geen genoegzaam uit repertoire en voortdurend heen en weer trekken van beide afdeelingen blijkt, maar ieder onzer begrijpt dat zoodra alle gezelschappen onder één bestuur vereenigd zijn, er voor de too- neelspelers oen tijd zal aaubreken, waarin willekeu rig, on het talent èn het maatschappelijk bestaan van allen zal kunnen worden opgeofferd aan een luim van het alleenheerschend gezag. „Om dit te voorkomen richtte ik een tooneel- gezelschap op, en indien het publiek, vooral te Rotterdam, waar dit het meest nooaig is, mij blijft steunen, zal ik geen zorgen of afmattende werk zaamheden ontzien, om voor dit beginsel te blijven strijden. „Mocht na anderhalf jaar blijken de zaak geen levensvatbaarheid te hebben, dan nog zou ik liever het onmogelijke trachteD, dan do treurige voorspel ling van den tamelijk slecht ingolichten berichtge- vor der Zutfensche Crt. tot waarheid te maken." Het Deenscho ministerie heeft aangaande do „Dymphna" of de „Varna" het volgende telegram van den consul Peatz te Archangel ontvangen„De autoriteiten alhier hebben geen officiëele berichten. Nader onderzoek wordt ingesteld. Indien ik eenig resultaat verkrijg, zal ik het aan het ministerie mededeelen." Het stoomschip „P. Caland", komende van Nieuw-York, is te Vlissingen binnen; de lading wordt gelost. Z. M. heefc herbenoemd tot kantonrechter plaatsvervanger: in het kanton Leiden, met 15 Dec., mr. H. L. A. Obreen; in het kanton Haar lem, mot 1 Dec., mr. A. Kist; in het kanton Am sterdam no. 3, met 15 Dec., mr. J. W. Foest; - aan de volgende hoofdofficieren van het leger op non-activiteit, pensioen toegekend tot het bedrag als achter ieders naam is vermeldE. Visser, luit.- kol. der cav. op non-activ., f 1S00; E. Yan Wicke- voort Crommelin, maj. der cav. op non-act., 1600. Gemeugd N i o u w s. Men zal zich herinneren dat onlangs op Zomerzorg onder directie van den heer Krönig een muziekcorps optrad, bekend onder den naam van „Cur-capelle"dat wij toen in de gelegenheid waren omtrent de uitgevoerde composities een gun stig oordeel uit te spreken eu dat het publiek -al was dit ook niet zoo bijzonder talrijk - eveneens bij herhaling zijne tevredenheid aan den dag legde. Welnu, dat gezelschap zal zich nogmaals hier doen hooren, ditmaal in de Stadszaal, en wel aanstaan den Vrijdag-avond. Boden vroeger de programma's reeds veel verscheidenheid sao, de afwisseling, waar voor nu wordt gezorgd, zal den bezoekers zeker niet minder aangenaam wezen, daar ook een Tyroler Trio- en quartett-gezelschap op de volgende soiré9 zal medewerkeneeu reden te meer voor onze stadgenooten om haar niet ongebrnikt te laten voor bijgaan. Do entrée-prijs is billijk gesteld. De winkelierster v. L. alhier is tloor de arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage tot twee maanden cellulaire gevangenisstraf veroordeeld, wegens het opkoopen van gestolen goederen. Te Scheveningen zijngisteren 9 haring- schuiten aangekomen, waarvan 2 met verlies van netten en meerdere schade. Volgens telegrammen, to ScheveniDgen ontvangen uit Vlieland en IJmuideD, zijn aldaar wedor een aantal schuiten om het storm weder binnengcloopen. Van de aan den wal staande schuiten is er deze week nog geen enkele vertrokken. Het langdurige stormweer is voor de visschc-rs dan ook zeer nadeelig; er liggen thans in de haven van Umuiden ongeveer zeventig Urkers en twintig Vo- lendammers, die in de laatste acht dagen niet in me zijn kunnen komen. Ook het aantal bommen neemt van dag tot dag toe, die aldaar eene schuil plaats komen zoeken en ook hunne haring lessen, daar zij met het stormweer het strand niet kunnen naderen. Zeer verlangend zien de visschers or naar uit, dat aldaar een vluchthaventje voor hen ge maakt worde, daar zij in de open haven alles be halve veilig liggen. De stoomboot, die eergisteren bij Sche veningen gezien werd, was de „Harwich", die Vrij dag van die plaats naar Rotterdam was vertrokken. De boot is door de sleepboot naar Rotterdam gebracht. Naar do „Utr. Crt." verneemt, zou de voortvluchtige notaris De Haan oen telegram ge zonden hebben aan notaris Van Dijk te Amsterdam, waarbij hij deze feliciteert met de overneming der minuten en tevens den wensch uitdrukt, dat notaris Van Dijk gelukkiger in de praktijk moge zijn dan hij dit tot hiertoe was. Dit telegram zou afgezonden zijn uit Nieuw-York. De bezemmakor Z. op