Het grootste deel van de vloot staat aan strand. De laatste dagen werd geen haring gevangen. Wegens langdurig stormweer zal men met de haring- yisscherij vroegtijdig moeten eindigen. Uit Delft meldt men aan de N. R. C. dat de juffronw, die 's nachts aan het Onde Delft werd opgehaald, de vorige week voor de arrond.- rechtb. te 's-Hage terecht stond wegens oplichterij en dat de officier toen meende een celstraf van 183 dagan te moeten eischen. Zij heeft een oogenblik den dood boven de cel verkozen, doch eenmaal in de gracht liggende, is ze op haar voornemen teruggokomen en heeft om hulp geroepen. Bij vonnis van den krijgsraad wasH. L. H., oud 22 jaren, geboren to Rotterdam, vrij willig huzaar 3de esc., 3de reg., laatst in garnizoen te VGravenhage, schuldig verklaard aan drie een voudige diefstallen onder verzachtende omtandig- heden. Uit de woning van den tapper C. P. te 's-Hage stal hij een bnrgerjas en pantalon, die hij aantrok, waarna hij zich begaf naar den winkel van R. L., huisvroaw van J. op den B., alwaar hij naar boezeroenen vroog. Toen de koopvrouw er een had afgegeven, verwijderde H. zich er mede zonder te betalen. De bestolene liep hem na en nam hem de boezeroen af. Daarna bezocht hij den sigaren winkel op de Kapelsbrug en vroeg om 25 sigaren van 2 centen. Na de ontvangst verwijderde hij zich zonder te betalen, zeggende: „die zal de politie wel betalen." Aangewezen door den winkelbediende V. werd H. nog in het bezit van de ontvreemde sigaren door den politie-agent J. aangehouden. Hij werd veroordeeld tot eene correctioneele gevangenis straf van zes maanden, in eenzame opsluiting te ondergaan, met ontzegging van het recht enz. voor den tijd van vijf jaren. Van dit vonnis is de heer advocaat-fiscaal in hooger beroep gekomen, ofschoon de misdrijven ook in deze zaak naar behooren zijn gequalificeerd, maar op grond dat in het geding geen aanleiding kon gevonden worden om voor den veroordeelde, wiens antecedenten zeer ongunstig zijd, verzachtende om standigheden aan te nemen, doch integendeel de brutale wijze waarop door hem de diefstallen zijn gepleegd, het noodzakelijk maken hem eene meer ernstige bestraffing en eene gevangenisstraf voor langer duur dan bij het vonnis van den krijgsraad is uitgesproken, op te leggen, zoodat hij nu bij sen tentie van het hoog militair gerechtshof is veroor deeld tot eene gevangenisstraf van twee jaren. Men meldt aan de H. Crt. uit Zaan dam, dd. 22 November: De machinist van den stoomtram, die hedenmorgen van Amsterdam naar Krommenie was vertrokken, is tusschen eerstge noemde plaats en do Hembrug, vermoedelijk door het schokken van de machine, gevallen, zoodat hij alhier doodelijk aan het hoofd verwond, van de machine werd gedragen. Gelukkig ontdekte do con- ducteur onderweg, door den tragen loop van don trein, dat er iets gaande was. Hij had den moed van den wagen te springen en met inspanning ge lukte het hem de machine te bereikon, waarop hij den ongelukkige badende in zijn bloed in bewuste- loozen toestand vond. Hoewel do conducteur onbe kend was met de constructie van eene machine, is hij er toch in geslaagd den trein behouden hier voor het station te brengen. Te Kassei heeft een leerling van het gymnasium eens willen ondervinden, welke gewaar wordingen men heeft wanneer men opgehangen wordt. Ongelukkig kan de lichtzinnige jongen het niet navertellen, want toen hij zjjn hoofd door den strop had gestoken, kantelde de stoel en bleef hij hangen. Eerst geruimen tijd later vonden de huis- genooten hem dood aan een balk hangen. BUITENLAND. Frankrijk. Naar men verneemt, heett de begrootings-commis- sie de lezing van het rapport verdaagd, omdat de rapporteur, de heer Sadi-Carnot, de juistheid der cijfers van de begrooting voor openbare werken be streed en tegenover den minister volhield, dat de som men, voor spoorwegen van openbaar nut uitgetrok ken, overdreven waren. De commissie besloot, den minister de stukken te vragen, welke voor het beoordeelen der cijfers noodig zijn. De radicale linkerzijde heeft, na eene rede van haren voorzitter, waarin betoogd werd dat toena dering alleen mogelijk is op den grondslag der ware behoeften van de democratie, besloten in hare vol gende clubvergadering een debat over de algemeene politiek van