LEIDSCH DAGBLAD, N°. 6963. Vrijdag 27 October. A0. 1882. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Nommerst 0.05. Deze Oonrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettert naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. Na drie maanden ondertrouwd te zijn geweest door weigering van een der ouders om toe stemming te geven, werden verleden Vrijdag teH. een paar jonge lieden door den echt vereenigd. Al spoedig daarop werd „het kind aan het schreeuwen gemaakt" (een bekend spreekwoord onder ambachts lieden en militairen), hetwelk ten gevolge had dat man en vrouw woordenwisseling kregen, waarop men de huisreis, vijf uren afstands, te voet aan vaardde, doch zoodra ze buiten het dorp waren werd het een kloppartij tot groot genoegen van sommige lieden. Of ze heelhuids thnis zijn gekomen is nog niet bekend, meldt onze berichtgever, en verder: Jammer dat er geen politie bij de hand was, want zoo'n onderaardsch huwelijksreisje in eene wel eenigszins beperkte, maar toch vrije ruimte zou toch voor de liefhebbers niet zoo verwerpelijk zijn. - Men leert elkander niet kennen voor men getrouwd is en dan De behandeling voor de arron d.-recht bank te Amsterdam, der strafzaak tegen G. J. Van B., vroeger boekhouder van den heer L. H., be klaagd van misbruik van vertrouwen, waardoor laatstgenoemde voor 2 ton gouds zou zijn bena deeld, is op verzoek van den verdediger des be klaagden uitgesteld, vermoedelijk tot 22 Novem ber a. s. Bij vonnis der arrond.-rechtbank te Dordrecht van gisteren is de notaris P. H. C. Van Noorden, te Papendreoht, sedert 6 October afwezig, geschorst voor den tijd van drie maanden, op grond dat hij zich langer dan den hem bij de wet toege- stanen termijn van zijne standplaats „verwijderd" heeft, en is de heer N. A. C. Slotemaker, notaris te Sliedrecht, aangewezen om het noodige te ver richten ten aanzien der minuten enz. van eerstge- noemden notaris, wiens tegenwoordige verblijfplaats niet bekend is. De storm heeft weer op vele plaatsen hier en daar een boom omgeworpen. Zoo liggen er o. a. op den Ouden Scheveningschen weg een 5-tal. Op den Rijs wij kschen weg geraakten twee kinderen door den wind in een sloot; zij werden gelukkig gered. Te Scheveningen is bericht ontvangen dat een schuit van den reeder J. Waterreus te Calandsoog geland is. Aan boord was alles wel. Een ander be richt, bij mej. de wed. Biever ontvangen, heeft velen te Scheveningen in een angstige spanning gebracht. Uit Castricum werd haar nl. geseind, dat een barer schuiten aldaar gestrand is en dat aan 6 per sonen van de equipage huisvesting was verschaft. Daar nu do bemanning uit negen personen bestaat, is men zeer ongerust omtrent het lot van de overige. Bedoelde schuit, waarvan de stuurman Ch. Pronk heet, is eergisternamiddag tusschen één en drie uren voor Scheveningen gezien. Door de hoogezee was het toen niet mogelijk te landen en waarschijn lijk is het vaartuig gisteravond van de ankers ge slagen. Uit Nieuwediep is voorts bericht dat een haring schuit is binnengeloopen van den reeder C. Van der Toorn Jz. te Scheveningen, met verlies van één man. De stoomboot „Meppel II'' heeft te Zwartsluis aangebracht een schipper met zijn vrouw en den knecht, die in een boot op zee dreven en het schip den vorigen nacht hebben verloren. Zij behooren thuis te Hasselt. Ter hoogte van het huis „te Merwede" op de rivier de Merwede te Dordrecht is een tjalkschip, schipper Hendriks, van VGravenhage, geladen met steenkolen, in aanvaring gekomen met de