LEIDSCH DAGBLAD. Zaterdag 28 October. A0. 1882. i\°. 6964. PRIJS DEZER COURANT: Toot Leidea por 8 maanden1.10. Frsneo per posL1.40. Abeaderl^ke No&mera... 0,05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES 1 Van 16 regels f 1.06. Iedere regel meer 0.17$. Groot ere lettere uaar plaatsruimte. Voor het mcassee- ren bollen de atad wordt 0.10 berekend. ^Lvon<l-e<iitIe. Officieel e Kcnmsgevingcii. B.urgemeester en Wethouders van Leiden; Herinneren bij deze den ingezetenen der gemeente aan de bepaling van art 201 der Algemeene Politieverorde ning van den 6den November 1879 Gemeenteblad no. 4) houdende, dat ten minste tweemaal in het jaar, en wel eens in het voor- en eens in het najaar, op kennisgeving van Burgemeester en Wethouders, schoorsteenen en stook plaatsen gereinigd moeten worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 24 Oct. 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 27 Oc2ober. Er beataat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-IndiÖ en Padang door middel van het stoomschip „Zuid-Holland", waarvan de laat ste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op morgen, den 28ston Oct. a. s., des ochtends te halfelf. Ten postkantore alhier moeten de brie ven enz. das uiterlijk morgenochtend te 7.50 be zorgd zijn. Een hedenmorgen door ons uitIJmuiden ontvan gen telegram meldt: De loodskotter No. 10 heden te Nieuwediep binnenkomende, rapporteert: Do „"Willem Barendaz" word Woensdag gezien ter hoogte van het vaarschip bij Terschelling. Geen averij hebbonde, kan do „Willem Barendsz" heden- namiddag te IJmuidon bincenkomou. Door den Raad der gemeente Koudekork is de begrooting voor 1883 vastgesteld in ontvangst op f 11,988.10'/2 en in uitgaaf op f 11,987.85. In dozelfde vergadering is afwijzend beschikt op een verzoek van eenige ingezetenen om de school te mogen gebruiken tot het nemen van dansles. Door den Raad der gemeente nazerswondo is de begrooting der inkomsten en uitgaven, dienst 1883, vastgesteld in ontvang op f 23,135.94Vj en in uitgaaf op f 23,132.17. In de gisteren gehouden zitting van den ge- meentoraad yan Haarlemmermeer is de gemeento- begrooting voor 1883 vastgesteld in ontvangst en in uitgaaf op f 83,587.28. Daarbij is o. a. de jaar wedde van de wethouders met ingang van ari 1883 verhoogd voor ieder met f 100 en aan den burgemeester voor paard en rijtuig f 100 meer toegostaan dan tot nu toe. De door den Raad van Waddingsveen goed gekeurde bögrooting voor het jaar 1893 bedraagt in ontvang en uitgaaf f 27,490.39. De hoofdelijke omslag is geraamd op f 7000, het vergunningsrecht op f 700 en de vergoeding voor het onderwijs door het rijk op f 2539.50. De kosten voor het onder wijs zijn begroot op f 8540. Men meldt uit Alpheu aan den RijnDe ge- meonteraad alhier heeft besloten, na hot jaar 1882 niet meer uit te keeren aan de Ned. Herv. kerk gemeente de sedert 1829 jaarlijks betaalde rotributie wegens het gemis van inkomsten uit begravingen, en zulks op grond van hot niet bestaan eener over eenkomst en de bij onderzoek gebleken weigering van het kerkbestuur, cm naar aanleiding van de dispositie van Gedeputeerde Staten van S Augustus 1828, houdende eene interpretatie van het verbod in 1827 om in de kerken te begraven, de oude be graafplaats rondom het kerkgebouw aan de burger lijke gemeente over te dragen togen eene jaarlijkscbe recognitie of koopsom in eons. Daardoor io eenorzijds de gemeente genoodzaakt geworden tot den aanleg van eene nieuwe begraafplaats buiten de bebouwde kom, maar daartegenover is de aanspraak dor kerk op de bedoelde recognitie geheel verloren gegaan. De Raad