LEIDSOH DAGBLAD. JV°. G95S. Zaterdag £1 October. A0. 1882. Avon cl - e dille. PBIJS DEZER COURAJSTs Toor Leiden per 3 maanden1.10. Fiasco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Oooiant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Voor de lnteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidscb Dagblad de Nos. 196 tot 201 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. LËlfiE.V, 2© October. Met aandacht on belangstelling heeft de com missie ''an financiën kennis genomen van de voor dracht tot het verlecoen van een jaarlijksch sub sidie van f 2500 ton behoeve van de op te lichten Practische Ambachtsschool en tot hot doen inrichten van een gedeelte van hot Caecilia-Gasthuis voor dat dool, waaraan eono uitgave van f 1800 ver bonden is. De meerderheid van de commissie is met B. on Ws. van oordeel dat door de oprichting van eene Ambachtsschool alhier, evenals zulks in andere ge meenten het geval is, in ecne werkelijke behoefte zal worden voorzien, aangezien do tegenwoordige opleiding dor ambachtslieden uit een practisck oog punt alhier veel to wenschen overlaat en het voor de werkbazen bij de tegenwoordige wijze van wer ken hoogst bezwaarlijk, zoo Diet ondoenlijk is aan de opleiding van de zoogenaamde leerjongens de aoodigo zorg to wijden. Naar hare overtniging kun nen van do oprichting eener dusdanige inrichting, strekkende tot aanvulling van hot op Mathosis ge geven onderwijs, hoilzame vruchten in het belang van den bloei der gomeente worden te gomoet ge zien en schijnt dan ook do toekenning van een subsidie uit de gemeentekas, als wordt voorgesteld, in alle opzichten gerechtvaardigd, aangezien de vereeniging uit den aard der zaak Diet in staat is in de noodige behoefto geheel uit eigen middelen te voorzien. Een lid kon zich evenwel mot de voordracht niet vereenigen. Zijns inziens waren de gunstige verwachtingen, die men ten opzichte van eene betere opleiding van den ambachtsman aan eene Ambachts school verwachtte, minstens overdreven. Zelfs vreesde hij mot het oog op hetgeen daaromtrent door hem in andero gemeenten was waargenomen, dat de eigenlijk practischo oefening door een dusdanige school niet zoude worden bevorderd on door het bezoeken daarvan do thans reeds bestaande neiging om zoo spoedig mogelijk, zonder de noodigo onder vinding te hebben opgedaan, voor eigen rekening to werken, te zeer zoude worden aangewakkerd. Boveodien zonde het subside thans tot een be drag van f 2500 voorgesteld, vermoedelijk in vol gende jaroo moeten worden verhoogd bij uitbreiding van de behoeften, terwijl, zooals bij dergolijke inrich tingen meer het geval is, de bijdragen van parti culieren successievelijk afnemen ton gevolge van het verlies van contribueerenden door overlijden of verlrek uit de gemeente en dit verlies niet al tijd door de toetreding van nieuwe leden wordt gedekt. Is alzoo de meerderheid gunstig gestemd voor do toekenning van het aangevraagd subsidie, zoo zoude zij het intusschen wenscholijk achten, wan neer aan het eventueel te verleenen subsidie de bepaling werd verbonden dat het voorloopig voor den tijd van zes jaren wordt toegekend, behoudens uit den aard dor zaak de bevoegdheid van den ge meenteraad om het ten allen tijde in te trekkeo. Blijkens de statuten wordt de leertijd in den re gel op 3 jaren gerekend, zoodat een termijn van zes jaren voldoende kan worden geacht om over de werking van de school con grondig oordeel te kun- ken uitspreken en de vraag to beslissen of het al of niet wenscholijk is mot sobsidiëeren voort te gaan. Do commissie van fiaaDciën