LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6971. Maandag 6 Movember. A0. 1882. Derde Blad. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maanden.f 1.10. Franco per post.t 1.40. Urondcrfljke Nommors... 0.05. Deze Gonrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DER ADVERTENTIES: Van 18 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letten naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten da stad wordt ƒ0.10 berekend. Gemengd Nieuws. Yan Maandag af zal te Rotterdam door het publiek gebruik gemaakt kunnen worden van de telephoon om meldingen van brand of andere dringende aanvragen om hulp aan de openbare macht te bespoedigen, waartoe 10 posten in de gemeente zjjn aangewezen. De particulieren worden echter niet zelf tot de toestellen der gemeente toegelaten, doch moeten de mededeeling, die zij te doen heb ben, bekend maken aan dengene, in wiens woning of burean de post geplaatst is en die aangewezen is deze onverwijld over te brengen: bij brand aan den gemeente-beambte bij de telephoon en in alle andore gevallen aan het centraal bureau van politie. Te Maastricht is in verzekerde bewa ring genomen een brievenbesteller, belast geweest met het afhalen en brengen der brievenpakketten van en naar het spoorwegstation. Hij wordt be schuldigd een som van f 33 aan het postkantoor te hebben ontvreemd. Door een onbekende oorzaak iste Stip hout de boerderij van De K. afgebrandeen paard, twee koeien, vijf varkens, benevens een groote voor raad koren, werden een prooi der vlammen. Alles was tegen brandschade verzekerd. Zaterdag-avond had in den Harbrink- hoek, nabij Tnbbergen, eene barbaarsche, middel een wsche vechtpartij plaats. Volgens oude gewoonte worden de huwelijken aldaar met groote bruilofts- maaltijden gesloten, waaraan gehuwden en onge- huwden, ja zelfs kinderen deelnemen. Bij die ge legenheden wordt er overdadig jenever geschon ken en gedronkenallerlei oude koeien worden dan nit de sloot gehaald en het einde is gemakkelijk te raden. Zoo was het ook nu. Er is verschrikkelijk gevochten. Een der feestgenooten, B. K., bekwam bij die gelegenheid drie wonden in den rug en twee in het hoofd. (Pr. i4ss. Crt.) Weer heeft eene Poolexpeditie een on- gelukkigen afloop gehad. Het Amerikaansche stoom schip „Neptune", dat op eene expeditie Daar de Zuidpoolstreken werd uitgezonden, is volgens een te Halifax ontvangen bericht, in het ijs vergaan. Omtrent het lot dier bemanning is nog niets bekend. Eene Fransche barones kwam dezer dagen voor den rechter wegens „keunelijken staat van dronkenschap." Zij bracht eene zeer vreemde reden van verschooning in. Een tijd lang geleden had zij in eene conrant gelezen dat de beste manier om bont vrij van motten te honden, was het in een ledig jenevervat te bewaren. Zij liet daarop zulk een vat koopen en bewaarde daarin haar bonten mantel. In de vorige week moest zij buitenshuis den ochtendmaaltijd gaan gebruiken, en wijl het kond was, trok zij haar bonten mantel aan, die rechtstreeks uit het vat in gebruik kwam. De alco holische dampen nit den mantel hadden haar inde koude lucht bevangen en haar duizelig gemaakt, zoodat zij het voorkomen van een dronken persoon had. De agent die haar in hechtenis nam, getuigde dat zij naar jenever riekte op 15 pas afstands, een getuigenis, dat haar verhaal volkomen bevestigde. De rechter sprak de beschuldigde vrij, maar drukte de hoop nit dat de dame een andere bergplaats voor hare kleederen zon kiezen. De zoon van een rijk bankier te Pjirijs had zijn portefeuille verloren, inhoudende