LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6989. Maandag 27 November. A0. 1882. Vierde Blad PBIJS DEZER COUKANT: Toor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers... 9 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17$.' Groot ere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. Men schrijft ons uit Gorkum: Gis- teravond werden wij bij het afscheid nemen van de kermis alhier nogmaals geïnviteerd door den heer Lion Yeith in de Doelen, om zijne artisten voor de laatste maal te komen bewonderen. Hetgeen waarop wij echter niet gerekend hadden, was de verrassing, welke de directeur ons bereid had door het doen optreden van een 8-jarig jongetje, welke ons door zijn vioolspel geheel heeft weggesleept. "We weten dan ook niet wat we het meest moeten bewonderen, zijn spel of de wijze waarop hij speelde; iets dat we liever aan het Leidsche publiek over laten. Genoeg is het dat het terugroepen bij het einde van zijn spel bewees dat hij ieders hart boeide en wij voegen er den wensch bij dat het den heer Yeith, zoowel te Leiden als op andere plaatsen, met zijne onderneming goed moge gaan. Yan een harer correspondenten, die toe vallig tot de passagiers behoorde, ontvangt de „P. O. en Zw. Crt." het volgende bericht: „Woensdag avond is de locomotief van trein 56, Oosterspoor, van Amsterdam 5.25 naar Zutfen vertrokken, tus- schen de halte Assel en het station Apeldoorn ont spoord, juist aan de helling van den Asselerberg. Een verzakking van den spoorweg door den enormen aandrang van water nit den berg op den weg scheen de oorzaak te zijn. Aan de voorzichtigheid van baan wachter, machinist en stoker is het te danken dat noch passagiers, noch materieel eenig letsel bekwa men. Had de machinist geen sein gekregen om op dat punt zacht te rijden, de gevolgen waren niet te voorzien geweest. Na den eersten 6chok stopte de machine onmiddellijk. Om tien uren ongeveer kwa men de passagiers, postpakketten enz. per extra- trein, van Zutfen afgezonden, daar aan, zoodat de aansluitingen naar Duitschland, Zwolle en Arnhem gemist werden. Hoewel dit onaangenaam was, waren de teleurgestelde passagiers dankbaar dat dit ongeval zoo afgeloopen is. De trein van Zntfen naar Amster dam vertrok op tijd, maar de passagiers moesten bij den Asselerberg overstappen, waardoor wel eenige vertraging, doch geen stremming van verkeer plaats had. - „Een half uur te voren was de Koning, van zijn uitstapje naar Soestdijk terugkeerende, dit punt in volle vaart gepasseerd, zonder dat de machinist iets van verzakking bespeurd had.'* De brug te Bromley, op don spoorweg van Londen naar Chattam en Dover, is gistermorgen ingestort. Zeven werklieden zijn daarbij gedood en verscheidene anderen gewond. De treinen, die met de diensten op het vasteland correspondeeren, kon den niet vertrekken. YolgenseendopechevanLloydzijntwee walvischbooten, behoorende bij de stoomboot „Din- ton", gaande van Rotterdam naar Odessa, op 17 November aangetroffen in do haven van Argenton. De booten waren met 28 personen, waaruit de equi page van de „Winton" bestond, omgeslagen. Op één na waren allen verdronken. Uit Bieberich wordt gemeld datdoRijn weder sterk wast. De oevers daar en bij Rudesheim zijn overstroomd. De scheepvaart is gestremd. - Ook de Main is buiten hare oevers getreden. Deverbin- dingsbaan met de kade to Frankfort aan de ééne zijde staat onder water. Zoowel te Weenen als te Pest zijn dezer dagen sigaren gekocht, waarin dynamiet verborgen bleek te zijn. Terwijl de dader van den laatsten der drie onlangs in den omtrok van Weenen gepleegde moorden nog onbekend is, heeft de justitie dien van den voorlaataten gevat. Het is de koetsier van een slachter, dio een zijner vrienden, een werkman, in den slaap om hot leven bracht, drie dagen het lijk in zijne kamer verborgen hield en het eindelijk op den ij8wagen van zijn meester buiten de stad bracht. De moordenaar stond ter goeder naam en faam bekend en alleen door eene toevallige omstan digheid kwam de justitie op het denkbeeld, zijne woniog te onderzoeken. Daar vond men voorwerpen, welke den verslagene hadden toebehoord, en duide lijke sporen van bloed, zoodat de schuldige al spoedig zijn misdrijf bekende. Te Providence (Rhode Island, N.