LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6989. Maandag 27 November. A0. 1882. Tweede Blad. PRIJS DEZER COUBAKT: W ^feor Leiden per 8 maanden....1.10. r Franco per post1.40. Afzooderltjka Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DEB ADVEltTENTIEM: Van 1—8 regel» 1.05. Ieder» regel meer 0.17$. Groot ere letten naai plaatsruimte. Voor het incassee» ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. BUITENLAND. Frankrjjk. Het voorstel van de heeren Sadi-Carnot en "Wil son, om de regeering nit te noodigen al hare krach ten te wijden aan de in aanbouw zijnde lijnen, doch haar het initiatief te laten voor de nieuwe werken, werd door de begrootingscommissie met 8 tegen 5 stemmen verworpen. Het voorstel-Ribot, houdende dat de commissie het cijfer van 5596 kilometer zon beschouwen als de financiëele voorzichtigheid te buiten gaande, en waarbij verlangd werd dat er nieuwe werven zonden geopend worden van minde ren omvang, dan die thans in werking zijn, ten ge volge waarvan jaarlijks minder arbeid zou geleverd worden, werd aangenomen. Evenwel zal voor dit jaar het cijfer van het ministerie behouden blijven. Naar men in de couloirs verzekert, blijkt uit de staten, welke door den heer Hërisson aan •de begrootingscommissie zijn overgelegd, dat het geheel der openbare werken naar het plan van den heer Do Freycinet 7 milliards zou vorderen, en niet 9 milliards, zooals de heeren Hérisson en Ti- rard verklaren. De commissie voor het initiatief heeft met 15 tegen 5 stemmen het voorstel verworpen, om een onderzoek in te stellen naar de gebeurtenissen te Montceau-le8-Mines. Yolgens gerucht zal de samenstelling der com missie, welke het voorstel tot oprichting van een departement van koloniën zal onderzoeken, binnen kort in het „Journal officiel" medegedeeld worden. De „Union democratique" heeft besloten voor de begrooting te stemmen, doch tevens aan de regeering inlichting te vragen en haar uit le noo digen, de onderhandelingen met de spoorwegmaat schappijen krachtig voort te zetten. Duitscliland. Te Keulen heeft een officier der landweer zijn ontslag nit den dienst gekregen omdat hij ver klaard had niet te willen duelleeren. Hij had twee andere officieren beleedigd door woorden, welker gegrondheid door niemand in twijfel getrokken werd, zoodat dan ook de zaak door een „Raad van Eer" werd bijgelegd; maar die raad verlangde van den officier de verklaring dat hij bereid geweest zou zijn een duel aan te nemen, en hij hield vol dat zjjn geweten hem verbood aan eenig tweegevecht deel te nemen, terwijl hij verder nog deed uitkomen dat het tweegevecht door de wet verboden werd en hij noch bij zijne aanstelling, noch bij zijn dienst eed eenige verplichting op zich genomen had om in strijd met die door den keizer uitgevaardigde wet te handelen. De kolonel liet den officier nog bij zich komen, om hem, die werkelijk aan een zenuwlijden onderhevig was, tot de verklaring te bewegen dat hij die woorden in een overspannen toestand gesproken had en ze introk. Maar de offi cier bleef er bij dat hij het duel als een waanzinnig -misdrijf om godsdienstige redenen moest afkeuren en de „Raad van Eer" besliste daarop dat hij uit het leger verwijderd moe9t worden, omdat hij niet het rechte eergevoel getoond en zijn plicht als officier onder verzwarende omstandigheden geschonden had. Crrooi>Brita.niilo. In de gisteren door het Lagerhuis gehouden zit ting heeft sir Ch. Dilke verklaard: 1°. dat Italië geane conferentie heeft voorgesteld2°. dat op den wensch van Engeland geen Alb&neezen bij de Egyp tische politie zijn aangenomen. De heer Gladstone deelde mede dat hij aanstaan den Maandag de raming der oorlogskosten in Egypte zal overleggen. Een kredietaanvrage