LEIDSCH DAGBLAD. J\6996. Dinsdag 5 December. A*. 1882. Eerste Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. AL'^ndcrlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FBIJS DER ABVEHTENTIEJfs Van 16 regels 1.06. Iedere regel meer 0.i7$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Pi! -isier bestaat uit TWEE BLADEX. Sint-Nicolaas. Geen feest dat zoo algemeen en zoolang reeds gevierd wordt als het St.-Nicolaasfeest. De oorzaak hiervan zal wel zijn dat het een kinderfeest bij uitnemendheid is. Dat was het vroeger eeuwen al, dat is hot nog heden en zal het wel blijven, omdat het een groot genot is blijde kindergezichten te zien. Het kleine volkje verkeert weken, neen, maar toch zeker dagen te voren in spanning als het denkt aan do geschenken die het krijgen zal. En is de avond van den 5den Dec., den dag vóór Sinter klaas, aangebroken, dan worden schoenen of klompen onder den schoorsteen of wel voor de bedsteden of ledikanten der ouders klaargezet, mot wat hooi voor het paard waarop zij wanen dat die goede Sint rijdt, ais hij door stad en dorp trekt, om do kin deren vrat lekkers te brengen. Vroeger dan gewoon lijk gaan de kleinen te bed. Hoe popelen hunne hartjes van verlangenZoo zijn ze met de komende dingen vervuld dat ze er niet zelden van droomen. Hoe vroeg zijn ze weer uit de veerenOp hun bloote voetjes - ze gunnen zich baast den tijd niet hun kousen aan te trekken - worden de schoenen of klompen, die ze bij hen thuis hebben uitgezet, opgezocht en hunne gezichtjes stralen van bljjd- schap als zij het lekkers en moois aanschouwen, dat zij van den goeden Sint hebben gekregen. Do liedjes, die zij geleerd hebben en vooral den avond te voren, op hunne hurkjes gezeten, met een pope lend hartje hebben gezongen, worden niet zelden nog eens aangeheven. Van al dat gestommel en gezar.g zijn vader en moeder wakker geworden. De geschenkjes worden hun vertoond: en de blijd schap der kinderen deelt zich aan do ouders mede. Dezen herinneren zich nog den tijd, waarop ook zij als kinderen verblijd waren op het Sint-Nicolaas- feest. En o, die vroolijkheid hunner kinderen doet hun zoo goed, omdat zij zich als verjongd gevoelen bij de vreugde, welke hunne kinderen smaken en ook hun weleer eigen was, toen zij zeiven nog kinderen waren. Dat alles maakt dat het Sinterklaasfeest bleef bestaan, hoezeer er ook in den loop der tijden zich stemmen verhieven, die dat feest afgeschaft wensch- ten, omdat zij zich ergerden aan - dien goeden Sint! Doch hun streven is gebleken ijdel te zijn; want Sinterklaas is nog bij ons het blijde kinder feest, 't welk do jeugd niet gaarne zou missen. Dat begreep in zijn tijd Jan Steen al. Hij bracht dien blijden feesttijd voor 't kleine volkje op 't doek. Met welgevallen wordt het lief tafereelkeD, dat hij maalde, nog aanschouwd. Onze kinderen lachen niet weinig met dien grooten dreumes, die daar staat te grinniken, omdat Sinterklaas geen lekkers, wel een gard voor hem heeft gereden, niet wijl hij zoo groot was, maar hij was „een luiwammes", die niet had willen leeren. Moeder had hem menigkeer ge waarschuwd, maar hij wilde niet hooren, en nu had zij her Sinterklaas niet willen verzwijgen. De andere kinderen waren allemaal zoet geweest en die had den nu van den goeden Sint heel wat gekregen. Behalve hetgeen zij al in de hand hebben, ligt er nog zooveel op de tafel: kapittelstokken, kabel- jauwsoogen, klaasboekjes en een groote appel. Togen de tafel staat een wegge, waarin figuren zijn ge drukt. in 't midden een geitenbokje en op eiken hoek oen haantje. Nog is dat niet alles. Daar staan ook twee manden: de eene is gevuld met wafels, krentenkookjes, appelen, hylikmaker