LEIDSCH DAGBLAD. N0. 6963. Vrijdag J27 October. A0. 1882. Eerste Blad. Avon <ï-e cliti e. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nornmers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naar plsatsruirate, Voor het incassee- ren builen de stad wordt 0.10 berekend. Dit Noinisicv bestaat uit TWEE BLADEN. Oillcieele ïKciiuisgrevingren. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Brengen bij deze ter algemeene kennis dat ten gevolge van het leggen van een zinker de Langegracht tegen over de Gasfabriek voor de scheepvaart zal zijn afge sloten van Donderdag 26 October e. k. des morgens te zes uren tot en met Zaterdag den 28sfen October a.s. des avonds te zeven uren en dat de passage langs de noord- en zuidzijden van genoemde gracht van Vrijdag 27 October des middags tc twaalf uren tot Zderdag 28 October a. s. des avonds te zes uren mede voor alle rij-ca voertuigen zal gesloten zijn. De vaartuigen kunnen de Langegracht in oostelijke rich ting bereiken door de Volmolengracht en in westelijke richting door de brug aan de Korte Mare. Burgemeester en Weihouders voornoemd, Leiden. DE KANTER, Burgemeester. 25 Oct. 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 26 October. Professor Rosenstein alhier heeft besloten de benoeming tot hoogleeraar aan de Amsterdamsche Universiteit niet aan te nemen. De pogingen, van verschillende kanton gedaan, vooral door de stu- denton, om don hoogleeraar voor onze hoogeschool te behouden, hebben das het gewenschte gevolg gehad. Yoor de Fransche taal, middelbaar onderwijs, akte B (taal- en letterkunde), zijn geslaagd de heeren J. J. A. A. Frantzen on C. Goedeljee, en voor do Duitsche taal, akte A, de heer E. Peters, van Leiden. Door eene Commissie uit de gemeente Noord- wijkerhout is namens haar aan don afgetreden bur gemeester jhr. mr. T. A. E. J. Yan Eysinga bij zijn vertrek naar elders uit hoogachting en waar- decring een huldeblijk aangeboden in den vorm van oen pracht album mot 18 photographische afbeeldin gen op verschillende punten uit de gemeente geno men, in kabinot-formaat. Voor de keurigheid en netheid van bcworkiBg en uitvoering aan dat schoon geheel verdienen de heeren J. Goedeljee, photograaf te Leiden, en F. AV. Rinck, kunsthandelaar te 's-Gravenhage, lof en aanbeveling. Zooals men gisteren uit de advertoütiën heeft kunnen zien, biedt de firma C. Nederveen te 's-Bosch twee werken aan van Victor Hugo: „Les Chati- mer.ts" on „Napoleon le Petit". Een ieder kent den schrijver, althans bij Daam, en weet dat bij tot do meest gevierden behoort. De beido werken kosten ingenaaid slechts 95 cents, doch voor 190 ontvangt men ze, ieder in netten, stevigen band gebonden, die boekentafel of boekenhanger siereD, franco aan huis. De geringe prijs zal ongetwijfeld velen verlokken om zich dio beide werken aan te schaffen. Omtrent do candidatuur voor de Tweede Kamer iu het kiesdistrict Gouda in de verschil lende afdeelingen van de centrale kiesvereeniging „Burgerplicht" to Gouda bestaat verschil. Gouda, Alphen en Bodegraven hebben gekozen mr. J. For- tuvn Droogleover; "Woerden mr. Mouton, kanton-^ rechter, en Oudewater luitenant-generaal K. v. d Heyden. Onze correspondent acht het wenscbelijk dat men in de aanstaande algemeene vergadering, te houden te Gouda den 28ston Oct. a. s., tot één candidaat kome. Do 1ste luit. R. K. Do Jong, van het 3de reg. inf. te Bergen-op-Zoom, is op verzoek over geplaatst bij het 4de reg. infanterie. De gomeontoraad van Den Haag heeft het voorstel van B. en Ws., om aan den Prins