in deze zitting is onnoodig. - Hij verklaarde verder, geen dag voor de behandeling van het votum vaü wantrouwen des heeren Lawson te kunnen bepalen. Dergelijk debat zou thans onraadzaam zijn. Eene schikking met Egypte is nog niet gesloten en geen andero regeliDg van dien aard staat in het vooruitzicht. Eene conferentie i9 niet voorgesteld. Telegramm en. CAIRO, 24 November. Naar men verzekert, heeft lord Dufferin bij den khedive aangedrongen op de noodzakelijkheid om de vorming van de gendarmerie te bespoedigen, opdat een deel van het bezettingsleger weldra huiswaarts zou kunnen gezonden worden. Tot het betalen van de rente, aan Engeland te voldoen voor de Suez-obligatiën, is last gegeven. De werkzaamheden van den krijgsraad zijn ge schorst in afwachting van het bestuur der Engel- scbe regeering. PARIJS, 24 November. Gisteravond te zes uren werd in de kathedraal van St.-Denis, bij Parijs, terwijl de bewaker afwezig was, de „Koninklijke Schat" gestolen. De dieven hebben zestig sloten opengebroken en vijf en dertig voorwerpen van zeer groote waarde, o. a. zes kroneD, medegenomen en te acht uren de kerk verlaten. Nog geen spoor van hen is ontdekt. "WEENEN, 24 November. In eenige dorpen van het Hongaarsche comitaat Oedenburg zijn weder afschuwelijke handelingen tegen de Israëlieten ge pleegd. De door hen gehouden winkels werden ge plunderd, en ook de rechter met pandoeren, die af gezonden waren om de orde te herstellen, werden door het grauw aangevallen, zoodat zij genoodzaakt waren in de kerk hunne toevlucht te nemen. De rust is hersteld en wordt nu door een sterke militaire macht gehandhaafd. BERLIJN, 24 November. (R. N.) In gewoonlijk goed onderrichte parlementaire kringen alhier wordt do juistheid bestreden van de verzekering door den Holland8chen minister Rochnssen in de Tweede Kamer gegeven, dat er meer uitzicht was op een overeenstemming tusschen Duitschland en Neder land in zake de kustscheepvaart. KONSTANTINOPEL, 24 November. De minis ters van binnenlandsche zaken en justitie werden heden op Yildiz-Kiosk ontboden, om te onderzoeken of het waar is, dat Derwisch en Ahmed Essad, bij hunne zending in Egypte, zich schuldig gemaakt hebben aan misbruiken, of eene slechte uitvoering hebben gegeven aan de instruction van den Sultan, door Arahi, in strijd met de bedoeling van den Sultan, aan te moedigen. Derwisch en Ahmed Essad gaven voldoende ophelderingen ten opzichte van hun gedrag in Egypte en zijn tegen morgen bij den Sultan ter tafel genoodigd. Dit incident is bier mede afgeloopen. LONDEN, 25 November. De hertog van Edin- burg is door bronchitis aangetast en moest giste ren het bed houden. LEIDEN, 25 November. De verwachting voor morgen is: W. ofZ.Weste- lijke wind, veranderlijk weer. Ds. J. J. Yan der Lip, predikant te Harder wijk, heeft het beroep naar de Ned.-Herv. gemeente te Leiden aangenomen. De opvoering van Audran's opera-comique „La Mascotte", waarvan we in ons voorlaatste nom- mer reeds een overzicht gaven, viel gisteravond een op alle rangen goed bezetten schouwburg ten deel. Toch was de schoone kunne ditmaal niet zoo talrijk vertegenwoordigd als dit anders het geval pleegt te zijn. Niet onwaarschijnlijk hadden velen zich teruggetrokken met het oog op het karakter van het stuk, van welks inhoud men zich vooraf door het verkrijgbaar zijn van het tekstboekje ge heel op de hoogte kon stellen. Het moet echter gezogd worden dat bij de voor stelling zelve getracht is zoo veel dit mogelijk was het Hollandsche zedelijkheidsgevoel zoo min moge lijk te kwetsen. Meer dan eene gewaagde toe- of zinspeling bleef dan ook bovendien achterwege. Ge legenheid om zich te amuseeren bleef er niettemin ruimschoots over en ook aan kunstgenot ontbrak