Tot onderwijzer aan de school voor m. u. 1. onderwijs te Bodegraven is benoemd de heer P. H. Do Haan, uit Overschie. Omtrent den toestand van don Koning ver neemt de N. R. G. Dader, dat Z. M. na den val steeds in zijne appartementen is gebleven en geen trappen kan klimmen. De toestand is overigens noch voo-' noch achteruitgegaan. Dr. Yinkhuyzen is naar het Loo vertrokken. De Prins van Oranje heeft aan mr. Lewe Qui tus te Groningen, bij gelegenheid van zijn 50- jari, jubilé als lid der Loge, een fraai pièce de milieu en een zilveren coupe als souvenir aangeboden. Ook zal de Prins tegenwoordig zijn bij het feest naar aanleiding van bet 125 jarig bestaan der Loge- „La Paix" te Amsterdam op Zaterdag a. 8 Teylers Godgeleerd Genootschap bericht dat als schrijvers van de twee onlangs bekroonde ver handelingen zich hebbon bekend gemaakt- de heeren Otto Zur Linden, Gyumasiallehrer in Born, en W. S. Leondortz, prodikant bij de Doopsgezindo gemeente te Yeenwouden. De minister van binnenlandsche zaken, over wegende dat mr. C. J. Sickesz ontslag heeft ge nomen als lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal en dat dientengevolge de verkiezing van een lid dier Kamer behoort plaals te hebben in het hoofdkiesdistrict Zutfen, heeft bepaald dat dio verkiezing zal plaats hebben Dinsdag 5 Dec. e. k., en dat herstemming, is die noodig, zal geschieden Dinsdag 19 Dec. daaraanvolgende. „Sieboldia"' bevat een artikel over „Een bloe misterij die Nederland tot eer verstrekt", nl. dio van do heeren Groonewogen Co. to Amsterdam. Do sohrijver noemt de inrichting dier heeren op algemeen tuinbouwgebied de eerste, de voornaamste, de schoonste, tevens de rijksto van ons land. De kapt. Ilardemar;, van het 3de reg. inf. te Bergen op-Zoom, wordt, naar men verneemt, overgeplaatst bij het 4de reg. van het wapen. Naar de „H. en N. Crt." verneemt, is door do commissie voerde oprichting te Niouwedien viv een herinneringsteeken op 't graf van 28 der om gekomenen bij 't vorgaan van den monitor „Adder", besloten om een eenvoudig grafteeken to stichten. Dat grafteeken zal do Damcn van al de omgekome nen bij die ramp vermelden. De uitvoering daarvan is opgedragen aau den steenhouwer Simon aldaar. De onthulling zal piaats hebben cp 5 Juli 1883, juist eeu jaar nadat do ramp heeft plaats gehad. In de zitting der Tweede Kamer van heden ïs do heer Godin Do Beaufort als lid toegelaten en beëedigd. - De behandeling der Indische begroo ting is aangevangen. - Ingezonden en nader door den minister beloofde stukken over de verlenging dor concess'o aan de Filliton-maatschappij zijn com missoriaal gemaakt. De heer Wintgens zou tegon de begrootiüg stem men als protest tegen de verderfelijke liberale kolo niale politiek, welke tot finantiëole verwarring on verlies onzer positie als tweede koloniale mogend heid leidt. De heer Kool noemde den aotueeleu toestand van Atjeh onhoudbaar cn wensebte in het belang van de eenheid en tot keering van het verzot, de aanstelling van een militair gezaghebber voor het civiel en militair bestuur. De heer De Bruyn Kops stond particuliere exploi tatie der Indische spoorwegen voor. Do heer De Ca3embroot verweet den minister diens onkunde met de Indische toestanden en verdedigde tegenover dezen zjjne nota. Do heer W. K. Yan Dedem bestreed het stelsel van finantiëale eenheid en het betoog van den heer "Wintgens. - Morgen voortzetting. De gewone audiontie van den minister van financiën op 16 en die van den minister van ma rine op 17 dezer zullen niet plaats hebbqn. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der infan terie: tot Isten luit. de 2de luits. M. YorkoutereD, G. B'aauw, jhr. D. Barchman Wuytiers en F. W. Van Wijk, van het wapeD, allen gedetacheerd bij het leger in NeJ. Indië; bij het 1ste reg., tot kapt., den lston luit. W. J. Yan der Hooven, van het reg. £ren. on i gers; bij het 4de reg., tot luit.