LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6977. Maandag 13 November, A0. 1882. Derde Blad. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ABVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de 6tad wordt ƒ0.10 berekend. Gr o m e ii g- d Nieuw». In den tuin van hetLogement „deWitte Zwaan" te Lisse zijn door J. Tijssen gevonden 4 groote en 31 kleine zilveren munten, op enkele waarvan nog leesbaar voorkomen de woorden Hol- landia, Zeelandia en de jaartallen 16141619. Yoor de arr.-rech tbank te Haarlem heeft terecht gestaan de tapper A. J. Kleinhout, te dier stede woonachtig, beschuldigd van een deurwaarder bij '8 Rijks belastingen, vergezeld van twee getui gen, die zich te zijnen huize had vervoegd om de roerende goederen ter zake van wanbetaling van achterstallige belasting in beslag te nemen, bolee- digende woordentoegevoegd, voorts met mishan deling bedreigd en daarna met geweld uit zijne woning gejaagd te hebben, gewapend met een stuk van een stoel, welken hij daartoe vooraf had stuk geslagen. De rechtbank veroordeelde K. wegens rebellie tot eene maand cellulaire gevangenisstraf. Te Amsterdam zijn voorgekomen 2 ge vallen van pokken, en wel bij kinderen van V/3 en ongeveer 1 jaar, beiden niet gevaccineerd. Naar de N. R. C. verneemt, wordt de vervoerder van een pokkenpatiente van Rotterdam naar Amsterdam wegens die gevaarlijke wetsovertreding vervolgd. Men meldt uit Groningen aan de H. C.: Herhaaldelijk werden kleine winkeliers en lieden, die hunne waren op straat rondventen, bij het na zien der kas onaangenaam verrast door het vinden onder hun geld van centen, halve centen en halve staiver8tukken, die het voorkomen hadden van zil veren munt van die grootte en dus ook als zoo danig bij de inbeuring waren beschouwd. Gisteren heeft de politie onverwachts een inval gedaan ten huize van den drogist A. L. O. aan den Meeuwer- derweg. Hij en zijne huishoudster waren door de bedrogenen opgegeven als de personen, van wie zij konden nagaan de vervalschte munten te hebben ontvangen. En werkelijk heeft de politie ten zijnen huize een voorraad tot de uitgifte gereed gemaakt geld gevonden en in beslag genomen en de valsche munters gearresteerd. De voor de vervalsching ge bezigde stoffen waren in zijn winkel voorhanden. O. heeft reeds verscheidene vonnissen ondergaan, waaronder van ciimineelen aard. Een gehuwde vrouw te Borkel (Noord- Brabant), die zich voor eenige oogenblikken uit hare woning verwijderde, liet haar kindje in eene wieg onder toezicht van haar achtjarig zoontje achter, hem vermanende goed op de kleine te passen. Nau welijks was de moeder buiten, of het knaapje nam een geladen pistool uit eene lade en speelde daar mede. Plotseling ging de haan over en de kogel trof het kindje in de wieg in li9t voorhoofd. De kogel was zoo diep in de hersenen gedrongen, dat er niets meer van te zien was. Het kind is nog in leven! Een dame doet bij den gouverneur van haar zoon onderzoek naar diens vorderingen. De mentor verklaart dat hij op het oogenblik met zijn leerling de exacte wetenschappen behandelt en dat deze flink vordert in de scheikunde. Maar gij laat hem toch het dynamiet niet bestudeeren? vraagt de dame. Neen, mevrouw, nog niet; het dynamiet behoort tot destaathuishoudkunde. Aan generaal Wallace, den gezant der Yereenigde Staten te Konstantinopel, zou het vol gende zonderlinge voorval zijn overkomen. De gene raal staat zeer in gunst bij den sultan en deze zond hem ten bewijze daarvan een voor niet-Ma- homedanen zeer ongewoon geschenk, een bevallige Circassische