wego twee bij elkaar en tegenover een vriend wo nende stadenten was aangebracht. Wij kunnen mededeelen dat de eerste lading haring van Katwijk aan Zee door den Rijn- landschen Stoomtram in drie waggons aan do Hol- landsche Spoorwegmaatschappij ter verdero verzon- diag is afgeleverd. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Ia de laatste acht dagen zijn alhier van de haring- visscherij slechts zos schuitou aangekomen, te zamen met 260,000 stuks steur- on 995 kantjes pokel- haring. Er werd besteed vcor volle pekelharing 14£ a f 15 en voor ijle pekelharing f 11 a ƒ12 per ton; voor volle steurhariDg 11 a 14 en voor ijle stourharing 11J a 12 per 1000. De kantvi8schers van Katwijk en Zandvoort besomden 30 a 80 in vijf dagen. Voor de vcrscho visch worden zeer hooge prijzen besteed. Aan de Haagsche opera zal een „bat- teur do raesure" in gebruik worden genomendoor op een plankjo te trappen zal do kapelmeester do maat kunnen aangeven aan hen, die achter do coulissen staan. Dat dit in verscheidene opera's van groot belang is, zal men gemakkelijk inzien. Gisteren, bij gelegenheid van don gedenkdag van St.-Lucas, hebben ceuige leden vau de St.-Lucasvereeniging uit Amsterdam aan een der schilderijen van Frans Hals, op het stedelijk Museum te Haarlem, een lauwerkrans van eiken bladeren gehangen, als blijk van waardeering van dien grcoten meester. Op do linten van den krans leest mon de woorden„St.-Lucas 18 October." Een der leden van de commissie over hot Museum, de heer H. J. Scholten, bracht een woerd van dank voor de eer, aan de nagedachtenis vau den onver- gelijkelijken Hals betoond. Volgons het Handelsblad is do Aruster- damsche Bank in het faillissement Engels voor 25,000 betrokken. EDgols was bevriend met Pincoffs. Het passief zijner zaken bedraagt pl. m. 700,000 en het ac tief 22,000. Mon zegt dat twee fabriekzaken, to Brummen en te Amersfoort, sterk door zijn val getroffen zijn. Hij is in do Yereenigde Staten geen vreemdeling, want hij heeft er reeds 14 jaren door gebracht en bezit het burgerrecht der Unie. Het gerechtshof te Amsterdam heeft arrest gewezen in eon strafzaak tegen vier jonge lieden, die in do vorige week terechtstonden ter zake van moedwilligon doodslag op zekeren Cardoze, bediende in eene tapperij in do Quellynstraat. Het Kof overwoog dat bewezen is dat de 16-jarige I. Stas aan voornoemden bediende een schop heeft gegeven, toen deze op straat was gokomen om hem buiten do woning te houden. Conform het ge voelen der deskundigen, die met do lijkschouwing belast wareD, verklaarde het dat do buikvliesont- steking, waaraan de bediende tweo dagen na het voorval is overleden, aan geen andere oorzaak is toe te schrijven dau aan den hem alzoo toogo- brachten schop. Ofschoon nu Stas de bedoeling niet heeft gehad hem te dooden, moet hij voor dat doodelijk gevolg, volgens de wet, aansprakelijk worden gesteld. Het hem en zijnon medebeschul digden ten laste gelegde gelijktijdig en gemeon- 8chappelijk aangrijpen van den bediende verklaarde hot Hof niet bewezen. G. C. en P. J. Huyer wer den derhalve vrijgesproken, maar I. M. De Boer schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van een slag. Stas werd, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, tot een celstraf van 9 maanden, De Boor tot eece van 15 dagen en be taling van eene geldboete veroordeeld. Op bevel van den Koning is in de vorige week mot een omvattend werk een begin gemaakt. In het Wieselsche bosch, Zr. Ms. eigendom, en achter het paleis Het Loo gelegeD, zijn 58 arbeiders bezig met het graven van diepe kuilen, zoogenaamde vosse- of wolfskuilen, die later, met stroo of lossen grond overdekt, moeten dienen om herten te van- geD. Met dien arbeid verdienen die mensehen een behoorlyk weekgeld, terwijl hun nog dagelijks, door vriendelijke beschikking van ODzen Koniüg, een warme en krachtige maaltijd, uit soep, vleesch en brood bestaande, verstrekt wordt. Bij de te Venloo gehouden escadrons- oefeningen, ging een paard met zijn ruiter op hol, waardoor de huzaar ten laatste tegen een boom ge slingerd werd en zijn hersenpan zoodanig kwetste dat zijn leven in gevaar is. Te Dubbeldam hebben zich gevallen voorgedaan van varkensziekte. De beesten, welke die