het ministerie aan de orde te stellen. Italië. De Kamer der Afgevaardigden is gisteren door den Koning geopend met een troonrede, waarin hij de vertegenwoordigers des lands welkom heette en zich verder in hoofdzaak dus uitliet: „De Vertegen woordiging is versterkt door de uitbreiding van hot stemrecht, een maatregel, waardoor de wensch van koning Victor Emanuel vervuld is geworden. Uit den afloop blijkt dat het Italiaansche volk rijp is voor do vrijheid. Ons wordt daardoor do plicht op gelegd om de vredelievende overwinningen, waarin onze ware grootheid gelegen is, tot een goed einde te brengen." Do troonrede prijst de vorige wetgevingen, die de financiën geregeld, de belastingen verlicht, de wan orde in den geldsomloop verholpen, de economische krachten ontwikkeld en de weerbaarheid des lands verstorkt hebben. - Verder worden in de aandacht der wetgeving de ontwerpen aanbevolen betreffende don toestand van nijverheid en landbouw, de koop vaardijvloot, de spoorwegen en do openbare veilig heid. - Toegezegd wordt: krachtige bescherming van de openbare rust en ongeschonden handhaving van de nationale instellingen. „De betrekkingen met de buitenlandscho mogend heden zijn vriendschappelijk en hartelijk", dus gaat de troonrede voort. „Wij ontvangen van alle kanten betuigingen van sympathie en welwillendheid, en beantwoorden die met eene nauwlettende inachtneming van do verdragen en met het volgon van eene eerlijke, oprechte politiek, welke zich de handhaving des vredes en het vereenzelvigen van do landsbelangen met de algemeene belangen van Europa ten doel stelt." Het huwelijk van den hertog van Genua mot oen spruit uit eene doorluchtige oude Duitsche dynastie zal een nieuwe waarborg zijn voor de vriendschap der beide volken. De rede herinnert verder aan den aanvang van Italiës wedergeboorte en de bezwaren die thans zijn overwonnen. „Het lot van Italië ligt in uwe handen, geen vreemde macht verzet zich tegen de volle vrijheid uwer handelingen. Rustig kunt gij de groote burgerlijke en maatschappelijke vraag stukken bestudeeren en oplossen en daardoor aan den alouden roem van Italië den vredelievenden zin van het nieuwe Italië toevoegen." Levendige toejuichingen beantwoordden de rede. Egypte. Het rapport van Borelll-bey, bevattende den ver korten inhoud van de getuigenissen, welke geschikt zijn om de rechtstreeksche schuld van Arabi en andere hoofden der militaire partij aan demoorden en brandstichtingen te Alexandrië aan te toonen, is gistermorgen don khedive aangeboden en door dezen goedgekeurd. Het zou nog des namiddags aan lord Dufferin ter hand gesteld worden. Naar men gelooft, is de Egyptische regeering bereid aan do beslissing van het Engelsche gouver nement over te laten, of deze getuigenissen vol doende zijn, om do boschuldigden terecht te stellen wegens de misdrijven, in het rapport vermeld. Volgens do „Standard" heeft Engeland Bakers plan betreffende de Egyptische gendarmerie in be ginsel goedgekeurd. Dit corps zou reeds over eene week in dienst treden en 1500 man sterk zijn. Telegrammen. LONDEN, 22 November. Mag men de Engelsche bladen gelooven, dan is do heer Von Giers zeer tevreden over zijn bozoek te Varzin. Frankrijk en de revolutionnaire beweging in Europa waren het onderwerp dor gesprekken van de twee diplomaten en belangrijke besluiten werden genomen. De „Daily Telegraph" echter verstoort den gunstigen indruk, want in dit blad leest men in een bericht uit Weenen dat de heer Von Giers reeds „een verloren man" is. Pas had hij Gatschina verlaten, of Ignatieffwas binnengekomen door dezelfde deur waardoor hij was heengegaan. Bismarck zelf zou den heer Von Giers hiermede bekend gemaakt hebben. De invloed van Ignatieff wordt als zoo groot voorgesteld, dat deze ex-minis- ter reeds een nieuwe Oostersche politiek heeft be werkt, bestaande in een toenadering tusschen Rus land, Frankrijk en Turkije. De Porte zou voor dit plan gewonnen zijn geworden door Nelidow, Rus- lands gezant, die alles doet wat Ignatieff hem be veelt. Het eerste bewijs van de nieuwe politiek is reeds geleverdde Porte toch heeft zich verbonden aan Frankrijk in Tunis geene bezwaren meer in den weg te leggen. Het Lagerhuis heeft gisteren met 161 tegen 19 stemmen, na eene driedaagsche discussie, de