en een langen sukadekoek, de andere met speelgoed, terwijl eenige noten en pepernoten over den grond liggen. Wat oen blijdschap I Het kleine volkje hield feest, elk danste on sprong met een stuk moois of lekkers in elke hand en ze gooiden de leege schoenen rechts en links over den vloer. Wie vindt het tafereelken, dat de vroolijko Jan Steen van dat blijde kinderfeest schetste, niet aller liefst? En zie zoo'n tafereelken, als hij ons uit zijn tijd te aanschouwen geeft, biedt elk Sinterklaasfeest nog heden ons in eigen kring aan. Hoe levendig Jan Steen bet ook wist te malen, toch gaat niets boven de werkelijkheid, die wij elk jaar op Sin terklaas weer beleven. En om de blijde kinder gezichtjes, die wij allerwegen aanschouwen, draagt het Sinterklaasfeest onze volle sympathie weg. Al lerwegen? Maar wie zorgt voor de arme kleinen wier ouders blijde zijn als zij huu een stuksken brood kunnen geven Gaarne, nietwaar Mevrouw maakt gij ook die kleine armen blijde en zendt er uwe dienstbode heen, met wat lekkers voor hen; en welk een dankbaarheid spreekt er uit dien ver- genoogden blik der moeder, die door uwe goedheid zoo verheugd is, omdat gij aan hare lieve panden wel hebt willen denken. En waar gij dat niet deedt, waart gij bereid, als uwe hulp gevraagd werd, in te teekenon of wel eene bijdrage te geven om aan 'tjonge volkje op de schalen een blij Sint-Nicolaas- feest te boroiden. En o, wat een blijdschap moet het niet zijn voor die schare van kinderen, als zij onthaald worden en nog een cadeautje krijgen, waarmee zij zich naar hun ouders spoeden, wien de vreugde der kinderen weder nieuwe vreugde bereidt. Ja, het feostje heeft nog meer uitbreiding gekre gen, waar het gewoonte is, dat beminden elkaar verrassen met een of ander cadeau, waarvoor con- fiseurs uit zoo grooten overvloed een keus gemak kelijk maken. Welk een vroolijkheid verwekt dan menige sarprise! Ten plattonlande, in Holland vooral, is het een gebruik allerlei verlotingen te houden. Die dat doen, verdienen een aardig duitje en zij die prijzen trek ken, zijn mot dien uitslag evenzeer verblijd, maar wie nieten hebben - en deze zijn de talrijkste, - mogen hun inleggeld beklagen, zij troosten zich met de gedachte: niet iedereen kan gelukkig zijn. Doch de hoofdtoon van 't Sinterklaasfeest is blijd schap, vooral voor de jeugd, en voor haar wenschen wij het nog menig jaar te zien terugkeeren. MSIBENÏ, 4 December. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang door middel van het stoomschip „Noord-Holland", waarvan de laatste buslichting aan hot postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag, don 9den Dec. a. s., des morgens te halfnegen. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrij dag-nacht te 12 uren bezorgd zijn. De beer J. J. Schott i3 tegen 1 Januari a. s. op eigen verzoek eervol ontslagen uit de betrek king van administrateur van het badhuis. Uit de 75 sollicitanten, die zich voor deze betrekking heb- bon aangemeld, is benoemd de heer N. B. Ham uit Amsterdam. Het assaut door „Arena Sludiosorum" Zater dag-avond in den schouwburg gegeven, werd door een zeer talrijk publiek, waaronder vele dames, bijgewoond. Op allerlei wijzen gaven de studenten gymnasten dien avond blijken hoeveel oefening vermag en zij werden dan ook zeer toegejuicht. Het is moeilijk eene keuze te doen, maar het meest schenen de vooroefeningen en het carré korte stok geslaagd. Naast deze uitingen van physieke kracht werden ook nog blijken van intellectueel ver mogen gegeven door de opvoering van „De groote Schootmans" en „Haar tweede man", 'beide blij spelen van Johan Gram. Vooral het laatste