sleepboot „die Wacht am Rhein", ten gevolge waarvan het zonk en de boot een zoo belangrijk lek boven de waterlijn bekwam, dat zij naar de werf moest ge bracht worden. De opvarenden van het tjalkschip zijn gered. Het visschers v aartuig, dat met de „Prins Hendrik" van de maatschappij „Zeeland" in aanvaring is geweest, is met de daarop gebleven 7 personen der bemanning behouden te Ostende Zr. Ms. zeilschoener „Argus", comm. luit. ter zee 2de kl. jhr. H. M. Speelman, zou gis teren de haven van Nieuwediep verlaten tot het doen van een tocht naar Grymsby, alwaar, naar men verneemt, oneenigheden hebben plaats gehad tusschen Engelsche en Hollandsche visschers. Gisteravond is bij den slager H. Over- weel te 't-Gravendeel, terwijl de bewoners naar de kerk waren, brand ontstaan, die echter spoedig door eenige voorbijgangers in zijn geboorte is kun nen worden gestuit. Naar men verneemt, is door denheer Paulin Leveau, een der voornaamste Fransche kwee kers van Gladiolus, aan eene nieuwe uit zaad ge wonnen verscheidenheid dier bloem de naam geveven van „Madame Bosboom-Toussaint." Deze naam werd aan die bloem verleend op voorstel van den heer J. H. Krelage te Haarlem, aan wien de keuze van enkele namen voor door dien kweeker nieuw ge wonnen Gladiolus was verzocht. De „Pol. Corr." meldt het volgende over den moordaanslag op den koning van Servië: Bij het eerste verhoor dat de daderes onderging, verklaarde zij dat persoonlijke redenen haar tot de misdaad hebben bewogen. Gisternamiddag werd een ministerraad gehouden, door den koning gepresi deerd. In het antwoord van den koning aan de deputatie van het stedelijk bestuur, welke hem ge- lukwenschte, gaf hij de verzekering dat hij het volste vertrouwen stelt in do gehechtheid en toewijding van het Servische volk aan hem en zijn Huis. Van den keizer van Oostenrijk en van andere monarchen heeft de koning telegrammen van gelukwensching ontvangen. Dinsdag-voormiddag te elf uren hebben de koning en de koningin, op hunnen weg door het volk mot gejuich begroet, zich naar de Metropoli- taankerk begeven, alwaar, wegens 's konings red ding, een „Te-Deum" werd gevierd. De koning van Saksen heeft aan koning Milan de orde van de Ruitenkroon geschonken. Ook de derde conferentie van Louise Michel te Brussel, werd door wanordelijke tooneelen onmogelijk gemaakt. De talrijke menigte zong, floot en schreeuwde aanhoudend, belette Louise het spre ken en riep: „Naar Noumes! Geef petroleum aan de juffrouw!" De politie bleef onzijdig. De menigte ging eindelijk rnstig huiswaarts. Uit Merka in de Oberlausitz wordt de volgende moord gemeld: „Den 12den dezer reed de inspecteur van eene mijn uit den omtrek des avonds met den koopman Jeschke in diens wagen tje naar Kronförstchen, toen plotseling een schot viel en Jeschke doodelijk trof. Een tweede schot werd op den inspecteur gericht, maar miste, en deze reed ijlings naar Merka terug, het lijk van den koopman medevoerende. Hier vond hij reeds twee gendarmes uit den omtrek, die de schoten gehoord hadden en den gendarme van Merka, Mit- tag genaamd, wilden bijstaan in het opsporen van den dader. Zij vonden echter Mittag niet en gingen dus alleen op weg, maar keerden spoedig naar Merka terug, om van het hoofd der politie nadere instrnc- tiën te ontvangen. Terwijl zij in diens aan de straat gelegen kamer beraadslaagden, viel wederom een schot en een der twee gendarmes viel dood neder. De dorpsbewoners liepen te hoop, maar de dader was verdwenen; vrij algemeen echter wees men een