LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6959. Maandag 23 October. A\ 1882. Tweede Blad. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsraimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Gemengd Nieuivs. In de correctioneel© zitting der ar- rondissemonts-rechtbank te Haarlem stond gisteren terecht L. H. Bink, machinist op den trein No. 9, die, op 11 Aug. 11. des morgens van Haarlem komende, even vóór hot station Yogelenzang in botsing kwam met trein No. 8, komende van Lei den, omdat oorstgenoomde trein niet tijdig genoeg had stilgehouden, ten einde den anderen, die wegens reparatie van den weg van hetzelfde spoor moest gebruik maken, gelegenheid te geven om tepasseeren. Uit het verhoor dor getuigen, die ten getale van 21 worden gehoord, bleek o. a. dat beklaagde een dienstorder van de Hollandscho IJzeren-Spoorweg- Maatschappij mede geteekend had, waarin van den toestand van den wog op dat pnnt aan het be trokken personeel word kennis gegeven en dien tengevolge te nemen maatregelen werden voorge schreven. Beklaagde erkende dit, maar gaf op, de order niet nauwkeurig te hebben gelezen, zooals dat volgens hem wel meer gebeurt. Behalve door bedoelde dienstorder werd de machinist op den toe stand van den weg opmerkzaam gemaakt door een •rood signaal, dat „stoppen", en 300 meter eerder door een groen signaal, dat „langzaam rijden" voor schrijft, welke beide signalen, volgens de verklaring van verscheidene getuigen, reeds op grooten afstand zichtbaar waren, b. v. 500 a 600 meter. Bovendien had, volgens bij de Holl. IJzeren-Spoorwegmaat schappij sedert acht jaren bestaande voorschrift, bij het roode signaal eeu loods moeten worden opge nomen om den trein tot voorbij het te herstellen punt te begeleiden. Beklaagde verklaarde het groene signaal eerst op honderd meter afstand te hebben bemerkt en hot roode ook toen nog niet te hebben gezien. Hij heeft toon stoom afgesloteD, meenendo dat alleen langzaam rijden werd vereischt, daar hij verklaarde op dat oogenblik in de meening te hebben verkeerd dat er een zoogenaamd omgelegd spoor aanwezig was, waarbij geen stoppen te pas kwam. Nadat hij ongeveer honderd meter voorbij het groene signaal was gekomen, bemerkte hij de roode schijf en hoe wol er toen nog zooveel mogelijk is geremd, was het te laat om het ongeluk te voorkomen, waar door vele passagiers ernstig werden gekwetst, waar van twee volgens verklaring van deskundigen sedert aan de gevolgen zijn overleden. De officier van justitie, hoewel het gunstig verle den van beklaagde in aanmerking nemende, daar deze als een uitmuntend machinist bekend stond, oordeelde toch dat duidelijk de onachtzaamheid van don beklaagde was bewezen, en dat bij das zich schuldig had gemaakt aan het feit, bedoeld in artfc. 61 en 57 van de wet van 9 April 1875 (Stbld. n°. 57), en eischte dientengevolge veroordee ling tot 9 maanden cellulaire gevangenisstraf. - De uitspraak is bepaald op Donderdag 26 October a. s. Zekere Pelletier, stoker van een trein, die, uit Lyon gekomen, te Chalons stilhield, was bezig de machine van onderen te smeren, teen deze zich eensklaps in beweging stelde. Voordat hij den tijd had heen te gaan, werd bij op de rails gesleept en onder de raderen geworpen, die hem borst en lijf verpletterden. Een uur later bezweek hij. Pelletier was 29 jaar, gehuwd en vader. Uit Cilli wordt dd. 15 dezer gemeld dat in den nacht te voren te Oplotnitz bij Gonobitz een gezin van vijf personen is vermoord. De gruweldaad is door een waanzinnige, uit het krankzinnigenge sticht te Feldhofe