De minister Tan financiën maakt bekend dat op den lston October 11. een bedrag yan achttien mil- lioen galden aan schatkistpromessen in omloop was. Do gewone audiente van den minister van oorlog zal Donderdag a. 8. niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Na afloop van het „groen-theater" zul len de nieuwe leden van het Leidsche Studenten corps enz. hedenavond - denkelijk omstreeks half- twaalf - met muziok en fakkellicht in optocht van het lokaal Ephraïm op do Haarlemmerstraat naar de sociëteit MiDerva trekken. "W egg oioopen! - Jan Pret te Leiden, 32 jaar oud, verliet den 30sten Sept. stil zijn huis aldaar, vrouw en 5 kinderen in hulpbehoevenden toestand achterlatende. - Cornelia Hoogevorst te Am sterdam verliet 14 dagen geleden heimelijk haar man. - Elisabeth Yan der Reyden vertrok uitLoi- den met achterlating van haar lj-jarig kind. - Pieter Laurens Mulders te Schiodam, oud 58 jaar, verliet zijn vrouw en 4 kinderen. Men vermoedt dat hij zich naar Amerika heeft begeven. - Jacob Hoonderop, 17 jaar, verliet de moederlijke woning te Doesburg. Hij is het laatst gezien op kermissen in de Betuwe, spelende op een harmonica. Door de politie van Alphen en Aarlan- derveen is dezer dagen een schepenjager bekeurd geworden, wegens het gebruik maken van zijn paard als trekdier, terwijl dit van het trekken eene open borstwond had. Naar aanleiding hiervan herinnert de burgemeester dier gemeenten dat bij plaatselijk politie reglement het in het openbaar moedwillig mishandelen of kwellen van dieren, zoowel als het houden van daarop gegronde volksvermakelijkheden, aldaar verboden is. Een zes-jarig jongetje is te Hazers- woude al spelende in het water gevallen, zonder dadelijk te worden opgemerkt. Hij werd na een uur angstig visschen door een familielid levenloos opgehaald, en bij de diep bedroefde ouders, wier eonig kind hij was, thuis gebracht. NR.) Naar men verneemt, heeft de vroegere eigenaar van het „Grand Café du Passage" te 's-Hage, de heer Burgers, dat café met aangren- zeaden tuin voor een aanzienlijke som weder aan gekocht. Do heer Burgers moet het plan hebben gevormd om in vereeniging met een consortium aan dat Café een groote uitbreiding te geven. Is men goed ingelicht, dan zal er aan verbonden wor den een panopticum, een groote restauratie, een biljartzaal en een „Cave de Munich" mot grot- en waterwerken. De Amsterdamsche rechtbank heeft bevel tot gevangenneming uitgevaardigd tegen don voortvluchtigen graanhandelaar J. G. Engels, wegens bankbreuk en misbruik van vertrouwen. In de Laurierstraat te Amsterdam heeft een brutale aanranding plaats gehad. Een jongeling van omstreeks 18 jaar, die beschonken schoen, begaf zich des avonds in een koomenijs- winkel, waarin zich op dat oogenblik niemand be vond, en greep het kaasmes van de toonbank. Naar buiten snellende, wilde hij met het mes een jong- menscb, die met zijne verloofde juist voorbijging, te lijf. Gelukkig had de aangevallene de tegenwoor digheid van geest om den slag af te weren en het mes den woedenden tegenstander te ontwringen, die daarop in een flauwte viel. De aanleiding tot dezen aanval is onbekend, daar beide personen, volgens verklaring van een hunner, elkander vol komen vreemd waren. In het jaar 1819 sloten eenige Duit sche universiteiten een overeenkomst tot het om ruilen van academische geschriften. In den loop der tijden traden al de andere Duitsche en vele buitenlandsche univ. tot die overeenkomst toe;o. a. Leiden, Utrecht, Groningen en later ook Amsterdam. Zelfs Japan heeft zich aangesloten en als er nu te San-Francisco nog een geleerde inrichting ontstond die toetrad, dan zou de YereenigiDg over de geheele aarde hare leden tellen. Welk een nut voor de wetenschap en gemak voor de geleerden zij heeft, springt terstond in het oog: uit elkanders bronnen puttende, kunnen de geleerden hunne onderzoe kingen vaak voltooien, waar dit anders onmogelijk zou geweest zijn. Uit Brisbane in Noord-Australië wordt van 5 Augustus jl. gemeld dat het daags te voren te midden van de OraDjeboomen in de tropische plantenwereld te Toowcomba had gesneeuwd. De bevolking had nog nooit sneeuw gezien en alleen uit de boeken wist zjj wat sneeuw was. Wel zijn er van jaar tot jaar do