en beantwoordde met eone dankzegging voor de hem gebrachte hulde. Niet lang duurde het of de bur gemeester vertoonde zich ook buiten zijne woning en sprak in hartelijke bewoordingen de ingezetenen van Zoeterwoude toe, die door vriendschappelijke medewerking zooveel konden doen om zijn verblijf in de gemeente in alle opzichten nuttig enaange- naam te maken. Ten slotte sprak ?»ij nog uit naam zijner echt genoot© - die zich mede buiten bevond-dat het haar aangenaam zou zijn als men de nieuwe woning niet enkel als des burgemeesters huis zou beschouwen, maar vooral als een plaats waar door beiden met liefde voor de belangen der ingezetenen wordt ge werkt en gewaakt. D ze woorden werden met veel instemming begroet. Een album, de namen der deelnemers bevattende, werd den burgemeester aangeboden. Eigenaardig is het dat de fraaie letters die in het album voor kwamen, door een meisje uit de gemeente zelve geschreven waren. Om halftien was de serenade afgeloopen en heerschte in de gemeente weer de gewone kalmte. Als eene bij zonderheid deelt men ons mede dat door K. \V., te Zoeterwoude, in de schakels een snoek is gevaügen, welke een lengte heeft van een meter en een omvang - het dikste gedeelte nl. - van een hal ven meter, terwijl een ander deel een kwart meter in omtrek is. De wicht van het beestje is 8 kilo of 16 oude pondon. Alleen het feit dat om dezen tijd van het jaar een snoek wordt gevangen, behoort, reeds tot de zeldzaamheden. Louise Michel is gisteravond ook te Rotterdam opgetreden, en wol in den Kleinen Schouwburg, waar ongeveer een 400, meestal manne lijke personen tegenwoordig waren. Ze sprak weer over de rechten dor vrouw, of eigenlijk over de groote revolutie, waarvan zij herhaaldelijk verklaarde niet te weten hoe on wanneer die komt, maar die dan toch zeker komt. Ongeveer gedurende 25 minu ten had het publiek in volkomen stilte den woorden vloed aangehoord, toen plotseling eene stern iets riep, waarop Loui3© Michel zeer gevat, maar met de uitnoodiging antwoordde dat zij die interrupties niet verstaan kon en allen, die iets te zeggen had den, uitnoodigde bij haar op het tooneel te komen. Yan dit oogenblik af echter was de ruBt verstoord; de interrupties horhaalden zich nu en dan en lok ten applaus en gefluit uit, en Louise Michel scheen dit het gunstige moment te oordeelen om den stroom harer woorden te stuiten. Althans op een oogenblik dat niemand het vermoedde, draaide zij zich, zonder buiging of eonige andere beweging, om en ging met denzelfden verlegen tred naar de zijdeur. Toen riep van de galerij iemand, die blijkbaar drie kwartier een te kort genoegen vond„Mais c'est trop cher 1" Louise draaide zich nog evon om, wierp een ver toornden en verontwaardigden blik naar boven en verdween door do deur. Het publiek aarzelde of het zou heengaan of blijven. Applaus werd met fluiten en fluiten met applaus beantwoord, en toen het scherm neerviel, ten teeken dat het nu toch werkelijk uit was, ging er eon gejoel en geschreeuw op in de zaal, maar volkomen kalm gingen de aan wezigen heen. (N. R. C.) Klaas Yan Zetten is te Arnhemwegens zjjn moordaanslag op den veerman te Opheusden veroordeeld tot S jaren tuchthuisstraf. BUITENLAND. Frankrijk. De commissie voor het initiatief heeft besloten om de voorstellen van de hoeren Andrieux en Barodet over de herziening der grondwet in over weging te nemen, maar zonder zich over de geheele of gedeeltelijk herziening uit te laten. In de couloirs wordt verhaald dat de heer Gam- botta een uitmuntenden nacht heeft doorgebracht. Er is geen terugkeer van koorts cn over het ge heel merkbare beterschap. De begrotingscommissie heeft de aangevraagde kredieten voor de buurtwegen en het oprichten van dorpsscholen aangenomen, maar hot krediet voor het vestigen van scholen in gehuchten met 8 tegen 5 stemmen verworpen. Drie personen, verdacht van medeplichtigheid aan den diefstal in de hoofdkerk van St.