visite kaartjes en 5000 fr. Een werkman bracht hem die terug. De jonkman vroeg of hij er niet aan gedacht had zich die som toe te eigenen. „Ja mijnheer", antwoordde de werkman. „Ik vond nw portefeuille hedenmorgen, toen ik naar mijn werk ging. Ik wilde het geld eerst honden, maar ik bedacht dat men het vreemd zon vinden dat ik zooveel geld bij me had, en dan. bedacht ik, dat het niet de moeite waard zou zijn geweest zoolang fatsoenlijk man te blijven, om een dief te worden." De jonge bankiers zoon gaf den werkman tot belooniDg zijner eerlijk heid. de gevonden 5000 fr. De Dnitsche commissie, die belast is met de waarneming van den overgang van Yenus, is met hare toestellen per stoomboot „Yandalia" te Nieuw-York aangekomen. Twee boeren, die de weekmarkt te Gollnow in Pommeren hadden bezocht, keerden met hun wagen huiswaarts. "Waarschijnlijk waren zij be- sehonken en in slaap gevallen. Zij hebben er althans niets van bemerkt dat de paarden voor hnn wagen de spoorbaan volgden in plaats van die over te steken. Een trein, die niet tijdig genoeg koD stoppen, verbrijzelde den wagon en doodde een der paarden. De beide boeren werden zoodanig gekwetst, dat de een onmiddellijk dood was en de ander des avonds stierf. Te Nieuw-York doodde de vrouw van een bekend geneesheer, dr. SequiD, in een vlaag van waanzin eerst hare drie kinderen en daarna zich zelve. Zij had de armen der kleinen op den rug gebonden, hun oogen geblinddoekt en terwijl zij schijnbaar mot hen in de kamer boven in het huis blindemannetje speelde, schoot ze hen één voor één dood. Allen waren in het hoofd getroffen en in de kamer vond men drie pistolen. Gedurende vele dagen had men reeds de gedrukte stemming van de ongelukkige waargenomen. Laatstleden Zondag-middag ontving de chef van een groot hotel te Weenen nit Pest een telegram, luidende: „Ik kom hedenavond met mijne vrouw en verlang eene rustige kamer, X., bankier." Een uur later volgde eene tweede depeche van den volgenden inhoud„De heer en dame nit Pest, voor wie heden een kamer is besteld, zijn voornemens zich om het leven te brengen. Toezicht is noodig om dit te voorkomen." De chef gaat naar den com missaris van politie en deze zendt twee agenten, welke zich als kellners vermommen. De heer en dame komen; de kellners slaan hen aandachtig gade; bedienen bij het souper. Na afloop daarvan zegt de bankier, dat hij bunnen dienst niet meer noodig heeft. Geen vijf minuten later treedt kellner no. 1 binnen en zet een karaf water neder. Yijf minuten daarna komt kellner no. 2 met een karaf. „Denk je dat we ons verdrinken willen?" zegt de bankier. De kellner vraagt exennshij wist niet dat de ander reeds een karaf gebracht had. Maar dat antwoord gaf hem te denken. „Eindelijk zijn wij alleen", zeide de bankier en omhelsde zijne jonge gade. Schertsend weert zij af en daarbij valt een der karaffen op den grond. On middellijk wordt de deur met een looper geopend en de kellners stormen binnen. De bankier is woedend dat hij gestoord wordt, en roept: „wordt ik dan hier bewaakt?" „Ja," zeggen de agenteD, „wij zullen wel zorgen dat gij uw plan niet ten uitvoer brengt." De ander wordt driftig en schreeuwt, terwijl hij met de vnist op tafel slaat. De chef snelt toe en uit verscheidene kamers komen de logés zien wat er gaande is. Gelukkig wordt alles opgehelderd en nn blijkt dat het tweede telegram afkomstig was van een vriend der jonggehuwden, die een „aardigheid" wilde hebben. BUITENLAND. Frankrjjk. De „Courier de Lyon" deelt de volgende bijzon derheden mede omtrent nieuwe