N°. 6965. Maandag 30 October. A0. 1882. Vierde Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leidea per 8 maagden.....1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.B 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hel incasseö- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. De vereeniging Harmonie zal morgen avond in de Stadszaal hare eerste voorstelling, met introductie, gevolgd door een bal, in dit seizoen geven. De vrees dat de loodskotter No. 3 in den jongsten storm zou zijn vergaan, bevestigt zich door het aanspoelen van wrakstakken, een zwem gordel en een reddingsboei van dat vaartuig te Callant800g. Een schuit van den reeder A. Hoogenraad te Scheveningen is een uur boven Katwijk gezien, in open zee voor anker liggende zonder zeilen en zonder mast. Men zal trachten haar te naderen en binnen te brengen. De schuit van P. De Niet heeft haar geheele vleet verloren. Gistermorgen kwamen te Scheveningen 4 schuiten aan met matige vangst, maar met groote verliezen aan netten; ze zijn van de reeders A. De Niet, W. v. d. Zwan, A. De Mos en P. De Niet. De schuit van den laatste had haar geheele vleet verloren. In deu namiddag kwamen aldaar nog vier schuiten aan, allo met verlies van netten. De schuit van de wed. Biever, die te Castricum landde, is door de eigenares aan de Assurantie- maatschappij te Scheveningen overgegeven. Uit Urk wordt gemeld dat aldaar het treurige bericht is ontvangen dat een der vischschuiten werd omgeslagen, waarbij de 3 opvarenden jammerlijk verdronken. Twee dezer verongelakten waren vader en zoon, beiden weduwnaars. De vader was onge veer 65 jaar, do zoon en de knecht ieder 24 jaar oud. De schipper laat een kind van ongeveer één jaar na. Verder zijn twee der vischschuiten aldaar gestrand, waarvan echter de bemanning is gered, en van nog 4 anderen heeft men geen zekere be richten. In het Eierland is een groot naambord gevonden, waarop: „De jonge Jacobje". Voorts las men op dat bord het bekende: „Wie maar den goeden God laat zorgen," enz. Nog was boven een tijdglas oen boom op dit bord afgebeeld. Vermoedelijk is dit bord van een visschersvaartuig afkomstig. Aan de Engelsche bladen wordt nit Sierra Leone, op de westkust van Afrika, gemeld dat twee beambten van de Church Missionary So ciety, William John en John Williams, met hunne vrouwen beschuldigd van moord, gepleegd op een inlandsch meisje, veroordeeld zijnWilliams en zijne vrouw tot twintig jaar dwangarbeid, John tot 18J^ jaar en zijne vrouw tot twee jaar. Zij hadden dat meisje en een ander, die beiden uit haren dienst weggeloopen waren, rag aan rag gebonden en met alle macht gegeeseld, daarna ze bloedende laten liggen in de brandende zon en ten overvloede peper in hare wonden gewreven. Een der meisjes bestierf het. In 1877 heeft dit plaats gehad en de zaak zou, daar ook vele andere inwoners min of meer bij die wreedheid betrokken waren, waarschijnlijk nooit voor het gerecht gekomen zijn, indien niet één der inwoners haar met bijzondere vastberaden heid had doorgezet. Een Parijsch geneesheer, dr. Legrand Du Saulle, is uitgenoodigd om zijne zorgen te wijden aan een jongetje van even vijf jaar, het zoontje van eene welbekende, geachte musicienne. Het kind heeft oen frisch, bekoorlijk gezichtje met zachte donkere oogen en is voorts de bloeddorstigheid zelf. Herhaalde malen heeft hij reeds getracht zijn broertje van één jaar om te brengen en hij heeft aan zijne moeder verklaard, ook haar te zullen vermoorden zoodra hij sterk genoeg zou zijn. - Naar men verzekert, staat dit geval niet op zich zelf. Onder de Russis che berichten omtrent moordaanslagen in de Oostzee-provinciën vindt men er dezer dagen een, dat wegens de brntaliteit van den aanslag bijzondere vermelding verdient. Des nachts drongen vijf met revolvers gewapende kerels in het huis van baron Maydell op zijn landgoed bij Wesenberg. Zij dreigden den hoogbejaarden baron te vermoorden, als hij hun niet al zijn voor handen zijnde geld uitleverde, en toen deze aan hun eisch voldaan had, verlangden zij nog van al de overige huisgenooten geld en kostbaarheden en ten slotte, vertoornd omdat zij niet genoeg naar hunne verwachting haddon buitgemaakt, schoten zij den baron een kogel door de borst, die hem vermoe delijk het leven kosten zal. Dat aldus formeele roo- verbenden de huizen binnendrongen was in ge noemde provinciën nog niet voorgekomen. Een onderwijzer te Steinbach-Hallen- borg, in Thuringen, zond onlangs aan keizer Wil helm een spreeuw, dien hij het volgende had leeren zeggen: „Leve de keizerI Ik ben een Pruis; kent gij mijne kleuren? Zwart, wit, zwart wit; Bismarck, Bismarck!" De keizer liet den gever een goede som in geld toekomen en hem hartelijk danken, maar zond den vogel terug, omdat Z. M. den on derwijzer niet van zijn leerling wilde berooven. Deze werd daarop door den eigenaar voor 100 mark verkocht. BUÏTENLAN D. Frankrjjk. Te Lyon zijn in verband mot de bom-ont- ploffingen in een restaurant aldaar eenige per sonen in hechtenis genomen en men houdt 't er voor, dat de politie de daders op het spoor is. Een der gekwetsten zal er waarschijnlijk niet