negende paragraaf van het gewijzigd huishoudelijk reglement aangenomen, nadat do regeering in verscheidene verzachtende bepalingen bewilligd had. NIEUW-YORK, 22 November. De geldkoers steeg tot 25 pet. gedurende den dag, doch sluit lager. De fondsenmarkt was in den voormiddag zeer bewogen. Eene algemeene daling werd veroorzaakt door aanzienlijke inkoopen. In den namiddag her stelde de markt zich een weinig en zij sluit vast met algemeene rijzing. CAIRO, 23 November. De „Standard" meent reden te hebben om to gelooven, dat de quaestie eoner mogelijke rente-rednetie van de Egyptische staatsschuld reeds ter sprake is gebracht. LEIDEN, 23 November, De verwachting voor morgen iswestelgke wind, betrokken weer. P. v. T., horlogemaker te Leiden, die dit jaar reeds ter zake vau verschillende misdrijven driemaal veroordeeld werd, stond heden voor het gerechtshof te 's-Gravenhage terecht weg< diefstal van twee rijksdaalders uit do lade van een kast in de woning van zekoren v. D. en diens huisvrouw te Wassenaar, tot welke woning hij zich iu den voor middag van 25 Sept. jl. den toegang had ver schaft door met eoa bijl een glasruit boven de deur te verbrijzelen en vervolgens met zijn hand door de vorkregen opening öo deur te openen, Besch. bekende volledig zijne schuld. De adv.-gen. mr. Gregory eischte eene voroordeeling tot 9 maan den celstraf. Do verdediger mr. Donkev Cortius verzocht de toepassing van verzachtende omstandig heden. Nog heden werd uitspraak ged«an en de geëischte straf den beschuldigde opgelegd. De Tweede Kamer heeft heden de conclusie van het expertise-rapport in zake de koopvaardij schepen voor de Indische vaart aangenomen na ver zekering van den minister om, als de bestaande bepalingen belemmerend werkten, wijziging te zullen provoceeren. Bij het voortgezet debat over de Indisch 3 begroo ting verklaarde de minister dat eene wijziging der voorwaarden tot benoembaarheid van Indische amb tenaren in overweging is, dat voor de vrijheid van kerkgenootschappen in ludië de tijd nog niet is aangebroken en dat, waar het staatsbelang dit ge doogt, hij voorstaat vrijheid van alle belijdenissen. De subsudie van f 150,000 voor de internationale koloniale tentoonstelling te Amsterdam is aange nomen met 67 tegen 7 stemmen. Het hoofdstuk Uitgaven in Nederland werd aan genomen met 56 togen 19 stemmen. Ook andere hoofdstukken der Indische begrooting zijn aauge- nomen. De gemeenteraad van Den Haag heeft heden tot gemeente-ontvanger benoemd jhr. mr. C. H. Beelaorts Van Blokland, hoofdcommies-chef ter ge meente-secretarie, met 26 van de 32 uitge rachte st. Het stoomschip „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Gibraltar; de „W. A. Scholten" vertr k gisteren van Nieuw-York naar Rotterdam mot de mail en 50 passagiers; de „Pollux" is 21 November van Nieuw-York naar Amsterdam vertrokken; de „Surrey", van Nieuw- York naar Amsterdam, is te Cowes binnengeloopen om steenkolen in te Demen; de Utrecht", vau Rot terdam naar Batavia, vertrok hedenochtend van Southampton. KOLONIËN. BATAVIA, 17 October. Wij kunnen heden onze handen in onschuld was- schen: wij hobben geen eokel kwaad nieuws. Een paar veepest-berichtje aeon opstootje hier of daar op do buitenbezittingen, of een klein arbeiders- tumult in Djokdja niet meegerekend, is Iudic zoo kalm mogelijk. Zelfs van Atjeh geen alarm! Niemand behoeft dus hier of in Holland grimmig te worden, bij het inzien der mailkronieken. Mis schien zijn de ontboezemingen van het publiek en van de pers nog min of meer zwartgallig, onder den invloed van vele dingen, die ons in de laatste jaren hier zijn gepasseerd, doch sombere feiten, kersversefce narigheden zijn er niet. Het is een mail- week uit duizenden. Zij is goud waard voor een minister, die om zijne begrootingsplannen te verdedi gen, den actueelen toestand tot basis nemen wil voor een optimistisch betoog. Als er niet eenige bengels, gelijk Njaq Hassan en consorten bestonden, en de onaangename restjes van veepest, cholera, oorlog en verarming, dan zonden wij kunnen zeggen: „wij leven in de beste der werelden." Waarachtig, men is hier reeds blijde, wanneer geen nieuwe akeligheden de lange, zwarte lijst der oude komen vergrooten, Java-Bode

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2