-A.) brak verleden Dinsdag brand uit in eene juweliers werkplaats, waar veertig meisjes in eene bovenver dieping aan het werk waren. De meisjes sprongen de vensters uit, twee bleven op de plaats dood en vele andere werden ernstig, zeven doodelijk, gekwetst. Te Ur, in Chaldea, de geboorteplaats van Abraham en zijn vader Therach, is dezer dagen eene Protestantsche kerk gesticht, door een Arme- nïsclien wever, die in den vreemde tot het Protes tantisme overging en na zijn terugkeer ijverig de belangen van zijn nieuw geloof behartigt. Dezer dagen had to Gaïro, in tegenwoor- digheid van 2000 man Engelsche troepen, het feest van het „gewijde tapijt" plaats, een tapijt nl. in den Kaabatempel te Mokka, dat elk jaar vernieuwd wordt. Dat voorwerp, van zijde en in goud gebor duurd met den naam van den profeet en spreuken uit den Coran, wordt, wanneer hot een jaar in den tempel gebezigd is, naar Caïro teruggebracht en in stukken gesneden, welke onder eenige bevoorrech ten worden verdeeld. Het nieuwe tapijt, dat de ge- loovigen zich verbeelden dat uit den hemel valt, wordt in werkelijkheid te Konstantinopel vervaar digd. Bij de plechtigheid, welke door 21 kanonscho ten werd aangekondigd, viel het tapijt een bijzon dere onderscheiding te beurt, daar het niet alleen door den khedive en den Sheik-uhl-Islam, maar ook door den hertog van Connaught, baron Legenau en de generaals Wolseley en Graham werd begroet. De „tapijtbowaarder", een sheik van reusachtige ge stalte, ontving als naar gewoonte, bij wijze van offerande, uit de handen van den khedive een goed gevulde beurs mot goud. De geloovigen roemden de houding der Engelschen, die bij deze gelegen heid zich gedroegen als echte Muzelmannen. Speelwoede. - In een club te Parijs heb ben de hertog De M. en de heer M. "W". een partij piket gespeeld, die van Dinsdag-avond 9 uren tot Donderdag-morgen 10 uren heeft geduurd, dus 37 uren, en dat wel zonder ophouden, want al dien tijd hebben de spelers volgens het bericht niets ge geten of gedronken, maar elk omstreeks veertig sigaren gerookt. En de uitslag van dien hardnek- kigen kamp was, dat beide partijen ongeveer quitte speelden. KOLONIËN. BATAYIA, 19 October. (Vervolg). Do cholera eischt te Atjeh nog dagelijks slacht offers. Yan de officieren bezweek dezer dagen de lste luit. Clarkson aan die ziekte. Zij woedt thans ook te Lambaroe en Anagaloeeng. Een ondraaglijke hitte heorscht er, zoodat de oefeningen der troepen gestaakt zijn. Een goede maatregel is, dat aan de manschappen van gouvernementswege thee verschaft wordt, zoodat zij in de cliambrees den ganschen dag koude thee kunnen drinken. Aan den hoofdcommies ter algemeeDo secretarie jhr. v. d. Wijck wordt het voornemen toegeschreven spoedig met een tweejarig verlof naar Nederland te vertrekken. In den afgeloopen maand hebben zich te Bandjer- masin en in de omliggende kampongs 162 gevallen van cholera voorgedaan, waarvan 104 met doode- lijken afloopde ziekte, die nog steeds bleef heorschen, was epidemisch verklaard. Met de bij dergelijke gelegenheden gebruikelijke plechtigheden is den 3den dezer de radja van Troemon, per jongste Atjeh-stoomer te Padang aangekomen, op het bureel van den gonverneur dier kust geïnstalleerd en nader bevestigd in zijne hoeda nigheid als vazal van Nederland. (Pad. Hbl.) Den 7den dezer zijn de cholera en pokken ter hoofdplaats Soerabaia epidemisch verklaard. Naar