schoone, begeleid door haar bewakers. Ongelukkig was de generaal afwezig, maar niet alzoo zijn wederhelft. Op haar vraag, waartoe dat zonderlinge geschenk haar echtgenoot werd gezon den, kreeg zij ten antwoord dat de jonge dame den generaal zijn koffie zou gereedmaken en hem behulpzaam zijn bij zijn toilet. Men begrijpt dat de echtgenoot zich verplicht zag, het geschenk aan den sultan terug te zenden op gevaar af, diens gunst te verbeuren. In den tijd van acht dagen hebben in den omtrek van Bochum weer drie moorden plaats gehad. Eerst werd de winkelier Tewes aldaar, toen de mijnwerker Jurgens te Höntrop, nu laatstelyk de werkman Aug. Schimansky vermoord. Het lijk van den laatste werd op den Wittener weg gevon den. De werkman Aug. Lindenberg is als de ver moedelijke dader gearresteerd en heeft bekend den laatsten moord met een zakmes te hebben bedreven. Dr. Arthur Krause is te Bremen terug gekomen van zijne an derhalfj arige reis naar het Tschuktschen-schiereiland en Alaska, die hij van wege de Geographische Maatschappij te Bremen, ten deele met zijn broeder dr. Aurelias Krause, ten deele alleen, heeft ondernomen. Uit natuurhis torisch, maar vooral uit ethnographisch en ethnolo- gisch oogpunt schijnt die reis belangrijke resulta ten te hebben opgeleverd. De neger-republiek Haïti heeft het geluk (of het ongeluk) geregeerd te worden door een generaal-president, die Salomon heet, maar met den wijsgeer der oudheid niets anders gemeen heeft dan diens naam. De Salomon onzer dagen heeft een nieuw middel uitgevonden om de revolution tegen te gaanal wie verdacht wordt tegen zijn bestuur samen te spannen, wordt eenvoudig, zonder eenigen vorm van proces, gefusilleerd 1 Zoo zijn onlangs 28 generaals en verdere mili tairen op zijn bevel doodgeschoten; zes burgers van St.-Marc ondergingen die straf, eenige uren na hunne aanhouding. Bij een enkel vonnis werden uiet lang geleden 112 personen tot den kogel ver wezen gelukkig vertoefden de moesten in het bui tenland en zijn zij alzoo buiten het bereik van den bloeddorstigen president, dat wil zeggen buiten schot. Hoe Salomon de regeerkunst verstaat, blijkt o. a. uit eene toespraak, in Augustus 11., ter gelegenheid van de opheffing van een aantal scholen, door hem tegen het onderwijzend personeel dor hoofdstad ge houden en opgenomen in de „Moniteur officiel" der republiek. Ziehier eenige zinsneden uit die curieuze rede voering „Reeds heb ik u onlangs gezegd dat er verra ders onder mijne ambtenaren en zelfs in mijne on middellijke omgeving gevonden worden. Wee hen die mij verraden! Wee de stad die de vaan des opstands tégen mij zou durven verheffen! Zonder mededoogen zal ik het signaal voor de slachting, het in brand steken van de woningen der opstan delingen, en, ik voeg er bij, voor de plundering geven, want ik ben u, mijne vrienden, de volle waarheid verschuldigd. Mijne soldaten zijn tegen mijne vijanden in toorn ontstoken. Het zal mij niet doenlijk wezen de kwaden van de goeden te onderscheiden, want in mijn drift ken ik niemand. Niemand dan ik is machtig in den staat en ik zal allen verbrijzelen die tegen mij zijn. De Kamers hebben mij den titel van Yader des Yaderlands toegekend; ik wil den staat besturen als een vader zijn huisgezinde wetten zal ik ma ken overeenkomstig de inzichten van het Parlement, maar om vroegere wetten bekommer ik mij niet, want ze zijn niet door mij gemaakt." Dit jaar heeft het voor de eerste maal in Australië gesneeuwd. De inboorlingen waren in d9 hoogste mate verbaasd door dit natuurverschijn sel, dat zij slechts uit afbeeldingen kenden. Men heeft opgemerkt dat van jaar tot jaar do winters in hot vijfde werelddeel kouder worden. 