LET DSCII DAGBLAD. woensdag lö October. A0. 1882. Avond- editie. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. A£zoaderl\jk« ÏSommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- TRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren builen de stad wordt f 0.10 bereiend. Bij dit nominer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officieel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donderdag 12 October, bladz. 77. ©ffieiëele Itciinisg-evïujjcn. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter kennis van belanghebbenden, dal de passage over den Gaden Singel van de Voluiolciigraolit tot de Zandstraat, op 1G, 17 en 18 October a. s. van des morgens acht tot des namiddags vier uren, voor rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden,, DE KANTER, Burgemeester. 13 Oct. 1882. E. KIST, Secretaris. L.EIDE1V, 1? October. Hedon is aan do universiteit alhier de heer E. Giltay; geb. te Rotterdam, bevorderd tot doctor in de plant- en dierkunde, met academisch proefschrift, get.: „Het collenchym." Het vijf-en-twintigjarig bestaan van het Ge sticht „Do Voorzienigheid" aan de Hoogewoerd al hier, werd gisteren feestelijk herdacht. Het bestuur, daartoe in staat gesteld door overvloedige giften, van talrijke belangstellenden tot dat doel ingeko men, maakte dien dag voor de eerw. zusters en de verpleegde kinderen, tot een onvcrgotelijken feestdag. In den morgen werd door den pastoor der parochie van den H. Petrus, bijgestaan door den zeeroerw. deken van Leiden en door den weleerw. kapelaan Stoopman, do H. Mis plechtig opgedragen, als eon dankoffer voor do zegeningen, door God aan het Gesticht en door middel daarvan aan de daariü, gedurende 25 jaren, verpleogde kinderen geschonken. Zoowel de kapel als de kort geleden herbouwde eetzaal dor kinderen, nu tot receptiezaal ingericht, waren in feesttooi gekleed en door do edelmoedige zorg van den heer J. D. Speet met een overvloed van groen en bloomen versierd. Na het ontbijt, dat aan de vele genoodigden, aio de H. Mis hadden bijgewoond, werd aangeboden, verhaalden eenige kinderen in dicht en zang, do geschiedenis van het Gesticht en brachten hnlde aan de weldoeners en beschermers. Ook aan tafel hadden de kinderen feest. De dag werd besloten met een keurige illuminatie van den tain, opgeluisterd met bengaalsch vuur, en met eene feestvoorstelling van den bekenden prestidigitateur en opticus P. M. Okhuizen van Rotterdam, die door zijne verrasseode goocheltoeren, geestige le vensbeelden en vooral door zijne prachtige dissol ving-views, de aandacht van allo aanwezigen aller aangenaamst boeide. Het was een feest, waaraan niets ontbrak en waarbij niets te wenschen overbleef. De vereeDiging „Tot hulpbetoon aan behoef tige zieke Israëlieten", alhier gevestigd, heeft hare jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. Do uitgaven in het afgeloopen boekjaar bedroegen 370.48, een nadeelig slot veroorzakende van 37.43. Bij het grooto nut, hetwelk deze vereeni- ging sticht, is het te betreuren dat zij sedert eenige jaren met financiëele moeielijkheden te kampen heeft. Het ware zeer wen9chelijk dat zij de belangstelling van meerdere liefdadigon ondervond, opdat hare financiëele krachten haar in 3taat stellen, haar lief dewerk onbeperkt te kunnen uitoefenen. In het acht en vijftigste verslag van het 3 Nederlandsch Genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen, over het jaar 1881, wordt omtrent de Militaire Strafgevangenis alhier gezegd dat de afwisselende bevolking bestond nit 514 personen. Op 31 December waren er aanwezig 343. Het getal leden der afdeeling bedraeg 112; bij de corres pondenten 7. Aan 40 ontslagenen werd op de eene of andere wijze hulp verleend; zoo werden voor eene som van f 105.08 aan 11 personen gereed schappen of geldelijke voorschotten verstrekt, opdat zij in de gelegenheid zouden zijn hun handwerk of beroep uit te oefenen; voor 12 ontslagenen werd een bedrag van f 84.57 besteed voor kleeding, huisraad en voeding, terwijl aan een 17-tal per sonen klo:ne giften, tot een gezamenlijk bedrag van 36. werden uitgereikt, waardoor zij in staat waren, hetzij in hunne dadelijke behoeften te voorzien, hetzij hunne reis- en verblijfkosten te betalen. De gemeenteraad van Stompwijk heeft een voorstel, om aan do IJselstoomtramweg-maatschappij gedurende de eerste 10 jaren een subsidie van ƒ150 te verleenen, als de lijn Leiden-Leidschcndam-VGra- venhage, en nog 150 als dc verbinding Leidschen- dam-Gouda tot stand zal zijn gebracht, met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Yoor het beroep naar Leiderdorp is door dr. W. Yan den Bergh te Scbaarsbergen bedankt. Tot ambtenaar ter gemeente-secretarie te Woerden is benoemd de heer H. Hengoveld te AlpboD. De heer J. H. Weidoer, evangelist te Kage, heeft voor eene benoeming als zoodanig te Witmarsum bedankt. Na het eiödo der godsdienstoefening, waarin hij der gemeente zijn besluit mededeelde, zong men hem hot 3de vers van Psalm 134 toe. De kerkeraad van Kage heeft 35 gulden, haar voor een liefdadig doel gezonden, toegevoegd bij de golden voor het traktement van een predikant te Abbenes. Het traktement van den Kagor postbode is met 50 verhoogd. Het Comité van Uitvoering der Internationale Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling hield Zaterdag 11. in een der lokalen van het caféKras- napolsky een vergadering met een twintigtal der