LEIDSCH DAGBLAD. J\°. 6983. Maandag 20 November. A0. 1882. Dorde Blad. PBIJS DEZER COURANT: foor LeideB per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers... 0.05. Deze Oonrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS HEB ADVERTENTIE*: Van 18 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor het incassee- ren boiten da stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuws, Naar wij vernemen, heeft de studenten- gyrnnastiek-vereeniging „Arena Studiosorum" be sloten in begin December de Leidsche burgerij een groot assaut aan te bieden in den schouwburg. Een aardig tooneelstukje zal dan tevens worden opge voerd, terwijl ook het assaut belooft zeer goed te zullen worden daar er thans veel ambitie voor de edele gymnastiek onder de studenten bestaat. Naar hot Yad. nader verneemt, werd de „Proefneming" van den reeder T. De Jager te Scheveningen door een vischsloep aangezeild,.welke te Ostende thuis behoort. De heeren M. De Niet Az. en J. Den Breems te Scheveningen hebben zich naar Ostende begeven, waar de stuurman en matrozen zich nog bevinden, om namens de assurantie maatschappij een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden, onder welke de aanzeiiing heeft Het vermoeden dat vijf Scheveningsche bomschui ten in den October-storm zijn vergaan, is, nu geen enkele geruststellende tijding uit den vreemde mocht ontvangen worden, eene treurige zekerheid geworden. "Vijf en veertig personen, voor het meerendeel ge huwd, hebben alzoo het leven verloren. Het getal der verongelukten in October en November van dit jaar is reeds geklommen tot drie en vijftig! Sedert den bekenden Pinksterstorm eischte de zee van Scheveningen niet zoo talrijke offers. Yoor de maskerade van het Delftsche Studentencorps, in de maand Juli van het volgende jaar, zullen de kostumes worden geleverd door de costumiers Kreukniet en Schuttero te Amsterdam. Bij hot lossen in een der booten aan de stagers bij het Westerdok te Amsterdam schoot de laadketting los, waardoor een der arbeiders in het ruim werd geslingerd. De ongelukkige bezweek onmiddellijk. De firma M. L. Sloog en Zoon, te Parijs (en te Amsterdam), heeft uitstel van betaling ge vraagd. Het passief wordt op f 600,000 geschat. De schade wordt grootendeels te Parijs geleden. U. D.) Te Brunswijk heeft een man zijn vrouw vermoord en haar daarna een strop om den hals gebonden en aan den deurknop opgehangen om 't den schijn te geven, alsof zij zich zeiven het leven had benomen. De justitie kreeg echter de bewijzen der misdaad in handen en heeft den dader gearresteerd. Do aandeelhouders van hetSuezkanaal hebben in hun laatste algemeene vergadering aan De Lesseps volmacht gegeven zoo noodig 27 millioen fr. uit te geven voor verbeteringen van het kanaal. Twee technische ambtenaren van het kanaal zijn naar Parijs ontboden^ om daarover advies uit te brengen. De „Navarre", komende van Brazilië met een lading koffie, is bij Marseille vergaan. Schip en lading worden op 3 millioen fr. geschat. - Bij kaap La Hogue verging de Engelsche boot „Pro vidence" met man en muis. Reeds zijn drie lijken gevonden. Yolgens een telegram uit Nieuw-York kan tusschen heden en Maandag stormweder ver wacht worden op de kusten van Engeland en Noor wegen, met windvlagen uit het Zuiden en het Westen. Het blijkt dat bij het proces-Peltzer 112 verschillende punten moeten worden behandeld. In een biljartwedstrijd te Lon den heeft Mitchell, van wien onlangs werd gemeld dat hij 1065 punten achtereen gemaakt had, eene partij van 550 punten in 39 minuten uitgespeeld. In de „Pali Mall Gazette" betoogt de heer Rumsey Forster, dat door de Joodsche wijze van slachten de dieren 13 minuten, ja soms een kwartier volkomen bij hun bewustzijn blijven, terwijl zij door de gewone wijze bijna onmiddellijk dood zijn. Te Berlijn heeft dezer dagen een bom bardement plaats gevonden met bloemen. Toen de Italiaanscbe zangeres Yaresi bij hare afscheidsvoor- stelling optrad, stonden alle leden van het orkest op en wierpen haar ruikers en kransen toe en het publiek volgde dat voorbeeld in ruime mate. Uit dankbaarheid voor die bloemrijke hulde, liet de zangeres ook van hare zijde de bloemisten hun voorraad naar den schouwburg brengen en wierp zij dien, na den afloop der opera, het publiek toe. BUITENLAND. Frankrijk. Na afloop van de financiëele debatten, en deze kunnen nog lang duren, ontbreekt het der Kamer niet aan werk. Door de regoering zoowel als door de partijgroepen is hiervoor gezorgd en de agenda wordt eiken dag grooter. Zoo heeft de uiterste lin kerzijde besloten twee voorstellen in te dienen: het eene strekt tot wijziging van het wetboek van straf vordering, in dien zin dat, indien een zaak van de eene zitting van het hof van assises naar een andere wordt verwezen, de beschuldigden op vrije voeten worden gesteld; het tweede, meer in verband met de gebeurtenissen te Montceau-les-Minis, heeft ton doel het instellen van een parlementaire enquête naar die voorvallen, inzonderheid naar de handelin gen van de directeuren der mijnesploitatie. De officieuze bladen verziekeren dat de nieuwe Fransche gezaüt te 's-Gravenhage, de heer Louis Legrand, bijzonder in last heeft met deNederland- sche Regeering opnieuw over een handelstractaat te onderhandelen. „Tot nu toe hadden," zeggen zij, „de voorloopige „pourparlers" nog niet tot een goed einde geleid, maar de