-kol., den maj. W. C. D. Van Rijen, van hot corps; tot kapitein, den lsten luitenant-adjudant B. G. Koop man, van het 1ste regimont. Gomengd Nieuws. Door de politie alhier zijn aangehou den twee manspersonen, genaamd M. v. d. W. en J. II., die zich ten nadeelo van den metselaar II. dos avonds laar aan den openbaren weg hadden schuldig gemaakt aan diefstal van metselsteenen. Eeu© huiszoeking door <je politie bij v. d. W. in de gemeen to Leiderdorp heeft ten gevolge gehad dat in diens woning eene grooto hoeveelheid stee- nen is in beslag genomen. Hedennacht heeft een militair van het 4de rogimeDt infanterie, alhier in garnizoen, getracht door ophanging zich van het leven te be- rooven. Als door toeval, moet men zeggen, kwam een zijner wapenbroeders wakker, die dadelijk zijne medemakkers riep en hem nog bijtijds uit zijoe benauwde positie verloste. Do ongelukkige werd oogonblikkelijk naar de infirmerie getransporteerd. Gisteravond had op de Haarlemmer straat hot volgende ongeluk plaats. Zekere v. H., van Hoogmade, kwam met paard en rijtuig in zulk eene vaart aanrijden dat hij, niettegenstaande het geroep van sommige lieden, zijn paard niet spoedig genoeg kon inhouden, zoodat een joDgeling van ongeveer 16 jarigen leeftijd onder don wagen ge raakt© en op verscheidene plaatsen kwetsuren be kwam. Na bij prof. Simon Thomas io huis te zijn gedragen en aldaar behandeld, kon hij vorder ver voerd worden. Door den rijks-veeopzichter alhier is ook in de gemeente Warmond een reeds geslachte koe onderzocht en als voor de consumptie schadelijk bevonden, zoodat het vlcesch onder politietoezicht is begraven geworden. Gepas soordon Zondag-avond omstreeks halfzeven heeft in de kerkbuurt to Oegstgeest eene vechtpartij plaats gehad tusschen K. R., wagon maker, en zekeren K., arbeider aan den N.-Z.-H. Stoomtramweg, waarbij aan K. zulke ernstige ver wondingen met een scherp snijdend voorwerp zijn toegebracht, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, die dan ook dadelijk ver leend werd door den plaatselijken geneesheer dr. P. A. Biljonvr. Te Helder is binnengekomen het lichtschip „Terschellingerbauk", gesleept door de loodstransportstoomboot rFrans Naerebout", om do bolcomen schade to horstellen, veroorzaakt door den onlang9 gewoed hebbenden storm. Door eon onbekende oorzaak ont stond brand in de woning van don landbouwer W. Yan Kemenade te Woensel. Huis, stal en schuur lagen spoedig in de asch. Al het roerend goed en do oogst gingen daarbij verloren. Een kalf en vet varken kwamen in de vlammen om. De panden waren verzekerd bij de maatschappij „Imperial" te 's-Hage; het vee en de inboedel bij do Utrechtscbe Brandwaarborgmaatschappij. De Maas toVenlooisbuitenhareoevers getreden on staat, aau de grens dor straat. De wa9 blijft aanhouden on volgens berichten uit België staat nog hooger water te wachten. Uit Nijmegen meldt men dat cok de Waal wederom onrustbarend wast. Sedert twee dagen is ze ongeveer één meter gestegen. Er wordt nog meer was verwacht, ver mits luidens een gisteren ontvangen bericht uit Kooien de Rijn aldaar in het laatste etmaal nog 49 centimeter was gewassen. Trenrig is het weder met do landerijen gesteld. Heden in den vroegen ochtend, omstreeks Half vijf, is door een vooralsnog geheel onbekendo oorzaak te Amsterdam brand ontstaan in bet perceel op het Damrak, waarin de beer Justus Yan Mau- rik Jr. eene vanouds bekende fabriek bad van ta bak en sigaren. Het vijf verdiepingen hoogo ge bouw was, naar wordt verzekerd, geheel met tabak gevuld, die, door den hevigen noordoostenwind aangewakkerd, het vuur overvloedig voedsel gaf om het geheele gebouw in eeu ondenkbaar oogen- blik in lichterlaaie te zotten. Angstverwekkend stegen de vlammen omhoog, zoodat dadelijk een zeer groot deel van de blnsch- middelen der brandweer naar de plaats des on- heils werd gorequireerd en alle pogiDgen, met het uitnemendst gevolg, werden beproefd om het woe dende clement te keer te gaan en zooveel mogelijk binDen enge grenzen te beperken. Aan het blusschen van het brandend perceel viel niet te denken. Te halfacht ongoveer was men den brand meester cn konden de stoom- en hand spuiten inrukken. De „Jan Yan der Heyde" bleef achter om het smeulend puin te besproeien en op flikkering der vlam te voorkomen. Men verneemt dat de heer Van Maurik nog even den tijd had onkelo procio33, boeken en geschriften in veiligheid te brengen en dat bet huis met den inhoud waren verzekerd. - De perceelen naast en achter het verbrande gebouw op den Nieuwendijk bekwamen vrij belangrijke waterschade. Een treurige stoet zal eerlang uit Bordeaux vertrekken. Het zijn nl. 50 veroordeelde vrouwen uit Fransche gevangenissen, die met een koopvaardijschip naar Noumea op Nieuw-Caledonië gaan, om aan gedeporteerde mannen aldaar uitge huwelijkt te worden. Zij zijn door een