den Verversdijk te Delft had eenige gaston ten zijnent genoodigd, ter gelegenheid der aanstaande huwelijksplechtig heid zijner dochter. Aan den maaltijd bleef den gastheer een stukje vleesch in de keel stekeü, dat ondanks de grootste moeite van zijn kant zich niet liet verwijderen. Door zoo spoedig mogelijk ver leende geneeskundige hulp slaagde men er wel in de keel weder vrij te krijgen, doch de ongelukkige had reeds zooveel geleden, dat hij spoedig daarna den geest gaf. Naar men verneemt, zijn Vrijdag 11. de passagiers van den trein, welke te 8.14 's morgens te Dordrecht uit het Zuiden aankomt, aan een groot gevaar ontsnapt. De ketel van de locomotief was naar het schijnt nagenoeg droog geloopen, zoodat de voorzijde reeds geheel gloeiend en geblakerd was. "Ware de trein een paar minuten vertraagd, dan zou, zooals do berichtgever meldt, de machine geheel uit elkander gesprongen zijn. Nu reed de machinist, alvorens hot station binnen te komen, onder do waterkraan, waardoor het dreigend ge vaar nog juist in tijds kon voorkomen worden. Uit goede bron verneemt de „Echo" dat Engels véór ruim 14 dagen te Nieuw-York gezien is. Hij moet zich toen in gezelschap bevonden heb ben van den kapitein 7an eon stoomschip, dat thaDS te Amsterdam aan de Handelskade gemeerd ligt. Het gerucht dat Eügels zich naar Buenos-Ayres be geven zou hebben, is dus onjuist. Do vrouw, die verlodon week in de menagerie van Bidol te Rouaan zoo deerlijk door een olifant gehavend werd, is aan hare wonden overleden. Gelijk thans gemeld wordt, was het dier bij ongeluk op haar gevallen, en had het haar geens zins in woede aangevallen. De vrouw was, om voor hare dochter, die bevallen was, iets te verdienen, in de menagerie gekomen om aan hot publiek broodjos voor de dieren te verkoopen. Bij den olifaDt was haar de mand ontglipt, de broodjes rolden uit elkaar, de olifant wilde ze grijpen, brak zijn ketting en verloor het evenwicht. Een zesvoudig tweegevecht. - George Howard, eigenaar van 3000 runderen, en Johannes Keely, dio er 4000 bezat, trokken onlangs te za- mon oostwaarts om ten noorden van Trinidad (Co lorado) to schoiden, waar Howard in de richting van Kansas City, Keely Daar Denver verder zou gaan. Onderweg raakten eenigo dieren van de oene bij do andere kudde verdwaald en omgekeerd, en toen het cogenblik van scheiden kwam, eischte Ho ward de zijnen terug, maar weigerde die van Keely uit te leveren. Ten slotte besloot men den twist te beslechten dcor e9n gevecht tusschen zes man van beide partijen. Do twaalf kampioenen stegen te paard en posteerden zich op vijftig pas afstand van elkander. Op een gegeven teeken gaven zij vuur en vier man bleven op do plaats dood, waarvan drie tot de mannen van Howard behoordon. De overigen van dezen, met uitzondering van Howard zelf, sloegen op de vlucht. Keely stelde laatstge noemde voor, samen het gevecht voort te zetten, maar Howard vond het genoeg; de uitwisseling der runderen geschiedde zonder verdere moeielijkheden, de dooden werden ter aarde besteld en ieder ging zijns weegs. Gistermorgen heeft een ontploffing in do kolenmijn te Glay-cross bij Chesterfiold plaats gevonden, waarbij 30 mijnwerkers zouden zijn om gekomen. Te Paris, in Kentucky, had een onder wijzer, de heer Yerkes, onlangs een zijner leerlin gen, den veertienjarigen Homer OldsoD, die te laat was gekomen, bij den kraag gevat en „een weinig door elkander geschud", hem bevolendo den vol genden dag eene geschreven verontschuldiging over te leggen. De knaap voldeed hieraan, maar toen hij het briefje overhandigde zeide hij„Neem dat er bij!" en vuurde onverhoeds eene revolver op den heer Yerkes af. De kogel doorboorde gelukkig slechts het vleezig deel van den arm en als door een wonder werd geen der leerlingen getroffen. Gabrielle Fenayrou heeft vergunning bekomen haar man naar Nieuw-Caledonië te ver gezellen. Zij zullen half December vertrekken. Uit Helsingfors wordt bericht dat te Uleaburg 24 huizen door brand zijn vernield. De schade moet zeer aanzienlijk zijn. Uit Kopenhagen wordt de dood gemeld van den dichter Lobedanz, die eene eerste plaats onder de Scandinavische letterkundigen bekleedde. Men vond hot lijk hangen aan een boom in den Zoölogischen Tuin te Kopenhagen. De dichter had den leeftijd van 62 jaren bereikt. Te Par ij s trad zekere X. meteen mei sje R. verloden Donderdag