LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6993. Vrijdag 1 December. A0. 1882. Tweede Blad. Vervolg der Advertentiën. OPENBARE VERK00PING PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maanden...1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers... 9 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ABYERTENTIEX: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. Eon Am sterdammer, de heer Paul Mich e, heeft een uitvinding gedaan die zeker aandacht trekken zal. Hij heeft na tal van proefnemingen een teller gemaakt, een uurwerk dat alle oneenig- heden tusschen een koetsier van een huurrijtuig met hen die hij vervoerd heeft, onmogelijk maakt. Een wijzer toont aan hoe lang men van het rijtuig gebruik heeft gemaakt en welke vracht betaald moet worden. Het uurwerk geeft aan, hoevele keeren het rijtuig gehuurd is; de meest volkomen controle wordt geoefend door een stillen getuigd. Maar de koetsier zal het uurwerk soms vergeten op te win den? Neen, dat kan niet. Hij moet het ronde kar ton, waarop het klokwerk met zilveren stift alles heeft aangeteekend, 's avonds uit het uurwerk nemen voor de directie en door een ander vervangen. De bewegiog die noodig is om het uurwerk weer te sluiten, windt het tevens weer op. Yoor een bil- jart-marqueur is het uurwerk zeker ook te gebrui ken. Het is een aardige vinding, die den heer Miche eer aandoet. Hbl Te Tonneins (Frankrijk) heeft zekere Jules Foussard, 26 jaar oud, zijne grootmoeder, bij wie hij mot zijne moeder inwoonde en met wie hij, terwijl zij ziek lag, in twist geraakte, mot bijl slagen in haar bed vermoord. Daarop begaf hij zich naar de politie om zich zeiven aan te geven. Bij devoortzettingvanhet proces-Pelt- zer hebben de verklaringen van de rechters van instructie, de heeren Willemaers en Ketels, een diepen indruk gemaakt, hoewel zij geen nieuw feit aan het licht brachten. Zij wezen op het feit dat het openbaar gerucht Armand aanwees als den min naar van mevrouw Bernays, en dat een bloedver want van den heer Bernay9 jegens Peltzer verden king koesterde. De heer Ketels deelde voorts be langrijke bijzonderheden mede omtrent verschillende verhooren gedurende de instructie, en zeide ten slotte dat Leon Peltzer verklaarde te gelooven dat Murray een vaische naam was. De getuige baron Harden verhaalde zijne in de instructie afgelegde verklaringen en hield eene warme lofrede op den heer Bernays, die zijn vertrouwde vriend wasdeze vreesde dat hij bij eene echtschei ding zijn zoon Diet behouden zou. De vader van den heer Bernays was diep bewo gen bij het afleggen van zijne getuigenis, dat groo- ten indruk maakte. De getuige Auger zette breedvoerig uiteen welke pogingen gedaan waren om eene toenadering tus schen de echtgenooten te verkrijgen. Aangaande het duel, dat tusschen de heeren Bernays en Pelt zer niet had plaats gevonden, zeide hij dat eerst genoemde een duel niet gevreesd zou hebben. Het kwam tot oene levendige woordenwisseling tusschen de verdedigers en dezen getuige. De toeloop van nieuwsgierigen naar de rechtzaal wordt met den dag grooter. Men begaat laagheden, zegt de berichtgever der Antwerpsche „Prócurseur", om toegang te verkrijgen. Er is tot 150 fr. gebo den voor eene plaats. Zooals reeds gemeld is, ontkende Armand de ge loofwaardigheid van al de voor