oogpunt onvermijdelijk mocht blijken. Een andere vraag ia het, of zonder verkleining van het door ons bezette terrein, de troepen in een kleiner aan tal posten behooren geconcentreerd te worden, met verlating van die kleine posten, waarvan het be houd onze krachten te zeer versnippert. Deze vraag is reeds sedert geruimen tijd bij do betrokken auto riteiten in overweging, en zal vermoedelijk spoedig tot een beslissing komen. De minister van binnenlandscho zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat aan de R. H. B.-S. mot 3-jarigen cursns te Heeronveen de betrekking van leeraar in hand- en rechtlijnig teekenen te vervullen is. Jaarwedde 1000. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, ge lieven zich vóór of uiterlijk op 15 Nov. a. s. aan te molden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. D. J. Steyn Parvé, te 's-Gravenhage. Blijkens tolegraphisch bericht van den agent en consul-generaal der Nederlanden te Alexnndrië, is den 24sten Oct. jl. te Mekka de cholera uitge broken, en zal dientengevolge, te rekenen van 1 dezer, op de in Egyptische havens aankomende schepen, het cholera-reglement worden toegepast. Het stoomschip „Zuid-Holland", van Rotterdam naar Java, arriveerde giaternamiddag te Southampton. Z; M. heeft de volgende pensioenen vorleond, als aandr. P. L. Rijke, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden, ƒ4000; dr. E. Piagot, leeraar aan het Erasmiaansch gymnasium te Rotterdam, 601. Gemengd Nieuws. In een perceel in de Kloksteeg ont- rte»d een begin van brand, doch door spoedige hulp van eenigo particulieren, waaronder de heer Gubbi en zijn knecht, mocht men er nog in slagen het vuur in zijn voortgang te stuiten. Naar men verneemt, hebben zich voor de vacante betrekking van veldwachter in de ge meente Talkenburg niet mindor dan 45 sollicitanten aangemeld, waarvan Woensdag jl. 32 zich in per soon ten raadhuize aandienden. De jaarwedde be draagt slechts 200, benevens 135 uit verschil lende betrekkingen voortvloeiende. Voor het gerechtshof te 's-Hage isver- schenen JL v. d. B., arbeider te Reeuwijk, beschul digd van diefstal van palingfuikon uit een water in den Vettebroekschen polder en van geweldple ging tegen een der veldwachters die hem wilden arresteeren. De diefstal werd door besch. ontkend, maar hij gaf toe dat hij zich tegen zijne arrestatie had verzet. - Adv.-gen. mr. Bijloveld achtte zoowel den diefstal als hot verzet bewezen en requireerde 1 jaar celstraf. - De verdediger mr. Van dor Kun kon bij de pertinente ontkenteuis van besch. niet toegeven dat hij de dader van den diefstal was, terwijl de geweldpleging niot voldoende was bewe zen, daar die slechts door één getuigo was geconsta teerd. In elk geval, al waren beide feiten ook al als voldoende bewezen te boschouwen, zoo moesten zij z. i. als gehoel op zich zelf staande worden aan gemerkt en konden zij nimmer met elkander in vorband worden gebracht, daar het eerste feit reeds was volvoerd toen eerst later het andere werd be dreven. Pleiter's conclusie strekte tot vrijspraak. De uitspraak is bepaald op aanst. Donderdag. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft bij arresten van gisteren veroordeeld1°. H. W. B. uit Amsterdam, wegens schriftelijke bedreiging met brandstichting met bevel tot het vervullen eener voorwaarde, tweemalen gepleegd, tot 18 maanden eenzame opsluiting; - 2°. T. A. S., zonder vasto woonplaats, ter zake van gelijke misdaad, tot 9 maanden eenzame opsluiting; - 3°. C. W. J. uit Rotterdam, wegens valschheid en misbruik van ver trouwen ten nadeele zijner meesteres de wed. J. B. te Rotterdam, tot 3 maanden gevangenisstraf, 2 boeten van 50 en 1 van 12.50, - en 4°. P. v. d. Y., uit Axel, ter zake van diefstal in een bewoond huis met behnlp vau een valschen sleutel tot 4 maanden eenzame opsluiting. Wanneer twee personen, gewapend met parapluien, elkander in eene nanwe of drukke straat passeeren, zal men meestal zien dat de kleinste persoon zijn regenscherm boven dat van den groot- sten zoekt uit te steken. Men kan er gauw genoeg van overtuigd zijn, aan regenachtige dagen ont breekt het althans niet. Weinige dagen geleden had een „losse man", die aan het