bij Gratz ontvlucht, gepleegd; de dader had reeds vroeger drie moorden begaan. Hjj heet Lndwig Hawranik, die den 26sten Deo. 1381 zijne moeder tan het leven beroofde, maar op grond van bewezen waanzin niet veroordeeld, doch eenvoudig naar een krankzinnigengesticht verwezen werd. Den 19den Juni jl. wist hij van daar te ont komen en pleegde daarop den lsten Jnli 11. te So- morko een moord op den grondeigenaar Scbönwetter en diens 2-jarig zoontje. Thans is dus het getal der door hem gepleegde moorden tot acht geklommen. In de stedelijke kas van Parijs en in die van eenige voorname maatschappijen bevindt zich op het oogenblik voor een som van niet min der dan acht millioon franken aan promiën van uit gelote obligation, waarvan de gelukkige winners niet zijn komen opdagen om hun fortuin in bezit te nemen. Een vrouw te Yialore werd ernstig on gesteld ten gevolge van het gebruik van champig nons. Gelukkig wist de te hulp geroepen genees heer haar nog in het leven te honden. Twee dagen later vergastte zij zich weder op haar geliefkoosd gerecht, word andermaal vergiftigd en schoot er dezen keer het leven bij in. Bij een spoorwegongeluk op oen brug van de South Pacific Coast Railroad in Califoroië kwam de stoker om onder de volgende vreeselijke omstandigheden. Bij de omgeworpen locomotief lag de ma/i letterlijk aan den grond geklonken met een ijzeren staaf, die door zijn borst was godrongen, terwijl een zijner voeten door een anderen staaf be klemd was. In dien vreeselijken toestand zag de ongelukkige, die nog zijn volle bewustzijn bezat, langzaam den dood naderen, daar de plek, waar hij lag, weldra door don stijgenden vloed zou wor den bereikt. Zes mannen poogden tevergeefs hem te redden. "Wel hield men zijn hoofd zoo lang moge lijk boven water door don grond daar omheen op te hoogen, maar eindelijk bereikte de vloed de neus gaten van den ongelukkige en verdronk hij na twee uren van ontzettenden doodsangst. Zekere slagor, die, in zijne zaken achter uitgegaan, zich in de Parijscho wjjk Belleville voor zijne 8chuldei8chers schuilhield, had een soort van tropeo gebouwd van zijne bijlen, hakmessen enz. Zijne vrouw, die hem nu en dan ter sluik bezocht, vond hem dezer dagen nagenoeg onthoofd en ba dende in zijn bloed op den grond liggen. Blijkbaar was een der scherpe bijlen losgeraakt en van het rek op hem gevalleü. De bierbrouworsknocht van J. Holton te Kessel (Limburg) had het ongeluk in den zie denden bierketel te vallen en zich zoodanig met brandwonden te overladen, dat hij weinige uren daarna overleed. BUITENLAND. Luxemburg. Gelijk men weet, zal krachtens eene wet van 29 December 1880 een standbeeld van den Koning- Groothertog Z. M. Willem II te Luxemburg wor den opgericht en is daarvoor een wedstrijd uitge schreven tusschen vijf beeldhouwers van erkende verdiensten: Caïn en Merció te Parijs, Hundrioser te Berlijn, Petre te Bourge3 on v. d. Stappen te Brussel. De termijn is den 16den dezer verstreken de verschillende modellen zijn te Luxemburg aan gekomen en zullen van 22 tot 29 dezer in de groote zaal van het Atheneum aldaar voor het publiek te zien zijn. President der jury van beoordeeling 19 de heer Eyschen, directeur-generaal van justitie. Het beeld zal, zonder het voetstuk, 3.60 M. hoog zijn en den Koning voorstellen in groot generaals uniform, te paard. Op het voetstuk zullen drie bas- reliefs worden aangebraoht, symbolische voorstel lingen behelzende van 's Konings krijgsdaden, en voorts de wapens vertoonende van Oranje-Naseau en van het groothertogdom. Aan de achterzijde