LEIDSOH DAGBLAD. N°. 7000. Saterdag 9 December. A0. 1882. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: i-jor LeideD per 8 maanden1.10. Fraoco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.s 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17* Grooiere letter» naar plaatsruimte. Voor he» incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 8 December* Hedenmorgen werd het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. L. Cornet op de begraafplaats aan de Groenesteeg op eenvoudige wijze bijgezet, terwijl een sneeuwbui den doodenakker als met een wit lijkkleed overdekte, zoo mogelijk om het ver lies, dat door het afsterven van dezen stadgenoot geleden is, des te treffender te doen uitkomen. Aan de groeve werden dan ook, ten gevolge van het ongunstige weer, slechts door één der aan wezigen, den heer Van Beek, kunstkenner uit Am sterdam, enkele woorden gesproken om in herinne ring te brengen dat de assche van een Mensch in de schoonste beteekenls, van een Christen, een Philosoof, een tot nn minder beroemd Schilderwas neergelaten, wiens verdiensten eerst later zeer zeker zullen worden erkend. Daarna vereonigde men zich in de wachtkamer bij den ingang der begraafplaats, waar op treffende en diepgevoelde wijze door de heeren dr. W. N. Du Rieu en jhr. W. I. C. Rammelman Elsevier werd herdacht welk een nuttig leven thans is afgesneden geworden, hoeveel de Loidsche Teekenacademie, waaraan de overledene 30 jaren verbonden was,, daardoor heeft geleden, hoe trots de gemeente Lei den mede op hem mocht zijn, door het aandeel dat de overledene ook in de oprichting van het Stedelijk Museum had gehad, en waaraai hij steeds zijne bijzondere zorgen bleef wijden. Niet altijd echter werden zijne verdiensten ook als schilder erkend, doch gelukkig is de kunstgeschiedenis daar om hem zij het dan ook na zijn dood recht te doen wedervaren. Niemand zou het verwonderen als ook dr. W. P. Wolters hier eenige woorden aan de nagedach tenis des overledenen had gewijddeze vreesde echter in herhalingen van de vorige sprekers tovervallen en zou daarom in het sterfhuis meer in het bijzonder de treurende zuster en verdere betrekkingen toe spreken. Namens de familie werd door den heer P. J. Mul der voor de belangstelling dankgezegd. Naar wij vernemen, zal Frl. Helena Wagner, een dramatische kunstenares, die reeds een bijna Europeeschen naam heeft, binnenkort ook Leiden met een bezoek komen vereeren. Door den directeur der Rijnlandsche Stoom tram wegmaatscbappij, den heer P. Crans, is in den vorm van een brochure „een woord tot aandeel houders en belangstellenden" in die onderneming gericht, naar aanleiding van de vraag welke den aan deelhouders op hnnne aanstaande algemeene vergade ring zal worden voorgelegdof het nl. raadzaam is dat onder de gegeven omstandigheden het beheer dezer Maatschappij langer aan hem blijft toevertrouwd, en zulks op de drie volgende gronden: lo. wegens wantrouwen in het richtig beheer der Yennootschap; 2o. dat commissarissen den indruk hebben dat in de exploitatie niet die zuinigheid betracht wordt, welke wenschelijk is, en 3o. dat zonder voorafgaand over leg met commissarissen op 1 December een gewij zigde winterdienst door hem werd ingevoerd. Uit voerig en met aanhaliDg van verschillende missives, zoomede van nog onlangs in het Leidsch Dagblad geplaatste ingezonden stukken, tracht de schr. het ongegronde der tegen hem ingebrachte beschuldi gingen te weerleggen, zóó dat men tot de volgende conclnsiën komt: dat reeds van den beginne af overleg tusschen den heer Crans en commissarissen heeft plaats gehad; dat commissarissen op enkele uitzonderingen na zich steeds door de adviezen van den heer