N°. 6971. Maandag 6 November. A°. 1882. Tweede Blad. eidsgh dagblad: PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Fnraco per post1.40. Air<>nderUjke Noemers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Groot ere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. LL19EN, November. Gedurende de afgeloopen maand zjjn per Rijn- landschen Stoomtram vervoerd 11,247 personen mot eene totaal-opbrengst van f 1957.45, zijnde f 7.40 per dag on per K.M. Sedert 1 Jan. 1882 zijn vervoerd 253,409 reizigers met eene totaal-opbrengst van f 38,500.68, zijnde f 12.66 per dag en per KM. Het dezer dagen in druk verschenen verslag van de Kweekschool voor Machinisten, over Sep tember 18811882, bevat do volgendo bijzonder heden Daar het groot aantal leerlingen uitbreiding van het onderwijzend personeel noodzakelijk maakte, is tot derden onderwijzer in de werkplaats benoemd de heer P. F. J. Yan Asperenterwijl daarentegen de heer B. J. Ouwel, die tijdelijk aan de kweek school, uitsluitend voor het onderwijs in het plaat werken, was verbonden, zijn ontslag nam. - De cursus 1881/82 ving aan met 105 leerlingen, 8 werden in den loop van het jaar op verzoek ont slagen, terwijl er '4 verwijderd moesten worden, die zich niet aan de voorschriften omtrent orde en tucht onderwerpen konden. Een der leerlingen, als militieplichtige bij de zee-militie op de „Adder" ge plaatst, liet bij de bekende ramp het leven. - Bij het einde van den cursus voldeden 80 leerlingen aan het examen, en bij de eerste practische eind examens werd aan 23 oud-kweekelingen het diploma uitgereikt. Voor zoover bekend is, werden er van deze 17 als machinist of adsistent-machinist op stoomschepen geplaatst, 3 op fabrieken hier te lande en in Oost-Indië, terwijl er één een ander vak koos. - Voor het admissie-examen voor den vol gendon cursus meldden zich 75 adspiranton aan, waarvan er 42 konden geplaatst wordon. Hoewel het déficit van het vorige jaar ad f 2695.99Yj met f 326.09 verminderde, blijft de behoefte aan geldelijken steun steeds bestaan. Tot staving hier van wordt gewezenop den onvoldoenden staat van het schoolgebouwop de omstandigheid dat de internen niet geheel onder haar eigen beheer kunnen zijn, omdat het scboolgebonw niet groot genoeg is, zoodat zij nog altijd in het Zeemanshuis gehuisvest zijn; eindelijk op de wenschelijkheidom de schoolgelden te verlagen, omdat die, hoe matig ook reeds gesteld, nog te hoog blijken te zijn. Aan belangstelling ontbrak het ook in het afgeloopen jaar niet. Behalve 135 aan giften in eens, werden ook boekwerken en andere hulpmiddelen voor het onderwijs ontvangeD, terwijl prof. dr. Gunning en dr. Bruins Lich voortgiogen de interne kweekelingen kosteloos te behandelen en aan verschillende in richtingen, waar de jongelieden eenige practische kennis konden opdoen van het behandelen der stoomwerktuigen, daartoe de gelegenheid werd aan geboden. - Het getal donateurs bedroeg 63, dat der leden 286 en dor begunstigers 109. Het zesde nummer van de „Officiëelo Courant der Tentoonstelling 1883" is verschenen, 't Bevat een plaat voorstellende het Palijs voor Volksvlijt en drie artikelen in het Fransch en het Nederlandsch. Uit de berichten blijkt nu, dat graaf Raymond de Cambeford benoemd is tot secretaris van hetFran- sche commissariaat-generaal voor de tentoonstelling, en dat door den mikado van Japan eene commissie voor de tentoonstelling is saamgesield, waarvan Saigo T8ukumichi, minister van landbouw en handel, aan het hoofd staat. Voorts, dat de Belgische on Fransche gezanten bij ons hof, evenals de commis saris des koning8 in Noord-Holland, de reeds ver gevorderde werken op de terreinen in oogenschouw hebben genomen. In de afdeelingen der Tweede Kamer achtte een deel der leden de voorgenomen uitbreiding van den arbeid der gevangenen, ook in het belang van de zedelijkheid der laatsten, zeer wenschelijk en meende, met den minister, dat deze zaak geen uitstel lijdt. Anderen oordeelden het onraadzaam thans, nu het gevangeniswezen in een tijd van over gang verkeert, den arbeid dor gevangenen uit te breiden. Men vroeg of steeds