hem bezwarende verklaringen der getnigen, rakende zijne verhou ding tot mevr. Bernays. Deze was, zeide hij, voor zijn broeder James eene zuster geweest en hij zelf had altijd eene groote genegenheid, maar in alle eer en deugd, voor haar gekoesterd. Zij was eene verstandige, gevoelige vrouw, die zich als eene moe der betoond had jegens zijn dochtertje. „Eén ding wonsch ik in het bijzonder te doen uitkomen", ver volgde de beschuldigde, „namelijk dat mijne doch ter zeer dikwijls bij mevr. Bernays kwam. En nu is het toch wel onmogelijk aan te nemen, dat een man, wie hij ook wezon moge, zijn kind toevertrouwt aan de vrouw, met wie hij eene ongeoorloofde be trekking onderhoudt. Ik ben ongelukkig geweest, maar nooit hob ik eene laagheid begaan. Ik stel hier mijne toegenegenheid voor mevr. Bernays onder de schuts mijner dochter!" E.en welgesteld burger te St.-Peters- burg, die gedeeltelijk verlamd is, kreeg onlaDgs twist met zijn dienstpersoneel, bestaande uit een knecht en eene meid. Niet lang duurde het of deze gingen tot feitelijkheden over, sloegen hem bont en blauw en gingen vervolgens heen, na zich eerst uit het voorhanden geld te hebben betaald. De dag verliep. Den ganschen nacht bracht de ongelukkige verlamde hopeloos door, zonder de karaf met water te kunnen bereiken, die op vijf passen afstands zich bevond, terwijl hij bijna versmachtte. In dezen toestand lag hij nog een dag en een nacht, tot eindelijk een vriend hem kwam bezoeken in den morgen van den derden dag. Deze redde hem nog tijdig van een anders wissen dood. Te Greenpoint aandehavenvanNieuw- York is eene oliefabriek afgebrand. De schade wordt op 200,000 dollars geraamd. Twee mannen, die uit brandende schepen sprongen, verdronken. De vlammende olie verbreidde zich over de Oostrivier, hetgeen groote ontsteltenis verwekte, maar door de wisseling van het getij werd alle gevaar afgewend. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Yoor de uitvoering op morgen van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst heb ik mij, even als vele andereD, gretig een kaart aangeschaft en daarvoor betaald de somma van f 1.99. Gisteravond bemerk ik tot mijne niet geringe verbazing dat de deuren te zeven oren zullen worden gesloten, - ik zeg tot mijne verbazing, omdat mijne werkzaam heden mij niet toelaten vóór acht uren er heen te gaan. Hoe kom ik er nu in, M. de R.? Ik geloof dat dit een vraag is door velen angstig gedaan, primo omdat een tchoone avond voor hen verloren gaat, secundo omdat voor een kaart f 1.99 is betaald, waaraan men nu niets heeft. Achtend, Leiden, UEd. dw. Dr. 30 Nov. 1882. A.—Z. (met rechterlijke machtiging), in het Heeren-Logement aan den Burg te Leidenbij opbod op Zaterdag 2 December lil 1882 en bij afslag op Zaterdag 9 December 1882, telkens des avonds te zeven ureD, ten overstaan van den Notaris W. F. KAISER te Leidenvan: No. 1. Een HEERENHUIS en ERF te Leiden, aan de Breestraat, N.Z., Straatnommer 28, groot 1 are, 77 centiaren. Dit perceel bevat beneden: marmeren Yestibule en Gang, Yoorkamer, Opkamer, Achterkamer, Plaatsje, Keuken en Kelder met af geschoten Wijnkelder, boven2 groote Yoorkamers waarvan één met Suite, 2 kleine Yoorkamers, ruime Achterkamer, kleinere Achterkamer, Dienstboden- kamer en grooten Zolder met afgeschoten Slaap kamertje. De