van Oranje voor f 150,000 het paleis aan den Kneu terdijk over te dragen, verworpen met 28 tegeD 4 stemmen. Don geboden prijs achtte men te laag in evenredigheid van de waarde van hot gebouw, oa een verkoop in strijd met het gemeentebelang, het welk verbreeding der Ileulstraat eischt. Dit besluit werd genomen na het voorstel van den heer Bel, tot benoeming van drie deskundigen, tot taxatie van den koopprijs. Door de geneeskundige staatscommissie is bevorderd tot arts de heer J. n. Smits, doctorandus; toegelaten werden voor het lste gedeelte do heeren B. De Bruin, C. N. Van do Poll, doctorandi, en D. J. Boldingh, candidaat-arts. Het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, verzoekende zoo spoedig doenlijk in behandeling te nemen het ingediende wetsontwerp betreffende een wettelijke regeling van den arbeid van kinderen. Een adres van gelijke strekking en voorzien van 121 handteekeningen van personen uit alle oorden des lands is mede bij dezen tak der Wetgevende Macht ingediond. De onderofficieren van den hoofdcursus to 's-Bosch, die het mondeling examen voor 2den luit. der infanterie aflegden, zijn allen daarin geslaagd. Het zijn de sergeanten Yan Haasbergen, Koedijk, Smits, Hardio, De Rochemont, Yon Schmidt, De Jager en Yan Assendelft. Do aandeelhouders der Rotterdamsche Bank kozen gisteren bijna eenparig tot directeur den heer G. Yan Beusekom en tot commissaris den heer John E. Knight. Door een onbekende is 100 geschonken voor het herinreringsteoken. dat men te Nieuwediep wil oprichten op het graf van 28 der omgekomenen bij de Adder"-ramp. Het stoomschip „Koningin Emma" kwam gis teravond to 11 uren te IJrauiden aan, stoomde des nachts het kanaal door en was te 6 uren beden- ochtend in het spoorwegbassin te Amsterdam; de „P. Caland" is gisteren van Nienw-York naar Rot terdam vertrokken, met de mail en 40 passagiers. Bij herhaling is melding gemaakt van den treurigen toestand, waarin Trente onlaDgs is gebracht door zware overstroomingen. Een ware zondvloed scheen zich uitgestort te hebben over al de deelen van Zuid-Tyrol en dompelde de inwoners in een ellende, waarbij die van Murcie en Szegedin niet kunnen halen. Opnieuw wordt een beroep gedaan op de alge meene liefdadigheid. Zullen we achter blijven? Neen, zeker niet, wij die weten wat het zeggen wil, heel de verwachting van een schooneD, flinken oogst te zien wegspoelen in een enkelen nacht; wij die al de ellende van overstroomingen van nabij leerden kennen! Daarom: Te hulp! Geeft, wie geven kan, met milde hand. Het beroep wordt in alle landen van Europa gedaan. Nederland, dat, door de welvaart zijnor ingezetenen, stoeds grootmoedig kan zijn tot hooghartigheid toe, daar het steeds kan geven zonder ooit zelf te moeten vragen, dat Nederland zal ook thans wel zorgen weer vooraan te staan. Liefdegaven worden in ontvangst genomen aan het Oostenrijksch-Hongaarsch consulaat, Boompjes No. 14 te Rotterdam. Aan het departement van waterstaat werd gisteren aanbesteedhet bouwen van een schutsluis, het maken van een gedeelte voorhaven binnen den Lekdijk en van een kanaal tot verbinding van d»e sluis met den Yaartschen Rijn, met bijbehoorende werken, onder de gemeente Yreeswijk, behooreBde tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Arasterdam met de Merwede. (Ra ming 691,000.) Minste inschrijver was de heer J. Monster, te Pattershoek, voor f 764,300. De aartshertog Reinier van Oostenrijk is met zijne gemalin, dio geruimen tijd onder behandeling van dr. Mezger is geweest, van Amsterdam naar