LEID8CH DAGBLAD. iV. 6989. I^aandag 27 November. A0. 1882. Dbz6 Courant wordt dagelijks, met uitzondering von Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. PRIJS DEZER COURANTS Tom Leiden per 8 maanden.........,;;;;, 1.10. Franco per post.;a 1.40. Afzonderlijke Nommers.a 0.05. rEIJS DER ADTERTESTIER» Vin 1—6 rtgels 1.06. Iedere regel m«r 0.17J. Grootere letten naar plaalsmimte. Voor het inctsaes- ren boiten de stad wordt 0.10 berekend. Dit nommer bestaat uit YIER BLADEN, Officieel© Kennisgevingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. G der Verordening van den 27sten November 1879 (Gemeenteblad No. 40); Brengen ter algemeene kennis dat door hen is benoemd tot Heer der Gebuurte No. 17 of No. 4 van Wijk V de heer GERARD SPLINTER, in de plaats van den heer JAN DE LA BIJE, die de Gebuurte metterwoon heeft verlaten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 25 Nov. 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 25 November. Heden is aan de universiteit alhier de heer C. P. Bnrger, geb. te Doesburg, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift, get.; „Over heppatitis suppurativa." Er is alhier ernstig sprake om eene afdeeling op te richten van de Christelijke werklieden-ver- eeniging Patrimonium (Vaderlijk erfdeel) te Am sterdam. Reeds moet eene voorloopige commissie zijn samengesteld, die tegen den eersten der vol gende maand eene openbare vergadering heeft be legd, waarin de heer De Kater, van Amsterdam, het woord zal voeren. Tot aanvulling van ons vorig bericht deelt men ons mede dat de navolgende officieren nog in leven zijn die het beleg der Citadel van Antwerpen hebben bijgewoond: L. A. C. De Bock, gen.-maj, der inf.jhr. W. I. C. Rammelman Elsevier, eervol ontslagen als lste luit. der inf.; J. Kuhle, eervol ontslagen als lste luit. der ÏDf.- bij de marine: A. De Gelder, (sch. b. n.), F. C. Zillesen, kapt., Tolliu8 Bennet en J. Schroder; - officieren van ge zondheid J. Hoven, C. W. VinkhuizeD, J. H. Coert en G. Iogenloyf. Aanstaanden Dinsdag zal in de Zaal „Noord einde" het feit worden herdacht dat die zaal vóór 25 jaren aan hare bestemming gewijd werd. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4965 volwassen personen en van 1015 kinderen. De veranderde verklaring, door proponenten af te leggen, als zij tot den H. Dienst worden toe gelaten, ten vorigen jare door de Synode aange nomen en dit jaar vastgesteld, is door de stemmen der prov. kerkbesturen bekrachtigd. Ofschoon er gelijkheid van stemmen voor en tegen was, zoo is zjj, als niet door eene meerderheid afgestemd, tot wet verheven. Ook de verandering in het Algemeen Reglement, waarbij de door de Waalsche commissie uit te brengen stemmen van zeven op vier worden gebracht, heeft de vereischte meerderheid - twee derden der provinciale kerkbestuursleden - ver worven. In antwoord der Regeering op het hoofdstuk financiën der Staatsbegrooting, verklaart de minister vooralsnog de verhooging van het maximum der uit te geven muntbiljetten niet raadzaam te achten. De voordracht tot herziening der wet op het per soneel is ontworpen en zal na overweging door den Raad van State worden ingediend. Het voorstel betreffende de weduwen- en weezenpensioenen is, naar aanleiding van het rapport der staatscommissie, bij den minister in overweging. Op voorstel van het raadslid den heer H. C A. Campagne heeft de gemeenteraad van Tiel be sloten om, als blijk van belangstelling in het natio naal feest dat den 30sten Nov. a. s. te Amsterdam zal gevierd worden, aan de feestcommissie voor dien dag beschikbaar te stellen het levensgroot portret van den te Tiel geboren generaal Chassé, geschilderd door Pieneman en eigendom