LEIDSCH tfSfè? DAGBLAD. Tweede Blad. N°. 6980. Donderdag 16 November. A°. 1882. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Gemengd Nieuws, Met l December a. s. zal de dienstrege ling op den stoomtram Leiden-Katwijk, eenigen tijd geleden ingekrompen, weder worden uitgebreid. Er zullen van dien datum af minstens elf treinen per dag heen en weer rijden. In bijzijn van een aantal genoodigden had gisteren te Voorschoten een proefrit plaats vanwege de IJsel-Stoomtram-Maatschappij, op hare bijna ge reed zijnde lijn „VoorschotenLeiden", welke proef rit geheel naar wensch afliep. Ook de waggons werden geroemd, als zijnde zeer ruim, netjes, gemakkelijk en tot verwarming in gericht. Binnen enkele weken mag men verwachten dat deze lijn voor het publiek geopend kan worden. De infanterist, die gisternacht door ophanging zich van het leven wilde berooven, is hedennacht aan de gevolgen daarvan overleden. Twee kinderen van zekeren J. R. te Haarlemmermeer zijn eenige dagen geleden (met of zonder voorkennis der ouders is onbekend) zoo vrij geweest de ouderlijke woning te verlaten. Toen ze niet terugkeerden, werd een onderzoek ingesteld naar hunne verblijfplaats en het bleek alstoen dat door de arr.-rechtbank te Utrecht last was gegeven tot hunne overbrenging naar het huis van verbete ring en opvoeding voor jongens te Alkmaar de een tot 23 October 1889, de ander tot 19 Januari 1887. De rederij kerskamer „Nut en Genoe gen" te Lis8e opent morgen, Donderdag, hare bui tengewone vergaderingen voor dezen winter, door de opvoering in het lokaal „de "Witte Zwaan" van 2 blijspelen: „de Vogeltjes" of de Gebrs. Blan- dinet, en „Eene kleine Vergissing", door Antonie. Het getal werkende leden is met 3 vermeerderd, waaronder thans weder 3 dames voorkomen. Te Scheveningen is bericht ontvangen dat een daar te huis behoorende schuit te Lowe- stoff is binnengekomen, met acht personen aan boord, die verscheidene dagen in een boot in open zee hadden rondgezworven. Het is de „Vrouw Jacoba", schipper A. Groen. Gisteren kwamen te Scheveningen 7 schuiten, die te Nieuwediep en te IJmuiden waren binnengeloo- pen, hare lading lossen. Door het stormachtige we der konden de schuiten echter niet omlaag worden gebracht. De schelvischboot bracht 6 schelvisschen en 2 stuks rog aan, die f 5.50 opbrachten. In de vorige week zijn o. a. voorgeko men de volgende gevallen van pokken Rotterdam 4, Delfshaven en Woerden 1. I( Van den bouwman A. Suijker te Schie dam zijn 21 runderen als verdacht van longziekte onteigend om afgemaakt te worden. Twee kindertjes van den heer V. G. te Rotterdam, die Vrijdag-morgen ter school gingen, doch daar niet zijn aangekomen, zijn sedert dien tijd vermist. Het zijn meisjes van 9 en 6 jaar. De toestand der ouders is niet te beschrijven. Een jongetje van ongeveer een jaar oud, te Nijmegen, stak in den mond een hazelnoot, waarmede hij speelde en welke in de luchtpijp schoot, ten gevolge waarvan het kind binnen weinig tijds onder een vreeselijk lijden is gestikt, ofschoon ter stond geneeskundige hulp was ingeroepen. Tijdens het gebeurde waren de ouders in de kerk en was de bewaking van den kleine aan andere kinderen toevertrouwd. Te Geldersch-Yeene ndaal had dezer dagen een droevig ongeluk plaats. Een man van bijna 70 jaar, die tegenwoordig was bij het wegen van varkens voor Engeland, viel op de weegschaal en was reeds overleden toen hij opgenomen werd. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. De heer Krasnapolsky te Amster dam heeft een ontwerp gereed voor een verbouwing 2ijner inrichting, waardoor plaats wordt verkregen voor honderd vijf en twintig kamers, deels aan de voorzijde van het gebouw (Warmoesstraat), deels boven de omvangrijke biljartzaal. Met Mei a. s. zullen ruim tachtig kamers, fijn gestoffeerd, in ge bruik genomen kunnen worden. De Maatschappij Café-Krasnapolsky is dezer dagen tevens eigenares geworden van nog een zevental belendende per- ceelen, zoodat de inrichting voorshands, des ver- eischt, weer de noodige uitbreiding kan ondergaan. De vroegere „O ber-Priisident" van Posen, Yon Puttkamer, de vader van den minister van binnenlandsche zaken, verloor zijn vrouw aan de cholera en trad toen voor den tweeden keer in den echt met de oudste dochter van zijn broeder, den landraad Yon Puttkamer, terwijl zijn zoon diens jongste dochter tot vrouw nam. Ten gevolge van deze huwelijken is de landraad v. P. de zwager zijner oudste dochter, de schoonvader van zijn broeder, de oom en schoonvader van den minister Yon P. De „Ober-Priisident" Yon P. is de vader en tevens de zwager van den minister, de oom van zijn vrouw en van zijn schoondochter; zijn vrouw is de stiefmoeder, do schoonzuster en de nicht van den minister, en wat het merkwaardigst is, do nicht van haar eigen kinderen I BUITENLAND. Frankrijk. Bij de voortgezette behandeling van de begroo ting van eeredienst heeft de minister van binnen landsche zaken, de heer Fallières, in de Kamer het recht der regeering gehandhaafd om de bezoldi gingen der kapelaans in te houden. De heer De Ca8sagnac riep uit: „Dat is diefstal!" en werd onder rumoer der rechterzijde tot de orde geroe pen. De regeering, vervolgde daarop de minister, zal priesters die de wetten schenden en bisschoppen die oproerige mandementen uitvaardigen, gerechtelijk vervolgen. Deze woorden lokten luide toejuichingen der linkerzijde uit. Ten slotte heeft de Kamer, met 309 tegen 159 stemmen, het derde hoofdstuk der begrooting voor eeredienst, naar de voorstellen der commissie, aangenomen. Na een levendig debat, waarbij de heer DeCas- sagnac opnieuw tot de orde moest worden geroepen, met inschrijving in het proces-verbaal, werd het amendement-Bert, strekkende om onderscheid te maken tusschen de traktementen der concordataires en van hen, die buiten het concordaat staan, met 372 tegen 105 stemmen aangenomen. Het cijfer der commissie van 40 millioen voor de geestelij ken, alsmede hoofdstuk Y, betreffende de kanunniken van St.-Dénis, waarvan de heer Roche de opheffing vroeg, werden aangenomen. De heer Roche diende naar aanleiding van hoofd stuk YI, betreffende de beurzen voor seminariën, een amendement in, strekkende tot de intrekking er van. De heer Fallières verdedigde 't cijfer der commissie en stelde voor de beurzen in beginsel te handhaven. Het amendement-Freppel, om het vroegere cijfer van een millioen te behouden, werd verworpen met 415 tegen 88 stemmen. Het cijfer der commissie van 800,000 fr. werd aangenomen met 245 tegen 238 stemmen. Daarna werd de zitting opgeheven. Zekere geruchten, volgens welke president Grévy ernstig ziek zou zijn, worden tegengespro ken. Hij had eergisteravond eene lichte ongesteld heid, maar heeft gisterochtend den ministerraad gepresideerd. De zaak der „Union générale" zal op 5 Dec. voor de correctioneele kamer in behandeling komen. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grooteïe letters naar plaatsruimte. Voor het incassee» ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Dili t sclilancL Yolgens de „Reichsanzeiger" is de heer Hoyack, Duitsch consul te Amsterdam, tot Rijks-commissaris voor de in het volgende jaar aldaar te houden ten toonstelling benoemd, ton einde de vertegenwoor diging der Duitsche afdeeling in het algemeen op zich te nemen en de met deze afdoeling in verband staande belangen te bevorderen. Het behartigen van de persoonlijke handelsbelangen der inzenders behoort tot zijne taak niet. In de door den keizer voorgelezen troonrede wordt de aandacht gevestigd op den vermeerderden bloei der industrie, ten gevolge der daarop betrek king hebbende Rijks-wetgeving, en gewaagd van de wanverhouding tusschen de behoeften en de mid delen des Staats. Aangekondigd wordt het ontwerp eener leening tot dekking van het tekort op de 8taatsbegrooting. Yoorts geeft de troonrede te ken nen dat de regeering voornemens is, bijzondere wetsontwerpen in te dienen, strekkende tot ver lichting van de gemeente- en schoollasten en tot verbetering van do bezoldiging der ambtenaren. Nog worden aangekondigd ontwerpen tot afschaf fing van de vier laagste trappen der klassen-be lasting, tot aanleg van eene reeks belangrijke spoor wegverbindingen enz. De troonrede vermeldt voorts de vriendschappelijke betrekkingen met den Paus en geeft de hoop te kennendat de voort durende verzoeningsgezindheid der regeering ook verder zoo gunstigen invloed op de kerkelijke po litieke betrekkingen zal oefenen. Eindelijk verklaart de troonrede dat de betrekkingen met alle mogend heden grond geven tot de overtuiging, dat de vrede verzekerd is. De zinsneden betreflende de afschaffing van de vier laagste trappen der klassenbelasting en de betrekkingen met het buitenland lokten luide tee kenen van instemming uit. De keizer werd bij het binnentreden en bij het verlaten van de zaal met enthusiasme toegejuicht. Groot-Britannië. Aangaande den moordaanslag op den rechter Lawson te Dublin, die onlangs den redacteur van „Freeman's Journal" wegens beleediging van den jury veroordeelde, wordt nog gemeld dat de rechter het leven te danken heeft aan de constabels, die hem begeleidden en den aanvaller tegen den grond wierpen, voordat hij het pistool kon afschieten. Do man beweert dat hij Corrigan heet, maar de politie herkende hem terstond als Patrick Delanay, een ge huwd timmerman, die reeds in 1870 wegens poging tot moord tot vijf jaren dwangarbeid werd veroordeeld. Hij was gewapend met eene revolver met zes loo- pen, die geheel geladen was. Hij had twaalf pa tronen bij zich, waarvan hij na zijne arrestatie ge tracht heeft zich te ontlasten. Men vermoedt dat hij in eene andere, zeer gewichtige zaak betrokken is en gelooft, dat zijne arrestatie vele andere ten gevolge zal hebben. Men verzekert dat de politie zeer belangrijke inlichtingen heeft verkregen be treffende den moord van Cavendish en Burke. In het Lagerhuis verklaarde de heer Glad stone gisteravond dat het tijdelijk bezettingscorps in Egypte uit 12,000 man zal bestaan. Zijn doel is niet om die troepen lang in Egypte te laten. Bin nenkort zal hij eene overeenkomst met Egypte be treffende de kosten voor den duur der bezetting voorstellen. Hij hoopte spoedig te kunnen mede deel en hoe groot de kosten der expeditie zijn. Hij achtte het voorts niet voegzaam, thans reeds mede te deelen of eene andere conventie waarschijnlijk is, noch of andere mogendheden zullen uitgonoodigd worden om aan eenige overeenkomst betreffende de toekomstige regeling in Egypte deel te nemen. Sir Stafford Northcote kwam namens de oppositie tegen de houding der regeering op en verklaarde dat zij zich hare vrijheid van handelen voorbehield.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1