LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 6987. Vrijdag 52A November. A8. 1882. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—-8 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. voncl - e flitie. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officieel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donderdag 16 November, bladz. 95 en 96. LEIDEN, 33 November. Heden ia aan de universiteit alhier de heer B. AV. F. Kronenberg, geb. te Deventer, bevorderd tot doctor io de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Iets over de ontzetting van rech ten, volgens het nieuwe Wetboek van Strafrecht." Pc. Nederlandsehe mail ontvingen weheden- namidg via Marseille de Indische bladen van 9 tot on met 17 October. Aanst. Zondag 26 Nov. is het jnist 25 jaar geleden dat de heer Groenendijk voor het eerst zijne functie als organist bij de Herv. gemeente te Leiderdorp waarnam. Overeenkomstig het deswege door de feest commissie voorloopig vastgesteld programma zallen de oud-strijders der Citadel 30 Nov. a. s., des mor gens te elf uren, op do Groote Beurs te Amsterdam bijeenkomen, waar zij door de genoemde commissie ontvangen en door haar voorzitter, kol. Hardenberg, toegesproken zullen worden, waarna de jongens van Zr. Ms. opleidingsschip „Wassenaer" hun een wel komstgroet zullen toezingen. Daarop begeven zij zich, voorafgegaan en gevolgd door de jongens als eerewaebt - de jeugd deu ouderdom begeleidend - met een muziekcorps aan het hoofd in rijtuigen naar Artis, welks lokalen met de meeste welwil lendheid door het bestnnr van dat Genootschap voor de feesten zijn afgestaan, en waar inmiddels de met militaire honneurs van het Paleis afgehaalde standaard, die voor vijftig jaren op de Citadel wap perde, is heengebracht. Hier wordt den feestelingen een tweede ontbijt aangeboden. Tegen halftwee marcheeren zij met den standaard aan hot hoofd naar de plaats (waarschijnlijk op de hoogte van het Panorama) waar de te hunner eere door Z. M. bevolen parade zal worden gehouden. Te drie oren heeft in een der groote zalen van Artis de samenkomst plaats, waarin de vice-voorzitter der commissie, de heer M. A. Perk, do feestrede zal houden. Te vijf uren volgt de kameraadschappelijke maaltijd. Des avonds zullen de feestelingen het con cert in het Paleis voor Volksvlijt bijwonen, waar voor hen plaatsen gereserveerd blijven. Den vol genden dag worden zij in de gelegenheid gesteld de beide Panorama's te bezichtigen en ook het Panopticum, waar te halféén de directie hun een dejeuner zal aanbieden. Te twee uren matinee musi- cale in Artis. Des avonds gelegenheidsvoorstelling in den Stadsschouwburg, waarbij een door ds. J. P. Hasobroek vervaardigd toepasselijk gedicht zal wor den voorgedragen. Voor de verplaatsing der oud- strijders naar andere gedeelten der stad zal ook gezorgd worden en daartoe zullen steeds de noodige vervoermiddelen beschikbaar worden gehouden. De commissie ondervindt tot haar groote voldoe- ding veel medewerking, zoowel van de zijde der burgerlijke en militaire autoriteiten als van die der bovengenoemde vereenigingen en genootschappen, gelijk ook van verschillende spoorwegmaatschappijen, die gratis vervoer der onvermogende oud-strijders hebben toegestaan. Van de officieren der landmacht, die het beleg hebben bijgewoond, zijn thans nog in levenEngel- vaart, luit.-gen. infanterie; Van Limburg Stirum, gen.-maj. genie; Van Exter, gen.-maj. artillerie; Camerling, kol. prov. adjudant (genie); Burgers, lnit.