heid hebbon aanleiding gegeven, zoodafc de genees heer dan ook weder naar 's-Gravenhage is terug gekeerd. Eonige dagen rust zouden het been weder in zijn normalen toestand brengen, (H. Dgbld.) Naar men van goederhand verneemt, zou de Regeering het plan hebben aan elk der citadel- medaille-dragers op don aanstaanden gedenkdag van den aanvang van het beleg der citadel van Antwerpen eeno verrassing te bereiden. Do minister van binnenlaudsche zaken hooft met betrekking tot de uitvoering der drankwet als zijn gevoelen te kennen gegoveu, dat bij overdracht tusschentijds van eeno zaak tot het verkoopen van sterken drank in het klein ook door den nienwen eigenaar het vergunningsrecht moet worden vol daan, vermits toch de wet zegt dat een vergun ning eerst kracht verkrijgt door de betaling van vergunningsrecht, on alzoo waar een nieuwe ver gunning noodig is ook opnieuw vorgunningsrccbt betaald zal moeten worden. Tweede Kamer. - Bij het voortgezet debat op heden over de Indische begrooiing bosehuldigde de heer De Casembroot den heer Keuchenius van insi nuation, doch trok zijn persoonlijk feit in nadat de heer Keuchenius ontkende ze gebezigd te hebbon. De heer Keuchenius en de minister van koloniën wenschten den heer Do Casembroot met zijn feestdag geluk. Do min. liet do Billiton-quaestie rusten tot later, handhaafdo zijn standpunt in de Atjeh-quaestie en bestreed uitvoerig het beweren dat de financiëole toestand zorgwekkend en de begrooting onjuist ge raamd zouden zijD. De heeren Rutgers en Insinger bestreden sterk do Atjeh-politiek der regeering en hielden vol do juistheid der dagbladberichton. Na uitvoerige replieken is de voortzetting der beraad slagingen op morgen bepaald. Do commissie uit de Provinciale Staten, belast met het onderzoek van voorstellen van Gcdep. Sta ten, hebben hare rapporten ingediend die meeren- deels strekken tot goedkeuring van die voorstellen. Dat is o. a.het geval met het voorstel tot verbetering van de haven te Stellendamtot hot vorleenen van een subsidie van f 5000 voor eene in 18S4 te Am sterdam to honden IoternationaleLandbouwtentoon- stelling, en om het jaagpad langs den Rijn van Utrecht tot Leiden in beheer en onderhoud ten laste van de provincie over te nomen voor zoover namelijk dit pad zich over hot grondgebiod van Zuid-Holland uitstrekt. Heden heeft de rechtbank to Rotterdam den socialist. Ganz veroordeold tot 2 jaar eenzame op sluiting on drie geldboeten van f 25, als schuldig aan drio oplichterijen. De anderen zijn vrijgesproken. Ganz zal appel!ceren. Het stoomschip „Voorwaarts" is gisteron te Frioul, quarautaine plaats te Marseille, aangekomen van Batavia*, do „Amsterdam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 14 dezer bij Scilly. Frankrijk. In do couloirs van de Kamer der Afgevaar digden wordt verzekord dat de budget-commissie den heer Ribot gehoord heeft; deze had haar ge vraagd om het evenwicht in het budget te herstellen, door vermindering van groote werken, volgens het voorstel-Tirard. Do commissie had haar besluit verdaagd. De uiterste linkerzijde heeft besloten een enquête aan te vragen in zake het gebeurde te Montceau- les-Mines. De minister Duclerc heeft do Brazza-commissie zeer goed ontvangen en haar gezegd dat hij den tijd gekomen achtte om handelend op te treden; dat hij eerstdaags een ontwerp ter ratificatie van het contract zou indienen en intusschen maatregelen zouden genomen worden om te voorkomen dat het gebied in quaestie door andere mogendheden zou worden bezet. Volgens de „Événement" heeft do sub-cora- missie van het Fransche comité voor de interna tionale koloniale cn uitvoerhandel-tentoonstelling te Amsterdam, bosloten om den minister van finan ciën voor te stellen hot daartoe door hem aan gevraagde krediet van 50,000 fr. te brengen op 500,000 fr. Het blad meent er zeker van te zijn, dat de minister hierin zal toestemmen, en de Kamers het zonder discussie zullen toestaan. Spanje. Koningin Christina is verleden Zondag-avond van eene dochter bevallen. Bij de eerste voorteekenen dezer gebeurtenis werden volgens oud gebruik hel lebaardiers in allerijl uitgezonden om d9 ministers, do grootwaardigheidbekleeders, de leden dor door de Kamers benoemde commissie, de vertegenwoor