overwoog daarbij, dat uit het feitelijk be talen der recognitie ad f 75, gedurende meer dan 50 jaren, volstrekt niet was af te leiden de verplich ting der gemeento om mot die uitkeermg in aetermim voort te gaan, daar die uitkeermgen slechts de kracht hadden van een subsidie, waarmode elk jaar kon worden opgehouden zoodra - gelijk in casu - van do onhoudbaarheid van het subsidie zou zijn Bjj het onderzoek iu de afdoeliogen der Tweede Kamer van het hoofdstuk Koloniën der staatsbegroo- ting voor 1883, meende men een afwachtende hou ding te moeten aannemen omtrent het regeerings- beleid van den minister, meer speciaal mot betrek king tot Atjoh, tot na do behandeling der Indische b8grooting. De heer Do Casemhroot heeft in eoao afzonder lijke ncta door feiten trachten aan te toonon, dat het Atjeh-leger, mot of zender toeleg, door ontij dige invoering van het civiel bestuur, van het be gin af tot September 11. is geknakt in zijne energie en dien ten gevolge woldra totaal gedemoraliseerd zal zijn. Sommige leden verwachten van den minister eene afdoende regeling der finantiëele verhouding tus- schen Indiö en het moederland, en hoopten op een spoedigo vaststelling der toegezegde conversie-ver ordening. Bjj het onderzoek der begrooting voor Suriname werd in alle afdoelingea gevraagd of, en zoo ja, welke stappen de regeeriüg heeft gedaan naar aan leiding van hot kamervotum in zake do pochtver- lenging der heeren De Jong. De Prov. Groot-Logo der Nederlanden in Zuid-Afrika heeft een adreB van gelnkwensching gericht atxu Z. K. H. Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, bij gelegenheid zijner bonoemiDg tot Grootmeester Nationaal. Een adres van dank betuiging werd gezonden aan den heor Noordziek, den vroegoron Gedeputeerden Grootmeester-Nationaal. Zr. Ms. adjudant in gewonen dienst, lait.-kol. Gey Yan Pittius, vertrekt als adjadant van dienst 1 November a. s. naar het Loo, ter vervanging van den adjudant in gewonen dienst luit.-kol. baron Schimmclpenninck Yan der Oye. Als we onz9 heele oorlogsvloot in dienst brengen hebben we 130 schepen, maar dan is ook alios mee geteld, zelfs de opleiaings- en wacht- schepon zijn niet vergeten. Do gehecle marine, zoo hier als in Oost en West, bestaat uit 9114 man. De brievenmalen voor Nederlandsch Indië worden tot dusver met do laatste postgelegenheid verzonden, in dier voege, dat indien eene aanslui ting van treinen gemist wordt, de tijdige aankomst te Brindisi niet verzekerd is. Dientengevolge zal op verzoek der Italiaansche postadministratie voortaan een voorloopige verzending van brioven en gedrukte stukken naar Nederl.-Indië over Brindisi plaats bobben, op den dag voorafgaande aan dien waarop de bedoelde brievenmalen tegenwoordig verzonden worden. Uit Samalangan wordt gemeld dat de toe stand daar zoo hachelijk is, dat op één dag, alleen door de landmacht, 75 granaten werden verschoten en eon stoomboot met spoed om roservemunitie is afgezonden; 50 man versterking zijn derwaarts ge zonden; do vijand dringt tet ongeveer 150 pas van do bentiog vooruit en beschiet do oozen mot bran dende pijlen, zoodat conige soldaten met blusch- middelcn op do rieten daken post moeten vatten. De Missigit der bevriondo Atjohers te Analaboe is in brand gestoken en vernield. Z. M. heeft den laten luit. G. E. Rojer, van het lste reg. inf., in ziju raDg overgeplaatst bij bet wapen der inf. van het leger in Ned.