Centraalstation te Amsterdam op een vrachtje wachtte, een onverwacht buitenkansje niet alleen, maar werd tevens op zonderlinge wijze in de gelegenheid gesteld om Londen, de wereldstad, te aanschouwen. Bij aanjsomst vaq den trein een heer ziende met een valiesje, schoot hij dezen op zijde met de gebruikelijke vraag: „Dragen, meheer?" Het aanbod was welkom en de reiziger scheen zoo zeer over den man tevreden, dat hij hem voorstelde om zijn valies nog verder, heel ver, tot zelfs naar Londen te dragen. - „Maar meheer", stamelde de kruier, met een blik, die het midden hield tusschen verbazing en twijfel. - „Neen, neen, ik meen het in ernst", hernam de andere. „Zoo je met mij naar Londen gaat, knn je 50 gulden verdienen, die ik vooruit betalen zal". - Maar ik bin getrouwd, meneer- O, zit daar niet over inik verzeker je op mijn woord van eer, dat je binnen 14 dagen bij je vrouw terug zult zijn." Was de verbazing van don kruier groot, die van zijn vrouw en verdere ledon dos huisgezinB Bteeg nog hooger. Na do eerste vreugde echter over de 50, die hun toelachteD, begonnen de gezichten te betrokken, want och arm, vader moest heelemaal over zeo naar Londen, dat in hun verbeelding wel minstons zoo ver lag als Amerika! Intus6chen, ƒ50 in do ballen van de hand is een krachtige be koring kom, het moest er dan maar door, die lagen alle dagen niet opgescheept. Weldra waren de laatste toebereidselen gemaakt, een kus en een traan - nooit had do man geweten dat hij zoo zielsveel vau zijn vrouw en kinderen hield - en weg was de vader, in gezelschap van een raadsel- achtigen vreemdeling. Evenwol had vader de wijze voorzorg genomen om aan moedor slechts 25 te geven en zelf de rest te behouden, voor het geval de ander hem eens in den steek mocht laten. Geen nood! Binnen acht dagen was hij wcor terug, met zijn 25 onaangeroerd, en bovendien voorzien van eon gouden horloge, dat de naar Amerika vertrok- den „meheer" hem bij hot afscheid als aandenken had vereerd. Hij had Londen gezien, had or lokker gegeten en gedronken en was er o. a. ook bij Carré geweest, kortom alles en nog wat - maar toch, als hij aan den gednehten storm dacht, dien zij op do hoen- reis hadden te doorstaan, dan van zijn leven niot meer Deze geschiedenis, die als een sprookje luidt, doch waarvan wij do echtheid waarborgen, heeft hare oplossing gekregen... Engels? Neen, een eenvou dige stalhouder uit een onzer plattelandssteden, dio, de oneenigheid tusschen zijn tweede vrouw en de kinderen uit zijn eersten echt moode, over den At- lantischen Oceaan rust hoopte te vinden. Aan het gold, dat de held Van het verhaal verdiende, kleolt dus niet de minste smet. Yï/ti.) JannotjeStruik, demillioenen-juffrouw, te Rotterdam in hechtenis, is bij vonnis van de arrondissements rechtbank to Amsterdam veroordeeld tot betaling van 1400 aan de firme Wamsteeker— Van der Gant voor een gekochten, doch niet betaal den juweelen armband van dien prijs. Gistermorgen is aan do spoorwegbrug te Rhenon een steiger ingestort, ten gevolge waar van een werkman het leven verloor en eenige anderen gekwetst werden. Do a r r.-r e ch t b an k te Dordrecht heeft oen persoon uit Westmaas, die te Oud-Beierland een knaapje van elf jaren moedwillig had dronken gemaakt, veroordeeld tot een celstraf van 15 dagen. Het gerechtshof te 's-Bosch heeft A. W., oud 63 jaren, zonder beroep, geboren te Aar schot, wonende te Brecht (België), schuldig ver klaard aan diefstal in een bewoonde plaats met behulp van buiten- on binnenbraak, en hem veroor deeld tot 7 jaren tuchthuisstraf, zoomede den win kelier K. Laomors, te Venloo, die wegens een ver moedelijk frauduleus bankroet door België werd uitgeleverd, vrijgesproken. Te Potersfield, in het Engelsche graaf schap Hampshire, overleed dezer dagen eene hoog bedaagde en schatrijke dame. Bij uitersten wil ver maakte zij 6000 pond sterling of 72,000 gulden aan de koninklijke maatschappij tot bestrijding der dierenkwellerij te Londenaan de maatschappij voor drinkfonteinen en troggen op den openbaren weg 2000 pd. Bt. of 24,000 guldenaan hot Asyl voor verdwaalde en hongerige honden 10,00 pd. st. of 12,000 gulden- zoo ging het voort, totdat eene lange reeks van inrichtingen en