diepte. De passagiers kwamen er met een hevigen •ohok af. Yan de kusten verneemt men, dat een aantal schepen schipbreuk leden; gelukkig was het aantal menschealevens, dat men te betreuren had, niet groot. BUITENLAND. Frankryk. Men heeft bewijzen dat prins Krapotkine, het voornaamste hoofd der Russische nihilisten, de hand heeft gehad in hot oproer te Montceau. Eenige van de voornaamste raddraaiers zjjn thans gevangen genomen. Do gemeenteraad te Parijs hield zich gisterochtend bezig met het gebeurde te Montceau-les-Mioes, keurde eenparig het door den procureur-goneraal gevraagde uitstel goed en besloot spoed te doen maken met het vellen van een nieuw vonnis. De reden, waarom het proces der gevan genen van Montcean-les-Mines door het hof van Ch&lons naar een volgende zitting is verwezen, was dat de rechters dreigbrieven ontvingeD, even als de leden van de jury. De preeident van de jury had een brief ontvangen, waarin hot revolu tionair comité berichtte, dat het de jary in een op den 2l8ten gehouden zitting ter dood had ver oordeeld. De procnreur-generaal was van oordeel, dat onder deze omstandigheden de jury niet in rust zou kunnen beraadslagen, en dat was noodig om oen rechtvaardige uitspraak te doen. Het hof van Dyon zal beslissen of de beschuldigden voorloopig -op vrije voeten znllon worden gesteld. Duitschland. De plannen van prios Bismarck om van Staats wege oude en afgeleefde fabriekarbeiders te onder steunen schijnon in Duitschland sommige fabrikan ten genoopt te hebben, uit eigen bewegiDg zelf deze taak te aanvaarden. Het Wochenblatt des Johan- nitorordens vermeldt twee sterk sprekende voor beelden. De firma Wolier te Banzlau, in Silezië, heeft ter vorzorging harer onderhoorigen on hun ner weezon eene hoeve gegeven mot een kapitaal van 200,000 mark. Desgelijks hebben de heeren 'Weiaspflog, te Gora, bij Leipzig, een fonds gesticht ton behoeve van hunne werklieden van 10,000 M., met belofte daarbij één percent boven allearbeids- loonen te zullen voegen, totdat de som van 120,000 M. bereikt zal zijn. Al de candidaten der Fortschritts-partij zijn te Berlijn mot twee derden der uitgebrachte stem men gekozen. De conservatieve candidaten verkre gen slechts één derde. De ex-keizerin Eugénie zal den winter de baden to Wiesbaden gebruiken. In het gebouw van het departement van buitenlandsche zaken te Berlijn is Woensdag-och tend brand uitgebroken. Uit eone kamer boven de vestibule zag een der beambten to 7 uren rook op stijgen, en toen do brandweer aankwam, bleek de gekeelo kamer met alle boeken, papieren enz. door het vuur reeds aangetast to zijn. De brandweer slaagde er in den brand tot die ééne kamer te beperken. Hoe do brand ontstaan en van welke beteekenis de aangerichte schad9 is, wordt nog niet gemeld. De verbrande kamer was de werk kamer van den heer Burchard, directeur van een der bureaux van het departement. De keizer is Woensdag in goeden wolstand to Berlijn teruggekomen. Z. M. werd aan het station door den kroonprins en de kroonprinses ontvangen. De keizerin is nog to Baden-Baden gebleven. België. Louise Michel heeft Dinsdag-avond in den circus schouwburg te Brussel eene derde en laatste „con férence'7 gehouden, waarbij men zich minder ver maakt schijnt te hebben dan de vorige maal en waarvan het onderwerp hetzelfde was als zij Zondag behandeld had, de zoogenaamde „grève" der vrou- weo. Thans verscheen do spreekster een geheel uur te laat, hetgeen het publiek zeer ongeduldig had gemaakt. Sommigen van het gehoor waren reeds vóór haar optreden handgemeen geworden en had den eenige regenschermen op elkanders aangezichten stukgeslagen. Yan hetgeen de Commnnarde zeide hoorde men niet veel meer dan eenige schimpwoorden „Het schouwspel uwer nietigheid moedigt ons aan om de revolutie te oischen.De wereld moet worden schoongeveegd van ellendelingen zooals die, welke in deze zaal zitten te brulleD.De oude wereld.Sohandalen.Notteloozo en schadelijke schepsels. (Eene stemeen glas petroleum voor mevrouw!) Mannen ziet men zich als de allervor- achtelijkste wezens gedragen. Plotseling ontstond eone geweldige opschudding. De onmisbare Fallon viel