zal men lezen: „Aan den Koning-Groothertog Willem II het daokbare Luxemburg." De pleistermodollen zijn op een vijfde der grootte uitgevoerd. België. In de vergadering der internationale arbitrage- conferentie te Brussel kwam de heer Lasker gister namiddag om halfvier binnen; hij werd met een daverend applaus begroet. Hij sprak eene schitte rende rode in het Dnitsch uit, herhaaldelijk door toejuichingen afgebroken, waarin hij o. a. zeidodat Duitschland, inzonderheid het liberale Duitschland, door en door vredelievend gezind is, en dat, indien Duitschlands westelijke nabuur evon oprecht en warm den vrede wil, de vrede ook volkomen verzekerd is. De conferentie heeft verscheidene voorstellen aan genomen tot oprichting in verschillende landen van voreenigingen gelijk aan en verbonden met de be staande vereeDiging in Engeland. Een resolutie ïa door de vergadering aangenomen, waarbij zij ver klaart dat door de conferentie der laatsto dagen een nuttig werk is verricht. Zij heeft besloten later een tweede bijeenkomst te houden, terwijl eene com missie, bestaande uit leden, tot alle vertegenwoor digde landen behoorende, benoemd zal worden om de werkzaamheden voor te bereiden. Hierna is de conferentie gesloten verklaard. Groot-Brïtannie. Het vertrek van den Franschen controleur-gene raal, don heer Bródif, naar Egypte, heeft in Enge land zekere ongerustheid verwokt, maar de „Times" stelt de vreesachtigon gerust door de verzekering dat volkomon overeenstemming tusschen do kabï- netton van Londen en Parijs bestaat, dat Frankrijk zelf de onmogelijkheid erkent om het gemeenschap pelijk toezicht te herstellen, maar het noch wel levend, noch billijk zou zijn tot de reorganisatie 7an Egypte over te gaan, zonder Frankrijk, dat zioh in eene geheel andere positie dan do andere Europeescho natiën bevindt, te raadplegen. Men verzekert dat sir Auckland Calvin, de En- gelsche ambtgenoot van den heer Bródif, een woning in Egypte heeft gehuurd en hieruit zou althans blijken dat de liquidatie eonigen tijd zou vorderen. Naar men verzekert, gavon de Europeescho kabi netten te verstaan dat zij het zeer zouden betreu ren indien het financiëel beheer des lands aan de Egyptenaren werd teruggegeven, zonder dat Europa daarop eenig toezicht oefende. De Raad van buitenlandsche fondsenhouders te Londen heeft bericht uit Caracas ontvangen, de afzending meldende van 3000 pd. st. voor den dienst der geconsolideerde schuld van Venezuela. Effyptc. Uit een gesprek, dat de correspondent van de „Standard" mot den khedive had, blijkt dat laatst genoemde doordrongen was van de noodzakelijkheid om een welverdiende straf toe te passen op de hoof den van den opstand, die bet land op den rand des verderfs gebracht hebben. Do correspondent merkte op dat de moeieljjkheid had knnnen opge lost worden door het uitvaardigen eener proclama tie, onmiddellijk na do onderdrukking van den op stand, waarbij een algemeene amnestie werd uitge vaardigd, behalve ten opzichte van enkele hoofden, die aan de Britsche overheden konden overgeleverd worden voor verbanning naar de Andaman-eilanden of eenige andere veilige plaats. De khedive ant- woorddo dat zulk oen maatregel ook nu nog moge lijk was. De Egyptische Regeeriog heeft bevel gegeven om de Engelsche advocaten Broadley en Napier gisternamiddag tot een onderhond met Arabi toe te laten. Thans worden onderhandelingen gevoerd om de wijze van procedeeren te bepalen, welke schriftelijk zal geschieden, te# 'einde Terdetfi^iKW.^ lijk heden te voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1