"Voor het Haagscho gerechtshof is tor ver antwoording geroepen, ter zako van diefstal in dienst baarheid, in een bewoond huis on met een valscben sleutel: G. v. R., huisvrouw van J. v. K., thans Tronende onder Alphen. In het begin van dit jaar ■woonde zij nog to Zwammerdam en was toon als werkster iu dienst bij don bakker O. In do maanden April, Mei en Juni miste dö bakker uit een kastje oerst één, toen drie rijksdaalders en eindelijk een bedrag van f 24.50. Bij do eerste gelegenheid was bet kastje ongesloten, doch vervolgens was men voorzichtiger en zelfs had O. bij den laatston dief stal den sleutel van zijn geld'oergpïaats in zijn zak. Reeds bij do eerste vermissing was de verdenking op de besch. govallon, maar uit medelijden met haar gezin was er geeu aangifte gedaan, waartoo eindo- lijk wel moest worden overgegaan. Bosch, bekende hare schuld; den eersten keer kon zij het geld ge makkelijk verkrijgen, den tweeden keer bad zij den sleutel, waarmede het kastje moest geopend worden, weten te vinden en ten laatste toen zij don bestem den sleutel niet kon machtig worden, had zij zich van een valscben sleutel bediend. - Adv.-Gen. 'mr. Gregory reqnireerde voor deze brutale dieyoggo 1 jaar celstraf. Do verdediger, mr. Modderman, wees hot hof op verzachtende omstandigheden. - Uitspraak aanst. Donderdag. Woensdag jl. is oen driejarig kind van C. Vroom aan de Vijfhuizen (Haarlemmermeer) spelende ia een sloot geraakt en verdronken. In do Haarlemmerm oer io afgebrand de boerdorij van deu heer Boshouwers, aan den Ywog cn Vijfhuizerweg, bewoond door D. J. Van Son. Het koren, hooi, inboedel, twee paarden, een dorschmaohino, eenig koren van J. Kerkvliet, aldaar geborgen, zija mode verbrand. Do oorzaak is onbe kend. De spuit no. 4 (Hoofddorp) heeft bij den brand gewerkt, terwijl do spuit uo. 3 (Yijfhuizcü) sa or een oogenblik te hebben gestaan, woder is te ruggebracht. De boerderij is verzekerd te Opmeer; de roerende goederen te Oudewater en niet in de Haarlerasche Maatschappij, zooals sommigen -meen den; het koren vau Kerkvliet to Oud-Karspel. Haar men zegt, zijn de goederen vau Van Son niot te hoog verzekerd. Voor vreomdelingen zal het tijdens dp a. s. internationale tentoonstelling te Amsterdam niet erg goedkoop wonen zijn. Door het aldaar iu bet lokaal „Do Brakke Grond" gevestigde „Bureau" om in den alsdan ontstanen woningnood to voorzien, wordt van 1 November af voor Amsterdammers de inschrijving opengesteld van kamers, die tor beschik king van het Bureau zullen gesteld worden. Daarna worden al do kamers door beëedigde makelaars be zocht on, goedgekeurd zijnde, in vijf klassen gerang schikt, tot een huurwaarde van: eene kamer lsto klasse f 9, 2de kl. f 7.20, 3do kl. f 5.40, 4de kl. f 3.60 en 5de kl. f 2.25. Deze prijzen zijn de netto prijzon, welke de verhuurder ontvaDgt. per dng, voor ééa persoon, terwijl do vreemdelingen circa 10 pet. boven deze prijzon betalen tot dekking der administratiekosten. In geval twee of meer personen van dezelfde kamer gebruik maken, wordt, voor die meerdere personen, eene reductie toego- past van 20 tot 50 pet. naar eou tarief, waarvan elke verhuurder eeu exemplaar ontvangt. Voor do genoteerde prijzen moet dan worden gelevord huis vesting, lieht, bediening en ontbijt (bestaande uit koffie of thee, met brood en boter), 6choon bod en waschlinnen, enz., alles naar speciaal hierom trent te gevon aanwijzingen. Na afloop der taxatio ontvangt de verhuurder vau het bureau eene ken nisgeving, de klassen vermeldende waarin zijne kamers zijn gerangschikt. Oscar Carré gaat met zijn circus van Luik naar Bremen, in plaats van naar Den Hasg. De 15-jarige cadet in Pruisischen dienst, F. R. W. Wettstein, die in do vorige week ter zake van moedwilligen doodslag op den logement houder J. P. IJ. Bontokoe, op den Korten Singel boek Brouwersgracht, voor de arrondissements rechtbank te Amsterdam terecht stond, is gisteren schuldig verklaard aan dat feit. De rechtbank nam san dat Bontekoe den 15den Augustus 11., ten ge volge van de in den nacht van 13 op 14 Ang. door twee schoten in de rechterborst, door beklaagde hem toegebrachte verwondingen, is overleden en dat deze laatste daarbij met oordeel des onder- scheids heeft gehandeld. De spanning, waarin hij ten gevolge vau het aldaar voorgevallene