Ameshoff hebben laten leiden; dat dit overleg met comm. langzamerhand is ont aard eerst in eene directe inmenging van het beheer, dat volgens art. 11 der statuten geheel bij den directeur berust, later in eene in diens plaats treding zonder daarvan de verantwoordelijkheid te willen dragen dat de heer Crans zich het laatste bij de winter - dienst-regeling alleen heeft laten welgevallen, om den schijn van eigenwijsheid niet op zich te laden, en om later, daar hij toen reeds eene uitbarsting voorzag, zijne overtuiging op deugdelijke gronden te kunnen verdedigen. In het begin van November de treurige resultaten der door commissarissen voorgeschreven winterdienst- regeling kunnende voorzien (de resultaten over November zijn nog ongunstiger) kwam de heer Crans op grond van het in zijn 3/m. verslag van 20 Nov. medegedeelde tot de overtuiging, dat het nemen van een krachtig initiatief in deze onmisbaar was. Voorts overwegende: lo. dat het advies van den heer Ameshoff voor den heer Crans in de gegeven om standigheden en in aanmerking nemende het voorge vallene op de commissarissen-vergadering van 16 Oct., niet de noodige waarborgen zou kunnen opleveren voor eene onpartijdige beoordeeling; 2o. dat eene spoedige voorziening eener betere dienstregeling dringend noodzakelijk was, en dat overleg in deze met commissarissen slechts vertraging of tot onvol doende oplossing zon kunnen leiden, en 3o. dat de heer Crans op grond zijner ondervinding beter dan com missarissen kunnende beoordeelen welke wijze van exploitatie voor hot vervoer, en dus voor de belan gen der maatschappij, noodïg is, - heeft hij besloten zijne rechten enz. door zijne medeaandeelhouders hem bij art. 11 der statuten toegekend, weder ten volle te hernemen en in het waarachtig belang der Maatschappij naar eigen oordeel en op eigen ver antwoordelijkheid die maatregelen te nemen, welke door hem noodig geoordeeld werden. De invoering der nieuwe winterdienstregeling van 1 Dec. was daarvan het onmiddellijk gevolg, terwijl de heer Crans zich overtuigd houdt dat een ieder, die met de plaatselijke toestanden en behoeften der streek bekend is, wel zal getuigen dat deze dienst regeling oneindig beter in de behoeften en eischen van het verkeer voorziet, en betere vooruitzichten opent voor de financiëele resultaten. Het gebeurde heeft althans ééne goede zijde, nl. dat daaruit duidelijk gebleken is hoe men deze zaak niet moet exploiteeren. Bij gelegenheid van het 50-jarig jubileam als organist in de Hervormde Kerk in het dorp Wou- brugge is den heer A. "Van Griethuizen bij monde van eene commissie van kerkvoogden en den bur gemeester eene prachtige pendule uit naam der leden van de Hervormde Kerk aangeboden. De jubilaris was verrast en aangedaan van de betoonde belangstelling met zijn gouden feest. Het beroep naar de Christ.-Geref. gemeente te Oosterhe88elen is door den caud. H. De Koning, te Bodegraven, aangenomen. In de gisteren gehouden buitengewone alge meene vergadering van aandeelhouders der Hol- landsche IJzeren-Spoorweg-Maatschappij waren tegenwoordig 59 aandeelhouders, uitbrengende 61 stemmen voor 97 aandeelen. Met algemeene stem men werd goedgekeurd de overeenkomst, met de Nijmeegsche Spoorweg-Maatschappij gesloten, be treffende het overnemen der aandeelen dier Maat schappij tegen den prijs van 110 pet. en bijbetaling der rente a 4 pet. van 1 April 11. af. Door B. en Ws. van 's-Gravenhage zijn thans verschillende wijzigingen gebracht in de plannen voor de exploitatie van de terreinen, behoorende tot het voormalige paleis van wijlen den Prins van Oranje. Zij stellen voor: lo. niet over te gaan tot verbreeding van de Heulstraat; 2o. aan de zijde van het Noordeinde een