geeft mitsdien den gemeenteraad in overweging overeenkomstig de voor- draoht van Burg. en Weth. te besluiten en daarbij tevens te bepalen dat na verloop van zes jaren het verleenen van een subsidie ten behoeve van do Prac- tische Ambachtsschool opnieuw een punt van behan deling zal uitmakeö. Dezelfde commissie heeft geono bedenking togen do voordracht om f 250 beschikbaar te stellen ten einde eene proove te nemen met eene beplanting yan do Nieuwe Beestenmarkt. Door de directeuren der Hoogere Burgerschool en der Kweokschool voor onderwijzers is de vol- gendo aanbevelingslijst opgemaakt van benoembaren voor de betrekking van eersten leeraar in de Gym nastiek aan do scholen voor middelbaar en lager onderwijs, waaruit B. en Ws. in overweging geven tot eene benoeming over to gaanC. A. Bader te LeideD, D. Withaar te Rotterdam, G. Hesse te Amsterdam, J. J. Groenowoud te Leiden, H. Ilob- bema te Tiel en S. Yan Aken te Rotterdam. Door don heor L. Scheltus Yan Ysseldijk, kapt. der inf. alhier, is gedeeltelijke teruggave verzocht van het door hom ovor het 4de kwartaal dezes jaars betaalde schoolgeld voor één kind op de jongens school l9te klasse en twee kinderen op de meisjes school 1ste klasse, wegens zijne overplaatsing met den 18den dezer naar 's-Gravonhago. Tegen de inwilliging van hot verzoek bestaat bij B. en Ws. geen bezwaar, zoodat zij op grond van het bepaalde in het raadsbesluit rogelende de heffiog van school gelden op do oponbaro lagere scholen in overweging geven restitutie van schoolgelden te verleenen voor de twee laatste maanden van het 4de kwartaal van dit jaar tot een bedrag vaü f 22.50, zijnde 2/3 van het betaalde schoolgeld ad f 33.75. Gedurende de tweede helft dor maand Sopt. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Wed. Beijeroa, AlpbonII. Janssen, wed. De Neef, H. D. Sander, Amsterdam; J. C. Kamminga, Dok kum; D. Yan Dijk, HaarlemL. Boschman, Honds wjjk; J. A. Bierman, Rotterdam; Bogert, Utrecht G. Yan der Hopen, Wageningen; Piet Yan Leen won, Zoeterwoude; Van Wingerdo, niet vermeld Briefkaarten: Wed. P. Yan Soes, C. Venings, G Yan Dijk, Amsterdam; Yan Oijen, 's-Gravenhago G. Franker, Rotterdam; C. Van Leeuwen, Zuidor woudo; de Dames Le Teire, niet vermeld. Aan dr. J. H. Gunning Jr., door de Synode bonoemd tot kerkelijk hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam, is opgedragenbet onderwijs in de leerstellige godgeleerdheid, de geschiedenis der Nod. Herv. Kerk eu hare leerstellingen, en die van de Christelijke zending; aan dr. J. Knappert dat in do bijbelsche godgeleerdheid, de practische godge leerdheid en het kerkrecht. Verschillende gemeenten hadden zich tot de Sy node gewend mot verzoek om terug te komen op de afwijzing van hare aanvraag om subside, dozen zomer uitgesproken. Ook nadere overweging moest de Synode doen volharden ia do afwijzing. De vergadering kwam daarentegen wol terug op haar besluit om do synodale commissie te mach tigen het oud archief van do classis Bergen-op-Zoom in ontvangst te nemen, zooals de oudste predikant der gemeente TholeD, die met de bewaring belast is, in het belang van het archief had gewenscht. Zij was eoDparig van het gevoelen van den rechts geleerden rapportour, dat - ofschoon geen enkel der juridieke bezwaren, in een bezwaarschrift op gesomd, geldig was - do wonsch van belangheb benden in do classis moest worden geëerbiedigd om het archief te kunnen raadplegen en dat het dus in de bewaring van den oudsten predikant van Tholen moest blijven. Wederom mocht dé voorzitter de vergadering sluiten met dankbare herinnering