der gemeente. De heer J. A. Van Steyn, te Driebergen, is door den Koning benoemd tot Zr. Ms. rentmeester i te Apeldoorn. De gemeenteraad van Meppel heeft ƒ200 toe gestaan voor de internationale landbouw-tentoonstel ling, die in 1S84 te Amsterdam zal gehouden worden. Gedurende de afwezigheid van den vice-ad- miraal R. L. De Haes, directeur en commandant der marine te Willemsoord, wordt het bevel over de zeemacht aan den kapt. ter zee E. L. baron Van Heeckeren Van Waliën, commandant van Zr. Ms. wachtschip, en het bestuur over 's rijks werf en aanhoorigheden aan den hoofdingenieur der marine J. C. Jansen opgedragen. Het advies van Z.H.Eerw., den Roomsch- Katholieken bisschop van Fulda in zake de bloed- be8chnldiging, uitgebracht naar aanleiding van het verzoek van Z.E.w. dr. M. CahD, districts-rabbijn aldaar, is van den volgenden inhoud: „Op uw ver langen aarzel ik niet de verklaring, onlangs bij ons onderhoud afgelegd, schriftelijk te herhalen, datnl. de bewering dat door de Joden ooit Christenbloed tot een ritueel oogmerk zon zijn gebruikt, noch door den Joodschen godsdienst, noch door de ge schiedenis te bewijzen is, en dat eene zoodanige boschuldiging, op welke vermoedens ook gegrond, als eene besliste misdadige onwaarheid moet vjorden beschouwd. (w. g.) G. Kopp, bisschop van Fulda. Te Zwolle heeft zich een commissie uit de Israëlietische gemeente geconstitueerd, voor het oprichten van een gedenkteeken op het graf van den overleden opperrabbijn van Overijsel en Noord- Brabant, dr. Jacob Frankel. De minister van binnenlandscho zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de commissie, belast met het afnemen van de practische examens van apotheker, zal zitting houden op Donderdag 7 December a. s. en volgende dagen, te Leiden. Z. M. heeft benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht tot off. van goz. lste kl., den off. van gez. 2de kl. dr. W. Hamaker, van gemeld personeel; - met 15 Dec. a. s., H. A. Peerlkamp, telegrafist 4 ste kl. bij de Rijkstelegraaf, benoemd tot onder-directeur. Gemengd Nieuws. Met het oog op het Sint-Nicolaasfeest was het te verwachten dat ook nu weder het koek en banketbakkersvak niet zou achterblijven om vooral dezer dagen het smakelijkste te laten zien. De heer Do Kat uit de Diefsteeg kan o. m. daarvoor tot voorbeeld strekken. Deze heeft de ruime kamer achter zijn winkel voor een fraaie étalage ingericht en van net decoratief doen voorzien. Zoodra men reeds de kamer binnentreedt wordt het oog ook door de nette en uitgebreide versiering van natuurlijke plan ten en bloemen aangenaam gestreeld, terwijl het vele dat een cuisinier-confisenr daarbij kan ten toonstellen den bezoeker spoedig als 'tware zou doen watertanden. De fijnste vruchten vindt men er, netjes bij hetgeen men ook maar zou kunnen verlangen, uitgestald, tot de chocolade e. a. letters toe. Te midden daarvan zijn tevens cartonnages in verschillende kleuren en genres met smaak gerang schikt, enz. Vooral bij avond zal een verlichting met gas en candelabres aan het geheel een niet onaardig effect geven. De extra moeite die de heer De Kat zich getroost heeft, maakt de étalage dan ook alleszins een bezoek waard. De gelegenheid daar voor heeft hij zoo doelmatig mogelijk gemaakt. Ook de heeren Yan Ewijk en Groen hebhen eer van hun werk. Ook de heeren Ooyman op de Mare en Van Leeuwen op de Haarlemmerstraat hebben op het zelfde gebied buitengewoon veel werk van hunne etalages gemaakt. De beruchte ex-pension aire van de Fran- sche strafkolonie in Noumea, waarheen ze was ge zonden wegens deelneming aan den opstand onder de Commune, en van waar ze ten gevolge der algemeene amnestie terugkeerde, heeft