verkeerde, kon de toerekenbaarheid niet wegnemen, maar alleen aanleiding govon tot toepassing van verzachtende omstandigheden. Wettstein werd vrijgesproken van 4e hem medo ten laste gelegdo verwonding van de huisvrouw van voornoemden Bontekoe en wegens bovenbedoeld feit veroordeeld tot een celstraf van twee jaren. De firma Klopman, Baerselman in de Niouwstraat to Deventor zal op 26 dezer het 200-jarig bestaan barer zoo bokende Deventer koek- bakkeiij herdenken. Gistermorgen word de knecht in het kaaspakhuis van do hoeren Kruyt on Yollonhoven te Gouda aldaar dood gevonden. Men denkt dat bij gevallen is en aan de gevolgen overleden. De Koning heeft - naar men meldt - van eon Wurtombergscli fabrikant ontvangen een doken van gla9, vervaardigd en geschikt om to dienon zoowel vcor dekkiüg als voor staatsie. Een 17-jarig dionstmoisje te Kampen, dat bezig was de kamer op te ruimen, werd doo- delijk aan het hooft getroffen door eene revolver, welke op den grond viel toen zij die wilde ver- loggon. Do vermaarde kunstenmaker Arsons Blondin is to Amsterdam aangekomen en zal bin nen korten tijd hot Amsterdamscho publiek in de gelegenheid stellen zijne talenten en zijne roeke loosheid te bewonderen. In de gemeente Terheydon is de aldaar bestaande lorren-fabriek afgebrand; alleen de ma- cbinokamer bleef gespaard. Ongeveer 150 menscheu zijn dientengevolge zonder werk. Wederom is een dor gekwetsten bij het spoorwegongeluk te Hugstetten, in Baden, over- leden, een man, wiens vrouw eene week to voren aaö de bekomen kwetsuren bezweek. Het aantal dooden beeft daarmede het oijfer 65 bereikt. Hoewel het nu reods meer dan zes weken is dat het ongeluk voorviel, verneomt men nog niets van den uitslag van het rechterlijk onderzoek. Voor de gekwetsten en ach tergebleven betrekkingen der omgekomenen is onge veer 50,000 mark bijeengebracht. Do vicomto De la Panouse - do eek t- genoot van Mme Heilbron - dio dozen zomer enorme sommen op de Parijscho beurs verloor, bevindt zich op het oogenblik to Kimberlev, aan de Ka3p do Gccdo Hoop; als daglooner werkt hij daar in een diamantmijn. Te Toulon is eon dagbladventor, die op het aanroepen van een schildwacht bij een kruitmagazijn het antwoord schuldig bleef, door dozen met de bajonet doorstoken. Iiij bleef op de plaats dood. Te S t.-Petersb urg heeft verleden week een brand gewoed, waarbij zeven meuscken om het loven kwamen. Hij brak 's nachts te 3.uren uit in de benedenverdieping van een huis, dat door ver scheidene gezinnen bewoond word, en de vlammen verspreidden zich zeer Bnel, zoodat weldra een uit weg langs de trappen afgesneden was. Hot ergste lot trof de vrouw van een spoorwegconducteur en hare 5 kinderen, mot wie zij op oone zolderkamer sliep. Zoodra zij door het brandalarm gewekt werd, was haar eerste zorg do kinderen te reddenmaar alle uitgangen waren haar door do vlammen ver sperd, ou er bleof geen andoro uitweg dan die door het venster. De armo moeder riep do volks menigte om hulp, maar did was zoo goed als onmo gelijk, daar het huis wegens do hitte der vlammen niet te naderen was. Hare oudste dochter, een 17- jarig meisje, sprong uit het venster en bezeerde zich zoer ernstig zoodat zij deu volgenden dag overleed. Daarop wierp de moeder haar 12-jarig dochtertje en haar 5-jarig zoontje naar beneden, in do hoop dat zij door de menigte opgevangen zouden worden, maar beide kinderen werden doodelijk gewond. Do arme vrouw wilde hare twee andere kinderen niet aan hetzelfde lot blootstellen en besloot te wachten op de hulp van de inmiddels aangerukte brandweer. Maar de vlammen kwamen nader en nader; het hulp geroep werd steeds flauwer, en toen de brandweer mannen kwamen, vonden zij do drie ongelukkigon dood op den grond liggen, gestikt door den rook. Do arme spoorwegconducteur werd bijna krankzin nig toen hij het lot vernam, dat zijn vrouw en kinderon getroffen had. BUITENLAND. Frankrijk. Met botrekking tot het thaos te Parijs vertoe vende gezantschap uit Madagascar wordt gemeld dat do president der Fransche Republiek bet niet ontvangen zal, vóórdat volledige voldoening zal gegeven zijn nan do twee eischen van Frankrijk de erkenning van het Fransch beschermheerschap van Kaap Ambro tot de Radama-eilandon, en de intrekking der wet, waarbij aan vreemdelingen ver boden wordt om