-Denis, zijn in hechtenis genomen. Grx*oot>Sx*ita.nxilë. De telegraaf heeft reeds gemeld dat er Maandag 11. te Dublin opnieuw twee moordaanslagen zijn ge pleegd. De aanslag op den heer Field, een der leden van de jury, welke "Walsh - niet Hynes, zooals ge- telajjrapheerU is - ter uood veroordeelde, is met groote stoutheid volvoerd. De straat, waarin de heer Field woont, is een der voornaamste en meest be zochte van Dublin. Toen hij des avonds te zes uren van zijn kantoor naar zijne woning terugkeerde, werd hij, even voordat hij deze bereikte, plotseling door twee of meer mannen aangevallen, die hem in den rng en het gelaat onderscheidene messteken toebrachten. Hij stortte neer en een der aanvallers bleef hem nog steeds wonden toebrengen totdat er twee knapen aankwamen. De moordenaars ijlden toen naar eene kar, niet ongelijk, zegt men, aan die, waarin de moordenaars van lord Cavendish ontsnapt zijn. Ook thans zjjn de moordenaars voors hands ontkomen. De kar, ofschoon achtervolgd, is niet ingehaald. De politie doet ijverig onderzoek. De toestand van den hoer Field, ofschoon gevaarlijk gewond, was Dinsdag nog niet hopeloos. Telegramm ©n. DUBLIN, 29 November. De fenians Devine en Poole zijn wegens het vermoorden van den politie dienaar Cox naar het hof van assises verwezeü. Ryan en Woodward zijn wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten gelaten. NIEUW-YORK, 29 November. Zaterdag a. 8. komen te Chicago de spoorweg-ambtenaren bijeen, in de hoop eene schikking te maken, waardoor de tariefoorlog zal eindigen. Morgen geen beurs wegens den dank- en biddag. PARIJS, 29 November. De rapporteur der be- grootingscommissie voor het ontwerp, houdende oprichting van scholen in gehuchten, heeft wegens de verwerping van het daarvoor aangevraagde krediet zijn ontslag genomen. BERLIJN, 29 November. De minister YonPutt- kamor is, wegens den uit de westelijke provinciën gemelden watersnood, nog gisteravond naar Coblenz vertrokken. CAIRO, 29 November. De gezondheidstoestand der Engelsche troepen verbetert. Onder de zieken in de hospitalen komen zeer weinig sterfgevallen voor. HAMBURG, 29 November. Berichten nit Nieuw- York, heden hier ontvangen, melden, dat, naar men vreest, het stoomschip „Westfalia" in het Kanaal niet met een kleine havenstoomboot uit Havre in aanvaring is gekomen, maar met het Nederlandscke stoomschip „Nederland". LEIDEN, 30 November. De verwachting voor morgen is: wind tusschen oost en noord, verlaging van temperatuur, goed weer. Het Citadel-feest te Amsterdam wordt heden door goed weer begunstigd. In de voornaamste straten der stad wordt algemeen gevlagd. De groote parade liep uitstekend af. De optocht der oud-strij ders naar don Dam was indrukwekkend. Om drie uren sprak ds. M. A. Perk in „Artis" de feestrede uit. De Tweede Kamer heeft heden aangenomen met 48 tegen 11 stemmen het voorstel tot het verleencn van een subsidie voor de Amsterdamsche internationale tentoonstelling in het belang der Nederlandsche nijverheid, met 43 tegen 9 stemmen de onteigeningswet voor een