winters kouder geworden. Ook te Westbrook, Greenmount, Warwick en Stant- horpe had het gesneeuwd en zelfs te Brisbane waren eenige vlokken gevallen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 14 Oct., ten overstaan van den notaris mr. J. M. Gordon: Een kleerenbleekerij met woon huis, waschhui8 enz. in de Os- en Paardenlaan, buiten de voorm. Heerenpoort, onder de gemeente Leiderdorp, Wijk Z, No. 216, Sectie A, Nos. 355, 1395, 1396 en 1595, kooper N. P. Visser voor f 4400. Ten overstaan van den notaris mr. H. L. A. Obreen: De bloemisterij „De Aloë", bestaande in huizing, oranjerie, trekkasten, schuur, grooten tuin enz., aan den Marendijk; onder de gemeente Oegst- geest, groot 29 aren, 23 centiaren, opgehouden op f 8000; een perceel tuingrond, aan den Marendijk, nabij de Aloëlaan, Sectie C, Nos. 378 en 994, bei den gedeeltelijk, kooper P. Yan den Broek, onder Oogstgeest voor f 1283; twee perceelen tuingrond, aan do Aloëlaan, nabij den Marendijk, Sectie C, No. 994 gedeeltelijk, gecombineerd, kooper J. J. Hagemans voor f 1013. buitenland. Duitsolilancl. De benoeming van den hoer Yon Hatzfeldt tot secretaris van staat, van buitenlandsche zaken en Pruisisch staatsminister, zoomede de benoeming van den heer Yon Radowitz tot ambassadeur te Kon- stantinopel, worden bevestigd. Naar men verneemt, wordt laatstgenoomde te Athene vervangen door den hoer Yon der Brinken, thans Pruisisch gezant te Weimar. Men noemt den heer Von Alvensleben, thans gezant te Darmstadt, al3 gezant te 's-Hage. Tot gezant te Bern zal de heer Von Bulow, thans te Stuttgart, benoemd worden. De rechtbank te Berlijn heeft de twee reeds meervermeldo Engelschen (Berner en Reynolds) vrijgesproken van de beschuldiging van een pak bankbiljetten van 20,000 mark aan een kassier der Disconto-Vereeniging in het gebouw der DuitBcho Rijks-Bank ontstolen te hebben. Groot-Britannië. Zaterdag is de instructie ten einde gebracht in de zaak van zekeren Brookshan, beschuldigd van aan den opperstalmeester van den prins van Wales een brief geschreven te hebben, waarin hij 10 pd. st. eischte, onder bedreiging in geval van weigering den prins te zullen vermoorden. De beschuldigo, die hardnek kig ontkent, is naar het hof van assises verwezen. Hot bericht dat hot Amerikaansche fonds tor ondersteuning van de agitatie in Ierland zou hebben opgehouden te bestaan, is weder tegengesproken. Het Iersche radicale blad „United Ireland" spreekt ook tegen hetgeen gemeld wordt omtrent OBeenig- heid tu8schen de leiders der Iersche beweging. Het blad deelt mede dat door den heer Parnell aan den heer Mooney, president van de Nationale Landliga der Vereenigde Staten, getelegrapheord is dat hij aan de te houden conferentie der Iersche leiders op 17 October aanraden zal hun oorspronkelijk pro gramma vast te houden, nl. „afschaffing van te hooge pacht, in afwachting van het verkrijgen van een onafhankelijken boerenstand, die den grond in eigendom bezit." Dit is, meent het blad, het alge meen gevoelen der Iersche leiders. Egypte. Naar men verneemt, hebben ongeveer 3000 personen bij de regeering te Cairo oischen tot ver goeding ingediend, wegens de door hen bij de brand stichting en plundering van Alexandrië geleden schade. Het bedrag dier vorderingen moet in het geheel 6 millioen pd. st. bedragen. De akte van beschuldiging tegen Arabi en zijne medeplichtigen is nog niet gereed. De com missie van onderzoek meent dat de krijgsraad deze week niet kan bijeenkomen op last van de Engelsche autoriteiten. Turkije. De eerste minister heeft aan de goedkeuring van den sultan het volgend programma onderworpen: lo. gelijkheid in de betrekkingen van Turkije met alle mogendheden; 2o. ministeiiëele verantwoorde lijkheid; 3o. vermindering der militaire uitgavenen ontwikkeling der gendarmerie4o. hervormingen in Armenië. - De sultan heeft nog niet geantwoord. Telegrammen. CAIRO, 15 October. Het uitstel der behandeling van het proces-Arabi c. s. is een gevolg van een moeilijkheid betreffende het toelaten van vreemde advocaten. De regeering. ontwerpt eeno nota aan sir E. Malet, waarin zij, na do bezwaren tegen die toe lating te hebben uiteengezet, verklaart, liever Arabi en de andere gevangenen aan de Britsche militaire autoriteiten te willen overleveren om gevonnist te worden, dan zulk een schikking aan te nemen. Op bevel der Britsche overheid zijn gisteravond de speelhuizen door de politie gesloten. Al de Staten, die in de nationale rechtbanken vertegenwoordigd zijn en groote belangen bij Egypte hebben, verleenden hunne goedkeuring aau het be sluit van den khedive betreffende de driemaande- lijksche verlenging der wissels. BERLIJN, 15 October. Bij de Duitsche regeering zijn verscheidene adressen ingekomen houdende ver zoek tot wederinvoering van het dagbladzegel. ST.