in voldoende mate over het verschaffen van arbeid zorg te dragen is en of door de te verwachten concurrentie de parti culiere nijverheid niet to veel zal worden gedrukt. Door sommigen werd het stelsel van arbeid of van dwangarbeid, zooals zij het noemden, onuitvoerbaar geacht. Men weuscht een onderzoek naar den meest geschikten arbeid voor collulaire gevangenen. Aan een particulier schrijven uit Indië ontleent het Vad. hot volgende:„En als wij niet op passen, komt er werkelijk weer heel wat op Bali te doen; het is op Atjeh ellendig gesteld, maar de politieke toestand van Bali is weinig rooskleuriger." -- Volgens aanschrijving van den minister van oorlog bestaat het voornomen de verschillende corp sen, volgeDs de organieke sterkte, in den loop van het jaar te voorzien van het nieuw model patroon- tasch met riem - waardoor de patrooDzakken komen te vervallen - en hot nieuw model signaalhoorn. De off. van gez. 1ste kl. bij de zeemacht W. Schoondermark, dienende aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip „Admiraal Van Wassenaer", wordt met uit. dezer op non-activiteit gesteld en met 1 Dcc. a. 8. vervangen door den off. van gez. 1ste kl. dr. W. Schutte, arts. Het stoomschip „Voorwaarts" is gisteren te Suez aangekomen en vertrekt heden naar Amster dam de „Zeeland", van Rotterdam r.aar Java, ver trok gistornamiddag van Suez, en de „Zuid-Holland", van Rotterdam naar Java, van Southampton. Z. M. heeft den student voor den geneeskun digen dienst der landmacht (arts) M. Stranb benoemd tot officier van gez. 2de kl. bij het personeel van genoemden dionst- den met verlof in Europa aan wezigen off. van gez. 2de kl. bij het leger in Ned.- Indië dr. C. J. L. Daubler, met 1 Nov., wegens lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst met toekenning van pensioen- als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij Koninklijk besluit van 22 September 1855, toege kend aan L. C. W. Defize, 2den luit. bij bet 3de regiment infanterie, te Vlissingen, wegens het met levensgevaar redden van een drenkeling op 27 Sept. 1882; den milicien-plaat6v. H. Iioogendorp, inge deeld bij de 2de comp. van het corps pontonniers, to Dordrecht, wegens het met levensgevaar redden van een drenkelinge, op 29 Sept. 1882; den jongen P. M. Daraen, aan boord aan de „Anna Paulowna", wegens de moedig volbrachte redding van zijn makker J. B. Rogier, die uit do rust over boord was gevallen, op 12 Oct. 1882; V. Jacobs, te Maas sluis, wegens het met levensgevaar redden van een kind uit den Zuidvliet aldaar op 3 Sept. 1S82; I. Van Kleef, te Amsterdam, wegens het met levens gevaar redden van een drenkeling uit de Brouwers gracht, op 26 Juli 1882; H. Dessart, te Maastricht, wegens het met lovensgovaar redden van een drenke ling uit de Zuid-Willemsvaart, op 13 Juli 1882. Uit Kopenhagen seint men het volgende ern stige bericht aan de „Standard": Een telegram uit Archangel - gedateerd 28 Oc tober - rapporteert dat de Samoyeden vorklaren het wrak van een groot schip bij Waigat-Eiland ontdekt te hebben. Men vreest dat dit s&ip de „Dymphna" van do Deense Arctische expeditie is. Gelijk men weet, waren de „Dymphna" en de „Varna" bezet in het ijs bij den ingaDg 'van de Karische Zee. Laat ons het beste hopen. (Hbl.) Dinsdag en Woensdag a. s. wordt in „De Brakke Grond" te Amsterdam door de makelaars Vita Israël een hoogst belangrijke -filing gehou den van diamanten en paarlen, benevens van vele smaakvol gezette on kostbare voorwerpen, waaronder ook voorkomen vele schoone parelsnoeren. Morgen (Zondag) en Maandag is de verzameling te zien en voor de liefhebbers van een schitterend schouwspel zeker aan te bevelen. Burg. en Weths. van Amsterdam hebben thans de stukken in zake de benoeming van dr. S. S. Ro9enstein, hoogleeraar te Leiden, tot klinisch hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam, be kend gemaakt. Ze zijn ten getale van tien. De sergeant-majoor titulair der marine D., werkzaam aan het bureel van werving te 's-Hage, is gisteravond levenloos in een der Boschvijvers gevonden. Deze onderofficier, overigens een oppas send militair met