stoomtramvorbinding der Hollandscïie Spoorwegmaatschappij van Den Haag met Sckevoningen en met 34 tegen 20 stemmen hot voorstel-Rombach tot verranging van den ver plichten gasmeterijk door een facultatieven. Bij die gelegenheid bracht de heer De Casembroot hulde aan den oud-strijder, den heor Rombacb, en herinnerde hij aan het citadelfeest, heden in Amsterdam ge vierd wordende. Hij hoopte dat waar de onafhan kelijkheid en het recht van Nederland bedreigd werden, het nageslacht evenzeer als het voorge slacht die zouden weten te verdedigen. Yoorts werd aangenomen de overeenkomst mot de maatschappij de „Schelde" te Vlissingen over de havenexploi tatie aldaar. Na discussie over de voorgestelde ver hooging van 31/, ton voor snbsidiën krachtens art. 49 der Schoolwet is het debat over do ontwerp- verhooging van hoofdstuk 5 tot morgen verdaagd. Do berichten omtrent den stand van het water worden steeds ernstiger, zoowel uit het binnen- als buitenland. Meer en meer vreest men voor verdere dijkbreuken en overstrooming. Goheele velden in Noord-Brabant, Gelderland en Limburg zijn thans als in een zee herschapen, waardoor de bewoners in den uitersten nood verkeeren. Voor velen is de gemeenschap verbroken, daar zij geheel door water omringd zijn. Men seint uit Deventer dat de Yoorsterklei is ondergeloopen. De watersnoodcommissie, bestaande uit 15 leden, heeft zich geconstitueerd. De dienst op den Zuid-Oosterspoorweg tusschen Njjmegen en Oss is wegens den hoogen waterstand voorloopig gestaakt. Die tusschen Oss en 's-Bosch blijft doorgaan. De zoölogische tnin te Keulen heeft veel geleden door de overstroomingen. Niet gering is het aantal dieren, welke in het water den dood vonden; o. a. een hert, een prachtige antilope, wolven, vossen, jakhalzen, honden en mormeldieren. Een wilde kat, die gered was en in een mand bij den ingang van den tuin, nabij de vogelgalerij, geplaatst was, ont snapte daaruit en doodde drie dor schoonste pape gaaien, een casuaris en een struisvogel. Uit het gebied van den geheelen Rijn en Main komen eindelooze berichten van instortende huizen en van hongersnood onder de lieden, die door het water van alle gemeenschap zijn afgesneden. Het zuiden en westen van Frankrijk wordt ook door overstroomingen geteisterd. De Seine is mede sterk gewassen. De aanhoudende regens deden het ergste voorzien. Berichten van heden uit Keulen, Maastricht, Grave, Yenloo, Roermond, 's-Bosch enz. gewagen van val. Gerardus Johannes Yan Buuren, voormalig boekhouder van den heer L. Herckenrath, is heden door de arrondissementsrechtbank te Amsterdam tot een celstraf van twee jaren veroordeeld ter zake van don bekenden diefstal van f 200,000. CORRESPONDENTIE. - Ds. D.Yoor dit nom- mer te laat ontvangen. KOLONIËN. BATAYIA, 27 October. Do vervanging van den vroegeren militairen be velhebber op de Oostkust van Sumatra, kolonel Hans, door kolonel Schiifer, schijnt, volgens de ontvangen berichten, goed te werken. De militaire macht is nu althans niet langer de dienstmaagd en de asschepoestcr van den civielen rok. Dat is reeds veel. Java-Bode Door den gonvernenr-generaal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Rep ar te ment. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst, de ingenieur 3de kl. bij den waterstaat en 's lands burg. openb. werken J. W. O. H. BueDinck. Benoemd: Tot zontdepotpakbnismeester te Batavia, de zoutverkooppakhoismeestcr te Cheribon L. C. Middendorp; tot zoutverkooppakhuismeester te Cheribon, de zoutdepotpakhuis- meester te Batavia, P. J. Tant. Departement van 'Marine. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den directeur van het marine-etablisaemcnt op Onrost, R. F. I)n Cloui. Vertrekkende passagiers van Bataviaop 28 Oct., per Nederl. mailboot „Prinses Marie", naar Amsterdam. OOIc. van gcz. 2de kl. A. Stein, ambtenaar bij de recherche W. C. Pické, H. F. Van VollenboveD, echtgenoot en kind., lste luit. der inf. F. W. Everts, T. Connemau, J. C. Bicker, J. F. Moret, J. A. A. Heiderscheid, H. Batcheler, A. H. Tui- nenburg, en Zr. Ms. troepen en schepelingen. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten van Ned.-Indië. GEHUWD. J. Berman en C. W. J. Thicme, Samarang. A. M. N. Van Marion en J. M. Meyboom, Soerabaia. B. Trip en J. G. A. J. Sibenius Trip, Mr.-Cornelis. F. W. SijtholT en A. W. P. D. Willers, Deli. T. Boon en C. E. Van Doorn, Tjilatjap. J. Do Koek en L. C. G. Schmitt, Magelang. BEVALLENMevr. Anscbutz geb. Droste, Salatiga, Z. J. C. Godin geb. Schroder, Soerabaia, Z. Mevr. Cramer geb. Schenck, id., D. S. C. Bloij9 van Treeloüg Prin3 geb. Pietermaat, id., D. L Gastmann geb. Scherer, Makasser, Z. Mevr. Camerik geb. Mulder, Batavia, Z. A. J. Hissiok geb. Vroom, Mr.- Cornelis, D. S. C. Nix geb. Nix, Riouw, Z. J. W. Van der Hout geb. Sauerbier, Batavia, I). C. A. W. Wijnmalen geb. De Voogt, Malang, Z. C. A. Keyser geb. Lazare, Djokdjakarta, Z. C. C. E. Willems geb. Sohmidgall, Passoe- roean, D. J, W. H. Bouwer geb. Hartel, id., Z. W. L. Dufonr geb. Von Winckelmann, Djokdja, Z. M. H. Bik geb. Veenhuyzcn, Pontianak, D Mevr. Van der Tas, Mr.-Cornelis, Z. C. Granpré Molière geb. Van Daalen, Soebang, Z. A. Cretier geb. Van Velzeu, Batavia, d. D. S. A. Mij er geb. Van Rees, Batavia, D. W. C. A. Last geb. KoelmaD, Soera baia, Z. Ch. J. Middendorp geb. Parijs, id., Z. A. K. H. HeinkiDg gebt Rijgersma, id., Z. E. C. Macpherson geb. Evans, Batavia, D. E. H. F. Palm geb. Crawford, Bandong, Z. A. Storm Van 's-Gravesande geb. Van der Plas, Batavia, D. E. Prins geb. Schaap, id., Z. F. W. B. Ludwig geb. Middelsdorffer, Palimanan, Z. J. E. Kleucke geb. Mispelblom Beyer, Mr.-Cornclia, D. M. H. L. Giesbers geb. Hemmes, Batavia, D. G. A. W. Kibt geb. Kist, Poerwokerto, D. M. Von Lntzow geb. Hansen, Samarang, Z. S. G. Veen geb. Sleebos, Tjilatjap, Z. E. C. Sossin geb. Rogge, Samarang, D. A. H. Kavser geb. Jordaao, Soerabaia, Z. J. A. D. Van Deon geb. Barkey, id., Z. OVERLEDEN. M. Hornung geb. Dani, Soerabaia. J.E. De Braconier, k. 2. j., Kemoening. A. Ch. Bedier de Prairie geb. Van Raadshoven, Koedoes. J. G. Kleydamp, k. 14 m., Batavia. F. Van Gorkum, k. 6 j., SamaraDg. JoDgate kind van V. Zeijdel, Solo. R. Batteling, k. 3 m., Ketagan. L. J. Da Gra9a, ra. 5S j Djokdjakarta. M. H. Tb, B. Heijnis geb. Van den Dangen Gronovias, Mr.-Cornelis. P. Van der Hoeven, m., Baüjoewangi. F. E. M. Tausent, k. 13 ra., Batavia. A. G. Bollee, 11 m., Bengkalis. A. W. Ermerins, m., Samarang. Jongste kind van J. J. Granprc Molière, k. 7 d., Soebang. P. W. Risa geb. Frederiksz, 42 j., Japara. G. Tap, m. 43 jAmbarawa. Eenigst kind van J. Speenhoff, Pad. Pandjang. Nieuw-York, 29 Nov. Petroleum row a/d. bronnen (per barril) 111, dito geraffin. (per gallon) Sl/8. Suiker, Moscovados, 73/jgMeel 436. Maïs 103. Roode Wintertarwe 110, per Nov. 108ö/g. per Dec. llltyg, per Jan. 1135/s, roode voor jaars dito som. Vracht voor Granen n. Liverpool 7 p., iden voox Katoen Vi*

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2