inhechtenisnemingen te Lyon: De arrestatie van den dynamietmaker Biet heeft tot de gevangenneming van twee anderen geleid, mannen van 50 en 65 jaar. De laatste, eon Zwitser van afkomst, sleet het dynamiet, dat de eerste ver vaardigde. In den tuin van het huis, waar Biet zich schuilhield, nasporingen doende, zagen de politie dienaren eene plek, waar niet lang geleden gegra- von moest zijn, en hier vonden zij op zokere diepte een grooten voorraad nitro-glycerine en andere voor het vervaardigen van dynamiet noodige stoffen, dynamietpatronen en vormen, aldaar door de twee bovenbedoelde personen, Colombet en Pillet genaamd, verborgen. Volgens de „Nouvelliste de Lyon" vervaardigde Biet op vrij groote schaal dynamiet en werden in tal van steengroeven alleen zijne patronen gebruikt. In eene wijk der stad loefden verscheidene gezin nen van deze industrie. Des nachts deed Biet hot nitro-glycerine enz. bij de werklieden aan huis be zorgen en hjj kreeg het als dynamiet terug. Dit bedrijf had reeds lang geduurd en het genoemde blad twijfelt er aan, of het nieuwe reglement op het vervaardigen en verkoopen van dynamiet er iets aan zal kunnen veranderen. Deze stof, zegt de „Nouvelliste", is even gemakkelijk te maken als lucifers en er zal dus wel altijd sluikhandel in ge dreven worden. Naar men in hetzelfde blad leest, heeft de politie te Saint-Claude (Jura) bekend gemaakt dat in de werkplaatsen van den nieuwen spoorweg aldaar eene aanmerkelijke hoeveelheid dynamiet-patronon en lon ten gestolen is. Allerheiligen is te Parijs naar gewoonte met het bezoeken der begraafplaatsen gevierd. Men rekent dat meer dan 400,000 personen daaraan hebben deelgenomen. Grroot-B i*it anni De minister Dilke heeft in het Lagerhuis gezegd dat de regeering aan de Porte verklaard had dat de zendiDg van lord Dufferin naar Egypte geene ver andering in de diplomatieke betrekkingen met de Porte insloot. De zaak was, zeide de minister, niet zonder antecedent; de instruction, aan lord Dufferin gisteren gezonden, kon bij aan het Huis niet over- >n. Rusland. In het begin dezer week was ter Berlijnsche beurze het gerucht verspreid dat de Russische regeering den uitvoer van paarden zou verbieden of verboden hebben. Hiertegen komt het „Journal do St.-Pétersbourg" op, met de verzekering dat zulk een verbod niet is uitgevaardigd, en dat zelfs, op voorstel van den stadhouder van Kaukasiö, het verbod is ingetrokken hetwelk voor dit gewest van kracht is geweest. Bij het reusachtige proces tegen de Skopnier- bank wordt zoodanig getreuzeld met de voorloopige instructies, dat de schuldigen tijd hebben hun per soonlijke vermogens te redden. De collectes voor weldadige instellingen tot aan denken van den vermoorden czaar, waren ook bijna alle in deze bank gedeponeerd en zijn dus eveneens verloren. Egypte. Met toestemming der autoriteiten heeft generaal Alison besloten terstond drie Britscke officieren naar Sudan te zenden, om over den militairen toestand in zijn geheel te rapporteeren en tevens over de wegen van Suakin naar Khartoum en over de mogelijkheid om Khartoum verdedigbaar te maken. Jakob Sami, Arabi's secretaris, klaagt dat hij in zijn cel aangerand en met den dood bedreigd werd, indien hij compromitteerende mededeelingen deed. Het schijnt dat Derwisch-pacha van Kon- stantinopel de brenger was van een aantal decora ties voor de mannen der nationale partijeen der beschuldigden, Rifaat Bey, liet een firman zien, waarbij hij tot brigadier-generaal werd aangesteld,

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1