om de eer, waar het beste hooger onderwijs te ver krijgen is. Yoor den teoBeeldirecteur Willem Van Zuy- len was het Zondag een warm avondje; want in „Bartelmans lijden'* is 's mans jeugdige stamhou der voor het eerst in Den Haag opgetreden. Het ventje deed blijkbaar zijn best en toonde van 's vaders lessen partij te trekken. Dit begin van succes van den zoon verdient daarom te meer ver melding, omdat het dezer dagen juist acht en twin tig jaren geleden is, dat papa in de residentie voor de eerste maal het voetlicht aanschouwde. Dbl De heer C. Van der Zaal Jr. werd dezer dagen benoemd tot organist bij de Hervormde gemeente te Li s se. Tot onderwijzeres aan de openbare school te Zuilichem is benoemd mej. A. C. J. Groeneweg te Woubrugge. Naar men verneemt, is concessie aangevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een spoor weg van Haarlem naar Utrecht, door Haarlemmer meer, Aalsmeer, enz. De knie van den Koning blijft steeds pijnlijk en gezwollen; Z. M. ontving den raad zich onder behandeling van dr. Mezger te stellen. Omtrent eene verbetering in den toestand van het muntwezen is de minister van financiën in over leg getreden met mannen, wier gevoelen op dit gebied eenig gezag verdient, en daaromtrent zal door hem eene beslissing worden genomen na ont vangst der gevraagde adviezen van enkele Kamers van Koophandel en Bankinrichtingen. De Tweede Kamer heeft heden het debat over de Indische begrooting voortgezet. De heer Van Gennep bestreed den aandrang tot wederinvoering van het militair bestuur in Atjeh en bepleitte de financiëele scheiding tnsschen Nederland en Indic. De heer Bahlmann zou tegen de begrooting stem men, daar deze minister de politiek zijns voorgan gers volgde; hij wilde herstol der diflerentiëele rechten. De heer Keuchenis schetste de nadeelen eener verlenging der Billïton-concessie en drong bij den minister aan op onderzoek en bestraffing van hen die door plichtverzuim het landsbelang verwaarloosden. Voorts wilde bij ook niet advi- seeron tot herstel van het militair bestuur. De heer Mirandolle bestreed het optimisme des ministers in de financiëele beschouwingen; hij zag den finan cieel en toestaud zeer donker in en zou daarom tegen de begrooting stemmen. Do heer Van Nispen had ook financiëele bezwaren. - Morgen voortzetting. De heer Van Nispen heeft zjne interpellatie over den toestand der dwarsliggers van den Rijnspoor ingetrokken, daar een onderzoek van den Raad van Administratie geleerd heeft dat die toestand in het algemeen goed is. Dr. J. L. Chanfleury Van ÏJsselsteyn, hoog leeraar aan de universiteit te Amsterdam, heeft eervol ontslag uit die betrekking gevraagd. Het openbaar ministerie bij de rechtbank te 's-Hage heeft dezer dagen de veroordeoling tot twee geldboeten ieder van f 8 gevraagd tegen iemand die in den 's-Gravenhaagschen Tramweg- gids eene advertentie had laten plaatsen houdende bericht dat- zijn bediende wegens misbruik van ver trouwen uit zijn dienst was ontslagen. De ontsla gene leverde te dier zake een aanklacht wegens laster tegen zijn patroon in, waarvan de hiervoren vermelde eisch het gevolg was. Door den minister van waterstaat is bepaald dat de navolgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt, te weten: de commiezen 3de kl. K. J. L. Bolemey ten postkantore te Dordrecht; A. A. D. E. Van der Marck ten postkantore te Eindhoven; do commies 4de kl. N. C. Muller ten postkantore te Amsterdam; de surnumerair P. L. Van Putten ten postkantore te Purmerend. Hons. A. Godschalk, bisschop van 's-Her- togenboscb, heeft bij de nieuw opgerichte parochie Ommel tot pastoor benoemd den heer D. Kooien. Hot stoomschip „W. A. Scholton" arrivoerde Maandag te Nieuw-York. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft R. L. Fruitier De Talma, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Hilversum c. a., behoudens aanspraak op pensioen. Gemengd Nieuws. Sinterklaas is allereerst een feest voor kinderen. Dit begreep ook zeer terecht de heer Sleyser alhier, die daarom - aangezien de vijfdeen zesde December reeds met rassche schreden in aantocht zijn - zijn winkel en magazijn op de Hooge* woerd bereids heeft voorzien van alles waarmede men de jeugd een genoegen kan doen. Eon ruime kenze vindt men er niet alleen van speelgoed, maar ook van meer andere voorwerpen welke zeer nuttig zijn en voor surprise alleszins geschikt. Een en ander is met smaak fraai geëtaleerd, zoodat een bezichtiging er van niemand zal berouwen. Ieder zal er zelfs wel iets voor het doel naar zijne gading kunnen vinden. Veel nieuws, wat men vroeger van elders moest laten komen, is thans hier bijeen. Heden is door de politie alhier naarde gevangenis te 's-Gravenhage overgebracht de per soon van M. v. d. W., van wien gisteren werd medegedeeld dat hij zich bad schuldig gemaakt aan diefstal vau metselsteenen, welke te diens huize dan ook in beslag zijn genomen. Trots het onstuimige weer heeft de serenade, aan den hoogleeraar Suricgar te brengen, gisteravond toch doorgaDg gehad. De jubilaris werd door den praeses van het Studentencorps gecompli menteerd en sprak wederkeerig zijne dankbare er kentelijkheid voor do hem bewezen belangstelling uit, zoomede de beste wenschen voor den verderen bloei onzer academie. Intusechen heeft de zoowel gisteren als heden gevallen massa sneeuw onverwacht heel wat on gerief berokkend. Ten einde het verkeer por paardentram alhier open te houden, was men go- noodzaakt de sneeuwploeg in werking te brongen. Hier en daar is men ook van gemeentewege bezig met het opruimen der sneeuw, welke door den dooi de straten voor de voetgangers in een alles behalve zindelijken toestand heeft gebracht. Voor de boeren is het zoo vroege winterkleed op hunne weilanden eene niet minder ongewenschte verrassing, daar ze nu genoodzaakt zijn nog vóór de vorst, welke gewoonlijk daartoe het teeken is, het vee op stal te brengen. Als men buiten komt kan men zien en hooren hoe de runderen, die nog geen onderkomen hebben, daarnaar trouwens reik halzend verlangen. Op het spoorwegverkeer heeft de sneeuwstorm - welke te Brussel reeds gistermorgen woedde - medo invloed gehad, zoodat de Engelsche, Belgische en een deel der Fransche bladen later dan gewoonlijk aankwamen. In de Kalverstraat te Amsterdam werd oen man door een stuk lood, dat de storm van een dak had losgerukt, gevaarlijk aan het hoofd getroffen. Een aantal dakpannen werden omlaaggeslingerd, terwijl enkele in aanbouw zijnde perceelen geen geringe schade leden. Ook te Rotterdam ondervond het verkeer per as, op zulk een vroegen winter niet voorbereid, reeds stremming. De paarden van den tramweg hadden het hard te verantwoorden. Door den hevigen wind is een vlet, waarin zich óén man bevond, -omgeslagen in het IJ Dabij de Handelskade. De opvarende verdronk; zijn lijk is nog niet gevonden. KOLONIËN. BATAVIA, 7 October. Vervolg.) Toen de aspirant-controleur Massink Zondag jl. op zijne tournée de dessa Kakap, district Belega, bereikte, deelde de wedhone Adie Kesoemo hem mede, achterdocht te koesteren