Uit IJmuiden wordt van gisteren aan het Hbl. gemeld: Een zeer droevig ongeluk had hedennacht hier plaats. Yan het maanlicht maakten ©enige schepen gebruik om de haven binnen te zeilen. Een dier schepen, de brik „Jeremias", be vond zich juist tusschen de zeehoofden, toen door het breken van den op de houtlading gespannen zoogenaamden wandelspier, de gezagvoerder Veen over boord sloeg; de ongelukkige greep de fokken- Bchoot en werd daarmede onder en over do zee gesleurdaan manoeuvreeren met schip viel niet te denken, de toestand dwong tot lijnrecht binnen- sturen; eene geringe afwijking had het schip op de pieren geworpen; al het mogelijke werd gedaan; een der matrozen, met eene lijn om het midden, werd over boord gevierd, toen Yeen eindelijk uit geput losliet en achter het schip nog bleef drijven: een vlet met vletterliedcn, tot aan zee het schip naderende, bejjverde zich toen om den ongelukkige te redden, doch bij den drenkeling gekomen, zonk hij in de diepte weg. De gezagvoerder Yeen was een man van ruim 30 jaren en gehuwd. Uit Zwolle meldt men dat hot waterop don IJsel gisternamiddag om 4 uren 2.90 M. toe kende, dat is gedurende de laatste 8 uren weder 9 cM. was. "Wanneer er nog 10 cM. bijkomt, moeten de groote schutsluizen aan het Kater veer worden gesloten, waardoor de scheepvaart op de Willems vaart gestremd zou zijn. De overtocht geschiedt alleen met roeibooten. Men meldt uit 's-Hertogen- bosch dat het water aldaar sedert eergisteren nog 13 centimeter is gewassen; de stand bedraagt reeds 5.48 meter boven A. P. De gistermorgen ontvangen berichten luidden echter gunstig. Uit Deventer wordt van gisternamiddag 3 uren gemeld: De IJsel blijft nog steeds wassende. Een groot gedeelte van de lJselkade is ondergeloopen. Op het Overijselsche kanaal kan niet meer geschut worden. Ook het binnenwater is buitengewoon hoog. De meeste land bouwers hebben er reeds zeer grooten last van en bergen hun wintervoorraad naar hoogere streken. Wij vernemen dat mej. Mina Kruseman nu eindelijk te Soerabaia hare ware roeping gevonden heeft. Zij is nl. eene specialiteit geworden in het maken van dames- en heerenkostumes voor bal- masqué, en men verzekert dat haar werk door vin ding en goeden smaak uitmunt. Circulaires, waarin zij zich aanbeveelt, werden indertijd door haar rond gezonden, en op de programma's der muzikale en dramatische soirees, die zij af en toe met hare leerlingen geeft, maar die door het Soerabaiaschc publiek zeer slecht bezocht worden, staat altijd uitdrukkelijk vermeld dat de kostumes der kinde ren door haar zelve vervaardigd zijn. (iV. R. C Volgens opgave van het Bureau Yeritas zijn in de maand September de volgende schepen verongelukt: 4 Duitsche, 19 Amerikaansche, 35 Engelsche, 3 Oostenrijksche, 1 van Chili, 3 Deensche, 2 Spaansche, 8 Fransche, 1 Grieksch, 1 Neder- landsch, 2 Italiaansche, 8 Noorsche, 1 Russisch, 2 Zweedsche, totaal 90. Hieronder zijn begrepen 3 schepen, waarvan geen bericht is ingekomen. Ge durende dezelfde maand verongelukten 8 stoom schepen, en wel 1 Amerikaansch, 5 Engelsche en 2 Hollandsche, hieronder is begrepen dat als vermist wordt opgegeven. De Duitsche hoogleeraar Büchnerheeft merkwaardige proeven genomen ter beantwoording der vraag: of geestrijke dranken al of niet gunstig werken op de spijsvertering. Het antwoord luidt ontkennend. Hij liet personen met een gezonde maag een bord soep, een grooten biefstuk en een broodje eten met een kwart liter wijn of een halven liter bier en onderzocht dan zes uren later in welken staat van vertering de gebruikte spijzen zich in de maag bevonden. Hij bevond dat de witte Rijnwijn-soorten, onver sneden gebruikt, de spijsvertering 24 uren vertra gen maar met drie deelen water aangelengd slechts 10 uren vorderen. Champagne-wijn werkt evenzoo, Bordeaux echter nog langzamer. Bier evenzoo, en dranken, die 20 tot 60 pet. alcohol bevatten, als cognac, rum, enz. houden de verlering nog veel langer tegen. Wat het bier betreft, schrijft hij die vertraging toe aan de alcalische phosphaten, die het chlorhy- drisch zuur opnemen, noodig om het pepsine uit het maagsap te doen werken. Bij wijn kan de reden alleen te vinden zijn in het bouquet." Wegens de ongunstige