instellingen, ten bate van den viervoetigen vriend des menschen te Londen en elders in Engeland bestaande, met kolossale som men waB bedacht. Louise Michel zou te Gent een confe rence geventoen zij de zaal binnentrad, werd zij uitgejouwd en uitgefloten. De burgemeester maande de aanwezigen aan tot kalmte, maar het tumnlt begon weer; men werd handgemeen en Louise werd aan het hoofd gewond door een poot van een tafel. Zij verliet daarop de zaal. Te Barcelona is het theater Massini afgebrand; men had geen menschenlevens te be treuren. De schade bedraagt 75,000 piasters. - Te Fall-Rivert (Massachusetts) is een katoenspinnerij afgebrand. De sohade wordt op een millioeu dollars geschat. - Bij den brand in het Park-Theater te Nienw-York werden twee beambten gewond, één kwam om. Mrs. Langtry kon haar kostumes redden; de impresario Abbey lijdt een schade van 100,000 dollars. Gelukkig was die voorstelling nog niet be gonnen, anders zouden honderden zijn omgekomen. BUITENLAND. Frankrjjk. De heer Louis Legrand, tot gezant te 's-Graven hage benoemd, heeft in een uit Valenciennes, dd. 31 Ootober, gedagteekendon brief aan zijne mede burgers verklaard, op verlangen der regeering, ten einde zich geheel aan zijne plichten als diplomaat te kunnen wijden, zijn mandaat als Afgevaardigde der Kamer neder te loggen. Uit Dieppe wordt bericht dat vier booten in don jongston storm zijn vergaan. De overstroomin gen hebben in Frankrijk grooto schade asngoricnt, o. a. te Saint-Gilles, Valabréguos, Combes en Beau- caire. To Combes ïb aan alles gebrek en uit Nimes moeBten 3000 kilogr. brood worden gezonden. De bewoners van Yalabrégues vluchtten op het kerkhof, dat hoogor gelegen is. Beaucaire en Taraicon staan voor een deel onder water. D uitsclil and. De Pruisische rogeering heeft beBloton den ge meenteraad van Berlijn te ontbinden. Hoewel van officieuze zijde voor dit besluit alleen formeele rede nen, eene nienwe indeeling der stedelijke kiesdis tricten, worden aangevoerd, blijven de liberale orga nen, vooral die der Fortschritts-partij, welke in de hoofdst-1 den boventoon voert, niettemin beweren dat d beoog De a voor moede brengt verord Nov. v Gi-oot-Ui-itazmie. Tusschen de Amerikaansche Landliguistcn en de door Pamell georganiseerde nieuwe Uni eene volkomene overeenstemming, zooals I een telegram, door Mooney, voorzitter d> liga in Amerika, aan haren penningmee trio Egan, te Parijs, gezonden, en luidenó. vertrouwen der Liga in de rechtschapenheii hoid der Iorsche aanvoerders is onverzwak den ingeslagen weg voort. Geen Britscho gen zullen het geloof vernietigon, dat sympathieke Amerikanen in de leiders hebben." In hot Lagerhuis deelde sir Ch. Dilke gisteren mede dat twee Russische ingenieurs het grondge bied van Herat wildou betreden. De autoriteiten in Affghanistan weigerden hun echter de vergunning. Do heer Gladstone verklaarde dat Sudan niet binnen den kring ligt, tot welken de verantwoorde lijkheid der Engelsche regeering zich uitstrekt. In do „Kölnische Zoitung" wordt gemeld dat te London van Regeeringswege is opgericht een bureau voor de verzameling van berichten omtrent den Europeeschen landbouw. Hot zal geven systema tische maandelijksche berichten omtrent den stand der gewassen, statistieke bescheiden omtrent den veestapel, de productie van vleesch en zuivel en de prijsveranderingenhet zal van tijd tot tjjd on derzoekingen doen omtrent verschijnselen of me thoden, die voor den landbouw van belang kunnen zijn, en zich met de consulaten in vele Rijken in verbinding stellen om inlichtingen te verkrijgen. Het blad wil nu aan het reeds lang besproken plan, om erkende landhuishoudkundigen als attache's aan de consulaten van vreemde Rijken te Londen, Washington, Parijs, Weenen en Petersburg te verbin den, gevolg gegeven hebben. Egypte. Alaiddin-pacha, gouverneur van de Egyptische kust der Roode Zee, is benoemd tot bevelhebbel der expeditie naar Sudan. Hij zal zich naar Suakin begeven, werwaarts de expeditie over zee vertrek keu zal. Het bericht, als zou de Egyptische rogeerinj Engeland voorgesteld hebben om Arabi zonde proces te verbannen, wordt nu weer ongegrom genoemd.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2