veel dienstijver, loed in den laat sten tijd aan zwaarmoedigheid, zoodat men vermoedt dat hij zich in een oogenblik van melancholie heeft verdronken. Zijn uniformpet en sabel zijn op den vjjverrand gevonden. KOLONIËN. BATAVIA, 26 September. (Vervolg.) Naar wij vernemen, wordt eene militaire excursie voorbereid naar eene dor Middel-Sumatrasche land streken, waarvan de radja eeu met ons bevriend hoofd vijandig gezind is. Dit hoofd nu heefc onze hulp ingeroepen tegen de aanslagen van dien radja. Men zegt dat de excursie geleid zal worden door den kapitein der genie Haver Droeze, chef van den staf. (Sum. Crt.) Trouw-, Geboorte- en Doodberichten van Ned.-Indië. GETROUWD. S. F. Wijnen met J. A. G. Mannel, Bojolali. R. F. ReyDeke met wed. E. Donkersloot, Soerabaia. R. N. Van Rossum met T. Kaipel, Socrakarla. J. Coramit met E. P. Scbcll, Soerabaia. BEVALLEN. E. A. Sayera, geb. Maller Z., Samarang. F. R. Leussen, geb. Suyck Z., Soerabaia. M. E. Wolff, geb. Jonkers, Z., idem. B. C. Weasels, geb. Bruggeling, Z., id. L. A. Goemie, geb. Weiss, D., Soerakarta. L. E. Helant, geb. Bisschoff, 1)., Batavia. C. Brookman, geb. Hea- sels, D., id. C. Kleist, geb. Tarcnskeen, D., id. mevr. Rosemeier, Z Patjitan. - C. Jagtman, geb. Pons, D., Batavia. A. J. W. C. De Dien Stierling, geb. Schmid, Z., Buitenzorg. J. C. Heiligers, geb. Cbur, Z., Samarang. P. M. Rijnst, geb. Van Yen, Z., Batavia. Mevrouw F. H. Everts, Z., Buitenzorg. J. Mispelblom Beyer, geb Hoedt, D., Passoe- roean. L. Daumiller, geb. Van der Geugten, D., Batavia. E. Diepenhorst, geb. Böeger, Z Makassar. M. Bauermann, geb. Holz, Zid. C. Van der Reest, geb. Krommenhoek, D., Soerabaia. W. F. Ecrdmans, geb. Arendgen HeiD, Z Bikeroe. L. J. C. Kromhout, geb. Boudoin, Z., Makassar. F. C. E. Knaud, geb. Doop, Z., Passoeroean. P. J. F. Sle- teriDg geb. Silvo, D., Pekalongan. A. F. Vernboat, geb. Van der Straten, Z., id. C. R. Wigeri Van Edema, geb. Julien, D. J. J. Dcrks, geb. Niepce, Z., Soerabaia. J.C. Nievaetb, geb. Sehreudcr, D. id. OVERLEDEN. C. A. Torre, M., Onrast. C. P. Kalff, geb. Visser, Mr.-Cornelis. J. D. Wilkens, K. 4 M., Taloe. N. Bonthais, M., Padang. A. C. De Calonne, K. 14 m., Batavia. Th. Braoer, K. 8 j., id. R. Brauer, K. 6 j id. J. Brauer, K. 3 j., id. H. M. Wijmans, K. 7 ra.,' Samarang. J. C. Balfoost, geb. Rutgers, Mr.-Cornelis. G. E. D. Lelieveld, Soerabaia. Jongste kindje van F. Bentz Van den Berg, Batavia. Ch. A. De Starler, M. 68 j., Bui tenzorg. Ch. Van der Heyden, K. 9 j., Batavia. L Eckhardt, K. 4 j., id. H. C. Ampt, geb. Voll, Makaaaar. H. W. Marlisa, M. 66 j., Soerabaia. F. J. Dorrnia geb; Wolff, Batavia. C. Lelieveld, 71 j., Soerabaia. Wed. SchadJelee, geb. Hoogvelt, 80 j., id. M. M. D. C. Lind- hont, K. 7 j id. E. Van der Heyden, K. 2 j., Batavia. Vertrekkende passagiers van Batavia op 21 Sept. per Ned. mailboot „Prins Alexander", naar Amsterdam. Lnit. ter zee 2Je klasse L. J. Van der Mandcle, lste luit. iof. H. Hebbes, J. F. Couvée, J. Rutgers Van der Loeff, dr. J. C. C. Loman, mej. M. Voet, mevrouw de wed. J. J. Vol- kert; J. Mulder, echtgenoote en 2 kinderen; mevrouw de wed. A. E. R. Roosegaarde 'Bisschop, geb Daendels, 1 dochter en 5 zonen; mej. R. Roosegaarde Bisschop; paardenarts lste klasse J. J. Postma; G. M. Gribling; off. van adm. lste kl. der marine E. H. W. Wijnmalen; postcommiea B. C. Pas; postcommiea B. L. J. Van Zutphen3 dames C. W. M. en V. Guy; gep. ma joor-intendant J. W. J. Van Deventer, echtgenoote en 5 kinde» ren; mevrouw de wed. L. C. Tissot Van Patot, geb. Haselden en 1 dochtertje; voorzitter van den Landraad te Bangkalan mr. A. D. H. Heringa, echtgenoote en 1 kindje; J. F. L. Blankenberg; F. 's Jacob; ass.-resident J. W. Stammler, echt genoote en 2 kinderen; kapitein ter zee W. F. Mcijen; lait. ter zeo 2de klasse F. E. Van Staveren; mevrouw C. W. Rien- atra; gewezen echoot te Rionw P. H. L. Hoogeboom, echtge noote en 3 kinderenopziener late klasse b. h. mijnwezen C. E. A. BorckmaDn, echtgenoote en 3 kinderen; dr. Eeftiuck Schat- tenkerek cn Zr. Ms. troepen en schepelingen.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1