jaren voor een huurprijs van f 25. Zich met dat advies kunnende vereenigen, geven B. en Ws. in overweging om dienovereenkomstig te besluiten. Uit het desbetreffend rapport der comm. van fabricage blijkt naar het inzien van B. en Ws. voldoende dat er geen termen bestaan om wijzi ging te brengen in do onlangs ingevoerde regeling ten aanzien van de bezoldiging der straatmakers, zoodat zij in overwoging goven afwijzend op het verzoek te beschikken. Het blijkt toch dat het nu ingevoerd tarief in staat stelt meer te verdienen dan vroeger, terwijl er meer bestraat wordt, zoodat ten gevolge van de nieuwe regeling, zoowel de go- meente als de werklieden worden gebaat, zonder dat de gemeente daarvoor echter direct geldelijk voordeel geniet, omdat de sommen, waarmede het tarief verminderd werd, strekken tot bestrijding der kosten van aan- en vervoer der materialen door de sjouwerlieden. Gedurende de afgeloopen maand zijn por Rijn- landschen Stoomtram vervoerd 9141 personen met eene totaal-opbrengst van 1462.69f/r Sedert 1 Jan. 1882 zijn vervoerd 262.550 reizigers met eene totaal- opbrengst van f 39,963.37'/2. Onder goedkeuring van de ambachtsvrouw van Benthuizen is aldaar tot predikant beroepen de heer H. J. L. Poort, candidaat tot don Heiligen dienst te Rotterdam. De heer Ph. Peter, predikant te Ginniken, heeft bedankt voor het beroep naar Den Lommer, maar heeft nu eene beroeping ontvangen naar Oud- Yossemoer. Zondag jl. hield ds. E. W. Heinecken, pre dikant der Hervormde gemeente te Haarlemmer meer, zijne afscheidsrede naar aanleiding van Openb. IH 3, deze woorden„Bewaar het." Er werd ge zongen: Gez. 91 3, Ps. 42 3, Gez. 77 1, 4 Ps. S9 8 de vier 1ste en vs. 20 de twee laatste regels. Ten slotte werd nog gezongen Ps. 134 3. Niettegenstaande het ongunstige weder waren er zooveel toehoorders opgekomen dat geene plaatsen meer te bekomen waren. Ter benoeming van een onderwijzer-plaatsver vanger van het hoofd aan de openbare school voor onvermogendeu aan het Kortenbosch te 's-Hage zijn voorgedragen de heeren D. J. De Klein, onderwijzer lsto kl. aan die school; D. Bezemer, onderwijzer to Schiedam, en N. P. J. Woenadregt, onderwijzer te Leiden. De Tweede Kamer heeft heden het algemeen bogrootiDgsdobat voortgezet. De heer Borgesius bestreed het ministerie omdat het een politiek program aanbood, dat onuitvoerbaar is, en ontwik kelde ook eenige fiuanciëele bezwaren. De heer Do Jong ontzegde zijn vertrouwen aan den minister van financiën op grond dat deze lee- ningen sluit, maar belastinghervormingen achter wege houdt. De heer Haffmans weet de oorzaak van den politieken toestand aan de uitroeiing van de conservatieven door de liberalen en betoogde dat noodmini6teriën nog lang noodig zullen blijven. De heer Yan Biom vroeg naar de financiëele hervor mingsplannen. Ook de heer Yan Nispen bestreed het beleid van den minister van financiën, en de heer Heydenrijck bestreed den heer Haffmans. De dood der conser vatieven is veroorzaakt door de miskenning van het belang der schoolquaestie. De minister van financiën zou bij het hoofdstuk Einanciën zijne plannen mededeelen, maar verzekerde steeds zuinigheid te betrachten. De minister van binnenlandsche zaken bestreed krachtig de aanvallen van den heer Borgesius. De regeering handhaaft haar program en wil men een motie van wantrouwen stellen, de Regeering is gaarne bereid de moeielijke taak neder te leggen. Het algemeen debat is afgeloopen. Het stoomschip „Gelderland", van Java naar Rotterdam, arriveerde gistervoormiddag te Suez; de „Prins Frederik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 3 Dec. Adende „Prinses Marie" vertrok gisteren van Marseille naar Amsterdam; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde hedenochtend te halfacht Dungeness. Z. M. heeft bij het personeel van den genees kundigen dienst van het leger in Ned.-Indië be noemd tot officier van gezondheid der 2de kl., de studenten voor genoemden dienst (artsen) J. W. H. Wijsman en A. Ekerman; - aan den kapt. der inf. D. J. T. Gobée en aan den kapt. der art. G. J. Yan Kooten, beiden van het leger in Ned.