inspectric© gekozen nit hot aantal vrouwelijke gevangenen, die zich daartoe hadden aangemeld. KOLONIËN. BATAVIA, 7 October. Ia den morgen van den 2den dezer werd op plechtige wijze de hoogore burgerschool met drie- jarigon cursus voor meisjes te Batavia geopend, in eene uit de directrice, de leeraressen en leeraren gehouden vergadering van het collego van curatoren van het gymnasium "Willem III en in tegenwoor digheid van don directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid on den direclenr van het gymnasium. De cursus ving aan met slechts 42 van do 47 bij de toelatingsexamens geslaagde candidateD, benevens 3 toehoorderessen. Zij waren verdeeld als volgt: lste studiejaar: 28 leerlingen, 3 toehoorderessen; 2de stadiejaar: 14 leerlingen. Yijf der geslaagden en wel 3 voor het lste, 1 voor het 2de en 1 voor hot 3de studiejaar, hadden later verklaard niet aan den cursus te zullen deelnemen. Blijkens een van den resident van Bonkoelen ontvangen bericht van 22 September jl. was de in de afdeeling Mokko-Mokko geheerscht hebbende pokken-epidemie gewekeü. Civiel Dejiartement. Door den directeur van onderwijs, eere dienst en nijverheid is hij het openbaar lager ouderwijs voor Europeanen en met dezen gclijkgestelden in Ned.-Indiö: Geplaatst: Als hulponderwijzer aan de op. 4de lagere school te Batavia, de herbenoemde onderwijzer 3de kl. A. Bij voet; I3 hnlponderwijzeres aan de op. lag. school A te Batavia, de tijdelijk werkzaam gestelde hulponderwijzeres E. W. D. E. Scbeltemo BcJu'id, thans zonder bezoldiging aan dio school werkzaam. Door den gouverneur van Celehes en onderhoorighedeu is h:j de plaatselijke schoolcommissie te Makassar: Benoemd: Tot lid mr. H. Van Dissel, president van dea raad van justitie aldaar. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: Dj kopt. der iDf. Mooijaard, als commandant van het Noord-Oost-kor- don (CheriboD); de 1ste luit. der inf. Vermaat Daar Atjeh. Ingetrokken: De overplaatsing Daar Atjeh van don ma joor der inf. YVeijchardt, de overplaatsing naar Padang van den majoor der inf. Van de Pol, deze laats'e overgeplaatst zynde naar Atjeb. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer heeft Hoofdstuk 1 en 2 der begroo- ting van Eeredienst aangenomen. De heer Roch© stelde als amendement voor. verscheidene posten te schrappen of te verlagen, waaronder eene ver mindering van het traktement des aartsbisschops van Parijs met 30,000 fr. De kcor Roche zeide dat de wet door de bisschoppen voor het geld der Republiek gemaakt was en bij haalde een circulaire van den bisschop Freppel aan van 2 Juli jl., vij andig tegen bet nationale feest van 14 Juli, die hij eene miskenning van do instructiën van zijn chef noemde. Msgr. Freppel viel don spreker in de redo met do woorden„De Paus is mijn chef, niet de minister". De heer Roche haalde verdor eene redo van dien aartsbisschop te Kamerrijk aaD, waarin gezegd werd dat de wet op het leek en-onder wijs noodlottiger voor het land was dan een vijandelijken inval, waarop van de rechterzijde geroepen werd: „Dat is waar!" Do voorzitter dreigde daarop, aan vallen op bestaando wetten te zullen tegengaan. De heer Roche wees ook nog op katholieke Yer- eeuigingen, die onder bescherming van de bisschop pen tegen de Republiek samenspandenmen heeft, zeido hij, van oen complot gesproken: daar is het. Levendige toejuiehingeu van do linkerzijde volg den, waarna sprekers amendement tot verlaging van het traktement dos aartsbisschops onder toe juiching van de linkerzijde met 288 tegen 226 stemmen werd aangenomen. Bij de voortzetting van het debat bestreed de n.mister Failliéres de tweede paragraaf van Roches amendement, strekkende om de bezoldiging van den aartsbisschop van Algiers te verminderen. Ook ontkende de minister dat in strijd met hot verlan- g der /auget-commissie, aan bissohop Lavigerie v, ">0 fr. was toegestaan tot het maken van pro paganda in Tunis. Daarna verwierp de Kamer de tweede paragraaf van het amendement met 326 tegen 144 en ver volgens ook mot 305 tegen 179 stemmen de beide volgende, waarin de post voor den aartsbisschop op 242,000 en voor de bisschoppen op 150,000 fr. werd verminderd. Yerder besloot de Kamer met 362 tegen 193 stem men om den post voor de schadeloosstelling aan de kardinalen met 50,000 fr. te verminderen en

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2