digers der grandes van Spanje en der ridders van het Gulden Vlies, de vertegenwoordigers der bui- tenlandsche mogendheden enz., enz. te waarschuwen. Het was omstreeks acht uren des ochtends en de rondgaande hellebaardiers veroorzaakten vrijwat op schudding. De ministers en verdere hoogo perso nages begaven zich terstond in galakostuum naar hot paleis, waar zij tot hunne teleurstelling den geheelen dag moesten doorbrengen. Eerst tegen acht uren des avonds schonk de koningin volgens de officiëelo kennisgeving het leven „aan eene krachtige infante." Evenals met hare zuster Maria de las Mercedes (den 12den September 1880 ge boren) geschiedde, stelde de koning het kind op een zilveren blad aan de aanzienlijke genoodigden voor. De minister-president Sagasta lichtte den sluier op, waarmode het prinsesje bedekt was, de minister van justitie stelde de geboorte-akte en de getuigen vertrokken. De jonggeborene zou naar hare beide grootmoe ders Isabella genaamd worden. Volgens sommige particuliere berichten was de „krachtige infante"' echter zoo zwak dat men weinig hoop had haar in het leven te behouden. De Paus is haar peet. Heden zal zij gedoopt worden. Dat men algemeen op een prins gehoopt en der halve teleurgesteld is geworden, behoeft wel nau welijks vermelding. Prinses Maria, die anders dezen titel zou verloren hebbeD, blijft nu prinses van Asturiën. Groot-Britannië. In het Lagerhuis heeft de vice-minister van koloniëD, de heer Ashley, gezegd dat de rogeering geen officiëel bericht hoeft dat de Boeren Monte- siva geslagen en diens gebied bezet hebben. Zeker is het, dat Montcsiva zich gedurende den oorlog zeor vriendschappelijkgezind jegens Engeland ge toond heeft en dat do aanvallen niet op last van de Transvaalscho regeering geschieden, maar door roofzuchtige Boeren. Na een twecdaagsch debat heeft het Huis gis teren zonder stemming aangenomen het tweede ar tikel van het huishoudelijk reglement, waarbij het recht der afgevaardigden, om verdagiüg der zit tingen te vragen, beperkt wordt. IS? elegra in e m. CAIRO, 15 November. De commissie van instruc tie heeft heden Suleiman-Daoud gehoord. Hij be kende bevel gegeven to hobbou tot het in brand steken van Alexandrïë, daar hij den bepaalden last daartoe ontvangen had van Arabi, en hij voegde er bij dat Arabi verscheidene malen Mahmoud- Danu tot hom gezonden had, met bevel op vele plaatsen tegelijk de vlammen te doen uitbarsten. Voorts verklaarde hij dat Arabi den 12den Juli hem gelast had den khedive te vermoorden in het paleis Ramloh, en dat toen hij (beschuldigde) aar zelde, Arabi hem lafheid verweet. Daarop ging hij (beschuldigde) met vier soldaten naar het paleis Ramleh. Halfweg ontmoette hij Sultan-pacha, die hem aanried nog wat te wachten en vooraf met Arabi do zaak nog eens te bespreken. De gezondheid der Eogelsche troepen laat nog steeds to wenschen over. Bij do cavalerie zijn 14 pet., bij de artillerie 11 pet. en bij de infanterie 7 pet. ziek. KONSTANTINOPEL, 15 Novomber. Engeland weigert zijne toestemming te geven aan het nieuwe voorstel van Turkije, om Server-pacha als Turksch commissaris naar Egypte te zeüden. De baron Calice zal tegen hot einde van Nov. naar Weenen gaan, om een onderhoud met graaf Kalnoky te hebben. CAIRO, 15 November. De ministerraad hoeft bo sloten de commissie voor het kadaster af te schaffen en haar te vervangen door een bijzonder departe ment, onder het bestuur van den minister van openbare werken. KEULEN, 16 November. Te 8 uren. Rijnhoogte 7 M., steigend. LEIDEN, ÏO November. De verwachting voor morgen is: krachtige wind van oost tot noord, buiig weder. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Kanter, voorzitter, De Fremery, Hartevelt, Bool, Bredius, Juta, Wilhelmy Damsté, Zaayer, Van Dissel, Land, Dercksen, Le Poole, Verster, Scheltema, Du Rieu, Zaalberg, Quant en Do Goeje. Afwezig met ken- j nisgoving do heer Knappert. Door don Voorzitter werd o. m. medegedeeld dat waren ingekomen: missives van de heeren Buys en De Clcrcq, waarbij de eerste bedankt voor de op hem uitgebrachte benoeming tot lid van de commissie van financiën en de tweede zijn ontslag ver zoekt als lid van genoemde commissie, beiden wegeDs hunne eigene veelvuldige bezighedeneen adres der gezamonljjke straat werkers houdende verzoek tot verhooging van hun weekgeld; een verzoek van de Armvaders der Ned. Herv. gemeente om weder voor 25 jaren de Armenkerk in gebruik te mogen hebben; een adres van J. A. Van de Laar en andere bewoners der Mare met bezwaren uit het oogpnnt van het algemeen belang tegen het verzoek van den heer Alt ter bekoming van gemeentegrond aldaar. Tovens berichtte hij dat sedert de vorige opgaaf nog f 100,000 bij de Leidsche Bankvereeniging in prolongatie zijn gegoveD, makende alzoo te zamen een bedrag van f 277,000; alsmede dat ingevolge het verzoek van den heer Qaant een onderzoek is ingesteld omtreDt de al of niet beplantingen der Beestenmarkten in eenigo andere gemeenten van ons land. Met 15 stemmen werd tot derde onderwijzeres aan de school der 3de klasse No. 1 benoemd mej. A. M. Middelkoop alhier; 8 biljetten waren in blanco. Het voorstel van B. en Ws. aangaande de inge komen bezwaarschriften tegen het kohier der plaat selijke directe belasting [zie ons blad van gisteren] werd zonder dicusssie goedgekeurd met algemeene stemmen op één na, daar de heer Dorcksen zich buiten stemming hield. Op de voordracht tot openbare verhuring van land in den Boschhuizerpolder, op die tot openbare ver pachting van den afval der Beestenmarkt, tevens om in verband hiermede een viertal artikels der voorwaarden te wijzigen, en op die tot het verlee- nen van restitutie van betaald schoolgeld door A. H. Bosman werd eenparig gunstig beschikt. Ten aanzien van het verzoek van A. Alt ter be koming van gemeentegrond aan de Mare, stelde de heer Dercksen voor om het verzoek in tweeën to splitseD, aangezien hij niet tegen het eerste ge deelte er van was, nl. om adressant deverguuning te geven bij de verbouwing van zijn huis den voor gevel in één lijn te plaatsen met het aangrenzende perceel. De grond aan de Mare wordt nu toch voor het uitslallen van ijzerwaron gebruikt, hetgeen voor de rijtuigen en ook voor de uitstalling zelve geen bezwaar schijnt op te leveren. Wel was hij er tegen dat de Van-der-Werfstraat zou worden vernauwd. Zijn voorstel werd voldoende ondersteund om in beraadslaging te komeD, waaraan vervolgens deel namen: do heer Juta die er vóór was omdat het bewuste huis nu binnou do rooilijn inspringt, de heer Van Dissel die er tegen was omdat men er in plaats van een stompen hoek zooals nu, een rechten hoek zal verkrijgen, hetgeen ongerief zooal niet voor de passage op de Mare dan toch naar de steeg zal opleveren, en de Voorzitter die op het moeilijke van het terrein wees om te be- toogen dat een uitbouwiDg van het perceel ook naar voren niet raadzaam is en dat, ovenals de vorige spreker reeds opmerkte, door een verlenging van den zijgevel do toegang tot de eteeg benadeeld wordt. Daarna werd op het eerste gedeelte van het verzoek afwijzend beschikt met 15 tegen 3 stemmen en op het tweede gedeelte zender hoof delijke stemming. Ten slotte werden bij acclamatie toegestaan het verzoek van de firma Tieleman en Dros om in de openbare straat van hare fabriek aan de Middelste- gracht een keldergat te maken, en dat van C. A. Bader om vergunning tot het geven van onderwijs in de gymnastiek bij het studentengezelschap „Arena Studiosorum", echter - gelijk de Voorzitter naar aanleiding van een desbetreffende vraag van deu heer Van Dissel opmerkte elke dat dit steeds bij, der gelijke vergunning hetzij stilzwijgend of niet het geval is - tot weder opzeggen s toe. Met genoegen zullen velen zeker vernemen dat overeenkomstig het gevoelen van het openbaar ministerie de rechtbank te 's-Gravenhage den mag netiseur G. aldaar heden heeft vrijgesproken van de aanklacht van onbevoegde uitoefening der genees kunst door middel eener somnambule. Het stoomschip „C. Fellinger" is 14 Nov. vaa Java naar Amsterdam vertrokken en de „Maas" gisteren van Nieuw-York naar Rotterdam. Nieuw-Yorkj 15 Nov. Petroleum row a/d. bronnen (per barril) 128, dito geraffin. (per gallon) 83/4- Sniker, Moacovados, 75/13. Meel 450. Mais SS. Roode Wintertarwe 108l/2, par Nov. 1073/-:» per Pec. 109, per Jan. lll3/a» roode voor- jaars dito 107. Vracht voor Granen n. Liverpool 5I/2 P-» Wem voor Katoen tyi-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2