viel zeer in den smaak; zeker droeg de lieve actrice, die met zooveel recht den haar toegeworpen bouquet verdiendp, daartoe veel bij. Wje zou zooveel zachtheid en lieftalligheid bij een lid van het sterke geslacht gezocht hebben Of zou het Louise Michel geweest zijn, die eens de sterkte der vrouw wilde bewijzen? Na afloop trok men in optocht met muziek en fakkellicht naar de sociëteit „Minerva" en ver- eenigde een zeer gezellig collation nog vele leden van Arena aldaar op de eetzaal, waar tal van har telijke woorden gesproken werden. De vertegen woordigers der studenten-gymnastiekgezelscbappen te Delft, Utrecht en Amsterdam waren aanwezig en brachten haar oudere zuster hulde door prachtige kransen te hechten aan Arena's vaandel. Bij de heden gehouden openbare verkoopiDg van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen f 36.00, f 18.50, f 4.00 en f 1.90; de laagste f 36, f 18.50, ƒ3.70 en f 1.85. Do aanbesteding voor het vergrooten der ge meenschappelijke openbare lagere school te Zeg waard zal dit jaar nog plaats hebben en wel op Woensdag den 27sten December a. s. Tot predikant bij do Ned.-Herv. gemeente te Oudshoorn en Gnephoek is beroepen ds. A. G. Van Deinse, te Naaldwijk, en bjj de Waalsche ge meente te 's-Gravenhage de heer J. E. Pfender, vroeger predikant te Charabéry, in Frankrijk. De van onderofficier bij het reg. grenadiers en jagers nieuwbenoemde tweede luitenants Van Wioringhen Borski, Van Santen, Van Alphen en jhr. Van Spenglor komen in hun nieuwen rang in garnizoen, de eerste in Leiden, de tweede en derde in Den Bosch en laatstgenoemde in Breda. Het Koninklijk Kabinet van Schilderijen (Mau- ritshuis), zal, zooals de Staatscourant heden het vroeger bericht verbetert, van 4 tot en met 18 De cember a. s. voor het publiek gesloten zijn. Alle onroerende goederen, die wijlen Prins Frederik in ons land bezat, zullen, naar men aan het Vad. mededeelt, hot uitsluitend eigendom worden van de vorstin Von Wied. Die goederen zijnde Paleizen enz. te 's-Hage, het Paviljoen te Scheve- ningen, de buitenplaatsen onder Wassenaar en Voor schoten en een duinontginning onder Castricum. Bij den geneeskundigen inspecteur te Utrecht hebben zich 22 candidaten, waaronder 6 vrouwelijke, aangemeld tot het afleggen van het examen als apothekersbediende. De heer Frederiks, arts, is benoemd tot assis tent in de verloskunde bij het Stedelijk Ziekenhuis to Utrecht. „Eigen Haard" bevat deze week het portret van wijlen den generaal Chassé, benevens een plattegrond der Citadel van Antwerpen. De heer M. H. Werner geeft daarbij een beschrijving van. het beleg. Binnen eokele weken hoopt de minister van justitie een nieuwe notariswet te ontvangen van een uitnemend bevoegd deskundige, aan wien de bewerkiDg van dat ontwerp is opgedragen. Bij de Indische begrooting voor het loopendo jaar was een voorschot van 25 millioen uitgetrok ken uit 's Rij ks schatkist aan de Indische middelen in afwachting der te sluiten geldleening. Daar we gens de lage koffieprijzen de opbrengsten van de ver kochte koffie in plaats van 35'/2 millioen gelijk ge raamd is, slechts 29 millioen zullen bedragen, is er in Indië een kas-tekort, ter aanvulling waarvan bij een dezer dagen ingezonden wetsontwerp wordt voor gesteld het voorschot van 25 millioen te brengen op 32 millioen. Het stoomschip „Utrecht", van Rotterdam naar Java, is Zaterdag-middag te Marseille aangekomen. Z. M. heeft den rang van dirigeerend officier van gezondheid 3de kl. verleend aan den met rang van offioier van gezondheid lste kl. gepensioneerden officier van gezondheid 2de kl. G. M. Ingenluyff.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1