-Indië, vergunning verleend tot 't aannemen der versierselen van ridder der ordo van het Legioen van Eer, hun geschonken door den President der Fransche Repu bliek; - benoemd: tot commissaris van politie te Gouda: J. A. Yan Tricht, thans commissaris van politie te Sneek; tot commissaris van politie te Sneek: L. K. F. Theunissen, thans commissaris van politie te Brielle, en tot commissaris van politie te Briellemr. J. K. H. Enderlein, thans advocaat en procureur te 's-Gravenhage. Gemengd Nieuws. Onze stadgenootGn schijnen ditmaal met heel wat surprises verrast te zullen worden. Eén enkele trein van de Hollandsche Spoorweg maatschappij bracht hier gisteravond uit de richting van Rotterdam niet minder dan 651 pakjes aan: een getal dat men zich niet herinnert tot nog toe te gelijk hier te zijn voorgekomen. De Leidenaars laten zich blijkbaar echter niet onbetuigd, want aan het postkantoor heerschte bijna den geheelen dag zulk een drukte dat de toegang tot het gebouw meermalen gestremd was en men verschillende personen langen tijd met hun post pakketje in de hand op straat zag staan. Gisteren is naar de gevangenis te 's-Gra- venhage overgebracht de persoon van J. H., niet in deze gemeente te huis behoorcnde, die zich alhier aan bedelarij had schuldig gemaakt. Morgen, 6 December, zal - ten minste als de omstandigheden daartoe medewerken - in Nederland een verschijnsel zijn waar te nemen, waarop het wol de moeite waard is de aandacht te vestigen. Was de overgang van Venus over de zon in 1874 bij ons geheel onzichtbaar, die van 1882 zal althans ten deele in Nederland kunnen worden waargenomenwij zullen hot begin van het verschijnsel kunnen zien. Bij het midden - wan neer het middelpunt van Yenus voor ons oog zoo nabij mogelijk bij het middelpunt der zonneschijf is geplaatst - is de zon reeds onder den horizon verdwenen, zoodat het einde niet hier, maar bijv. in Zuid-Amerika zichtbaar is. Voor Leiden gelden de volgende tijdstippen a. Aariraking van Yenus met den buitenrand van de zonneschijf bij den ingang: 2 uren 16 min. 54 sec. b. Aanraking van Yenus met den binnenrand van de zonneschijf bij den ingang: 2 uren 37 min. 36 sec. Met het bloote oog zal het verschijnsel niet of hoogstens alleen voor zeer scherp ziende oogen eenigermate zichtbaar zijn; Yenus is namelijk eene al te kleino stip op den zonnebol. Er is dus voor de waarneming een verrekijker noodig; doch deze behoeft slochts van zeer gering vermogen te zijn. Een bakkersjongen te Warmond zat gisteren in de grootste verlegenheid, doordien een paard, dat zich van den wagen waarvoor het ge spannen was losrukte, den vluchtenden jongen op de hielen zat. Bij het station gekomen struikelde hij over een bascule en viel. Het paard zette echter nog brieschende zijn weg voort en de geestelijke, die in bet rijtuig zat en het wachten op denweer- barstigen viervoeter opgaf, vervolgde te voet zijn weg, den koetsier met het stukgeslagen rijtuig achterlatende. Na veel moeite werd het paard ein delijk tot 6taan en in een nabijzijnden stal gebracht. Verleden wook is een hulpstoom- boot, varende door de Ringvaart van Haarlemmer meer nabij het fort Schiphol, doordien de kapitein door den zwareu mist het vaarwater niet kon onder scheiden, tegen C6n aldaar aan den wal liggend vaartuig, hetwelk van licht voorzien was, gestooteD, zoodat de roof van het scheepje, waarin de vrouw zich bevond, geheel in elkander stortte, de lamp om viel en brand veroorzaakte. Door spoedige hulp slaagde men er in den brand te blusschen en de vrouw te redden. Het scheepje is niet gezonken en behoorde aan den heer J. v. d. H. te Haarlem mermeer. Daar hier aan geen opzet te denken viel, is de zaak, naar men verneemt, in der minne geschikt. De vorige week zijn te Scheveningen acht personen aan mazelen overleden. Het gemeentebestuur van Deventer heeft in de laatste dagen verschillende moeielijke tochtjes over de rivier gemaakt, om te zien of in de buurten over den IJsel ook personen waren die in nood verkeerden. Bij allen, waar dit het geval was, werd redding aangebracht, en in aken of andere voertuigen werden zij opgenomen of naar de stad gebracht. Hetzeltde geschiedde met hun vee. Eene collecte, gisteren aldaar voor de noodlijdenden gehouden, heeft opgebracht f 2706.171/,. Heden wordt de collecte voortgezet. In