beteren toegang te maken tot de Heulstraat door afronding van het hoekhnis 3o. den grond, vrijkomende door amotie van de aan de gemeente behoorende perceelen in de Heulstraat, uit te geven in erfpacht; 4o. de breedte van de tegenover 'sKonings paleis geprojecteerde straat te bepalen op 20 M. met weglating van het achter het standbeeld ontworpen plein; 5o. de straat, die de sub. 4°. genoemde straat met de Oranjestraat zal verbinden, aan te leggen op de breedte van de Amaliastraat6o. het Noordeinde niet te verbroeden en de bestaande rooilijn, met uitzondering van den uitbouw der torens, te behouden. Door den minister van binnenlandsche zaken wordt een onderzoek ingesteld omtrent de waar schijnlijke redenen der verhuizing van gegoede in gezetenen nit plattelandsgemeenten naar groote 6teden. Daartoe is aan de gemeentebesturen in de provinciën gevraagd: hoeveel gegoede personen in de laatste jaren hun hoofdverblijf in de gemeente hebben opgeheven om zich elders te vestigen, waar zij zich gevestigd hebben, hoeveel ieder hunner in het laatste jaar vóór het vertrek betaalde aan hoofdelijken omslag en aan opcenten op grond- en personeele belasting, of naar de meening der ge meentebesturen het vertrek van sommige dier per sonen geschiedde ten einde te ontkomen aan den drnk der belastingen, en zoo ja, hoeveel van de bedoelden om die reden vertrokken. De verkooping der bibliotheken van wijlen de heeren Isendoorn Van Blois, Hooft Van Idde- kinge en Kobus, die Zaterdag a. s. en volgende dagen te 's-Hage ten huize van den heer Nijhoff zou plaats hebben, is uitgesteld tot 13 Januari 1883 en volgende dagen. Ingevolge aanschrijving van den minister van oorlog zullen de bij het leger hier te lande nieuw benoemde officieren op den llden dezer in functie treden. Men zegt dat de Amsterdamsche Courant in verkleind formaat, doch met een ochtend- en een avondblad zal blijven uitkomen. Zr. Mr. raderstoomschip „Valk" wordt met spoed gereed gemaakt aan 's Rijks werf te Wil lemsoord, ten einde, naar men verneemt, in het begin van het volgende jaar in dienst gesteld te worden tot het overbrengen van het vorstelijk gezin naar Engelands hoofdstad. De volgens het jongste regeeringstelegram op Atjeh gesneuvelde kapitein Botter stond bij de infanterie aldaar en is 15 jaren geleden uit Amers foort als onderofficier naar Oost-Indië vertrokken; nadat aldaar zijn vrouw was overleden, is hij er voor de tweede maal gehuwd en bevinden zijn vrouw en kind zich op Ambon. Hij zal ongeveer 40 jaren oud zijn geworden. Het stoomschip „Gelderland", van Batavia naar Rotterdam, vertrok gistermiddag van Port- Saïd; de „Leerdam" is gisteren van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken met de mail en veertig passagiers; do „Castor", van Amsterdam naar Nieuw- York, is gisteren aldaar aangekomen. Door den minister van koloniën zijn de gedi plomeerde veeartsen H. J. C. Van Lent, W. Van Staa, P. A. Van den Munkhof en H. H. M. Klein ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.-Indië gesteld, de drie eeratgenoemden om daar te lande, gedurende den tijd van één jaar, werkzaam te wor den gesteld bij den burgerlijken veeartsenijdienst, de laatstgenoemde om te worden aangesteld tot gouvemements-veearts. Z. M. heeft den heer J. K. Mohr, arts, be noemd tot officier van gezondheid 2de kl. by het leger in NecL-Iodië; - benoemd bij het wapen der cavalerietot majoor, den ritmeester F. L. De Graeff, van het wapen, op nonactiviteit; bij het lste reg. huzaren, tot majoor, den ritm.-adj. G. J. IJsselDe Schepper, van het corps; tot ritmeester 'sKonings crdonnance-officier, den lsten luit. G. J. A. A. baron

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1