Oostenrijk vertrokken. Denzelfden dag vertrok het Japanscho gezantschap naar Berlijn. Het stoomschip „Leerdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gisterochtend Lizard. De berichten omtrent den ziektetoestand van den minister graaf Van Lijnden, luidden ook heden gunstig. Bij het departement van marine waren heden berichten ontvangen, dat aan do Noord-Hollandscho kust voorwerpen waren aangespoeld, vermoedelijk afkomstig van raarino-loodskotters. Het schooner- vaartuig „Argus" zou ter opsporing zijn uitgozonder. BUITENLAND. Frankrijk. De heer Bouteille, het voorzitterschap van den Parijschen gemeenteraad aanvaardende, hield eene rede, waarin hij do aangelegenheden opsomde, waar over de Raad eene beslissing zal dienen te nemen. Hij zeido verder dat hot bureau van den Raad het zijne zal doen tot bevrijding van Parjjs, welks be langen schade leden door de verwarring in de dub bele besturen, dat van don prefect en dat van den gemeenteraad, en door het verplaatsen van eene gewichtige verantwoordelijkheid. Do te Lyon verschijnende „Salut public" meldt dat cenige kistjes, geadresseerd aan den heer De Neuville aldaar en afkomstig uit Annecy al sedert drie maanden niet opgeëischt waren. Zij werden daarom eergisteren geopend, en men bevond toen dat zij dynamiet bevatten. De politie hoeft Joly, die in eene openbare ver gadering zich had aangeboden om den president der republiek te vermoorden, in zijn huis willen gevan gennemen, maar hij was reeds gevlucht. Omtrent do ontploffing in het restaurant- Bellecour te Lyon, onder den schouwburg, verneemt mon nader, dat men drie slagen hoorde. Bij den derden ging het gas uit en er ontstond een paniek onder de aanwezigen, ten gevolge waarvan 70 porsonen worden gekwetst, o. a. de eigenaar van het restau rant. De ontploffing had plaats in een der „cabinet» particuliere", te 2 uren 's nachts. Twee elegante dames en een net gekleed lieer haddon daar gesou peerd. De dames vortrokken het eerst, kort daarna verwijderde zich haar metgezel en nauwelijks had hij de zaal verlaten of men hoorde drie slagen. Onder de tafel van het „cabinet particulier" vond men een brandende lont en stukken van een bom. Er haddon nog geen arrestaties plaats gehad; het Théatrc-Bellecour heeft niets geleden. Men denkt, dat de ontploffing het werk is van anarchisten, dio zich over de arrestatie van Bordat en Gautier wilden wreken. Zondag hadden zij in het Alcazar een bijoen- komst gohoudeü, waarop deze beiden tot eerovoor- zitters werden bonoemd. Oostcnr.-Hong^.-Monarcliic. Gisteren zijn de delegatiëa geopend. De Oosten- rijksche delegatie verkoos met algemeene stemmen tot haren president den heer Smolka. Het gemeen schappelijk budget voor 1883 bedraagt in uitgaaf 117,910,768 fl., waarvan het gewone budget voor oorlog 102,800,921 fl. en buitengewoon 8,774,621 fl. beloopt na aftrek van do uitgaven voor de gemeen schappelijke behoeften ad 99,991,763 fl. De buiten gewone uitgaaf voor het bezettingsleger boven den voet van vrede bedraagt 8,988,000 fl. Egypte. Het getal getuigen a décharge, in het geding tegen Arabi te Konstantinopel te hooren, neemt toe. De Egyptische rogeering moet thans weer vol strekt niet voornemens zijn het proces fo. belemmeren, welke pogingen do Porte daartoe ook mocht doen. Do Engelsche heeft aan de Egyptische regee ring een nieuw voorstel gedaan betreffendo do samen- stolling dei' internationals commissie tct regeling van dq quaestie de^ schadeloosstellingen, Diensyol-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1