grondeigenaars te worden. Frank rijk beweert dat do verdragen van 1863 cn 1868, waarbij aan Radama do titel van koning van Ma dagascar verleend werd, terwijl hij slechts koning van de Hovas was, ïd verkeerden zin zijn uitge legd en do tegenwoordige koningin zich niet kan beroepen op een eenvoudigen ©eretitel, waarvoor in de werkelijkheid geen grond bestaat. Indien de ambassadeurs, die hierover met den minister-resi dent Duclerc onderhandelen, niet toegoven, zal de heer Gróvy ben niet ontvangen. In dat geval zou met het zonden vau een eskader gedreigd worden. Do conferentie te Parijs voor internationale bescherming ven telegraafkabels heeft een commis sie vau vijf leden benoemd, ter redactie vau een ontwerp, en wel voor Frankrijk den heer Leon Re nault, voor Duitschland den heer Dambach, voor Engeland den keer Trevor, voor Nederland mr. T. M. C. Asser, en voor Mexico den heer Yelasco. Do heer Jansen heeft oen levendig debat uitgelokt over do ongelukkige ligging van den telegraafkabel in de Noordzee op banken waar veel gevischt wordt, in plaats van in diep water. Gelijk men weet, wacht mevrouw Wilson, de dochter van president Grévy, eerlang hare beval ling. Volgens do „LantGrne" moet zij mer. het oog daarop als eene gunst van haren vader het leven van tweo ter dood veroordeelden gevraagd, en de heer Grévy, daaraan gehoor gevende, do straf van het tweetal in altoosdurenden dwangarbeid veranderd hebben. Duitschland. Bij do verkiezing vcor het Berljjnsche kiescollege zijn, voor zoover ceno opgave naar de partijen moge lijk is, 2900 Fortschritts-inannen, seceasioaisten en nationaal-liboraien gekozen, tegen 750conservatieven, dio bepaalde tegenstanders der Förtschritts-pariij zijn. Voor zoover do resultaten der verkiezing in de groqte steden betreft, schijnen in Breslau, Konings bergen, Dantzig, Crefeid, Halle, Eiberfeld, Barmen, Görlitz, Frankfurt a/M. en Wiesbaden doFortsckritts- mannen en do secessionisten de meerderheid t© hebbonin Keulen en Trier zegevierden de clericalen, in Potsdam de conservatieven, in Hannover en Kassei do nationaal-liberalen. Maagdenburg koo3 410 libe ralen van verschillende kleuren en 9 conservatieven, Posen 116 Fortschritts-mancen, 49 conservatieven en gematigde liberalen en 77 Polen. In de 93,554 fabrieken van Duitschland zijn 345,753 vrouwen werkzaam; het aantal mannen is 1,636,100. Spanje. Do „Gaceta" kondigt oen koninklijke verordening af, waarbij het ministerie gomachligd worde do han del stractatoa to verlengen tot 15 December met die mogendheden, welke de grondslagen aangenomen heb ben, door Spanje voorgesteld, om nieuwe tractaten op to bouwen ter vervanging van do verleden jaar in October opgezegde. "F 1 g r a ia ju e n. ST.-PETERSBURG, 19 October. De vorst van Montenegro zal zich eerstdaags naar Rome begeveü, met eene buitengewone zending, door don czaarbo- last bij liet Vaticaan of bij het Quirinaal. PARIJS, 19 October. Het „Journal officiel" be vat vier decreten van den president der Fransche Republiek, waarvan drie het bestuur van Senegal betreffen en hot vierde op het beheer der spoor wegen betrekking heeft. Bij het eerste decreet wordt bepaald dat het gedeelte der Fransche bezittingen, hetwelk zich uitstrekt van Saint-Louis tot Kaap Dagomar, nauwer met de hoofdplaats verbonden zal zijn dan than6 hot geval is. Krachtons het tweede zal de algemeene directie niet bestaan, maar vervangen worden door twee nieuwe direcfiën, waarvan de eene de constructie, do andere de exploitatie en de con® tróle betreft. CAIRO, 19 October. Overeenkomstig den wensch dor Engelsche rogooring heeft de Egyptische regce- ring er in toegestemd dat Arabi door een Engelsch advocaat verdedigd zal worden. Hierby is do voor waarde gesteld dat het kruisverhoor der getuigen niet ter openbare zitting van het gerechtshof, maar voor de commissie van onderzoek-,zal geschieden. De behandeling van het proces-Arabi zal eerst een aanvang nemen na afloop van het Bairamfeest. Gisteren was er, ter eere van de Engelsche officieren, feest bij Riaz-pacha. Laatstgenoemde dronk op de koningin van Engeland en het En gelsche leger, de hertog yan Connaught op hot welzijn van den khedive. De consul-generaal Ma- let zoide dat Engeland niet alleen voor zich zelf

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2