K°. 6962. Donderdag £8 October» A0. 1882. Avo33 cl - e clitie PRIJS DEZER COURAST: ?oor Leiden per 8 maandenl.lö. Franco per ponta 1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. De-ze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere leltere naar plaatwaimte. Voor het incaséee- ren buiten de 6tad wordt 0.10 berekend. LEID-Etf, 25 October. De hoogleeraren Yan Boneral Faure, Buys en Yan ('er Hoeven hebben na hunne openlijke ver klaring in het Loidsch Dagblad van den Gden dezer betreft^ndo het geschil to dezer plaatse tusschen do heerei: De Ileyder Co. on een gedeelte van hunne werklieden gerezen, een nader ernstig ouderzoek omtrent deze zaak ingesteld en don werklieden de gelegenheid verschaft zich persoonlijk bij hen over do loonsquaestie te komen verklaren. Naar aanleiding der daarbij vorkregen inlichtingen doelen bovengenoemde heeren in de Nieuwe Rotter- damscho Courant van heden mede, „dat. zij niet „aarzJon nu te ccncludeeren - en hiermede wen- „scbon zij van deze zaak af te stappen - dat de „bescb.uldigiogeu, aan heeren fabrikanten naar het „hoofd geworpeD, als zouden zij zich tegor.over „hunne arbeiders aan opzettelijke misleiding hebben „schnld'g gemaakt, door geen enkel bewijs werd „gestaafd." Heden is aan de universiteit alhier de heer A. C. «Crena Do Jongh, geb. te Dordrecht, bevorderd tot doctor in do rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Benige opmerkingen over Art. 207 der wet van 3 Maart 1881, in verband mot 153164 van het Strafgesetzbuch für das Deutsche Reich." Hedennamiddag ontvingen wij per Engelsche mail via Brindisi de Indische bladen van 16 tot 18 Sopt. Yolgens het "Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende de afgoloopen week de oprichters-aan- deelen Rijnl. stoomtram aangeboden tot 100; de aaudoolen spoorweg Leidon-Woerden aangeboden tot 801/2 pet.; do aand. Rijnl. stoomtram aangeboden tot 90 pet. en gevraagd tot 45 pet.; de aand. Kon. Nod. Grofsmederij to Loiden govraagd tot 110 pet.; de aand. Leidsche Duin watermaatschappij ncch aangeboden noch gevraagd. De heer F. Yan Dixhoorn te Katwijk aan Zee heeft met gunsfigen uitslag te Utrecht examen afgelegd voor de akte der Duitsche taal, lager onderwijs. De gisteren door den Raad van Boskoop goed gekeurde gemeentebegrooting voor 1883 bedraagt in ontvangst en uitgaaf 21,793.14'/2. De hoofde lijke omslag is geraamd op 6400, de schoolgolden op 1800, het vergunningsrecht op 440 en de vergoeding voor het onderwijs door het Rijk op 2112. De uitgaven voor het onderwijs zjn begroot op f 7040 en eene subsidie voor do bewaarschool op ƒ200 Tot onderwijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Bodegraven is, tegen een jaarwedde van 800, benoemd de heer J. H. Verkerk, te Haastrecht. Door het bodanken van don heer Yan Bergen IJzondoorn als candidaat voor do Tweede Kamer, is door do kissvereoniging „Burgerplicht" te Alphen tot candidaat gesteld mr. J. Fortuyn Droogleever. De akten-examens voor middelbaar onderwijs in de wis- en natuurkundige wetenschappen, de gymnastiek en de landbouwkunde worden dit jaar, onder voorzitterschap van den inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. Salverda, gehouden to 's-Hago, in het lokaal der Loge, Fluweelen Burgwal 22, en voor het practische examen in gymnastiek in de gymuastiekzaal der cponbare lagere school in de Tullinghstraat. Voor zoover deze examens openbaar zijn, zijn z.j vastgesteld als volgt: 3 en 4 November: landbouwkunde, lager onderwijs; 8, 9, 10 en 11 November: gymnastiek, lager onderwijs; 13, 14, 15 en 16 November: gymnastiek, middelbaar