uitkomsten van den oogst in dit jaar, heeft de heer C. Schenk, te Middelharnis, aan al de pachters zijner landerijen oen vierde gedeelte der pachthuren kwijtgescholden. In den omtrek van Weenen zijn delaat- ste weken weder drie moorden, gepaard met diefstal, voorgekomen en in geen dezer gevallen kon de dader tot dusver worden opgespoord. De laatste moord trof een handwerksgezel, die op het punt stond Weenen te verlaten en op weg naar de woning zijner beminde overvallen moet zijn. Onder de be volking der Oostenrijksche hoofdstad wekken deze misdrijvon, naar men denken kan, evenveel onge rustheid als verontwaardiging. Onlangs beproefden twaalf Fransche deserteurs de Duitsche grens tusschen Brin en Bion- court te overschrijden. Wilden zij niet door de be ambten der douane opgemerkt worden, dan moesten zij de verdronken landen aan de Seille en deze rivier zelve oversteken, welke laatste in de uitge strekte watervlakte moeielijk te onderkennen was. Slechts negen van de twaalf slaagden in het stoute opzet. De drie overigen verdronken. Een schouwburg te Londen hoopt dezen winter bijzonder goede zaken te maken met het zeer eigenaardig gezelschap, dat daarin zal optre den. Het bestaat uitsluitend uit dames, die al de rollen spelen en zingen; het orkest is ook geheel door dames bezet en wordt door eene kapelmeeste res gedirigeerd. Dit operagezelschap moge niet vol maakt zijn, origineel is het zeker. Een bende Indianen heeft op Mexi- caansch grondgebied 20 Moxicaansche soldaten gedood. De jonge koningstijger in den Zoölogi- schen Tuin te Berlijn heeft groote vriendschap ge sloten met twee musschen. Hij laat ze ongestoord in zijn hok naar voedsel zoeken en schijnt geen grooter genoegen te kennen dan dat zijne twee be schermelingen op zijn rug rondwandelen. BUITENLAND. Frankrijk. Zoowel te Lyon als elders in Frankrijk houden de woelgeesten niet op met het opruien tot brand stichting. Dreigplakkaten en dreigbrieven worden op de muren gehecht en aan enkele personen ge zonden. Te Lyon is in een vergadering van anar chisten besloten een der koffiehuizen in de lucht te doen springen en „alle dagbladschrijvers te verdel gen." In de „Révolté", ten postkantore te Genève in beslag genomen, nog vóór een enkel exemplaar over de Fransche grens kwam, wordt het uitbarsten van een omwenteling te Parijs aangekondigd, en leest men woordelijk: „Wat niet door dynamiet in de lucht zal vliegen, zal door petroleum verbrand worden; de burgers en do grondeigenaren zullen eindelijk tot de overtuiging komen dat wij er zijn en dat wij ons wreken." In de zitting welke gisteren door de Kamer der Afgevaardigden gehouden werd, is door den heer Billot het rapport over het bouwen van ves tingen ingediend. Daarop was de begrooting van landbouw aan de orde. Al de hoofdstukken daarvan werden goed gekeurd. Verschillende amendementen, strekkende tot het openen of vorhoogen van kredieten, zijn verworpen. Het eenig artikel van het ontwerp tot ratificatie van het Congo-tractaat is met algemeone stemmen aangenomen. In de Couloirs werd gezegd dat de minister Duclerc in de vergadering der commissie verklaard had, dat de ratificatie van genoemd tractaat tot geenerlei diplomatieke moeilijkheid aanleiding zou geven. Te Parijs is een lid van de Internationale gisternacht aangehouden. Er zijn lijsten, namen van leden bevattende, bij hem gevonden. De te Lyon gearresteerde personen hadden een anarchistische meeting bijgewoond. Kort te voren had een politie-agent, een huiszoeking doende bij iemand, die verdacht werd van medeplichtigheid aan de ontploffing van Bellecour, een lijst gevonden, 27 namen bevattend. De politie hield hen in het oog en daar allen in dezelfde buurt woonden, kostte het niet veel moeite hen te vatten. Zij boden weinig tegenstand. Men zegt dat nog 10 arrestaties zullen plaats hebben en dat documenten zijn gevonden, waaruit blijkt, dat te Lyon een groot complot was op touw gezet. Te Rijsel is een muur van een huis door dyna miet vernield; in een boot vond men dynamiet- patronen. Duit^cliland. De korvet „Olga", die prins Heinrich, tweeden zoon van den Duitschen kroonprins, aan boord heeft, is den 2Gsten October jl. op weg van Ply mouth naar Madera door