gisteravond in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam het woord gevoerd. Het doel van haar komst was niet twijfelachtig. Haar „directeur", de man die met haar voor een zeker getal „voorstellingen" een overeenkomst heeft gesloten, verklaarde aan de redactie van het Hbl. zelf dat hij met Louise rondreist omdat hij de zeker heid heeft dat uit de nieuwsgierigheid van het publiek om haar te „zien" een aardige duit is te slaan. Een elders uitgejouwde spreekster is nog meer de belangstelling waard en de impresario van Louise aarzelde dan ook niet ja te zeggen op den hem ge stelden eisch van vijfhonderd gulden voor huur voor de groote zaal van het "Volkspaleis. Die vijfhonderd gulden zijn er glansrijk uitgehaald. Het Hbl. schat het getal der aanwezigen op een klein duizendtal. Daaronder bevonden zich enkele dames.' Voor het meerendeel bestond het publiek, zooals bij eene toespraak in de Fransche taal te verwachten was, uit de ontwikkelde en beschaafde klassemen was blijkbaar nieuwsgierig en met belangstelling en ongeduld werd de heldin der Commune verwacht. Met slechts zeer kleine tusschenpoozen, waarvan de langste zeker geen minuut duurde, sprak ze een vol uur achtereen door. In dat uur stroomde een vloed van gemeenplaatsen, van holle theorieën, van schet terende paradoxen, soms afgewisseld door nimmer be streden waarheden of een dan eens geestig, dan weer brutaal gezegde uit den mond van de ex-communarde, die herhaaldelijk gewaagde en dat, naar het scheen- met zekeren trots, van haar verblijf in Calédonie." Hoofdzakelijk bepaalde zij het tot het aangekondigde onderwerp: de rechten der vrouw, en liet de staat kunde op enkele uitzonderingen na, met rust. Volgens haar moet de vrouw volkomen gelijk zijn aan den man. Zij moet mee den kost verdienen, de compagne zijn van haar echtgenoot, dezelfde rechten en plichten hebben en evenmin over hem lieerschen als hij over haar. Dit is alléén te verkrijgen door omwenteling; die omwenteling zal komen. „Wij zullen afbreken, dan is 't aan de jongeren om op te bouwen." Door die omwenteling moet ook de gelijkheid van standen ontstaan. In een ander deel der rede schetste zij het gevaar der groote fortuinen, die ze gelijk stelde met de macht van den adel van weleer en te midden van dat be toog gingen enkelen heen, wien het blijkbaar begon te vervelen. Sommige verdere verklaringen werden door allerlei rumoer van de zijde van het publiek afgewisseld, dat maar bleef zitten omdat de spreekster het orkest niet verliet. Eindelijk maakte zij zich gereed. Maar voor dat zij heenging meende ze, dat, daar niemand haar had tegengesproken, het duidelijk bleek, dat men de omwenteling wilde. Toen werd hartelijk gelachen. Sommige floten, doch verreweg de groote meerderheid zag, blijkbaar wel wat teleurgesteld, glimlachend Louise Michel verdwij nen, en ging schouderophalend huiswaarts. Zekere Holland, een Engelschman, verleden Dinsdag-avond te Ronaan, waar hij woonde, tehniskomende, vond zijn vijfjarig zoontje en één jarig dochtertje, benevens zijne vrouw met mes steken vermoord op den grond liggen. Naar het schijnt heeft de moeder, door haiselijk verdriet daartoe gedreven, de beide kinderen en ook zich zelve van het leven beroofd. Onlangs is te Saint-Amans (Frankrijk) eene negentigjarige vrouw gestorven, die vier man nen gehad had, van welke de eerste de laatste drie overleefd heeft. Haar eerste huwelijk namelijk werd in 1810 of 1811 zeer spoedig door eene echtschei ding gevolgd. Om deze te verkrijgen hadden de echtelingen bij gemeen overleg elkander in het openbaar, ten aanzien van verscheidene personen, op vnistslagen onthaald.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1