daglooner uit het dorp, die pas uit de gevan genis ontslagen was, als den vermoede! ij ken moor denaar aan. Hij werd den volgenden dag gearresteerd en bekende, beide moorden gepleegd te hebben. Hij had zich op den gendarme Mittag willen wreken, omdat deze hem z. i. zijn laatste gevangenisstraf had bezorgd; hij had eerst den koopman Jeschke vermoord, omdat hij op die wijze den gendarme onder schot hoopte te krijgen en den door hem vermoorden gendarme had hij dan ook voor Mit tag aangezien." Te Saalfeld, bij Salzwedel, is een 7 2- jarig man, Friedr. Müller, in zijn woning gevonden met afgesneden hals. Hij stond als een vermogend man bekend en algemeen gelooft men, dat hij het slachtoffer van roofzucht is geworden. Een groote brand in het hout-entre- pot te St.-Petersburg, Maandag-morgen te 3 uren begonnen, duurde tot 's nachts 1 uur voort. De schade wordt op 2j/2 millioen roebel geschat. Yoor 5/G millioen was het entrepot in Rusland, overigensin Engeland verzekerd. Twee depeches van den kapitein- generaal der Philippijn8che eilanden, te Madrid ontvangen, behelzen ontzettende bijzonderheden omtrent den storm. Zestigduizend gezinnen ziin zonder dak. Binnen een uur tijds waren deinland- sche houten huizen vernieldook steenen gebouwen werden van dak beroofd; kazernen, hospitalen, hoofdkantoren, werkplaatsen en magazijnen werden verwoest; vele schepen strandden. De typhoon woedde niet alleen te Manilla, maar strekte zich ook uit over den geheelen archipel. De kapitein- generaal raamt de geruïneerde gezinnen alleen te Lucon op 15,000. Buiten de hoofdstad leden de tabaksplantages groote schade. Het verlies van men- schenleven8 is betrekkelijk gering. Gelijktijdig met den typhoon hield de cholera op te woeden. De kapitein-generaal riep den raad bijeen tot het nemen van maatregelen tot leniging van den nood. Omstreeks een maand geleden overhan digde een student in de pharmacie te Parijs, aan den concierge van zijn woning de sleutels van zijn verblijf, er bijvoegende, dat hij voor eenigen tijd uit de stad ging. Toen eindelijk de langdurige af wezigheid van den jonkman den concierge verdacht begon voor te komen, opende hij diens kamer en vond het lijk van den student in gevorderden staat van ontbinding op het bed uitgestrekt. Volgens ver klaring van de geneeskundigen dateerde de dood van 17 of 18 September, het tijdstip van het voor gewend vertrek van den zelfmoordenaar. Als een staaltje van de onveiligheid op Sardinië wordt uit Lanusei gemeld dat een bende van omstreeks veertig gewapende personen zich meester maakte van zes wagens met dynamiet, die onder geleide van douanen werden vervoerd. Bovendien ontnamen de roovers dezen en den voerlieden hun geld en hun horloges. Verscheiden douanen werden gewond. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Aangenaam zou het mij zijn indien ook deze weinige regelen een plaatsje in uw blad mochten erlangen. Zeker is het velen bekend dat voorzorgsmaatre gelen zijn genomen om bij brand, gasontploffiug of anderszins den schouwburg spoedig te kunnen ont ruimen. Waarom, is veler vraag, worden die maat regelen ook niet toegepast op lokalen w^r tooneol- uitvoeringen van vereenigingen gegeven worden, die meestal gevolgd worden door bals, en die daar door dikwijls den geheelen nacht voortduren. Menigmaal zijn bij zulke gelegenheden 300 a 400 personen vereenigd, dus genoeg, M. d. R., om bij eenig ongeval paniek te doen ontstaan. Leiden, 26 Oct. 1882. L. K.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1