van opkomen. De poging om het rekruteerings-bureau in do lucht te doen springen, was openlijk in sommige bladen aangeraden en een van deze wordt dan ook ver volgd. Een dynamietmaker bij Lyon heeft zich uit de voeten gemaakt en wordt daarom voor een mede plichtige gehouden. Te Marseille zijn voor de dorde maal roode plakkaten gevonden, waarin president Grévy, ministers, prefecten en kapitalisten met den kogel, verbranding of vergif bedreigd werden. Te Palinges, bij Montean, zijn de burgemeester en drie gegoede ingezetenen met dynamiet gedreigd. „Het schrikbewind is in Frankrijk begonnen", schrijft de „Univers"; „de justitie is niet meer vrij, de mannen van het dynamiet zijn de meesters geworden." De lakenfabrikanten Conrmouls fe.Mazamet ont vingen een brief, waarin hun werd bericht, dat hunne fabriek evenals alle fabrieken dier stad binnen kort door dynamiet zoude worden vernield. Het Parijsche dynamiet-comité had hun doodvonnis uit gesproken en dat van allen, die het volk uitzuigen. De anarchisten van Saint-Etienne hebben ver klaard dat de dreigbrief dien een koffiehuishouder aldaar ontving, niet van hen afkomstig is; zij zeg gen dat zij geen „Comité de la Loire" kennen, en dat men hun eenvoudig een onzinnig plan heeft willen toedichten. Te Montceau is alles rustig gebleven demaire, dr. Joannin, ontving een dreigbrief uit Nancy. Gro ot-Britannië. In het Lagerhuis heeft sir Ch. Di\ke gisteren verklaard dat do wijze waarop het gold gevonden zal worden ter vergoeding van de schade door de gebeurtenissen te Alexandrië geleden, nog niet is bepaald. Yerder dat Siam, naar het schijnt, China's voorstel van de hand gewezen heeft om de onder linge besprekingen op den vroegeren voet te her stellen. Vervolgens dat aan de regeering niet bekend is dat tusschen China en Frankrijk moeilijkheden te duchten zouden zijnwel is eene kleine Fransche troepenmacht Annam binnengerukt, maar geen Chi- neosche troepen. Eindelijk dat, voor het geval er in Tunis eene Fransche rechtspleging ingevoerd wordt, Engeland niet ongenegen zou zijn in de opheffing der consulaire rechtsspraak toe to stemmen, echter zich alle bij verdrag verkregen rechten voor behoudende. Tyndall heeft eergisteren te Londen het stand beeld van Carlyle onthuld; hij hield daarbij een warme lofrede op den overledene. Het Londensche comité voor de vervolgde Russische Joden kwam Woensdag voor het laatst bijeen. Er was in het geheel 108,760 pd. st. ont vangen daarvan waren 94,144 pd. st. reeds gebruikt. Er waren in het geheel 15,000 Joden naar Amerika gezonden, 2000 in Europa verspreid, 8000 naar hun vaderland teruggezonden. Onderscheidene Engelsche bladen, waaronder de „Daily News",, zijn van oordeel dat het vonnis van vijfjaren dwangarbeid, waartoe Soutar, de dief van het gebalsemde lijk van lord Crawfurd, ver oordeeld is, veel te gestreng is. Het blad vindt dat het niet aangaat het wegnemen van een lijk, zij het ook dat van een Pair, even streng te straffen als eeno bijna gelukte poging tot moord op een levende. De „Globe" meent dat Engeland geenszins de Transvaalsche regeering kan laten begaan, nu deze met 2000 man tegen Mampoer gaat optrekken. Hot blad kan niet gelooven dat dit mot toestem- miDg van den Engelschen resident gebeuren zou, Egypte. Ten gevolge van nieuwe zorgwekkende tijdingen over de behandeling der gevangenen, stelde sir Edward Malet een nieuw onderzoek in; het bleek dat er te Caïro 130 gevangenen zijn en dat er werkelijk mishandelingen hebben plaats gehad. Nu zijn er echter strengere bevelen gegeven om de ge vangenen goed te behandelen. Uit Cairo wordt gemeld dat de valsche pro feet op een afstand van drie dagreizen van Khar toum moet zijn aangekomen. INGEZONDEN. Schandelijke misleiding. Het ergerlijke bedrog met zoogenaamde genees middelen schijnt thans zijn toppunt bereikt te hebben. In do laatste der advertenties of betaalde recla mes van het nieuwe kwakzalversproduct genaamd Hop-Bitter, wordt beweerd dat „Het Maandblad van Leeuwarden" het tegen zwakke gezondheid enz. heeft aanbevolen. Dit is een grove leugen. „Het Maandblad van Leeuwarden" heeft de laag hartige poging van de Amerikaansche Hop Bitter- Company, om ons volk op groote schaal te bedrie gen, zoo sterk mogelijk afgekeurd en de „Vereeni ging tegen Kwakzalverij" heeft door hare leden in de verschillende plaatsen van ons land duizenden exemplaren van hare waarschuwing tot het publiek gratis doen verspreiden. Aan ieder die het aanvraagt, wordt door den uitgever H. Van Belkum Kzn. te Leeuwarden gratis ons oordeel over deze nieuwe kwakzalverij toegezonden. De slotsom van dat oordeel luidt: „Wilt gij uwe rijksdaalders in den zak van den buitenland8chen bedrieger werpen en kans loopen uw gezondheid te bederven of uw ziekte te verergeren, koop dan het Hop-Bitter. „Doch meent gij dat het geld nog waarde heeft, om u het leven te veraangenamen of uw ziekte draaglijker te makeü, laat dan de Amerikanen weg trekken zonder uit Nederland eenige duizenden gul dens mede te nemen." Be Redactie van het Maandblad van de Vereeniging tegen de Kwakzalverij

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1