Louise in de rede. Niemand verstond wat hij zeide, maar men zag hem wild met de armen zwaaien en de hand op het hart leggen, waarop oorverdoovonde toejuichingen los barstten. „Wij zijn hier niet in eene poppenkast riep Louise. Fallou werd blauw in het aangezicht van woede. Op dit oogenblik viel een groen voor hangsel achter do redenaarster neder en een vijftal groole automaten, Chineezen voorstellende, waar mede den volgenden dag eene voorstelling zou ge geven worden, staarden het publiek aan. Men haastte zich het gordijn weder op te halöD, maar slaagde er zeer gebrekkig in, zoodat. een langgekneveld mandarijnengezicht als het ware over de schouders der spreekster bleef heen gluren. Fallou en een onbekende bleven doorschreeuwen en Louise, na het publiek nogmaals voor gekken en razenden to heb ben gescholden, ging heen, om met den nachttrein naar Parijs terug te keeren. Gr o ot-Britannië. In het Hoogerhuis zeide lord Granville gisteren in antwoord aan lord Salisbury, dat hij slechts kon mededeelen dat het plan der regeering is den bho- divo als hoofd des Staats in Egypte te handhaven. Hot Huis nam met eenparige stemmen het votum van dank aan het legér aan en verdaagde daarna do zittingen tot 10 November. In het Lagerhuis zeide de heer Dilke dat geen overeenkomst is getroffen nopens de kosten van het bezettingsleger en dat niet officieel kennis is gegeven van het verdrag tusschen Frankrijk on Tunis. Do khedivo zelf wenschte Baker-pacha tot bevelhebber van het leger; Engeland bracht daar tegen geene bezwaren in. Over de recruteering van het leger werd Engeland niet geraadpleegd. In Sou dan is de rust gestoord, maar de berichten der dag bladen zijn overdreven. De heer Gladstone stelde hot votum van dank aan het leger voor en verklaarde voornemens te zijn te gelegener tijd lijfrenten voor de generaals Seymour en Wolsoley voor te stellen. De heer Nortkcote ondersteunde het votum. Hot Huis ver wierp mot 354: tegen 17 stemmen des heeren Law- sons voorstel om de prealable quaestie eerst te be handelen, en mot 230 tegen 25 stemmen des heeren Holy7s voorstel om de woorden: „onderdrukking van den opstand der militairen tegen den khedive" te schrappen. Daarna werd zonder stemming het votum aangenomen. Oostenr.-Hong.-Monarchie. Bij de aan de delegation verleende audiëntie hoeft de keizer eene toespraak gehouden, waarin Z. M. deed uitkomen dat de betrekkingen met het bui tenland alleszins verheugend zijn, en dat deregeo- ring steeds hoofdzakelijk streeft Daar het behoud der vriendschappelijke betrekkingen met alle Euro- peescho mogendheden, gelijk zij dan ook opzichtens de Egyptische quaestie er haar werk van maakte, eene wederzijtlsche overeenstemming to bevorderen eD, gezamenlijk mot do bevriende kabinetten, de gemeenschappelijke Europeesche belangen te doen gelden. De tegenwoordige eensgezindheid van Europa, zeide de keizer, is een kostbare waarborg voor eene bovredigende regeling der Egyptische qnaestie. Yoorts wees de keizer op het ten uitvoer brengen der vor ming van territoriale legercorpsen, waarvoor betrek kelijk geringe sommen gevorderd werden, zonder verhooging der gewone uitgaven voor het leger, alsmede op de administratieve maatregelen tot ge- heele pacificatie der bezette landen, welker beheer ook ditmaal niet uit 7s Rijks geldmiddelen behoeft bekostigd te worden. De begrooting van de civiele administratie van Bosnië raamt de ontvangsten op 7,217,819 fl. en de uitgaven op 7,039,809 fl.de ontvangsten dus op 178,000 fl. meer. Onder de uitgaven zijn 251,039 fl. voor militaire doeloinden; 1,114,475 fl. voor gen darmerie onder de ontvangsten 2,250,000 fl. aan tiendeu; aan inkomende reohten 702,000 fl.aan tabaksbelasting 1,896,000 fl. en aan zoutbelasting 867,135 fl. Servië. De vrouw, die Maandag jl. op koning Milan een pistoolschot loste, de weduwe van kolonel Marko- vic, moet reeds meermalen blijken van krankzin nigheid gegeven hebben. Hare geestvermogens zijn gekrenkt sedert den dag, waarop zij eene depeche aan haren in hechtenis genomen man zond, mot bericht dat zij bij den vorst pogiDgen zou doen om hem te redden, maar die depeohe terug ont ving