100 werklieden te Houlmé zijn zonder werk ten gevolge van het afbranden eener spin nerij. De schade wordt op 475,000 fr. geraamd. Te Yillers-Senneux (dep. Ardennes) heeft zekere Percheron, die 's avonds laat dronken thuis kwam, zijn dochtertje, een kind van 17 dagen, in een put geworpen. Men slaagde er in het wichtje nog uit den put te halen, maar het was door de koude bezweken. Bij de heropening van de volksconcer ten te Parijs in het ingetreden seizoen verklaarde een grijsaard, dat hij ze sinds twee en twintig jaar trouw had bijgewoond, zonder een enkel over te slaan. Toen iemand daarover zijne verwondering te kennen gaf, voegde de oude man er bij: „Ja, maar sinds 1872 ben ik ongelukkig stokdoof." Op een der laatste zittingen van het hof van cassatie te Brussel begon de stem van den raadsheer Rongé, terwijl hij een vonnis voor las, plotseling te haperen; die rechterlijke ambte naar was te midden zjjner werkzaamheid dooreen aanval van beroerte getroffen. De zitting werd on middellijk geschorst. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Leven wij waarlijk in het jaar des Heeren 1882, en niet meer in de middeleeuwen? in den zetel der wetenschappen, het brandpunt aller geleerdheid, het Hollandsch Athene? En moeten wij het nog en wel hier, beleven, dat eene vierschaar van geleerden, onder leiding van de Hoogepriesters hunner weten schap éën hunner wetenschappelijk dood verklaart, uit hun midden uitwerpt en verbant, en dit middel- eeuwsch bedrijf, in den bloeitijd van het gildewezen tehuis behoorende, openlijk den volke aanzegt en afkondigt, ter waarschuwing voor alle gevaarlijke aanraking met den melaatsche? De man heeft immers do waardigheid van zijnen stand, de onfeilbaarheid der geneeskunde, de alge- noegzaamheid van deze tot herstel van alle moge lijke kwalen en krankheden, de heilige verplichting om vooral het prestige der medische faculteit bij de schare der geloovigen op te houden en te helpen handhaveD, ten eenenmale uit het oog verloren, heeft zich zoover vergeten, dat hij (ongetwijfeld voor zich ten volle overtuigd, dat die wetenschap enz. enz. nogal eens te kort of ook wel geheel misschiet) de voorlichting eener somnambule in helderzienden toestand niet versmaadt en aan ieder gelegenheid geeft om ook hier, denk eens, hier waar het wemelt van professoren en doctoren, jong en oud, hier in het aangezicht van Minerva en haar uil, de hulp en het licht van het Magnetisme aan het lijdend publiek te verschaffen! En die magnetiseur, die daartoe zijne medewerking verleent, zeker, die behoort als onbevoegde den ge rechte overgeleverd te worden, en gestraft naar de zwaarte van zijn misdrijf. Inderdaad, zoo is het alles geschied, werkelijk geschied. De justitie is met zijn bedrijf in kennis gesteld, een aanklacht is ingediend, een getuigen verhoor heeft plaats gehad, en.het niet door voor oordeel of waardoor anders verblind openbaar minis terie heeft verklaard, horreurniets strafbaars te kunnen ontdekken en mitsdien tot volledige vrij spraak geconcludeerd. Zoude het ten slotte wel overbodig zijn, hierbij een woord van den beroemden wijsgeer Schopen hauer in herinnering te brengen: „Wie heden ten dage de feiten (de feitelijke waarheid) van het ani maal Magnetisme en zijn helder zien nog betwijfelt, is niet ongeloovig, maar onwetend te noemen." Een onpartijdig opmerker geen vakman hoegenaamd

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1