het geenszins, dank zij den zang en niet minder het spel der medewerkenden, waarvan de hoofdpersonen, zooals de heeren Dechesne als Pippo, Donval als prins van Piombino en Dubouchet als Rocco herhaal delijk werden toegejuicht of teruggeroepen; terwijl mej. Dupouy als Bettina [Mascotte] zelfs twee fraaie bonquetten ontving, en mej. Maes als Piombino's dochter Fiametta, alsook de heer De Beer als prinr Frittellini mede bijzonder bijdroegen om het geheel tot een vroolijken avond te maken en veel bijval inoogstten. - De kostnmes waren prachtig. Door het hoog militair gerechtshof zijn o. m. goedgekeurd de navolgende door den krijgsraad in het 1ste militaire arrondissement, standplaats 's-Gra- venhage, gewezen vonnissen, als in zake tegen: J. Yan P., 23 jaar, geboren te Maastricht, vrij willig huzaar bij het depót escadron, 3de reg., laatst in garnizoen te Leiden, schuldig verklaard aan diefstal in de chambrée. Op 17 Oct. jl. ontvreemdde hij uit de ongesloten kist van een kameraad diens zilveren horloge en gouden ketting die hij aan de huisvrouw van L. W., geb. v. F., voor 3.75 verkocht. - Veroordeeld tot eene militaire gevangenisstraf van een jaar en ontzegging van het recht enz. voor den tijd van 5 jaren. P. J. S., 19 jaar, geboren te Naaldwijk, vrijwil lig stukrijder 2de kl., 2de batterij, 2de reg. veld artillerie, laatst in garnizoen te 's-Gravenhage, schuldig verklaard aan lo. lste desertie in tijd van vrede gevolgd door arrestatie en 2o. eenvoudigen diefstal. Na to Leiden te hebben rondgezworven, werd hij in de omstreken van Warmond, alwaar hy in eene boerenwoning diefstal had gepleegd van een jas en vest, broek, das en pet, welke burger- kleodingstukken bij in plaats van zijne militaire had aangetrokken, aangehouden en aan den ge meente-veldwachter overgegeven. - Veroordeeld tot eene gevangenisstraf van een jaar in eenzame op sluiting te ondergaan, met ontzegging van het recht enz., voor den tijd van 5 jaren. In den afgeloopen nacht is de binnendijk van den Diemerpolder in de nabijheid van Amsterdam doorgebroken. Het land staat geheel onder water. De boeren vluchten met have en vee. Door den heer Volck to Utrecht is het vol gend telegram ontvangen van onzen gezant te St.-Petersburg: Een geloofwaardig bericht maakt het waarschijnlijk, dat de „Varna" er in geslaagd zon zijn, zich nit het ijs los te maken en is gaan overwinteren op Nova-Zembla. Het stoomschip „Utrecht" passeerde gisteren het eiland Wight; de „C. Fellinger", van Batavia naar Amsterdam, is heden te Point de Galle aan gekomen en heeft de reis voortgezetde „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Port-Saïd en ging heden het kanaal in; de „Prins Alexander" vertrok heden van Amsterdam naar Batavia. Leiden, 25 Nov. Heden aangevoerdTarwe 9 hectoliter. Win tertarwe lste quel, ƒ9.— a ƒ10.—2de qoal. ƒ8.— a ƒ8.50. Zomertarwe f 6.50 a f 7.'Rogge 10 H. L. Winterrogge f 5.50 a f 6.Zomexrogge 5.a f 5.50. Gerst 8 H. L. Zomergerat 6.a f 6.50. Che7alier-gerst f 6. a f 6.50. Haver 10 H. L. Zware Haver f 4.a/"4.50. Lichte Haver f 3.a ^3.60. Duivertboonen 3 hectoL f 7.50 a f S.Paardenboonen 3 hectol. 7.a 7.50. Boter: 6050 kilogr., lste onalit. V* vat f 65.a 70. 2de qnalit. 1/-4 vat f f 62Boter lste quaiit. per kilogr./" 1.621/2 a/l.75. 2ce qnalit. per kilogr. fl.40 a ƒ1.56. Lange Zwarte Tarf 9000 dnbb. hectol., 0.28 a ƒ0.32. Nieuw-York, 24 „Nov. Petroleum ruw a/d. bronnen (per barril) 96, dito geraffiD. (per gallon) 7%. Suiker, Moscovados, 71/4* Meel 435. Maïs 100. Roode Wintertarwe 1103/4, per Nov. 1091/2, per Dec. 110, per Jan. 112%, roode voor- jaar8 dito nora. Vracht voor Granen n. Liverpool 6I/1 p.» idem voor Katoen 1/4.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1