Kederlandsche handel lijdt zoozeer onder de toepassing van het algemeene tarief, dat het Kabinet te 's-Gravenhage zeer ver langend is, tot eene overeenstemming te geraken. Harerzijds is de Fransche Regeering bereid om met welwillendheid alle voorstellen, welke haar aannemelijk mochten toeschijnen, te overwegen." In de couloirs wordt verzekerd dat de Union Démocratique gunstig gesterad is voor de ratificatie van het verdrag, door den heer Brazza in Congo aangegaan. Zij heeft verder besloten, om heden bij de behandeling der interpellatie van den heer Roche, de politieke houding van mgr. Lavigerie in Tunis goed te keuren en het ministerie te steunen. Ook de radicale linkerzijde heeft besloten, zich heden bij de motie van orde des heeren Roche aan te sluiten. In de couloirs wordt mede verhaald dat de begroo- tingscommi8sie, op het verzoek van den heer Duclerc, tot aanstaanden Maandag de discussie heeft ver daagd over het voorstel om eene beperking in den aanleg der groote openbare werken te breDgen. Zij verwierp verder het amendement van Chanandier, strekkende om een nieuw krediet te openen voor de slachtoffers van 2 December. Het vermoorden van eenige Fransche ingeze tenen door de inboorlingen der Santo-eilanden (Oceanië) heeft aanleidiDg gegeven tot het beschie ten en vernielen van de hoofdplaats aldaar door het Fransche pantserschip „d'Estrées", dat tijdens den moord in de wateren dier eilanden kruiste. Volgens de „Courrier de la Gironde" is de notaris L., burgemeester van Carbon-Blanc en tevens lid van den Algemeenen Raad der Gironde, met de noorderzon vertrokken, zijne zaken in jammerlijken toestand achterlatende. De dagbladen zeggen, dat, toen msgr. Lavigerie tot apostolisch gedelegeerde van Tudïs werd benoemd, hij uitgaven deed om in kerken en scholen de Itali- aansche door Fransche priesters te doen vervangen. Aangezien het hier dus veeleer een vaderlandlievend dan wel godsdienstig werk gold, verkreeg hij daar toe de toestemming van den vroegeren minister van buitenl. zaken Barthé'émy en van Gambetta. Msgr. Lavigerie had in April van dit jaar om terugbetaling der voorgeschoten gelden verzochtde heer De Frey- cinet zond dit verzoek aan den heer Humbert, don minister van eeredienst, die de vordering gegrond achtte en hem 50,000 fr. toekende, welke pelden gebracht werden op de paragraaf: „Toelagen aan geestelijken van de begrooting van 1882". De tegen woordige begrootingscommissie behoefde dus dit punt niet meer in overweging te nemen, doch bracht alleen den nieuwen post van 50,000 fr. op de be grooting van 1883. Dili tschland. In het Huis der Afgevaardigden heeft de minister van financiën gisteren verklaard dat het door leening te dekken tekort der begrootingen 13iys millioen bedroeg. De leemte in de inkomsten, ont staande door afschaffing van de laagste vier trap pen van de klassen-belasting, zou door eene be lasting op de sterke dranken en den tabak gedekt worden. De groothertog van Baden vertrok gisteren naar Stockholm, om zijne dochter en zijn eerste kleinkind te zien. Met de groothertogin, die zich daar reeds bevond, zal Z. K. H. in het begin van December naar Karlsruhe terugkeeren. Gr ro ot-Britannië. In de gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting deelde de heer Gladstone mede dat de Egyp tische regeering zelfstandig den wensch heeft te kennen gegevon om de financiëele controle van Frankrijk en Engeland opgeheven te zien. liet Huis heeft artikel 6 van het voorstel tot wijziging van het huishoudelijk reglement aangenomeu. De Britsche Maatschappij tot afschaffing der slavernij heeft Woensdag 11. te Londen, onder voor zitterschap van lord Shaftesbury, eene bijeenkomst gehouden om te protesteeren tegen het voortzetten van den slavenhandel in Soudan. De „Times" meent dat het tot onderdrukking daarvan genoeg is, zoo Engeland in Egypte den slavenhandel voor onwettig doet verklaren. De Mahdi behoeft niet eerst ten onder te worden gebracht. Indien de slavenhandel op den Nijl en de kusten belet wordt, zal de slaven jacht in Soudan weldra ophouden eene winstgevende zaak te zijn. Het congres van Chili heeft 31 millioen pias ters toegestaan tot voortzetting van den oorlog met Peru. Bij de boekverkooping der boekerij van den hertog van Sunderland, heeft een Petrarca van Bernardino di Novara (1188), mot illustration in den trant van den beroemden Poliphilo, eene som van 1950 pd. st. of f 23,400 opgebracht. O ostenr.-Hong.-3I onar chie. De Oostenrijksche delegatie heeft do buitenge wone begrooting voor de troepen in de bezette provinciëa volgens de voorstellen der commissie goedgekeurd. Er bestaat tusschen de beslissingen der beide delegatiën een verschil van 100,000 fl., die de Hongaarsche delegatie meer wilde toegestaan hebben voor de troepen in Bosnië en de Herzegowina. Blijkens een telegram uit Cattaro aan de „Times", hebben de hoofden der Albaneescho Liga zich tot den keizer van Oostenrijk gewend, met het verzoek, Albanië zoo spoedig mogelijk te doen be zetten. Deze petitie, die mede onderteekend is door een aantal der voornaamste Aloaneezeü, was Woens dag 11. den Oostenrijkschen consul ter hand gesteld. Wegen8 een hoofdartikel over de troonrede, die koning Wilhelm van Pruisen voor eenige dagen uitsprak, is de „N. Freie Presse" van 15 Nov. door de Weener politie in beslag genomen.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1