ziekte dreigt, beginnen met het weigeren van eten en krijgen blauwe plekken op de huid. Verleden week hoeft een listige dief stal van diamanten te Londen plaats gehad. Bij den juwelier Attenborough, die juist een nieuw winkelgebouw betrokken had, waren eenigo klanten in den winkel, toen plotseling een welgekleed man in den winkel kwam, die vroeg, of niet zekere heer Hamilton daar was geweest om over een inkoop van juweelen te spreken. Men wist niets van den heer Hamilton. Daarop liep hij, zijnen hood in den winkel latende staan, blootshoofds ijlings weg cn men zag hem een oogonblik praten met iemand, die hem een klein keffertje overhandigde, met hetwelk hij den winkel weder binnenkwam. Daar bleef hij geruimen tijd rustig staan wachten en praten, schijn baar wachtende op den heer Hamilton. Eindelijk ging hij hoen. Eon der bcdionden had echter ge meend to zien dat do man, met wion hij op de straat had gesprokon, een bediende van de groote juweliers-firma Wellby was. Daar het geheele ge drag van don vreemdeling zonderling scheen, zond men, ongelukkig wat laat, eeno boodschap naar Wellby. Daar hoorde men dat het inderdaad een dor bedienden van Wellby geweost was en dat hot kleino kistje, dat deze op straat aan don vreem deling overhandigd had, een kistje met juweelen geweest was. Nu kwam het bedrog uit. De vreem deling was, van eeno adreskaart van Attenborough voorzioD, bij Wellby gekomen, had zich voor con van Attenboroughs bedionden uitgegeven on gevraagd om eeDe goede bezending fraaie juweeleD, ten eindo die in den nieuwen winkel uit te stallen. Daar men bij Wollby hem niet als bediende van Attenborough kende, had men hom, ofschoon hij de adreskaart toonde, een bediende medegegeven. Zij waren te zamen in een cab naar Attenborough geredeD. Vlak bij diens winkel had do vreemdeling laten ophou den, was don winkel binnongegaan en een oogon blik later er zonder hoed weder uitgekomen. De bediende van Wollby had intusschen do cab betaald en laten wegrijden. Toen hij nu den vreemdeling zonder hoed had zion buitenkomen, had hij geen bezwaar gemaakt om hom do juweelen te overhan digen. Toch was hij nog een oogenblik blijven kij ken, maar toon hij zag, dat de vreemdeling in den winkel bleef en kennelijk met Attenborough en andere heeren bekend was en druk praatte, was hij heengegaan. Zoo waren de juweelen in handen van den vreemdeling gebleven, naar wien do politie tot nu toe vruchteloos zoekt. BUIT13NLAN I>. Frankrijk. Een tachtigtal Frausche ingenieurs, meester knechts, poldergasten enz. zullen met 600 Marok kanen, even zooveel Sanogalsche on tusschea de 200 en 300 andere negers eerlang een begin maken mot den aanleg van don spoorweg, bestemd om eenmaal Senegal met den Niger te verbinden. Dezo lieden zullen beschermd worden door een afdoeling troepen, onder bevol van kolonel Dosbordes, welke de posten van leveDsmiddelon voorzien, do Fran- sche vlag aan den Niger planten en er twee forten bouwen zal. Ook mot den tweeden spoorweg, die van St.-Louis naar Dakar, zal worden bogonnen en een kabel zal tusschen Frankrijk en Senegal worden gelegd. Gro ot-Britanniö. De dreigbrief, dien William Brookshaw aan den stalmeester van den prins van Wales zond, luidde: „Sir, om kort te zijn, ik ben een jong mensch, op gevoed in de buurt van Buckingham Palace; ik wil gaarne werken, maar kan geen werk krijgen. Het beste, wat ik onder deze omstandigheden doen kaD, is naar een der koloniën te gaan. Zeg uw meester, den prins van Wales, dat ik daartoe 10 pd. st. noo- dig heb. Gaat het mij goed, dan zal ik die terug betalen. Ik heb het geld deze woek noodig. (rterop volgde het adres.) P. S. Indien ge het deze week niet zendt, zal ik het spoor van den prin3 van Wales volgen en, bij de Goden, het zal hem erger gaan dan lord Frederick Cavendish. Het spijt me dat ik zoo kras moot spreken, maar ernstige ziekten vereischen krachtige geneesmiddelen. Vergeet niet, deze week!" De brief werd den 9den Oct. verzonden. Vrijdag werd Broockshaw gearresteerd; hij zeide dat hij 7 jaren in dienst bij het Amerikaansche leger was geweest. Hij ontkent den brief te hebbes geschre ven en zegt dat een ander zich van zijn naam heeft bediend. België. Ia de gisteren te Brussel gebonden zitting