-Indië; - den kapt. W. C. Piepers, van het 6de reg. inf., op pensioen gesteld en het bedrag daarvan bepaald ©p f 782 'sjaare. Gemenffd Niouws. Zoodra het bekend werd dat prof. Rosen- stein voor de beBoeming Daar de Amsterdamsche uni versiteit had bedankt, ontstond bjj het studentencorps het plan den hoogleeraar con serenade aan te bieden. Naar wij vernemen, zag men zich echter wegens ziekte van een zijner kinderen genoodzaakt deze hulde tot later uit te stellen. Hedennamiddag tusschen één en twee uren zou een buitenman, woonachtig te Boskoop, die alhier de veemarkt had bezocht, met een der booten van de „Yolharding" naar huis terngkeeron, doch zakte vóór het vertrek plotseling bp de Haven ineen en was terstond een lijk. Op do fabriek van de heoren J. L. Ent- hoven en Co. te 's-Hage had de raetaaldraaier G. gistermiddag het ongeluk met zijn been tusschen de machine te geraken, mot het ongelukkig gevolg dat het lichaamsdeel verbrijzeld werd. Hij werd per brancard naar het Gasthuis vervoerd. Mevrouw S., wier boenon bij het spoor wegongeluk bij Yogelenzang gebroken werden en die 24 October van daar naar Haarlem overgebracht was,, ia nu in laatstgenoemdo plaats plotseling overleden. Do notaris S. De Haan te Amsterdam, wiens verblijfplaats thans onbekend is, doch die op 2 October nog te Koelen gezien werd, schreef vóór hij uit de hoofdstad vertrok een briof aan zij no vrouw, met wie hij in geeno beste verstandhouding leefde en die zich toen to Wiesbaden bevond, dat zij te Amsterdam alles als hot hare koa beschou wen en zij verder niets meer van hem zou vernemen. Een landbouwer te Nieuw-Beierland is, met achterlating van zijn gezin, naar de Transvaal vertrokken. N a d e re b er ie h t e n uit Castricum heb ben het vermoeden dat er di*ie personen van een schuit van do wed. Biever to Scheveningen zouden zijn omgekomen, tot oen treurige zekerheid gemaakt. Het zijn de matroos Jan v. d. Burg, die een zwan gere vrouw en 4 kinderon nalaat, en de jongens Haibert De Ruiter en Simon Jol. Nog altjjd worden to Scheveningen telographischo berichten ontvangen van de onheilen, die do laatste storm aan do visschersvloot heeft toegebracht. Michiel Yan der ZwaD, varende voor den reoder Jasper Kcoester, is Maandag-morgen uit IJmuiden vertrokken on eergisteren te Vlieland geland met verlies van anker, zeil, rondhout enz.; alles was van boord geslagen. Te Nieuwediep zijn de bommen van de reeders de wed. J. v. d. Toorn en S. Dijkhuizen binnen gekomen, beide met verlies van ankers en touwen. De stuurman van do laatste schuit M. Roos heeft op zee zwaarden, luiken en ook het spil van een 8chuit zien drjjven; men kan zich dus op nog treu riger tijdingen voorbereiden. Nog een andere schuit van den rooder A. Hoo- goveen, schipper M. Keus, is te Vlieland binnen gekomen met een gebroken mast. Te Hellevoetsluis is aangebracht oen matroos van den Dinsdag van daar naar zee vertrokken kotter No. 2, welke raat roos door oen zee tegen het dek geworpen is en daarbij ernstige kneuzingen beko men heeft. Volgens een gerucht, te Willemsoord in omloop, zou do loodskotter No. 3 in don storm gebleven zijn. Bijna allo de zich daar aan boord bovindende opvarenden zijn woonachtig te Nieuwediep en hoof den van gezinnen. De storm hooft ook in Engeland geducht go- woed, niet het minst to Londen. Een groote tont, waarin aan de Royal norse Gards, pas uit Egypte teruggekeerd, een feestmaal zou worden aangebo den, en opgeslagen op het plein van de kazerne in R9gent's-park, werd geheel vernield. Do tent was 170 voet lang en 60 voet breed. Dat telegraaf draden werden gebroken en sehoorsteenep omwoaien, spreekt vanzelf. Bij Dorchester is eene spoorweg brug vernield, juist toen een trein daarover ging; een der wagens, gelukkig oen ledige, vtel in de

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1