het Bat. Hbl. verneemt, is het de wensch der regeering dat de militaire veepest-cordons bin nenkort worden ingetrokken. De directeur van onderwijs, eeredien6t en nijverheid is aangeschreven om in de bewaking dier cordons zoo spoedig moge lijk op andere wijze te voorzien, daar de troepen voor andere doeleinden moeten gebezigd worden. Dat het Indische leger groot gebrek aan officieren van gezondheid heeft, bewijst het feit dat dezer dagen de oud-officier van gezondheid der lste kl. Wefers Betting, weder voor den tijd van vijf jaren in ^ienst is getreden met eene gratificatie van 7400. Deze officier zal gedurende zijn geheelen dienst tijd dezelfde geldelijke voordeelen genieten als de officieren van gezondheid l9to kl., behoorende tot do oudste helft. Bovendien zullen zijne echtgeuoote en kinderen, die zich in Nederland bevinden, vrijen overtocht naar Indië hebben. Bali en Lombok. - De politieke toestand was in Boeleleng en Djembrana zeer gunstig, terwijl ook van de zelfbesturende landschappen niet dan be vredigende berichten waren ingekomen. De heerendienstplichtige bevolking was overal bezig mot het herstellen der wegen, vooral die tusschen Boeleleng en do aangrenzende streken. De weg naar Tabanan, die mot het oog op de aanzien lijke koffieproductie aldaar, van bijzonder belang moet worden geacht, was bereids in goeden staat gebracht. De resident der Zuider- en Ooster-afJeeling van Borneo deelt ten vervolge van zijn in de Javasche Courant van 10 dezer opgenomen telegram van den 3den te voren mede, dat in het district Bonooa Ampat van do afdeeling Martapoera, een gewezen opstandeling, die zich „Toean Kramat" noemde en bij do bevolking aanhang trachtte te verkrijgen, amok had gemaakt, bij gelegenheid dat hij wegens het gebruik maken van eon valscken pas werd aan gehouden. Na één inlander gedood en een anderen zwaar gewond te hebben, was hij door het verwoede volk afgemaakt. (Jav. Crt.) Trouw-, Geboorte- en Doodberichten van Ned.-Indië. GEHCJWD. A. L. De Storler on C. A. C. F. Koch (bij volm.), 's-Hage on Buitenzorg. P. R. Vetter en M. M. J. Swaab, Batatia. P. L. V. De Sturler en N. W. Abke, Japara. J. P. W. D. Von GemmingeD en W. Stel, SamaraDg. S. Verwey en L. A. Abbink, Kediric. L. J. Burgemeestre en W. E. Walter, Soerabaia. BEVALLEN. J. E. Mnllemeister geb. Ham, Pekalongan, D. R. S. L. Snringa geb. Vermande, Modjokerto, Z. S. Godin geb. Lach De Bère, Padang, D. J. H. Heringa geb. Lefebvre, Batavia. M. Priebee geb. Campbell, Ctieribon, Z. M. H. H. Van der Mey gob. Zelle, Padang, Z. Mevr. Dobson, Soerabaia, Z. A. P. Kempff geb. Bach, Probolingo, Z. C. Wigman geb. Nieuwenhuis, Batavia, D. C. M. A. Lawick Van Pabst geb. Schmidt, id., D. A. M. A. Van Son geb. Van Holl, Passoeroean, Z. A. Ch. Bedier De Prairie geb. Raadshoven, Koedoes, Z. M. Van Hel Jeu geb. Wolters, Madioen, Z. E. André Wiltens geb. Ament, Batavia, D. Mevr. Hekking geb. Van der Goes, Soerabaia, D. C. A. Keyzer geb. Lazare, Djokdjakarta, Z. Echtgen. van Dom, H. L. id., Z. H. C. Flobr geb. Mischke, Solo, Z. OVERLEDEN. J. E. Kolmus, k. 84- m„ Soerabaia. L. F. Van Breemaat, k. 7 w., Batavia. D. Van der Swaagh geb. Groeneveld, Koetoe-Ardjo. J. A. De Be us, k. 13 j., Soera baia. A. Toorob, m. 54 j., Pekalongao. D. C. Karnatz, m. 48 j., SamaraDg. J. J. M. Utermark, k. 2 j., Malang. J. W. Sloot, k. 11 j., Bangkallan. N. C. Gips, m., Indra- giririvier. M. W. Van Essen, m., iJ. H. P. Bernelot Moens m., Soerabaia. F. F. Loth, k. 5 m., Batavia. Echtgen. yan F. G. Samuels, 59 j., Soerabaia F. H. Ehelebei», m„ id. Eenigst kindje van J. SpecDhoff, Kajoe-Tauam. J. C. Offers, to. 73 j., Ijicao. J. Van Broekhoyzen geb. Van der Ka3y 67 j., Batavia. C. S. Meer tens, k. 21 m., Batoe-Toelis. A. H, Watrin, k. 3J j., Soerabaia.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1