mot het korte bericht: „De geadresseerde be hoort niot meer onder do levenden.77 Telegramm en. BUCHAREST, 26 October. Officieel wordt gemold dat de heer Yacareacu, onlangs tot vertegenwoor diger van Rumenië te Brussel benoemd, thans in diezelfde betrekking aan het Nederlondsche hof be noemd is. BERLIJN, 26 October. Thans is de uitslag van 417 verkiezingen bekend. Onbekend is nog de uit slag van o. a. Frankfort, Hallo, Hohonzollern, Benthen, het Oberlahndistrict. Minister Maybach is op 2 plaatsen gekozen, verder zijn ook gekozen do ministers Lucius en Kameke. Totaal ongeveer 130 conservatieven, 54 vrij-conservatieven, 87 centrum-, 65 nationaal-liberalen, 19 seeessionisten, 36 Fort- 8chritt, 17 Polen, 2 Denen, 3 particularisten en 4 van onbekende riohting. BERLIJN, 2G October. Yan 425 verkiozingen is nu de uitslag bekend. Gekozen zjjn133 conservatioven, 46 vrij-conservatieven, 92 van het centrum, 63 nationaal-liberalen, 19 seeessionisten, 38 Fortschritt- mannen, 17 Polen, 2 Denen, 3 Welfen, 5 liberaleD, 1 democraat. Yijf ministers zijn gekozen. CHRISTIAN!A26 October. De verkiezing hier ter stede voor de Storthing is ten voordeelo der conservatieven uitgevallen. BUCHAREST, 26 October. Zondag a. s. zal de buitengewone zitting vaD het parlement door den koning met een troonrede geopend worden. LONDEN, 26 October. Arabi heeft aan zijne verdedigers opgedragen te verklaren dat hij bereid is in verbanning naar Engeland te gaan en zich te verplichten nimmer naar Egypte terng te keeren. MACON, 27 October. Een nieuwe dreigbrief is aan de overheden gezonden. Verscheideno pereonen zijn in hechtenis genomen. Te Lyon neemt men uitgebreide voorzorgsmaatregelen tot bescherming van de openbare gebouwen eu beveiliging van het leven der burgers. LEIDEN, 27 October. Uit de omstandigheid dat in ons land de baro meters zeer weinig dalen en de wind oostelijk wordt, gelooft men te mogen verwachten oostelijken wind, betrokken weer, nu en dan ragen. De studenton der faculteit van geneeskunde al hier hielden gisteravond eene vorgadering waarop besloten werd als blijk van waardeering, aan prof. Rosensteiu een prachtig geschenk aan te bieden. Ia de heden gehouden zitting van den Hoo- gen Raad is als advocaat beëedigd rnr. Nv J. C. Lette Yan Oosfcvoorne. De ongesteldheid waaraan de Raadsheer in den Hoogen Raad mr. J. Pols gedurende- enkele weken lijdende was, had volstrekt geen ernstig karakter en is thans nagenoeg geheel geweken. De minister van financiën neemt voortdurend in beterschap toe-. Naar aanleiding van berichten dat dezer dagen tegen de houders der buffotten in do Kamers der Staten-Goneraal proce3-verbaal zou zijn opgemaakt wegens het te-a verkoop in voorraad bobben van sterken drank zonder vergunning, kan mot volko men zekerheid worden modcgedeold dat bij de poli tie of justitie van hei instellen van dergelijke ver volging niet8 bekend is. Ook de betrokken per sonen, die toch in elk geval hot verbaal zouden moeten onderteekeaon, hebben tot dusver dergelijk stuk niet onder de oogen gehad. Trouwens, de aanleiding tot het constateeren der hun zonder eonigen grond toegedichte overtreding ontbrak ten eenenmale, aangezien in de koffieka mers in het gebouw der Staten-Generaal reeds lang vóór de invoering der drankwet geen sterke drank meer toegediend werd. Heden is te Terschelling binnengestormd de Katwijker schuit „Twee Gezusters7', stuurman Schaap. Men meldt nit Terschelling van heden dat in zee zijn gevonden twee stukkon van eon wrak van een nieuw schip; heeft denkelijk lading lijnzaad aan boord gehad. Yan de achter de Koog, op Tessel, gestrande sohuiten steken slecht3 de masten boven water nit, hetgeen men, op do duinen staande, kan waarnemen. - De Italiaansche bark „Audera Specia7' is nog niet vlot geraakt. - Aan het westerstrand spoelt eenig wrakhout aan. Het stoomschip „Prins Frederik'7, van Am sterdam, arriveerde te Batavia 25 October; de „Prinses Amalia7', van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Marseille; de „Insulinde", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren fee Southampton.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2