-PETERSBURG, 16 October. Hier en te Astrakan had men in den afgeloopen nacht vier graden vorst, te Kostrowa tien. Op de Wolga en Kama is de scheepvaart gestaakt. Te Nischny en Perm is ijsgang. LONDEN, 16 October. De „Times" verneemt dat er goed uitzicht bestaat op eene vriendschap pelijke verstandhouding tusschen Frankrijk en En geland betreffende de toekomstige regeling in Egypte. LEIDEN, 16 October. De verwachting voor morgen is: tamelijk krach tige oostelijke wind, betrokken guur weer. Het zesde Internationale Oriëntalisten-congres wordt in 1883 gehouden te Leiden van 10 tot lfi September. Het comité bestaat uit de hoogleeraren firs. Dozy, Kuenen, De Goeje, Tiele en dr. Pleyto. Heden werd ten Raadhuize dezer gemeente aanbesteed het reinigen der Langebrug. Eenige in schrijver was de heer J. Yan Ulden alhier voor f 460, aan wien het werk is gegund. Vervolgens had de openbare aanbesteding plaats van de levering der benoodigde licht- en brandstoffen ten dienste dezer gemeente gedurende het jaar 1883, waarvan als minste inschrijvers aannemers zijn gewordende heeren: G. Blommestoin alhier van de korte haard- turf voor f 0.60, do korte kachelturf voor f 0.59 per dubbele hectoliter en de lange turf voor fOAT per 100 stuks; wed. Van Haansbergen en Dutilh alhier van do grove New-Castle-kolen voor f 1.23J per 100 KG.; K. T. Caron te Oegstgeest van de grove Ruhr-kolen voor f 0.89 per 100 KG.; J. J- Huy alhier van het steenkolengrnis voor f 0.51 en van de houtskolen voor f 1.20 por hectoliter en A. J. "Wijtenburg alhier van het keukenhout voor f 11.50 per stère. Yoor do lichtstoffen waren geen biljetten ingekomen. In de laatste dagen zijn kleine gelddiefstal- len gepleegd in het gereformeerde weeshuis aan de Hooglandscho Kerkgracht, en wel tijdens de ver bouwing aldaar, ten gevolge waarvan ruim 50 arbei ders in dat gebouw werkzaam zijn. Door de politie alhier is naar de gevangenis te 's-Hago overgebracht zekere J. P. A. S., die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van geld ten nadeele van zijn buurman. - Tegen C. v. d. B., oud 12 jaar, is proces-verbaal opgemaakt wegens dief stal van galanterieën in een winkel. Zaterdag-avond is door een surveilleerend agent van politie de persoon van J. O. aangehouden, dra gende een gevulden zak, waarmede hij bij een op- kooper alhier biunenging, wien hij den inhoud, be staande uit touw, te koop had aangeboden. Aan gehouden, gaf hij voor dat bedoeld touw zijn eigen dom eu hij schipper van beroep was. Later bekende hij in dienst te zijn van den steenbakker Y. Z. te Leiderdorp, van wien hij èn touw èn zak had ont vreemd. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. De heer P. H. Van Alphen Jz., hoofdcommies ter griffie van de Tweede Kamer, mocht heden een gedenkwaardigen dag in zijne ambtelijke loopbaan beleven, welken zijne chefs, mede-ambtenaren en beambten niet onopgemerkt lieten voorbijgaan. De geachte hoofdambtenaar toch had zijn veertigste dienstjaar vervuld ter griffie van de Tweede Kamer. Velerlei geschenken werden hem vereerd. De president van de Luxemburgsche regee ring, baron De Blochausen, heeft heden de residentie verlaten. De arrondissements-rechtbank heeft den per soon van Yastavond ter zake van het toebrengen van een niet gevaarlijken messteek in de linkerborst van den jongeling S., de geëischte zes maanden celstraf opgelegd. Het stoomschip „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam, arriveerde gisteren te Batavia; de „Utrecht", van Java naar Rotterdam, arriveerde te Marseille 14 Oct. 's avonds 7 urende „Zeeland" van Rotterdam naar Java, vertrok gisternamiddag

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2