meeste Kamers zijn behangen en voor zien van Stookplaatsen, terwijl in het perceel eene Gasleiding en Duinwater aanwezig is. Yerhuurd voor één jaar en twee jaren in optie, te rekenen van 1 November 1882, voor f 900 's jaar 8. Te bezichtigen iederen Maandag en Dinsdag van 2 tot 4 uren. No. 2. Een HUIS en ERF waarin thans met goed gevolg de Koffiehuisaffaire wordt uitgeoefend, ge naamd: „Die Porte van Clevete Leiden, aan de Breestraat, Z.Z., Straatnommer 175, groot 1 are, 71 centiaren. Dit perceel bevat beneden: Gang, groote Gelagkamer, Tnintje, ruimen Kelder en Bier kelder met Luchtpomp, en boven: 4 Yoorkamers, 3 Achterkamers, Zolder met afgeschoten Kamertje en Yliering; zijnde verscheidene Kamers behangen en voorzien van Stookplaatsen en Kasten, terwijl in het perceel eene Gas- en Duinwaterleiding aan wezig is. Verhuurd tot 1 November 1883 voor f 900 's jaars. Te bezichtigen iederen Dinsdag en Vrijdag van 12 tot 3 uren. No. 3. Een HUIS en ERF te Leidenaan de Breestraat, Z.Z., Straatnommer 129, groot 93 cen tiaren. Dit perceel bevat benedenVoorkamer, thans ingericht tot Winkel met kleine Achterkamer, Bin nenkamer, Plaatsje, Keuken en Kelder, en boven: Yoorkamer, Alkoof, Achterkamer en Zolder met afgeschoten Kamertje. Alle Kamers zijn behangen en de meeste voorzien van Stookplaatsen en Kasten, terwijl het perceel van eene Gasleiding is voorzien. Verhuurd tot 1 Augustus 1887 voor f 550 's jaars. Te bezichtigen iederen Dinsdag en Vrijdag van 1 tot 3 uren. No. 4. Een WINKELHUIS en ERF met afzon derlijke BOVENWONING te Leiden, aan do Jan- vos8ensteeg, W.Z., Straatnommer 7, groot 1 are, 38 centiaren, met een gedeelte in eene daarneven gelegen Poort, waarin het perceel een uitgang heeft. Verhuurd Beneden voor f 4 en Boven voor f 2 per week. No. 5. Een WINKELHUIS en ERF te Leiden, aan de Janvossensteeg, O.Z., Straatnommer 4, groot 56 centiaren. Verhuurd voor f 4 per week. No. 6. Een WINKELHUIS en ERF te Leiden aan de Janvossensteeg, O.Z., Straatnommer 8, groot 1 are, 3 centiaren. Verhuurd voor f 3.50 per week. No. 7. Een WINKELHUIS en ERF te Leiden, aan de Janvossensteeg, O.Z., Straatnommer 10, groot 41 centiaren. Verhuurd Beneden voor f 2 en Boven voor f 1.50 per week. No. 8. Een HUIS en ERF te Leiden, aan de Janvossensteeg, O.Z., Straatnommer 12, groot 58 centiaren. Verhoord beneden voor f 2.50 en boven voor f 1.50 per week. No. 9. Een WINKELHUIS en ERF te Leiden, aan de Janvossensteeg, O.Z., Straatnommer 48, groot 50 centiaren. Verhuurd voor f 4 per week. No. 10. Een BLEEKERIJ met WOONHUIS, WASCHHUIS en houten LOODS, onder de ge meente Oegstgeestaan den Marendijk, even buiten de voormalige Marepoort der stad LeidenWijk Hl No. 22, groot 10 aren, 43 centiaren. Verhuurd voor f 5.50 per week. De perceelen Nos. 4 tot en met 10 zijn te bezichtigen op 1, 2, 8 en 9 December a. s. van 2 tot 4 nren. De perceelen zijn behoudens gestanddooning der voorschreven huren te aanvaarden als volgt: Nos. 1, 2 en 3 op den löden Januari 1883, en de overige perceelen bij de toewijzing. Betaling der kooppenningen van al de per ceelen op den 15den Januari 1883. Broeder bij biljetten omschreven. Meerdere inlichtingen zijn te verkrijgen ten kan tore van voornoemden Notaris KAISER te Leiden Nieuwsteeg No. 1.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1