn begrepen 2 tweeÜDggeboorten; over leden 78 personen (waaronder 5 elders woon achtig), als: 14 mannen, 18 vronwen, 20 zoons en 26 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 2; gehuwd 41 paren. Naar wij gisteren mededeelden, zal Frl. Helena Wagner ook hier ter stede optreden. Zij doet onder begeleiding harer moeder een knnstreis door Europa, om daarna, gelijk heden ten dage mode geworden is, naar de Nieuwe Wereld over te steken. Toch is zij geene kunstenares ais anderen, die van de lagere klasse zich door hunne kunst tot de hoogere weten te verheffen. Het noodlot dwong haar hare gaven tot levensonderhoud aan te wenden en deed in haar de kunstenares geboren worden. Hare verschijning is hoogst aangenaam, hare stem zeldzaam welluidend, hare taal zuiver, zonder een spoor van dialect. Een edel vuur straalt bij de voordracht uit hare oogen; alle SDaren van het menschel jk gemoed weet zij aan te roeren; alle hartstochten weer te geven, zonder de grens te overschrijden, die de kunst haar stelt. Zuiver weet zij verschillende stemmen te doen uitkomen; de voordracht harer liederen is voortreffelijk; geheel haar recitatief draagt het kenmerk van ware kunst. Dit is wat de faam ons meldde. Dr. J. H. Gunning Jr. en dr. J. Knappert, benoemd tot hoogleeraren te Amsterdam, vanwege de Nederlandsche Hervormde Kerk, zullen hnnne betrekking aanvaardeD, de eerstgenoemde op Maan dag 18 Dec., de laatstgenoemde op Diosdag 19 Deo. a. s., des namiddags te drie uren, met het houden eener rede in het gebouw Felix Meritis te Amsterdam. De totale ontvangsten van den Nederlandschen Rijnspoorweg bedroegen in de elf eerste maanden van 1881 5,027,342.651/, tegen 4,938,359.04 in die van 1882, hetgeen dus een achteruitgang aan wijst van 88,983.61'/,. Gedurende deze week zijn dagelijks in hei Werkhuis alhier opgonomen van 57—71 volwassen personen en van 1318 kinderen. Tot onderwijzeres aan de leerschool der Rijks kweekschool te Haarlem is benoemd mej. J. H. C. Sevenhnyson te Rijpwetering. De heer Van der Mast, onderwijzer te Noord- wijk, heeft voor zijne benoeming naar Warmenhnizen bedankt. Tot lsten luit.-adjudant bij het 5de bat. 4de reg. inf., te Gonda in garnizoen, is benoemd de lste luit. J. H. A. Nierstrasz, thans te Delft. De heer T. J. Jansen Schoonhoven, predikant bij de Herv. gemeente te WoerdeD, herdacht eer gisteravond zijn 25 jarigen Evangeliedienst in die gemeente. Prof. ChaDtieury Van IJssolstein heeft aan het Amsterdamsch studentencorps geantwoord dat hij hem overwegende redenen bestonden om zijn professoraat neder te leggen. Tot leeraar aan de Koninklijke School voor Nuttige en Beeldende Kunsten te 's-Hertogenbosch is benoemd de heer B. J. Bouwmeester Jr. te Haarlem. De op 16 dezer vastgestelde vaart van een stoomschip uit Amsterdam naar Nienw-Yerk van de Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaartmaat schappij zal niet plaats hebben. De gemengde commissie uit de beide Kamers voor do stenographic heeft den heer Van Eek tot haren voorzitter benoemd. De Parijsche correspondenties maken met leed wezen gewag van de tijdelijke afwezigheid van Jndic, die daar eiken avond volle zalen had. Haar spel en zang in de vaudevilles: „Lili", „Niniche', „La Femme 4 Papa", worden om strijd geprezen. Zelfs de deftigsteo blij ren niet ernstig bij haar geestvol, meesleepend Bpel. Aan eene biographie van deze beroemde Parijsche actrice is het volgende ontleend: Anna Damiens werd den 18den Juli 1850 te Semnr (dep. Cóte d'or) geboren. Hare ouders be stemden haar voor het vak van „lingère", maar Anna had volstrekt geen lust daarin en ondanks den tegenstand, dion zij van hare ouders ondervond, wilde zij op het tooneel gaanja, zij dreigde zich van honger te laten sterven, indien men haar niet haren zin gaf. Gelukkig vond zij steun bij haren oom, Montigny, directeur vaD het Parijsche „Gymnase"; deze zond haar naar hot conservatoire, waar zij in de klasse van Règnier werd opgenomen. Nog vóór zij hare studiën had voltooid, trad Anna (in 1867) in den echt met don heer Judic. Kort daarop debu teerde zij aan het „Gymnase" en trad daarna op aan het „Eldorado." Toon de oorlog uitbrak, vertrok Jndic naar België; maar na de eersto nederlagen harer landgencoten gaf zij te Rijsel een voorstelling, die 27,000 fr. op bracht, ten behoeve van du gekwetsten en hnlpbe- hocvendon. Na hot einde van den oorlog werd Judic aan de „Gaité" geëngageerd, waar zij „Le Roi Carotto" creëerde. Aan het „Theatre des Bonffes" creëerde zij „La timbalo d'argent". Kunstreizen in België en Londen verhoogden nog de reputatie der actrice, die door de Parijzenaars word vergood. Als „di6euse" moet Judic de twee jaren jongere Theo nog overtreffenhaar gratie, geest en „entrain" worden ovenals haar tact onvergelijkelijk genoemd. „La Femme Papa", waarin zij in de naburige residentie morgenavond zal verschijnen, werd te Parijs in December 1879 in het „Théatre des Varié tés" opgevoerd; het stuk is van Hennequin, den auteur