van de wijze, waarop de meest teedere quaestiën waren behan deld, zonder dat iet3 kwetsends was gehoord of de grootsto afwijking in richting de meest mogelijke waardeering had uitgesloten. Wederom was de ver- gadoring eenparig in haar dank aan de volmaakt onpartijdige leiding van den voorzitter. De reden, waarom do minister van binnen- land6che zaken aan het gemeentebestuur van Am sterdam verklaard heeft, de benoeming van prof. Rosenstein tot professor aan de academie te Amster dam niet aan de bekrachtiging van Zijne Majesteit te willen onderwerpen alvorens do heer Rosenstein verklaard heeft de benoeming tot professor te Am sterdam aan to nemen, moet, naar aon de N. R. C» gomeld wordt, daarin gelegen zijn dat professor Rosenstein reeds vóór zijne benoeming te Amsterdam aan den minister en aan don burgemeester van Amsterdam heeft te kennen gegeven dat hij de be noeming tot professor te Amsterdam niet zou aan nemen. Tot 3don onderwijzer aan de oponb. lagere school der 1ste klasse te Amsterdam is benoemd de heer C. W. Klaarenbeek, te Aalsmeer, on tot 3den onderwijzer aan do openb. lagere 4do klasse voor jongens, genaamd Agnietenschooï, mode aldaar, de heer G. S. Van Krieken, te Noord wijk. Z. Keiz. H. prins Arissonhotigara, oom des keizers van Japan, die zich sedert eonige dagen in do residentie bevindt, heeft in het hotel Bellovno een diner gegeven aan do leden der Japanscho legatie. Naar het Ilaagsche Dbl. verneemt, waren daarbij o. a. ook tegenwoordig de heeren dr. A. F. Bauduin, A. J. Bauduin, consul vau Japan daar ter stede, eu jhr. F. De Casembroot, als adjudant vair Z. M. den Koning i. b. d. Gisteren begaf Z. Keiz. H. zich naar Rotterdam, ter bezichtiging van het Doofstommen-Instituut en do verdere merkwaardig heden der stad. Heden heeft Z. Keiz. H. zich naar Amsterdam begeven, om ook daar aan verschillende instellingen, o. a. hot Blinden-Institunt, een bezoek te bron gen. Hot Dagelijksch Bestuur van Amsterdam heeft in overweging gegoven om een prijsvraag voor hot nieuwo bearsgebouw uit te schrijven, de kosten op 2'/, millioen gulden geraamd. Bij het afdeelings-onderzoek in do Tweede Kamer van het voorstel van wet van den heer Rombach c. s., houdende afschaffing van den ijk der gasmeters en vervanging van dien ijk dooreen facul tatief onderzoek, waren vele leden, die hunne inge nomenheid met het voorstel van den heer Romback c. s. betuigden, van oordeel dat de ijk van gas meters niet verplichtend kan worden gesteld, wijl dat onderzoek niet geschieden kan op de stellige gronden en met de zekerheid, waarmede het ten opzichte der maten en gewichten mogelijk is. Door den gemeenteraad van Utrecht is be noemd tot leeraar in de Hoogduitscho taal aan hefc Stedelijk Gymnasium de heer L. Wirth, to Breda. Aan do rijks-universiteit te Groningen zijn voor den cursus 1882/83 voor het eerst bij den rector-magnificus als student ingeschreven 48, over de verschillende faculteiten verdeeld als volgt: 31 geneeskundigen, 7 wis- en natuurkundigen, 6 letter kundigen en 4 rechtsgeleerden. Dozer dagen ontving de heer Mondpa- tlhu- maceiro te Amsterdam nog f 700 ui*" Suriname^ zijnde het restant van de in dio kolonie bijée&ge- zamelde galden ten bohoon- v_n Russische Joden. In het geheel werd y» gezonden raim 6200. <aom'jnga pfihuwSf Van h' l. lo*e Lr J gebouw der vrijmetselaars- Derde" °P kot Steenschuur alhier, wap- gisteravond de vaderl. drioklonr, naar nan king van het 125-jarig bestaan van dit genoot- 8°bap, welk feit op huishoudelijke wijze werd gevierd.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1