tegen zekeren Pa Mastan, een dessa-hoofd, die de bevolking zou heb ben opgeruid, haar aan het verstand gebracht dat zij geen padjek behoefde te betalen noch heeren diensten praesteeren, zich voor een ratoe uitgaf en reeds een aanmerkelijk aantal personen zou verza meld hebben en gewapend. De aspirant-controleur gaf onmiddellijk last, den man zoo mogelijk gevangen te nemen, en zond in middels bericht naar den assistent-resident van Bangkallan, onder wien de dessa ressorteert. De wedhono met de noodige hulp heeft Pa Mastan, een boom van een kerel, overvallen, en hem, naar men zegt met 21 anderen, gevangengenomen. Bij huiszoeking werden tevens gevonden 25 toemba's. De assistent-resident van Bankallan heeft terstond den patih naar Kakap gezonden, en de gevangenen zijn sedert vervoerd naar Bangkallan. Men beweert, dat in het programma van Pa Mastan ook zou zijn opgenomen geweest het vermoorden van de Euro peanen. De aspirant-controleur en de wedhono moe ten zich ter zake gedecideerd en flink gedragen hebben. SoerCrt.) Door de regeering is het bericht ontvangen, dat in den voormiddag van den 25sten September jl. eene tot de scheepsmacht te Iudragiri behoorende stoombarkas bij het aanhouden van eenige van boven komende prauwen overvallen is, bij welk? gelegenheid een adelborst en een Europee6ch ma troos werden gedood, een machinist-leerling ver dronk en een machinist gewond werd. De opvaren- don der prauwen, waaronder twee familieleden vas den 6oetan, vluchtten daarop stroomopwaarts, met achterlating van vaartuigen en goederen. JavCrt.) Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de vol- gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot adjunct-coram, bij de- post- en tclegraafd te Weltevreden L. F. K. Baehr enteöama- raDg W. Lodericba; tot lsten klerk bij den dienst dor Bat havenwerken J. Baidenmanntot molenbaas bij id. H. Poort tot notaris, tevens vendom.: te Madioen A. Van Rijckevorsel, te Salatiga F. B. Van Soest. Geplaatst: te Bezoeki, de ben. opzichter 2de kl. by borg. op. werken C. A. Van de Pol; bij het hoofdbureau va: de post- en telegraafdienst de ben. inspecteur 2de kl. S. A. WebV Overgeplaatst: Bij de borg. op. werkenNaar Tassik- malaija de opz. lsto kl. C. Van Wijk; naar Kraksaiin de id. 2d< kl. J. Visser; naar Bandjarncgara de ingen. 2de kl. A. F. G. Mallinckrodt; naar BaDjoewaDgie de id. 3de kl. G. Van Nea; naar Djember de opz. 2de kl. J. J. Van Poelvoorde; naa- Lewoeng de id. 3de kl. J. FI. Davids; naar de dessa Kembanga: de id. J. Kranendonk; naar Serdang de id. J. K. C. Fehr. Bi den post- en tclegraafd.-. Naar Tjiandjoer de kantoorchef 4de kl, R. F. Kupfer; naar Bodjolali de id. J. H. A. Gont; naar Samarang do comm. 2de kl. H. B. Van Buurennaar Cbcribon' de id. 3de kl. G. II. Loheijde; naar Tjiandjoer de id. F. W. Schram; naar Weltevreden de id. J. L. GroBovios. Verplaatst: Naar Malang de landmeter 3de kl. bij het kadaster G. F. Wieraans. Belast: Met de waarn. der betr. van adj.-comm. bij den post- en telegraufd. te Soerabaia L. C. Broueriua Van Nidek en te Batavia W. J. Kroon; met de waarn. van den civ. geneesk. dienst en bet opz. over de vaccine in de afd. Pati en Djoewana F. F. Lammert. V e r 1 e e u dEen 2 jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, asn den commies 3de kl. bij den post- en telegraafdienst F. J. Portier. Ontslagen: Eervol, de opz. 1ste kl. bij de staatsspoorw. op Java J. II. A. Kempees; de stationschef 3de kl. bij id. W. E. J. Fagnotti; de luit. der Chincezen te Makassar Thoen Tiara; wegens ziekte, de molenbaas K. Stab. Ontheven: Eervol, van de betr. van kantoorchef 4de kl. bij den post- en telegraafd. H. B. Van Bauren; id. van de id. 5de kl. G. II. Loheyde. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: De 1stelnit. der inf. Wijgersma naar Anjer-, dc kapt. der inf. Eicholtz naar Padang; de lste lait. der inf. Brnnet De Rochebrune Daar Atjeh de kapt. der inf. De Kroes naar Meester-Cornells; de lste luit.- kwartierm. De Raad naar Ngawie; de 2de lnit. der ÏDf. De Klerk naar Atjeh. V e r 1 e e n dEen tweejarig verlof naar Europa w. ziekte, aan den kapt. der inf. H. T. J. Klatt. Ontslagen: Op verzoek eervol wegens lichamelijke onge schiktheid voor alle militaire diensten, met behoud van recht op pens., de kapt. der inf. A. P. A. Varkevisser. Departement van Marine. Overgeplaatst: Aan boord van Zr. Ms. schepen: wachtschip te Batavia de luit.-ter-zee 2de kl. W. A. Palm; st. „Cur89ao" en gedetacheerd op de kanon neerboot tc Samarang, als comm. de id. C. F. W. K Happé; st. „Sindoro", als oudste officier de id. P. F. M. Van Leeuwen; wachtschip te Batavia de id. C. J. G. De Booy; st. „Banka", dc id. G. S. II. Burgerhout; ramtorenschip „Prins Heudrik der Nederlanden", de id. H. W. Tijdeman; st. „Soembing", de id. M. Van Nassau; ramtorenschip „Koning der Nederlanden", de id. B. F. Meyboom; st. „Watergeus", de id. E. A. Steinmetz. Vergunning verleend: Om te repatriëren aan den kapt.-luit.-ter-zee C. J. Marinkelle, Ontslagen: Eervol, w. ziekte, de 2de machinist bij de gouv.-mariDe L. A. Abrahams. Vertrekltënde passagiers van Batavia per st. „Voorwaarts", naar Amsterdam. Luit. ter zee Isle kl. J. P. Lubbe Backer, id. 2de kl. P. F. H. Volcke, mej. A. Van BuurcD, H. Van Bauren, lste luit. der inf. D. R. F. Van Haeften, echtgen. en 3 kind., ritmeester J. A. Brass, H. Hechtermaos, J. B. Harmeyer en ech'gen., mil. apoth. 2de kl. W. Pontier, mevr. Bonthuis eu 3 kind., mej. BoDthois, Kocb, Steinbach, mevr. E. ViaDen, IC. Stabij,jongeh. Do Vos en Zr. Ms. troepen en schepelingen. Telegrammen. LONDEN, 14 November. Naar aanleiding van bet nieuwe incident, waardoor de behandeling van het proces-Arabi vertraagd kan worden, doet de „Daily News" opmerken dat de Britsche regeering de moeiolijkheden dadelijk kan wegnemen, doornl. Arabi niet voor Egyptische rechters te doen ver schijnen. Besluit Engeland niet hiertoe, dan zal het verblijf der Britsche troepen in Egypte van langen duur moeten zijn, tegen den wensch en den wil der overgroote meerderheid van de Britsche natie, welke hoe eerder hoe liever een geregelden toestand in Egypte wenscht, ten einde Engelands feitelijke tus- schenkomst kunne ophouden. ALEXANDRIE, 14 November. De gezondheids commissie heeft heden een telegram van den Turk- schen inspecteur te Mekka ontvangen, meldende dat de cholera aldaar sedert den 4don dezer op gehouden heeft. LONDEN, 14 November. Gisternacht had in diepe duisternis en bij zwaren storm in het Kanaal bij Beachyhead een botsing plaats tusschen de Ham burger poststoomboot „"Wostfalia" en een onbekende stoomboot. De schok was zeer hevig. De laatste boot zonk onmiddollijk. De „Westfalia" zotte een sloep uit met zes man om de drenkelingen der andere boot te redden. Daar zij echter zelf een groot lek had gekregen in den boeg en de storm de red dingsboot buiten zicht bracht, moest de „"Westfalia" zonder iemand van het andere schip gered te heb ben en zonder de manschappen uit de sloep weer

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2