van het Arbitrage-Congres heeft de heer Tachard eenige mededeelingen gedaan en de heer Dollfus, lid den Duitschen Rijksdag, geprotesteerd tegea l inlijving van den Elzas. Pator Hyacinthe en gen raai Turr hielden schitterende redevoeringen. Een genoemde prees de algemeone verplichting tot d: krijgsdienst aan als het besto middel om de oorlog: te beperken. Effypto. De onderhandelingen betreffende de vordedigir van Arabi verderen langzaam. Het is twijfelacht of het militaire gerechtshof in do oerste acht dag: wel zitting zal houden. Do ministers onderzoek: grondig het door Baker-pacha voorgestolde ontwc ter leger-organisatie, hetwelk, eenmaal genome mGt do voorstellen betreffende d9 conti ólo der fina ciëo, de recktabodeoling en andere zaken aangaan: de definitieve regeling van Egyptes toekomst, do: do Britsche rogeering aan do grooto mogendhede zal worden voorgelegd. Tolejjramme n. MADRID, 17 October. In de staatkundige kri: gen wordt zeer de aandacht getrokken door ee onderhoud, hetwelk heden tusschen maarscha! Serrano en don minister-president Sagasta hce plaats gehad. O per het algemeen is men echt: van gevoelen dat alle pogingen om eene verzoenic tusschen de rogeering cn de geavanceerde partij: bewerken, zullen mislukken. In democratische kringen wordt verhaald d; eene schikking is tot 8tand gekomen tnsschen c democraten en do afvallige liberalen, met inbegr der zoogenaamde dynastieke linkerzijde, over hunt toekomstige houding. Behoudens eenigo gerinj wijzigingen zou de Spaansche grondwet van 185 tot grondslag aangenomen zijn. In het bovenbedoeld onderhoud tusschen maa: schalk Serrano en don heer Sagasta meet laats? genoemdo zich ongeneigd getoond hebben tot wijz ging van do tegenwoordige staatkundige richtir van het Kabinet. Hij wil zich ook niet afscheide van het centrum, dat in het Kabinet door de minis ters van oorlog en justitie vertegenwoordigd wordt PHILADELPHIA, 17 October. Do tariefcommis sie heeft het liooren van deskundigen ten einde ge bracht en komt heden te Nieuw-York in geheim zitting bijeen, tot het opmaken van haar rapport dat in December bij het ccngres zal ingedieLi worden. Uit officiëclo opgaven blijkt dat de uitvoer vat broodstoffon thans 25 pet. greoter is dan op den zelfden tijd van verleden jaar. ALEXANDRIE, 18 October. Id het officiëcle or gaan der Egyptische regeering is opgeuomen ee brief van Rogers-bey, directeur der staatsdomeinen waarin hij de opmorking maakt dat, indien aar Ajabi het voorrecht van een Britschen advocas wordt toegestaan, de loop der justitie eene belem mering zal ondervinden, want onder de Egyptiscli rechterlijke ambtenaren is niemand te vinden, di de argumenten van Engelscbo rechtsgeleerden ka bestrijden. Bovondien zou, volgens Rogers-bey, di lange duur van Engelscbo processen gevaar ople veren. „Het land is in gisting", schrijft hij, „e: dezo kan door niets anders weggenomen wordci dan door de executie van de aanvoerders de| rebellie, die een vredelievend en verdraagzaam voli bedorven 6n haat tegen den khedive en de Euro peanen verwekt hebbon. Hot spreekt van zelf dal de thans fungeeronde eerlijke Egyptische minister: en de Britsche inwoners, die lang in Egypte wonen het volkskarakter beter kennen dan de Engelschen die pas vóór eenige weken in het land gekomec zijn. De tegenwoordigheid van sir Ch. Wilson bj de debaten zal een genoegzame waarborg voor eent eerlijke behandeling der zaak zijn." WEENEN, 19 October. De Oostenrijksch-Hon- gaarsche Bank heeft het disconto tot op 5, den koers der beleening tot op 6 pet. verhoogd. LEIDEN, 1» October. De verwachting voor morgon is: aanwakkerende zuidelijke wind, betrokken weder, regen. De uitslag der gehouden aanbesteding vat de levering der benoodigdheden tot onderhoud et verpleging der gevangenon in de militaire strafge vangenis bij Leiden gedurende hot jaar 1883 is dal minste inschrijvers waren: de broodfabriek „De Hoop' voor roggebrood 0.08i5 per kg.; de Leidscht Broodfabriek ongebuild tarwebrood 0.13 per kg. de stoombroodfabriek „De Verecniging" geboil: tarwebrood 0.1650 per kg.de heerenPeerenbooc voor aardappelen 1.96 per 50 kg.; A. Slok voo: ruDdvleesch 0.78 on rundvet 0.67 per kg.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2