in het huwelijk. Des avonds werd de heuglijke gebeurtenis met een prachtigen maaltijd in een der beste restauraties gevierd. Men was uitgelaten vroolijk, maar toen het op betalen aankwam, verklaarde de gelukkige bruidegom dit niet te kunnen doen. De verbolgen restaurateur deed het geheele gezelschap naar het bureau van politie brengen. De commissaris echter had medelijden en stelde na ingewonnen inlichtingen de jongge trouwden, nadat zij alles hadden afgegeven wat zij eonigermate missen konden, op vrije voeten. Uit Pont-do-Yoisin (Savoie)wordtbe- richt dat een zeventigjarig man door zijn dochter en zijn schoonzoon vermoord is. De onverlaten had den het lijk in een bakkersoven gestopt om het te verbranden. Beiden zijn gearresteerd. Te Par ij 8 heeft een dame, wonende bou levard Clicby, zich doodgeschoten. Ze was 34 jaren oud en had eonigen tijd geleden een dochtertje ver loren. Sedert dien leed zij aan verstandsverbijstering. BUITENLAND. Frankrijk. Verleden Zondag is te Parijs eene openbare bij eenkomst gehouden, belegd door hot „Waakzaam heids-comité" der socialistisch-revolutionaire werk liedenpartij in het achttiende arrondissement, met het doel om te beraadslagen over de acht dagen te voren door het kamerlid Clémoncoau gehouden redevoering. Er waren tusschen de zeven- en acht honderd personen bijeen, en ofschoon het nu en dan rumoerig genoeg toeging en zelfs een der sprekers met geweld de tribune werd afgosleurd, was het over hot geheel rustiger dan in do vergadering, waarin de heer Clémenceau het woord voerde. - Zeker „burger" Bouty betoogde, dat do sociale quaestie slechts kon worden beslecht door alle be langen te „8ocialiseeren" en de kapitalon terug te geven aan de maatschappij. Het onderwijs, waarvan de heer Clémenceau zooveel heil verwachtte, zou niet baten, meende hij, want de zwakken, hoe onder wezen ook, zouden altijd het onderspit delven. Al do partijgroepen der „bourgeois", vervolgde bij, de uiterste linkerzijde der Kamer zoo goed als de an deren, waren er slechts op uit om den werkman te bedriegen en zijn toenemenden invloed te weren. - Een ander „burger", Clément, voormalig lid dei- Commune, riep uit: „Tusschen de „bourgeois" en de werklieden liggen 35,000 lijken; tusschen hen is geen verzoening mogelijk." De Gambetta's, Clé- menceau's, Dufaure's enz. waren volgens hem louter „Machiavelli'8." Ten slotte werden twee motiën aangenomen, waarbij de vergadering verklaarde, dat do werk manepartij haar doel, de vrijmaking des werkmans door den werkman, door alle middelen zou trachten te bereiken, en voorts de afgevaardigden Clémenceau en Lafont, die, daartoe schriftelijk nitgenoodigd, niet ter vergadering verschenen waren, eene berisping ontvingen. De bekende berichtgever der „Times" te Parijs klaagt over de werkeloosheid der politieten aanzien van het straatverkeer aldaar. Nooit, zegt hij, helpen de agenten, zooals te Londen, voetgangers op ge vaarlijke punten de straat oversteken, en hard rijden wordt niet gestraft. Yerleden week alleen zijn 3$ personen overreden, van wie vier het leven verloren Grroot-dBritanni©. In het Lagerhuis deelde de heer Ashley gisteren mede dat do commissie ter vaststelling van hei gebied voor de inboorlingen, bedoeld in de Trans vaal-convcntie, haro werkzaamheden op 2 Octobe: begonnen, doch daarmede nog niet ver gevorderi was. De gebeurtenissen aan de noordoostelijke gren zen waren waarschijolijk oorzaak der vertraging Hot plan van lord Kimberley, om met berede: politie de aanvallen der Boeren en anderen tege: het bevriende hoofd Montsiva te onderdrukken, wa; opgegeven, omdat de Transvaal en de Oranje-Yrii staat geweigerd hadden daaraan deel te nemen. D wensch van de Transvaal om haro westelijk* grenzen uit te breiden, was door lord Kimberlej beslist afgewezen. De vrede aan de grens was her steld, doch waarschijnlijk niet voor laügen tijd. In den verderen loop der zitting deelde de beo' Lawson mede dat hij een amendement op Northcotes motie betreffende Egypte zal voorstellen, in die- voege dat het Huis de noodzakelijkheid erkent va: een onderzoek naar het gebruik maken van Enge!- sche troepen in Egypte, en van meening is da: geene militaire operatiën mogen plaats vinden, Egypte zouden beletten tot eene controle te geraker over hare eigen instellingen.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2