onderwijs; 22 November tot en met 2 December: J$gore wiskunde; 23, 24 en 25 November: beginselon der natuurkundo enz.; 27 en 28 Novemberbegin selen der mechanica enz.; 29 en 30 November en 1 December: beginselen der delfstof-, aard-, planten en dierkunde. De gemeenteraad van Don Haag kwam gis teren bijeen tot toewijzing der inschrijvingen in de stedelijke 4-pcts-geldleeniDg groot 500,000. Het ingeschreven bedrag bedroog 1,025,500. Al de aanbiedingen boven den koers van 99,J/l00 pet. werden aangenomen, bonovens eene som vau ƒ1500 tot dat bedrag. Naar 't Yad. verneemt, worden er tusschen de leden der vorstelijke familie onderhandelingen ge voerd over „Socstdijk." Do Koning moet nl. het plan hebben ook daar een gedeelte van bot jaar verblijf te gaan houden. Yoor het hospitium dor Yrije Univorsiteit te Arasterdam is van een onbekende 2000 ontvangen. Tot adsistent voor de natuurkundo aan 's Rijks univorsiteit to Utrecht is benoemd do heer "NV. H. Julius. Mot 1 November a. s. wordt door de IIol- landsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij oen stoom- tramdion8t van Amsterdam naar AVormerveer ge opend, waardoor do reisgelegenhedon van Amster dam driemaal on van "Wormerveer viermaal per dag zullen vermeerdereu. De minister van koloniën, tijdolijk belast met do waarneming van hot beheer van het dep. van financiën, maakt bekend dat van de op den 20sten dezer maand, ten kantore van het agent schap van het ministerie vau Gd. te Amsterdam, gedane inschrijvingen tot het bekomen van schat kistpromessen, ten bedrage van 4043 stukkeu of 40,430,000, aan de hoogste inschrijvers zijn toe gewezen 1700 stuks, waarvoor op 27 Oct. a. s. ver schuldigd is een bedrag vau 16,835,139.40, het geen uitkomt op een gemiddelden prijs vau ruim 9903 05 per promesse van 10,000. Een detachement genietroepen, sterk 26 man, is op de lijn GeldermalscnTiel gedetacheerd om werkzaam te zijn aan het leggen van don spoorweg. Den 25sten November zal een detachement, sterk 3 onderofficieren en 30 minderen, per „Prins Alt-xander" naar ïodië vertrekken, ondor commando van den lsten luit. der infanterie F. B. C. H. Yon Splinter en onder medcgeleide van de 2do luitenants B. G. De Blauw, van de genie, en A. A. Gaymans, van do infanterie. Z. M. hoeft pensioen verleend ten laste vau don Staat aan J. Yan Zaale, gewezen rijksveld wachter der 3de klasse (jachtopziener), ten bedrage van 350 's jaars. Gemengd iSi e u vv s. Omtrent het „drenkelingen-berichtje" in ons vóórlaatste nommer wordt ons een opmer king gemaakt, die we, zij het ook maar alleon om het moedig gedrag van een brugwachter in het liclrt te stellen, ons verplicht achten op te nemen. Niet twee brugwachters, maar éóa begaf zich in een schuitje en werd gevolgd door een burger. Het bootje viel om door het op eón kant zitten en de tweo lieden moesten zich een nat pak getroosten. Do brugwachter had echter nog de tegenwoordigheid van geest het reeds zinkende meisje met de eene hand te grijpeD, terwijl hij met de andere een paal omklemd hield, totdat hij door eenige omstanders nit dien benarden toestand gered werd. Yeler angstige blikken richtten zich gisteren in den namiddag naar het ornament- werk hetwelk tot versiering van den spits van den Haagschen toren is aangebracht. In den geweldigen storm maakto dat ijzerwerk, alsmede haan en wind wijzer, zulk eon schommelende bewoging dat de val van die torensior ieder oogonblik verwacht werd. Die verwachting werd echter Diet vervuld. Intus- schen had de politie alle maatregelen togen mogelijke ongelukken genomem. Ten govolgo van den storm is een turfschipr