de nabijheid van het dorp Windesheim, onder de gemeente Zwollerkerspel, is gistermiddag in den IJseldijk eene opwelling ontstaan. Daar terstond al het mogelijke in het werk werd gesteld, is men voor dreigend gevaar nog niet bedacht. In het begin der afgeloopen weekheeft de vrouw van een molenaar te Schönwalde, bjj Koningsbergen, het hnis en de schuren van haren man, terwijl deze afwezig was, in brand gestoken en zich met hare twee kinderen, knaapjes van 2 en 4 jaar, in een pat geworpen. Hulp kwam te laattoen de man tehuis kwam, vond hij alles ver brand en zijne vrouw en kinderen dood. Het huwe lijk was niet gelukkig en de vrouw schijnt zich op deze wijze te hebben willen wreken voor het leed, dat de man haar had aangedaan. BUITENLAND. Duitschland. De opper-president der provincie Westfalen, de heer Yon Kühlwetter, is jl. Zaterdag te Munster overleden. Hij zal vermoedelijk vervangen worden door den opper-president van "West-Pruisen, den heer Yon Ernsthausen, en deze door een der districts presidenten van zijne provincie. Tot opper-president van Pommeren zal, naar de „Kreuzzeitung" ver neemt, graaf Behr-Negendank benoemd worden, thans districts-president te Straalsund. Do keizer heeft gistern amid dag met prins Bismarck een onderhoud gehad, dat een uur duurde. De handelaren te Bremen willen dat de stad een plan zal uitvoeren tot uitdieping van de Weser en afsnijding van eenige krommingen der rivier tus- schen Bremen en Bremerhaven. De Weser heeft daar nu eene diepte van 6 a 7 voet, die men op 16 of 18 voet zou willen brengen. Te Bremen hoopt men dat het Rijk de helft der kosten zou willen dragen. Egypte. De khedive heeft ook een decreet uitgevaardigd, waarin aan eenige beschuldigden van minder ge wicht evenzeer amnestie wordt verleend. Het is nog niet bekend welk verbanningsoord Arabi zal aangewezen worden; waarschijnlijk zal het de Kaap zijn. Daarover moet nog tusschen Engeland en Egypte overeengekomen worden. Vereeuigdo Staten. Het Congres is gisteren bijeengekomen. De heer Folger bracht een rapport uit, waaruit bleek dat het overschot over het loopende jaar 75 millioen zal bodragen. Hij verwacht voor het volgend jaar een gelijk overschot. Hij verklaarde zich verder nadrukkelijk voor eene reductie der invoerrechten op suiker, melasse, wijn, wol, ijzer en staal, de be werkte voortbrengselen van die artikelen, zoomede op zijden en katoenen manufacturen. Uit Panama wordt gemeld dat de president der Yeroenigde Staten van Columbia, Nunez, zijn ontslag als zoodanig heeft genomen. Telegrammen. KEULEN, 4 December. Yan den Boven-Rijn en uit Mainz komt bericht dat een zware sneeuw ver mengd met regen valt, zoodat te vreezen staat dat de Rijn weder eenige duimen zal wassen. In Middel-Rijnland vriest het op dit oogenblik nog. KOPENHAGEN, 4 December. Ten gevolge van sneeuwstormen is het spoorwegverkeer op Seeland en Jutland gedeeltelijk, op Laaland en Falster volko men gestremd. De avondpost uit Kopenhagen kon Korsoer niet bereiken. KONSTANTINOPEL, 4 December. De onder handelingen over de tabaksregie zijn op bevredi gende wijze afgeloopen. De regeering en de Maat schappij zullen belangrijke wijzigingen aannemen, welke in het voordeel der fondsenhouders zijn. De heer Yincent (als vertegenwoordiger van de Engelsche, Nederlandsche en Belgische houders van Turksche fondsen, lid van den raad van adminis tratie der openbare schuld) heeft eindelijk zijne goed keuring aan het plan gegeven. Zijne vroegere hou ding wordt als gerechtvaardigd beschouwd door de verworven voordeelen. MADRID, 4 December. Een te Jerez verschij nend blad meldt dat zestig werklieden zijn in hech tenis genomen omdat zij leden zijn van een Carlis- tische vereeniging. "WASHINGTON, 4 December. Het Congres is heden bijeengekomen. In de boodschap van presi dent Arthur wordt verklaard dat de betrekkingen van de Unie met het buitenland voortreffelijk zijn en het met België gesloten uitleveringstractaat ge ratificeerd is. De president wenscht het batig saldo, dat het loopende financiëele dienstjaar oplevert en dat hetwelk in het volgende is te verwachten, te doen strekken tot vermindering van de binnenland-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2