-kol. art.; Droher, maj. mag. art.; Van Tuinen, mqj. inf.; Van Klinkenberg Dozy, kapt. art.; Por- don, kapt. pi. staf (inf.); Timmerman, Bacbman, en Worbort, kapts. inf.Hendriks, 1ste luit art.; Van Essen, Vergnth en Zencker, 1ste luits. inf.; Kempees, 2de luit. iBf. De geneeskundige staatscommissie te Amster dam heeft bevorderd tot arts den heer J. J. Van Driel, candidaat-arts, en toegelaten voor het 1ste gedeelte van het natuurkundig examen de heeren J. Van Praag, G. D. Cohen Stuart, H. G. Pluim, A. G. H. Muller en C. H. H. Spronck, doctorandi, en den heer K. J. Van Neukirchen Nijvenheim. net geschil tusschen het bestnnr van het „Concert Diligentia" te 's-Gravenhage en den heer Verhuist is tot oplossing gebracht. De werken van Wagner, Liszt en Berlioz znllen dezen winter op een der concerten worden uitgevoerd onder leiding van een anderen directeur. Voor de overige con certen blijft de heer Verhulst de leiding op zich nemen. Hot Vad. meent te weten dat de heer Richard Hol, om èn don heer Verhulst, èn het bestuur van „Concert Diligentia" uit het dilemma te redden, er in heeft toegestemd de leiding van het eenige con cert op zich te nemen, waarop werken van Wagner en Berlioz znllen worden uitgevoerd. Dat concert zal waarschijnlijk in het midden van het seizoon vallen. Op de internationale koloniale tentoonstelling te Amsterdam znllen 320 Belgische artiston, schil ders, beeldhouwers, architecten en graveurs inzenden. Naar het Rott. Nbl. verneemt, is op het ver zoek van een aantal ingezetenen te Kraiingen, om aan het bestaande postaantoor een telegraafkantoor te verbinden, afwijzend beschikt wegens de onge schiktheid van de straat, waar het postkantoor Bij de te Zevenhuizen gehouden herstemming voor twee leden van den gemeenteraad zijn gekozen de heeren W. L. Preuyt en C. Van der Wilt. Hot stoomschip „Zuid-Holland", van Rotter dam naar Batavia, is gistermiddag van Suez vertrok ken; de „Surrey", van Nieuw-York naar Amster dam, passeerde gistermiddag om halfdrie Lizard. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement Zutfen, ter standplaats de gemeente Olst, A. P. Van der Vlugt, thans notaris te Rijsen, en tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats de gemeente Rotterdam, W. J. Wes- terouen Van Meeteron, candidaat-notaris aldaar. LA MASCOTTE. Deze opéra-comique in 3 actes, tekst van Duru en Chivot, muziek van Edmond Audran, zal mor genavond hier worden opgevoerd. Het stnk speelt in Italië in de 17de eeuw, dat wil zeggen in het land der fantaisie, gemeenschap pelijk domein van alle dichters van operette-teksten. „Dichters" is misschien een minder juist gekozen woord en de heeren Duru en Chivot zouden waar schijnlijk zelf die qnalificatie bescheidenlek afwij zen. Hun libretto heeft niets met poëzie te maken en niemand verwachte dit ook. Mits elk der artisten één of meer coupletten voor zijn aandeel krijge, mits voor geschikte refreinen is gezorgd, wanneer de handeling vroolijk is en genegenheid geeft tot af wisseling van kostumes, is iedereen tevreden. De directeur van de „Bonffes-Parisiens", die „La Mas cotte" te Parijs monteerde (29 Deo. 1880), behoefde over zijne onderneming geen berouw te hebben, want „La Mascotte" beleefde dezer dagen hare 568ste opvoering en de „Figaro" noemde haar dan ook „inamovible." De componist verdiende zooveel, dat hij zich een fraaie villa kon laten bonwen, waaraan hij den naam „Villa Mascotte" gaf. Ook elders, te Londen, te Brussel, bracht deze operette aan de directeurs gelnk aan, zooals van een recht geaarde Mascotte te wachten waB. Mascottes zijn wezens, die haar vermogen om geluk aan te brengen verliezen, zoodra zij