voornaamste Nederlandsche werktuig-fabrikanten, ten einde te besproken langs welken weg do mede werking dezer industriëelen aan de bedoelde ten toonstelling kan worden verzekerd. Na eenige discu6sio, waarin vooral de bezwaren aan het transport van groote werktuigen verbonden op den voorgrond werden gesteld, benoemde do vergadering een commissie van vijf ledeD, om te dezer zake nader met het Comité van Uitvoering in overleg te treden. Het lidmaatschap dezer commissie werd welwil lend aanvaard door de heeren J. M. Van der Made, directeur der Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam; Hk. Figee Jr. lid dor firma Gebroeders Figee, te Haarlom; J., Smit V van de firma L. Smit en Zn. te Kinder dijk; W. F. Holst, directeur der Nederlandsche Stoombootmaatschappij te Feyenoord, en Jos. Yan Raalto, directeur der Koninklijke Maatschappij „do Schelde" te Vlis»iBgen. Na het sluiten dezer vergadering bleven de aan wezige fabrikanten bijeen, om over hunne gemeen schappelijke belangen te raadplegen. Tot voorzitter der commissie werd gekozen de heer Yan der Made te Amsterdam, tot secretaris de heor Holst te Feyenoord, tot penningmeester Jan Smit V te Slikkerveer. Hot zeer uitvoerig verslag der commissie van enquête betreffende de exploitatie der spoorwegen heeft thans het licht gezien. De slotsommen, waar toe de commissie of hare meerderheid is gekomen, zijn o. a. de volgende: Noodzakelijkheid der publicatie van elke conces sie-aanvraag voor spoorwegbouw. - Slechts bij ex ceptie gemeenschappelijk gobruik van stations. - Uitbreiding van het gemeenschappelijk gebruik van spoorwegen. - Noodzakelijkheid van verschaffing van een rusffiag aan het spoorwegpersoneel door uitbreiding er van, pn gelegenheid voor dat per soneel om des Zondags hunne godsdienstplichten te vervulleD. - Noodzakelijkheid om te waken tegen misbruiken van het drijven van eigen zaken door spoorwegbeambten. - Introkking van het voorschrift, verbiedende aan do conducteurs om buiten de rij tuigen om zich te bewegen. - Beperking van den verkoop van sterken drank aan het spoorwegper soneel aan do stations. - Ycrplichting tot mede- voeriog van een voldoend aantal derde-klasso-rij- tuigen in alle treinen. - Invoering eener minder lastige controle der plaatsbiljetten. - Zware strafbe dreiging tegen te kwader trouw plaats nemen in rijtuigen zonder biljet. - Regeling der treinen zoo danig dat mon tusschen de hoofdstations en het midden dos lands in boide richtingen op één dag heen on terug kunne reizen. - Vereenvoudiging der douane-formaliteiten. - Verlenging van den termijn voor hot lossen van goederen. Verder wenscht de commissie aan spoorweg-onder nemingen de verplichting op te leggen tot het mede- deelen van alle intraderings-overeenkomston aan de regeering, die ze dient te publiceercn. - Vrij lating der spoorweg-ondernemingen tot het vervoer van goederen en personen voor vrachtprijzen zcoals zij zullen goedvinden, mits binnen de greDzen van maxima, telkens voor vijf jaar door do regoering to bepalen. - Bevoogdheid der regeering tot het op leggen van rechtstreeksche tarieven voor doorgaand verkeer en tot het bevelen eener verklaring der tarieven, waar het ter verkrijging van internatio naal vervoer noodig is. - Overgave der Centraal-,. Noord Brabantsch-Duitsche en Zuidooster spoorwe gen ter exploitatie aau eene dor grootere Spoorweg- Maatschappijen. - Niet verder opdragen der exploi tatie van nieuwe lijnen aan particuliere onderne mingen, tot dusver vreemd aan exploitatie, blijvende de opdracht der exploitatie van hot bestaande spoor- wognet aan de Exploitatie-Maatschappij, do Holland- sche en de Rijnspoorweg-Maatschappijen, zoolang zij serieuze concurrentie blijven voeren. - Gewijzigde inrichting en uitbreiding van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten. Te Kralingen is plotseling overledeö, terwijl hij zijne verloskundige praktijk uitoefende, de heer L. R. Hissink, geneesheer aldaar en schout van den Polder „Kralingen." De kapt. W. C. Piepers van het 6de reg. inf. is weg. zielsziekte voor don mil. dienst afgekeurd. Op de obligatieleening, groot 600,000, van de Rotterdam8che Diergaarde, is ingeschreven voor ruim 1,300,000. Tot benoeming van een hoofd dor openbare school voor onverraogenden aan het Kortenbosch te '8-IIage zijn voorgedragen de heeren A. Kuop- pien, hoofd der school to NieuwveenP. Pool, on derwijzer te 's-Hage; H. EL Zijlstra, hoofd der school to Houdsholredijk, en G. J. J. Wolles, on derwijzer te Zwolle. Het stoomschip „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, vertrok, evenals de „Madura",, van Amsterdam naar Batavia, gisteren van Marseille; de „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, pas seerde gisteren Kaap D'Armi; de „Schiedam", van Nieuw-York naar Amsterdam, is hedenochtend te negen uren Lizard gepasseerd. Blijkens bericht van Zijner Majesteits minis ter-resident te Madrid hebben de onderhandelingen over een handelsverdrag met Spanje, ter vervan ging van het door die mogendheid opgezegde, niet tot den gewenschten uitslag kunnen leidon, en zal derhalve, van af 19 Oct. a. s., het algemeen tarief van inkomende rechten op de invoeren uit Neder land in Spanje worden toegepast. De luit. ter zee 2de kl. "W. J. De Bruyne, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter t© Deventer mr. H. R. Yan Marle, vroeger rechterlijk

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1