van „Bébé", on van Millaud (van de „Figaro"). Men ziet daarin Judic als Anna optreden, een meisje, dat uit een klooster te Brugge komt, een beetje „provincèle", hetgeen ook uit hare kleeding blijkt. In de volgende actes is Judic des te smaak voller gekostumeerd. Toen zij Donderdag te Amsterdam voor het eerBt optrad, koBtte het haar volgens het N. v. d. D. niet veel moeite al de harten, in den Stadsschouw burg aanwezig, te veroveren, gelijk zij het reeds lang met heel Parijs gedaan heeft, en gelijk zij het wel op haar ganBche rondreis door ons land zal doen. Haar coqnetteeren en haar pruilen, haar lachen en haar weenen, het is alles even onweerstaanbaar- Zang en spel, spel en zang, het eene vnlt het andere aan, en te zamen vormen ze een innemend geheel, namelijk Madame Jndic zelve. Als men haar ziet, begrijpt men dat Parijs treurt om hare tijdelijke afwezigheid. Den strengsten zedorechtor brengt deze magische kunstenares in een moeilijken strijd. De schouwburg was, niettegenstaande de prijzen aan merkelijk verhoogd waren, in zijn beste rangen goed bezet. - Aan Mad. Judic werd na afloop van de voor stelling een serenade gebracht aan het Hotel Adrian. Te '8-Hage zal de Parijsche „diva" Zondag-avond een dergelijke hulde ontvangen aan het hotel „De Onde Doelen", waar zij is afgestapt. Met het stoomschip „Sumatra", van de Maat schappij „Nederland", dat 16 December a. s. van Amsterdam naar Batavia vertrekt, zal uit Amster dam rechtstreeks eene brievenmaal gezonden worden naar Atjeh. Voorts zal ep 26 December met den trein van 5.5 's avonds nit Amsterdam naar Ant werpen, in aansluiting op het vertrek van het ge melde stoomschip nit Marseille, mede een verzending van brieven enz. naar Atjeh geschieden. Ten vervolge op het telegram, medegedeeld in de Staatscourant van 5 dezer, is door den gou verneur-generaal van Ned.-Indië den 7den dezer nog het volgende aan het departement van kolo niën geseind: „Berichten nit Atjeh bevredigend. „Bij laatste ontmoetiDg, waarbij kapitein Botter sneuvelde, verlies vijand zeer belangrijk. „XXVI Moekim in rast. „Radja Passangan door onze bondgenooten, die door marine gesteand werden, geheel teruggedre ven; heuvel bentings Paleuh door zijn volk ver laten en daarna door onze bondgenooten ge slecht." (St.. Crf.) Tot onze smartelijke verwondering, zegt de Amersf. Crt., heoft de minister van koloniën, die Maandag jl. het jongste Aljeh-telegram bekend maakte, toen niet telegrapheerd het daarin vermeld snonvelen van kapitein Botter aan diens te Amers foort wonenden broeder, den heer J. C. Botter, gep. Oost-Ind. hoofdambtenaar, die dit overlijden Dinsdag nit de dagbladen heeft vernomen. Het stoomschip „Insuünde" arriveerde giste ren van Amsterdam, laatst van Padang, to Batavia. Z. M. heeft, na afgelegd examen, benoemd tot surnumerair bij het bestaar der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzenJ. C. Van der Meer, J. H. Blankert, P. C. Van der Vliet, K. W. Spaan, F. E. Vroede, J. J. Van Pienbroek, J. E. Rombonts, H. Feisser, H. G. Van Dnyl, P. A. De Rochefort, M. J. G. P. A. Arnoldts, G. A. Meer- dink, J. A. De Lnssanet De la Sablonière, A. F. Bakhoven, J. A. De Brnyn Tenghergen, E. Van de Pol en G. A. De Stoppelaar. Gemengd Nieuws. Men geeft de pogingen om hier volks concerten te organiseereD, niet op. Dit blijkt op nieuw uit eene in deze courant voorkomende adver tentie. Ditmaal gaan ze uit van de stafmnziek van het vierde regiment infanterie, onder directie van den heer Grentzins. Indien de vroegere prijzen soms nog te hoog waren, zal aan dit bezwaar nu wel zijn tegemoet gekomen. Men wil toch deze Zondag-avond concerten vooral voor den werkman - voor het volk - toegankelijk maken, ten einde hem beter genot te schenken dan bij elders op die avonden zoekt en vindt. Als een bijzonderheid wordt beschouwd dat in dit jaargetijde bij den heer P. P. Speel op do Haarlemmerstraat alhier twee karnarievogela zijn uitgebroed. De gebroeders K., niet alhier te huis behoorende, zijn gisteravond door de politie alhier in verzekerde bewaringgesteld, omdat zij in cenigszins beschonken toestand spektakel aan den tram en aan de woning van den chef van exploitatie hadden ge maakt en daarna op den weg buiten de voormalige Hoogewoerdspoortvronwen hadden doen verschrikken. Tegen H. W., van beroep naaister, is door de politie alhier proces-verbaal opgemaakt wegens op- liohting van een dameshoed bij den winkelier d. D. In Drente is, vooral op deboeren- dorpen, de waarde der landerijen sterk gedaald. Menig landbouwer, die voor enkele jaren zijn be drijf begon en een deel zijner bezittingen met schulden moest bezwaren, ziet, door do min gunstige tijds omstandigheden, zich Boms tot den verkoop ge dwongen, zijn kapitaal bijna geheel verloren gaan. Het is geene zeldzaamheid te hooren dat groDden thans ongeveer de helft opbrengen van den prijs waarvoor zij een jaar of zee geleden werden ingekocht.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1