komende vau Meppol, in de Zuiderzee ter hoogte van Urk omgeslagen. Drie persoDou van do be manning werden door Harderwijker visschers gered en aan wal gebracht; drie kinderen, 2, 5 en 7 jaar oud, kwamen ochtcr iu de golven om. Tegen den voortvluchtigen Engels van Amsterdam is thans ook rechtsingang verleend wegens valschbeid in geschrifte. Daardoor zal eon eventueele uitlevering door Amerika mogelijk zijn, overeen komstig art. 11 van het tractaat van 19 Augustus 1880, hetwelk geen uitlevering toestaat wegens be drieglijke bankbreuk, en voor misbruik van ver trouwen alleen uitlevering toestaat wanneer daar tegen in de Vereenigde Staten een crimineele straf is bedreigd. Engels hoeft vroeger jaren in Amerika gewoond, was daar genaturaliseerd en was bij zijne vostigiüg ia Nederland dus Amerikaanech burger. Dit bur gerschapsrecht gaat echter verloren bij afstand daar van tegelijk met don overgang in eon ander staats verband. Het zweren van dan eed van trouw aan een anderen Staat nu wordt voor eon dergelijken afstand en overgang in een ander staatsverband gohoudeD, zoodat E., die als lid van een gemeen teraad don eed yan trouw aan den Nedorlandschen Staat en zijn wetten heeft afgelegd, geen Ameri- kaansch burger meer is eu dus door Amerika kan worden uitgeleverd. (iY. Ii. C.) Do vorige week zijn te Rotterdam zes nieuwe gevallen van pokken aaugegeven. Een ingezetene dor gemeente Gostol, bij Eindhoveü, gaf deze week eenige oogenblikken vóór zijn dooi te bennen dat ondor zijn bed een pot met geld verborgen was; nauwelijks was de man eon lijk, toen een paar erfgenamen toeschoten, het stoffelijk overschot in lakens wikkelden en dit op een tafel noderlegden, om ten spoedigste het bed te onderzoeken. De schat werd gevonden, en deze moet nogal aanzienlijk geweest zijn. Te Smilde is eene boerenwoning in do; ascli gologd. Een paar kinderen, alleen te huis gelaten, terwijl de overige bewoners op het land werkzaam waren, wierpen zooveel brandstof op het vuur, dat dit zich aan den schoorsteen en van daar aan het gehoele gebouw mededeelde. In een oog wenk grepoD de vlammen zoozeer om zich heen, dat aan blusschen niet meer viel te denken. De huismeubelen zijn gered, zoo ook het vee, dat ten deele buiten was, doch de goedgevulde schuur werd met haar geheelen inhoud door het vuur vernield. Yolgens nadere berichten omtrent de aanvaring van de „Prins Hendrik" en een Fransch visscher8vaartuig geschiedde het ongeluk in den nacht van 21 op 22 October in de Noordzee. Do visscbersschuit had geen lichten op. Twee man der opvarenden werden door den kapitein van de „Prins Hendrik" opgenomen in een der booten en op het stoomschip naar Queensboro gebracht, dewijl zij op hun vaartuig niet terug wilden gaan. Volgens hun bericht zou het Fransche vaartuig gezonken zijn en de aüdere equipage, ten getale van zeveD, zijn ver dronken. De gezagvoerder en officieren van de „Prins Hendrik" beweren echter dat die aanvaring slechts geringe schade veroorzaakte en er geen ongolukken plaats gevonden hebben, dewijl zij de overige be manning ia hun vaartuig zagen, dat geen gevaar liep van zinken en niet lek was. De j,Prins Hen drik" leed geen schade en er heerschte de grootste orde en kalmte tijdens en na de aanvaring aan boord. Prins en prinses Christiaan waren onder de passagiers. Uit AVeenen komen nadere bericht en over den aanslag te Belgrado. Nadat de koniDgen do koningin van hunne buitenlandsche reis terug gekeerd en ondor groote geestdrift van het volk uit de Donau-boot geland wareB, bogaven zij zich.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1