een zwaren Sitrm beloo- pon. Do prins, die thans zijne tweede groote reis doet, had des avonds van 8 tot 12 uren de wacht, toen eene stortzee met zooveel geweld over het achterschip sloeg, dat de stuurlieden van hot roer geslagen werden. De prins sprong van de com mando-brug af en was de eerste, die het roer weder greep en een paar matrozen beduidde, hem dat te helpen vasthouden tot de stuurlieden, die gelukkig niet over boord geslagen waren, weder op hun post kwamen. Den volgenden dag bedaarde de storm en den l8ten November ankerde de „Olga" op de reede van Funchal. Den 20sten dezer is te Wiesbaden overleden de bekende en geliefde componist Kéler Béla. Hij was een Hongaar van geboorte en stond sedert 1866 aan het hoofd der stedelijke Cur-kapel te Wiesbaden. De overledene was een der meest popu laire figuren van de stad zijner inwoning. Groot-Britannië. William Brookshaw, beschuldigd van een dreig brief aan den prins van Wales geschreven te hebben, is gisteren tot tien jaren dwangarbeid veroordeeld. In Ierland is men bezig met een fonds op te richten ten einde aan generaal Wolseley een hul deblijk aan te bieden. Zeer vele invloedrijke personen van onderscheidene plaatsen nemen daaraan deel. De kroonprinses van Duitschland, die de met fraai weder gehouden en een zeer schoon schouw spel opleverende revue van de uit Egypte terug gekeerde troepen Zaterdag nog had bijgewoond, is Zondag te Dover weder naar het vasteland scheep- gegaan. Zekere Sanders, een koffiehuisknecht te Lon den, schreef aan den heer Gladstone dat hij tot de conclusie was gekomen dat hij (Gladstone) ster ven moest. Hij werd gearresteerd. Het blijkt dat de man meer dan eens in een krankzinnigengesticht opgesloten wa9; men vond een mes bij hem, maar Sanders verklaarde dat het zijn bedoeling niet was den heer Gladstone te vermoorden. Koningin Yictoria overhandigde gisteren te Windsor de ridderorden en medailles aan de uit Egypte teruggekeerde officieren en soldaten. De alderman Mc. Arthur is tot commandeur van de orde van St.-Michael en St.-George benoemd. Oostcnr.-Hong.-Monarcliie. De „Neue freie Presse" komt in een hoofdartikel op tegen de „misdadige lichtzinnigheid", waarmede sommige OostoDrijksch-Hongaarsche bladen sedert eenigen tijd het denkbeeld van een oorlog met Rus land behandelen. „De oorlog - zegt dit blad, dat anders zoo anti-Russisch gezind mogelijk is - is eene verschrikkelijke ramp en dunkt der wereld schrikwekkender dan ooit. De volkeren willen den vrede en de monarchen zoowel als de diplomaten leggen bij elke gelegenheid hunne vreedzame be doelingen aan den dag. Een oorlog met Rusland zou voor Oostenrijk een spel met belangrijken inzet, zonder hoop op winst zijn. De overwinning zou ons niets brengen en de pen weigert de gevolgen eener nederlaag te schetsen. Moet men dus niet alle krachten inspannen om een oorlog met Rusland te vermijden?" Yolgens hetzelfde blad heeft do heer Jonine, jaren lang minister-resident van Rusland te Cet- tinjo, een opvolger gekregen in den persoon van den heer Hitrovo, den Russischen diplomatieken agent to Sophia, die door zijne kuiperijen tegen den vorst van Bulgarije verleden jaar zooveel van zich deed spreken. Zuid-Af rika. Omtrent do pokziekte in Kaapstad blijven de gunstige tijdingen aanhouden. De bijzondere pok- vergaderingen, door de geneoskundigen met de autoriteiten gehouden, zijn geëindigd. De epidemie vermindert te Kaapstad zeer, maar verspreidt zich nu meer in het binnenland. Te Kaapstad was een afdeeling opgericht van het Afrikaner Bond, in de hoop dat dit spoedig met do Boerenbeschermingsvereeniging moge ver- eenigd worden in den geest van het besluit op het Cradocksche congres genomen, dat is: om recht te doen wedervaren aan alle kolonisten en dezen dien invloed te verzekeren op 's lands zaken, als waarop zij billijke aanspraak mogen maken. Cetewayo heeft, met het oog op het heerschen van de pokken in de Kaapstad, gevraagd dat men hem te Oude Molen onder quarantaine zou plaatsen hij hoopte dan van quarantaine in Natal verschoond te worden, maar wanneer hij naar Durban gaat, zal hij toch twee of drie weken in quarantaine moeton blijven.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2