aan Venus offeren. De Mascotte van de heeren Durn en Chivot, een ganzenhoedster, Bettioa geheeten, is in dienst van eon pachter, Antonio, wien alles meeloopt. De herder Pippo is ia dienst van Antonio's broeder, den paebter Rocco, wien alles tegenloopt. Dit mede lijden staat Antonio zijne Mascotte aan Rocco af en van dat oogenblik gaat het deze voor den wind. Geen wonder dat Rocco Bettina in eere hondt, maar ook dat hij haar streng bewaakt, aangezien Pippo en Bettina elkander vnrig beminnen. De vorst van Piombino, Laurent, die evenals Rocco door een voortdurende „déveine" werd vervolgd, ontneemt aan Rocco zijne Mascotte en verheft bem bijwijze van schadeloosstelling tot kamerheer. In het voorbijgaan zij vermeld dat Laurent eene dochter heeft, Fiametta geheeten, die met den zoon van den hertog van Pisa, Fritellini, zal trouwen. Fiametta kan Friteliinï echter niet uitstaan en wordt op den knappen herder Pippo verliefd. Men vindt Bettina als gravin van Panada terug aan Laurents hof, waar iedereen haar voor Lanrents beminde hondt, omdat hij aan niets anders denkt dan aan zijne Mascotte. Rocco moett hans voor Lau rent den draak spelen, die Bettina's deugd bewaakt. Pippo komt, als danser verkleed, met een gezelschap acteurs in het paleis en de gelieven beramen een plan tot vluchten. Rocco, die Pippo herkende, maakt hem wijs dat Bettina hem ontrouw is geworden voor don vorst; in zijne jaloezie besluit Pippo zich te wreken door Fiametta's liefde te beantwoorden. Laurent geeft zijn toestemming tot hnn huwelijk om Bettina voor zich te behouden, en wanneer deze van Pippo's verraad hoort, biodt hij haar zijn hand aan, met de bedoeling van zijne rechten als echtgenoot geen gebruik te makenzoodoende is hij voor altijd van het bezit zijnor Mascotte verzekerd. Beide huwe lijken zullen tegelijkertijd worden voltrokken, maar de liefde is Pippo en Bettina te machtig. Zij sprin gen door een raam in de rivier en nemen zwemmend de vlucht. Inmiddels heeft Fritellini's vader aan Laurent den oorlog verklaard en sedert Laarent zijne Mascotte verloor, wordt hij weer door het ongelnk vervolgd. Zijn volk staat tegen hem op en verjaagt hem. In boerenkleeren dwalen Laurent, Fiametta en Rocco rond. Rocco ontmoet Pippo, die kapitein is geworden bij Fritellini's leger, en vertelt hem dat Bettina haar vermogen als Mascotte verliezen zal, zoodra hij zijne rechten als echtgenoot laat gelden, en dat het dan met zijn grootheid is gedaan. Reeds verwacht Bettina Pippo in het echtelijk vertrek; deze aarzelt,geslin gerd tuBschen liefde en eerzucht. De liefde zegeviert ten slotte; Fiametta reikt haar hand aan Fritellini, die zich nu met Laurent verzoent en daar de kin deren van Mascottes haar gelnk aanbrengend ver mogen erven, besluiten Laurent en Fritellini elk voor zich Bettina's eerste kind tot zich te nemen. Zoo loopt alles af tot ieders genoegen en na een couplet aan de toeschouwers, in het genre der onde vaudeville, valt het gordijn. Gromeng^d Nieuws. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Yan 13 tot 22 dezer zjjn weder 16 schuiten aan gekomen of is van elders bericht van binnenkomst ontvangen, waarvan sommigen met verlies van netten en touwen of meerdere schade, en aanbrengende 10 a 30 kantjes pekelharing en 8 a 30 kantjes steurharing. Er werd besteed bij inschrijving voor volle pekelharing f 16'/t a f 17'/, en voor volle klein soort 15 a 16 per ton; voor volle steur haring f 14'/j a f 16s/4 per 1000. Yan ééne schuit is nog geen zeker bericht van elders ontvangen..

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1